اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) چیست و چرا آینده بازار اپلیکیشن را تغییر خواهد داد؟

نویسنده: مهسا ناصری
تاریخ: ۰۰/۰۳/۲۹ | ۱۳:۵۲ تعداد دیدگاه: ۱ زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه تعداد بازدید: ۴۲۷
اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) چیست و چرا آینده بازار اپلیکیشن را تغییر خواهد داد؟

اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApp) اپلیکیشن هایی هستند که در یک سیستم محاسباتی توزیع شد به نام شبکه بلاکچین، اجرا می شوند. برای توصیف اپلیکیشن های غیرمتمرکز روش های زیادی وجود دارد، اما معمولاً آن ها را با ویژگی های زیر معرفی می کنند:

  • متن باز: سورس کد این اپلیکیشن ها در اختیار عموم مردم قرار گرفته است، به این معنی که هر کسی قادر به تایید، استفاده، کپی و اصلاح این کد است.
  • غیرمتمرکز: اپلیکیشن های غیرمتمرکز در شبکه های بلاکچین اجرا می شوند، بنابراین کنترل آن ها توسط یک ماهیت انفرادی قابل انجام نیست. در عوض، نگهداری از آن ها توسط چندین کاربر (یا نود) انجام می شود.
  • ایمن از طریق رمزنگاری: امنیت این اپلیکیشن ها از طریق رمزنگاری تامین می شود، به این معنی که تمامی اطلاعات ثبت شد و در بلاکچین عمومی نگهداری می شوند. هیچ راهی برای فرار وجود ندارد.

اپلیکیشن های قدیمی مشکلات زیادی دارند که DAppها در صدد رفع آن ها هستند. از اصلی ترین مزایای استفاده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز به جای اپلیکیشن های قدیمی، می توان به این مورد اشاره کرد که اپلیکیشن های قدیمی اطلاعاتشان را بر سرورهایی که توسط یک ماهیت انفرادی کنترل می شود ذخیره می کنند و از این رو ساختار متمرکزی دارند. به این معنی که در برابر مشکلات فنی و حملات مخرب آسیب پذیر هستند و راه فرار در آن ها وجود دارد.

دستکاری شدن یک سرور متمرکز ممکن است کل شبکه اپلیکیشن را با مشکل مواجه سازد و آن را موقتاً یا برای همیشه غیر قابل استفاده سازد. جدا از این مورد، در سیستم های متمرکز مشکل افشا یا سرقت اطلاعات بسیار رایج است که همین امر شرکت ها و افرادی که از آن ها استفاده می کنند را در معرض خطر قرار می دهد.

اپلیکیشن های غیرمتمرکز تنوع و کاربردهای زیادی دارند.این اپلیکیشن ها شامل برنامه هایی برای بازی، پلتفرم های شبکه های اجتماعی، کیف پول های ارزهای رمزپایه و برنامه های مالی (DeFi) هستند.

اپلیکیشن های غیرمتمرکز برای ادامه فعالیت خود از یک سیستم دارای توکن استفاده می کنند (توکن های دیجیتالی که از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند). این توکن ها ممکن است مخصوص یک اپلیکیشن غیرمتمرکز خاص باشند (برای مثال توکن استیم در برنامه استیمیت مورد استفاده قرار می گیرد)، یا توکن اصلی بلاکچینی باشند که میزبان آن اپلیکیشن غیرمتمرکز است (برای مثال کریپتو کیتیز از اتر استفاده می کند).

در نهایت می توان گفت که اپلیکیشن های غیرمتمرکز به عنوان پروژه هایی متن باز طراحی شده اند که در یک شبکه بلاکچین اجرا می شوند. توزیع شده بودن این اپلیکیشن ها باعث ایجاد شفافیت، غیرمتمرکز بودن و مقاومت در برابر حملات مخرب می شود.

ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه دیگران
ا
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید