توكن غيرقابل معاوضه (NFT) چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده: مهسا ثابت
تاریخ: ۰۰/۰۳/۲۷ | ۱۵:۴۹ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه تعداد بازدید: ۵۰۷
توكن غيرقابل معاوضه (NFT) چیست و چگونه کار میکند؟

توکن غیرقابل معاوضه نوعی از توکن های رمزنگاری شده است که نشانگر یک دارایی خاص می باشد. NFT ها نسخه های توکنیزه شده از دارایی های دیجیتال یا واقعی هستند. این توکن ها به عنوان مدارکی قابل تایید برای اعتبار و مالکیت در یک شبکه بلاکچین عمل می کنند NFT ها قابل معاوضه با یکدیگر نیستند و مفهوم کمیابی را به دنیای دیجیتال معرفی کرده اند.

قابلیت تعویض مربوط به دارایی هایی است که واحدهای آن قابل معاوضه هستند و لزوماً از یکدیگر تشخیص داده نمی شوند. برای مثال، تمامی ارزهای فیات قابل معاوضه هستند. برای این که یک توکن به عنوان وسیله مبادله عمل کند، هر واحد آن باید با هر واحد معادل آن قابل معاوضه باشد. یک قبض یک دلاری با هر قبض یک دلاری واقعی دیگر قابل معاوضه است.

از توکن های غیرقابل معاوضه می توان در اپلیکیشن های غیرمتمرکز به منظور ساخت و مالکیت آیتم های دیجیتالی خاص استفاده کرد. توکن های غیرقابل معاوضه در بازارهای آزاد که خریداران به فروشندگان متصل می شوند، قابل معامله هستند، اما شایان ذکر است که ارزش هر یک منحصر به فرد است.

توکن غیرقابل nft

فریم ورک های متعددی برای تسهیل صدور NFT ها ایجاد شده اند. برجسته ترینِ آن ها ERC-721 است که یک استاندارد برای صدور و مبادله دارایی های غیرقابل معاوضه در بلاکچین اتریوم می باشد. ERC-1155 نیز یک استاندارد جدیدتر و پیشرفته تر است که امکان وجود توکن های قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه را در کنار هم در یک قرارداد فراهم آورده است.

استانداردسازی توکن های غیرقابل معاوضه امکان همکاری بیشتری را فراهم می کند، به این معنی که دارایی های خاص می توانند به راحتی میان اپلیکیشن ها جا به جا شوند.

NFT ها پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یکی از اعضای کلیدی اقتصاد دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین را دارند. از آن ها می توان در زمینه های مختلفی، همچون بازی های ویدیویی، هویت دیجیتالی، مجوز دهی، صدور گواهینامه یا هنرهای زیبا، استفاده کرد و همچنین امکان مالکیت بخشی از آیتم ها را نیز فراهم می آورند. ذخیره اطلاعات شناسایی و مالکیت در بلاکچین، می تواند یکپارچگی و حریم خصوصی داده ها را افزایش دهد و مدیریت و مبادله آسان و بدون نیاز به اعتماد (trustless) این دارایی ها، منجر به کاهش اصطکاک در معاملات و اقتصاد جهانی خواهد شد.

ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه دیگران
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید