سرمایه گذاری در متاورس (از تعریف تا روش های خرید)

تیم بیدارز
تعریریف متاورس و روش‌های سرمایه گذاری در آن

متاورس، کلمه‌ای است که اخیراً بسیار شنیده می‌شود و به نظر می‌رسد که در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین انقلاب‌های فناوری در قرن ۲۱ است. Metavers یک جهان پس از واقعیت است که واقعیت دنیای فیزیکی را با جهان مجازی و دیجیتال ترکیب می‌کند. در این جهان، شما می‌توانید با افراد، اشیاء و محتوای دیجیتال ارتباط برقرار کنید، تجارب جدید کسب کنید و حتی سرمایه گذاری در متاورس را انتخاب کنید.

اما چگونه می‌توانید در این دنیای فرا واقعی سرمایه‌گذاری کنید؟ چه راه‌هایی برای بهره‌برداری از فرصت‌های این صنعت روبه‌رشد وجود دارد؟

چه شرکت‌های بزرگ و مشهوری در حال حاضر در این صنعت فعال هستند و چطور آینده آن را تغییر خواهند داد؟

تا پایان این مقاله از مجله بیدارز همراه ما باشید تا پاسخ این سوال مهم را برای شما شرح دهیم.

مروری بر تعریف متاورس

متاورس (Metaverse)، در لغت به جهان پس از واقعیت گفته می‌شود و به بیانی دیگر، محیطی است که واقعیت دنیای فیزیکی را با جهان مجازی و دیجیتال ترکیب می‌کند. همان‌طور که سایر فناوری‌های نوین به رشد خود در عصر دیجیتال ادامه می‌دهند، سرمایه‌ گذاری در متاورس نیز به‌عنوان یک فرصت قابل توجه، به مرور زمان اهمیت و توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

در این مقاله، به بررسی راه‌های جهانی سرمایه‌ گذاری در متاورس، شامل ETFها، املاک مجازی متاورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خرید سهام شرکت‌های متاورس می‌پردازیم. همچنین به بررسی برخی از شرکت‌های اصلی که در حال حاضر در متاورس فعالیت می‌کنند خواهیم پرداخت. علاوه‌براین، به آینده این صنعت روبه‌رشد نیز اشاره خواهیم کرد.

راه‌های مختلف سرمایه‌ گذاری در متاورس کدام‌اند؟

۱. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)

 ETF یا صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله، نوعی صندوق است که امکان خرید و فروش دارایی‌های مختلفی (سهام، رمزارز،شاخص‌های مختلف) را فراهم می‌کند. برای مثال، چندین ETF وجود دارد که بر روی سرمایه‌گذاری شرکت‌های فناوری متمرکز شده‌اند که در توسعه متاورس فعالیت می‌کنند، مانند ETF ARK نسل بعدی اینترنت (AWKW) و ETF VR و AR Global X.

۲. املاک مجازی متاورس

همان‌طور که متاورس به خودی خود به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد، املاک مجازی آن نیز به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری جذاب‌تر می‌شوند. چندین شرکت در حال فروش زمین یا ملک مجازی در متاورس هستند و برخی از آن‌ها حتی امکان اجاره مجازی زمین‌ها را نیز ارائه می‌دهند.

۳. صندوق‌های سرمایه‌گذاری

جالب است بدانید چندین صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارند که به‌صورت خاص بر روی شرکت‌های فعال در متاورس تمرکز دارند. یک مثال از این نوع صندوق‌ها می‌تواند صندوق سرمایه‌گذاری VR Vision باشد که بر روی شرکت‌های اولیه و جدید در دنیای متاورس سرمایه‌گذاری می‌کند.

۴. خرید سهام در شرکت‌های متاورس

گزینه دیگری نیز برای سرمایه‌ گذاری در متاورس فراهم است و آن خرید سهام شرکت‌های فعال در متاورس، در بازارهای مالی نظیر بورس است. برخی از نمونه‌های شرکت‌هایی که به طور فعال در توسعه متاورس شرکت دارند شامل فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت می‌شوند. خاطر نشان می‌کنیم قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، لازم است تحقیقات خود را به‌صورت کامل درباره آن‌ها انجام دهید و با افراد متخصص در این زمینه نیز مشورت کنید.

شرکت‌های اصلی برای سرمایه گذاری در متاورس

چندین شرکت بزرگ و مشهور در حال حاضر بر بستر متاورس فعالیت می‌کنند یا به‌طور فعال در توسعه فناوری‌های واقعیت مجازی مربوط به آن، مشغول به کار هستند.

برخی از این نمونه‌ها عبارت‌اند از:

فیس‌بوک

فیس‌بوک در حال حاضر در پلتفرم واقعیت مجازی خود به نام اکولوس، که شامل محصولات VR و AR است، فعالیت می‌کند.

گوگل

گوگل دارای چندین محصول AR و VR است، از جمله Google Earth و Google Glass که همواره با جدیدترین تکنولوری‌های روز دنیا به‌روزرسانی شده‌اند.

مایکروسافت

مایکروسافت از طریق عینک AR هولولِنز و پلتفرم واقعیت مجازی خود و ویندوز Mixed Reality، حضور قوی خود را در متاورس ایفا کرده است.

Epic Game

Epic Games، شرکتی است که پشت سری بازی محبوب فورتنایت است و در حال ساخت متاورسی به نام Epic Metaverse است.

شرکت‌های نام برده شده، توسط وب‌سایت رسمی investing.com معرفی شده و لازم است بدانیم که روزانه بسیاری از شرکت‌ها پای در میدان متاورس می‌گذارند و کاربران خود را به سمت این دنیای جدید هدایت می کنند.

آینده سرمایه گذاری در متاورس

به‌صورت واقع بینانه، باید بگوییم که آینده متاورس هنوز تا حدودی نامعلوم است زیرا یک صنعت نسبتاً جدید و به سرعت در حال رشد است. با این حال، درباره قدرت متاورس برای انقلاب در صنایع مختلف و تغییر روش زندگی و کار ما، پیش‌بینی‌های بسیار جذابی وجود دارد.

یکی از عوامل اصلی گسترش متاورس، قابلیت دسترسی به فناوری واقعیت مجازی است. با گسترش و پیشرفت این فناوری‌ها، احتمالاً متاورس به بخشی از زندگی روزمره ما در تمامی زمینه‌ها (حتی فضای کاری) تبدیل خواهد شد.

همچنین، چندین شرکت و سازمان در حال کار بر روی ایجاد جهان‌های مجازی کاملاً پیاده‌ شده بر بستر متاورس هستند، مانند Epic Metaverse و Virtual Futures Salon. 

روش‌های مستقیم سرمایه‌ گذاری در متاورس

1. خرید زمین مجازی

برای خرید زمین درمتاورس ابتدا نیازمند انتخاب یک پلتفرم متاورس و ایجاد یک حساب کاربری در آن است. دو نمونه محبوب در این زمینه شامل پلتفرم‌های مشهور سندباکس و دیسنترالند می‌شوند. سندباکس یک پلتفرم متاورس مخصوص بازی‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین اتریوم است که در آن بازیکنان می‌توانند خانه‌های مجازی را خریداری یا اجاره کنند. 

دیسنترالند نیز از شبکه اتریوم برای ایجاد محیط مجازی خود استفاده می‌کند. در Decentraland، مشتریان می‌توانند محتواهای خود را توسعه دهند، بررسی کنند و از آن‌ها سود کسب کنند. مانند املاک فیزیکی، که سایت‌هایی مانند Zillow یا Redfin به کاربران امکان مقایسه و ارزیابی ارزش املاک را می‌دهند، همچنین سایت‌هایی مانند NonFungible.com ارزش املاک مجازی در متاورس را ارزیابی می‌کنند. به‌طور کلی هنگام خرید زمین برای سرمایه گذاری در متاورس، کاربران آن دارایی را در قالب یک NFT به عنوان اثبات خرید دریافت می‌کنند.

2. ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال ابزاری مناسب برای خرید هر چیزی در دنیای متاورس، از جمله NFTها هستند و برخی از پرطرفدارترین آن‌ها شامل توکن‌های MANA، SAND و AXS می‌شوند که به احتمال زیاد نام آن‌ها را شنیده‌اید.

3. NFTها

توکن های غیرمثلی در واقع حقوق مالکیت خریدار در متاورس برای دارایی‌ها، آثار هنری، مجموعه‌های دیجیتال و موسیقی هستند. تنوع توکن‌های غیرمثلی همواره توجه‌های زیادی را به خود جلب می‌کنند، به ویژه اینکه این توکن‌ها در دنیای متاورس کاربرد زیادی دارند.

در پایان

در نهایت، باید بگوییم دنیای متاورس مانند هر موضوع دیگری نیازمند تحقیق و بررسی‌های دقیق درباره سرمایه‌گذاری در آن است. در این مقاله، سعی کردیم شما را با روش‌های متداول سرمایه‌گذاری در این جهان مجازی آشنا کنیم. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌ای درباره سرمایه‌گذاری در متاورس دارید، با ما در بخش دیدگاه به‌اشتراک بگذارید.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در متاورس و خرید توکن‌های متاورسی را دارید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت صرافی بیدارز، به تنوع بالایی از این ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها