آشنایی با ارز دیجیتالی آیوتا (IOTA)

تیم بیدارز

آیوتا (IOTA) از دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کند و برعکس سایر ارزها که در بستر بلاکچین کار می­کنند، از فناوری خاصی به نام تنگل استفاده می­کنند . این فناوری بر اساس یک مفهوم ریاضی به اسم گراف جهت‌دار غیر مدور شکل گرفته است.

توسعه این فناوری هدفمند بوده است. بهره گیری از یک پلتفرم اختصاصی، آیوتا را از بقیه ارزها متمایز می‌کند زیرا ماینرها از آن حذف شده­‎اند بدون اینکه ویژگی تمرکز زدایی تغییر پیدا کند. هرگاه ماینری در کار نباشد کارمزدی هم کسر نمی­شود.

تراکنش‌های آیوتا رایگان هستند زیرا همه نقش برابری در شبکه دارند. هرکسی که تراکنشی را شروع می‌کند باید دو تراکنش آخر و تصادفی را تصویب کند. برای این کار آیوتا از یک سری الگوریتم‌های رمز نگاری شده و تکنیک­های پیچیده دیگری استفاده می‌کند. این کار به صورت غیرعلنی و در مقیاس کوچکی انجام می‌شود برای همین هر دستگاه الکترونیکی از عهده آن برمی‎­آید.

تراکنش‌های میکرو به تراکنش­هایی گفته می‌شود که جزء به جزء انجام می­شوند و ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین با آن مشکل دارند. با دسترسی به این نوع تراکنش‎ها، نقش ماینرها حذف می‌گردد.

در حوزه ارز دیجیتال، سرعت با TPS یا تراکنش بر ثانیه محاسبه می‌شود؛ به عبارت دیگر هیچ‌کس دوست ندارد ساعت­ها منتظر بماند تا یک تراکنش تکمیل شود.

شبکه آیوتا رفته رفته با افزایش استفاده کاربران از آن سریع‌تر می‌شود. این دو مشخصه باعث می‌شود آیوتا کمتر با مشکلات ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین روبرو بشود و هدف آن ارزش پیدا کند.

هدف آیوتا پشتیبانی و تسهیل مخابرات ماشین به ماشین در حوزه اقتصاد و همچنین استفاده به عنوان پروتکل اصلی در بستر اینترنت اشیا است.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها