هش کردن چیست و چه کاری انجام میدهد؟

تیم بیدارز
هش کردن چیست

هش کردن چیست؛ هشینگ (hashing) فرایندی برای تبدیل هر ورودی با هر طولی به یک اندازه ثابت به صورت رشته‌ای متنی، با استفاده از یک تابع ریاضی است. این بدان معنا است که هر متنی، فارغ از اینکه طول آن چقدر است، می‌تواند به آرایه‌ای از اعداد و حروف از طریق یک الگوریتم تبدیل شود.

پیامی (message) که می­خواهد هش شود، ورودی (Input) و آنچه روی آن عملیات انجام می­دهد تابع هش و خروجی مقدار هش (Hash value) نامیده می‌شود. فرمول‌های زیادی برای هش کردن یک پیام وجود دارد، اما هر یک از آن­ها، برای هش کردن کیفیت و عملکرد متفاوتی دارند.

هر خروجی هش، باید منحصربه‌فرد باشد. به زبان ساده‎تر، غیرممکن است با وارد کردن ورودی متفاوت، مقدار هش یکسانی تولید کرد و بنابراین هر پیام یکسان، مقدار هش یکسانی تولید خواهد کرد. سرعت هش کردن یک فاکتور مهم است. تابع هش باید بتواند با سرعت زیاد مقادیر هش را تولید کند.

درنهایت تابع هش باید امن باشد و این عملیات بسیار دشوار هست. در فرایند هش، زمانی که ورودی دستخوش تغییر می‌شود، خروجی متفاوتی ایجاد خواهد شد. هش کردن در بلاک چین، برای بیان روال کار و اتصالات بلاک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و این کار به‌منظور آن است که از امنیت شبکه اطمینان حاصل کنیم.

هر تراکنش شامل بسته‌های اطلاعاتی آدرس فرستنده و گیرنده و مقدار زمان سپری شده (Timestamp) و مقادیر دیگر است. تمام این اطلاعات برای فرموله شدن در یک تابع هش ترکیب شده که کد شناسایی تراکنش (transaction Id) نامیده می‌شود.

Transaction ID یک مقدار هش است که برای شناسایی و تائید اینکه آن تراکنش انجام شده است مورد استفاده قرار می­گیرد. اولین بلاک در بلاکچین جنسیس بلاک نامیده می‌شود که شامل تراکنش‌هایی است که باهم ترکیب شده­­اند تا هش منحصربه‌فردی تولید شود.

وقتی بلاک دوم ایجاد می‌شود، هش جنسیس بلاک به تمام تراکنش‌های جدید آن بلاک جدید افزوده می‌شود. این فرایند برای هر بلاک جدید که بخواهد به بلاکچین اضافه شود، تکرار می‌گردد.

همیشه کد هش بلاک قبلی در هنگام ایجاد بلاک جدید به آن اضافه می‌گردد و این کار باعث ایجاد یک اتصال محکم بین بلاک‌ها می‌شود که امنیت آن را بالا برده و امکان دست‌کاری را غیرممکن می­سازد.به این طریق هر بلاک به بلاک قبلی از طریق هش متصل شده تا به جنسیس بلاک برسد. این کار موجب می‌شود بلاکچین امن، تغییر ناپذیر و شفاف باقی بماند.

مقالات پیشنهادی

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال؛ ۴۰ اصطلاح رایج و تخصصی که باید بدانید

نگاهی بر ساخت NFT با هوش مصنوعی

 هاوینگ بیت‌کوین چیست؛ تاثیرات آن بر قیمت بیت‌کوین

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها