30 عبارت از دنیای ارزهای دیجیتالی که افراد مبتدی باید بدانند | بیدارز

نویسنده: مهسا ثابت
تاریخ: ۰۰/۰۶/۱۴ | ۱۸:۴۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۳ دقیقه تعداد بازدید: ۷۳۸
30 عبارت از دنیای ارزهای دیجیتالی که افراد مبتدی باید بدانند | بیدارز

دنیای ارزهای دیجیتالی نیز همچون دیگر بازارهای مالی دارای نکات و اصطلاحات مختلفی است که افراد فعال در آن حوزه بایستی با معانی و مفهوم آن آشنایی داشته باشند. در این مطلب با 30 نکته از مفهومی ترین عبارات و اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال آشنا خواهیم شد.

مهمترین عبارتی که در این مطلب با آنها آشنا خواهید شد:

 1. ATH (All-Time High بالاترین میزان تا کنون) چیست؟
 2. ارز جایگزین (آلت کوین) چیست؟
 3. ماکسیمالیست بیتکوین کیست؟
 4. پاداش بلاک چیست؟
 5. بلاکچین چیست؟
 6. صرافی متمرکز ارزهای رمزپایه (CEX) چیست؟
 7. DeFi چیست؟
 8. آدرس دیجیتال چیست؟
 9. کیف دیجیتال چیست؟
 10. FOMO چیست؟
 11. هاوینگ چیست؟
 12. ICO چیست؟
 13. KYC چیست؟
 14. ماینر کیست؟
 15. اثبات کار (PoW) چیست؟
 16. ساتوشی چیست؟
 17. Shitcoin چیست؟
 18. وایت پیپر چیست؟

ATH (All-Time High بالاترین میزان تا کنون) چیست؟

بالاترین قیمتی که یک دارایی داشته است. ATH بیتکوین 63500 دلار (در زمان نگارش این مقاله) بوده که در تاریخ 13 آوریل 2021 به این قیمت رسیده است. ATL متضاد ATH است که به معنی کمترین قیمت دارایی است.

ارز جایگزین (آلت کوین) چیست؟

علاوه بر ارز رمزپایه بیتکوین، هزاران ارز رمزپایه دیگر وجود دارند که آن ها نیز بر پایه فناوری بلاکچین ایجاد شده اند که به آن ها آلت کوین، یعنی توکن یا سکه های غیر از بیت کوین گفته می شود.

هر ارز خصوصیات و نوآوری های مخصوص به خود را به همراه دارد. بسیاری از آلت کوین ها شناخته شده نیستند و حجم مبادلات روزانه و حجم بازار آن ها نسبتاً کم است. با این وجود، نمونه های فراوانی از آلت کوین ها وجود دارند که همچون اتریوم و ریپل دارای نقدینگی و حجم معاملات بالا می باشند. در طول سال ها، تعداد زیادی از این چند هزار آلت کوین ارزش خود را از دست داده و به یکباره ناپدید شده اند.

ماکسیمالیست بیتکوین کیست؟

این افراد فقط با قاطعیت بیتکوین را باور دارند. گاهی، افراد ماکسیمالیست آلت کوین ها را بی ارزش و غیر ضروری می دانند یا به آن ها عنوان «shitcoins» می دهند.

پاداش بلاک چیست؟

 پاداش بلاک کارمزدی است که استخراج کنندگان در ازای تایید اعتبار تراکنش های جدید و ثبت آن ها بر بلاکچین دریافت می کنند.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین را می توان یک فایل اطلاعاتی بزرگ دانست که شامل فهرستی از تمامی تراکنش های انجام شده می باشد. در واقع بلاکچین قلب شبکه بیتکوین است و به عنوان یک دفترکل عمل می کند.

صرافی متمرکز ارزهای رمزپایه (CEX) چیست؟

صرافی ارزهای رمزپایه یک پلتفرم معاملاتی آنلاین است که ارزهای رمزپایه و ارزهای فیات در آن قابل معامله هستند. متمرکز بودن این صرافی ها به این معنی است که کنترل و اداره آن در اختیار یک ماهیت خاص قرار دارد.

صرافی متمرکز ارزهای رمزپایه (dEX) چیست؟

اکثر صرافی های کریپتو فقط امکان معامله کریپتو به کریپتو را فراهم می کنند. با این وجود، صرافی های بزرگ و مشهور معامله کریپنو به فیات را نیز ممکن می سازند. مشهورترین صرافی ها عبارت اند از بایننس، کوین بیس، کراکن، بیت استمپ و بیت فینکس.

DAO چیست؟

DAO یا سازمان غیرمتمرکز مستقل، سازمانی است که بدون نیاز به مدیریت مرکزی فعالیت می کند و معمولاً توسط سهام داران مدیریت می شود و همچنین دارای مجموعه ای شفاف از قوانین است که در یک برنامه کامپیوتری کدگذاری شده اند.

هک مشهور DAO: در سال 2016 یک هکر موفق به کشف یک خلأ در کد نویسی اتریوم شد و از آن برای سرقت این ارز استفاده کرد. تنها در چند ساعت بیش از 3.6 میلیون اتریوم به سرقت رفت که در آن زمان 70 میلیون دلار ارزش داشت. در پاسخ به این اقدام، قیمت اتریوم تنها در یک روز 30% سقوط کرد.

dApp چیست؟

dApp یا اپلیکیشن غیرمتمرکز، اپلیکیشنی است که بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده و فاقد مرجع عملیاتی مرکزی می باشد.

DEX چیست؟

DEX یا صرافی غیرمتمرکز، نوعی از صرافی است که بدون مرجع فعالیت می کند و هیچ شرکتی آن را مدیریت نمی نماید. یکی از مزایای DEX نسبت به CEX سطح امنیتی آن است؛ هک کردن آن ها دشوارتر است.

DeFi چیست؟

DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز، یک سیستم مالی جدید است که بر پایه بلاکچین های عمومی ساخته شده و شامل هیچ موسسه متمرکزی نمی شود.

آدرس دیجیتال چیست؟

آدرس دیجیتال توالی 27 تا 34 حرف و عدد است.هر آدرس خاص است.برای مثال، این یک آدرس دیجیتال است: 135sti2R9ZooiGrFFRJxYGeDvF5Uvjj7JLK. آدرس های دیجیتال نشانگر کیف پول های ارزهای رمزپایه هستند، برای ارسال ارزهای رمزپایه یا پول نقد، باید آدرس دیجیتال گیرنده را داشته باشید.

کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتال، یک برنامه کامپیوتری، اپلیکیشن موبایلی یا یک سرور از راه دور است که ذخیره ارزهای دیجیتالی را تسهیل می سازد. اکثر کیف پول های دیجیتالی برای ذخیره بیتکوین ساخته شده اند. کیف پول های دیجیتالی برای ذخیره سرمایه کاربران از آدرس های عمومی و همچنین کلیدهای خصوصی استفاده می کنند.

ایمن ترین کیف پول ها را می توان کیف پول های کاغذی یا کیف پول های سخت افزاری دانست که در دسته بندی کیف پول های سرد قرار می گیرند و از جمله آن ها می توان به ترزور و لجر اشاره کرد.

فیات چیست؟

فیات به تمامی ارزهایی گفته می شود که از پشتیبانی یک کشور یا ایالت برخوردارند. اصولاً تمام انواع ارزهایی که می شناسیم و از آن ها در تراکنش های روزانه استفاده می کنیم، فیات نام دارند (دلار، یورو و غیره).

FOMO چیست؟

FOMO مخفف «ترس از دست دادن» می باشد و اصطلاحی است که برای فردی به کار می رود که به دلیل ترس از باخت وارد یک معامله برنده نمی شود.

FUD چیست؟

FUD حرف اول واژگان ترس، عدم اطمینان و شک است. FUD به اخبار بد در مورد ارزهای رمزپایه گفته می شود که به صورت مداوم از سوی رسانه های سنتی منتشر شده و هدف آن ایجاد ترس در مردم است. FUD می تواند شامل مشکلات مقرراتی بیتکوین، شایعاتی در مورد ممنوع سازی ارزهای رمزپایه و غیره باشد.

HODL چیست؟

HODL شکل تغییر یافته از کلمه انگلیسی hold است. هودلرها به بیتکوین ایمان دارند و بدون توجه به قیمت بیتکوین، آن را برای مدت طولانی و حتی برای همیشه ذخیره می کنند. HODL برای نخستین بار در زمان ترکیدن حباب ارزهای رمزپایه در دسامبر سال 2013 استفاده شد.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ یک فرآیند از پیش تعیین شده است که منجر به نصف شدن پاداش دریافتی استخراج کنندگان برای تایید و ثبت تراکنش ها در بلاک های جدید و افزودن آن ها به بلاکچین می شود. هاوینگ بیتکوین هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد. هاوینگ قبلی در سال 2020 رخ داد.

ICO چیست؟

عرضه اولیه کوین یک روش برای جذب سرمایه است که پروژه های ارزهای رمزپایه می توانند از این طریق به جذب سرمایه از عموم مردم بپردازند. برخلاف رویدادهای جذب سرمایه سنتی، سرمایه گذاران ICO تنها صاحب توکن می شوند و به هیچ وجه سهام دار نیستند و حق رای ندارند. حباب ICO از اکتبر 2017 تا مارس 2018 ادامه داشت و در تمامی این ماه ها شاهد رویدادهایی موفق برای جذب سرمایه بودیم. اکثر این ICOها از نوع ERC-20 بودند که بر پایه بلاکچین اتریوم بنا شده است. سرمایه گذاری در ICOها پر خطر است. بسیاری از ICOها کلاهبرداری بوده اند و پول های سرمایه گذاران را به یغما برده اند. تعداد ICOها از سال 2018 کاهش شدیدی داشت و در ژانویه 2019، بایننس اولین صرافی ای بود که عرضه اولیه صرافی (IEO) را انجام داد.

IEO چیست؟

IEO مخفف عرضه اولیه صرافی است که نوعی جذب سرمایه برای ایجاد یک توکن جدید توسط یک صرافی کریپتو می باشد. اولین IEO توسط صرافی بایننس برای GIFTO بود که موفق به جذب 30 میلیون دلار سرمایه شد. مدت کوتاهی پس از کاهش چشمگیر تعداد ICOها، در نیمه اول سال 2019 شاهد شهرت یافتن IEOها بودیم. IEOها نیز همچون ICOها یک سرمایه گذاری پر خطر محسوب می شوند.

KYC چیست؟

KYC مخفف «مشتری ات را بشناس»، فرآیندی است که در آن کاربران بر اساس مقررات ملزم به ارائه اطلاعات هویتی خود می باشند. این اطلاعات شامل اسکن پاسپورت، اثبات آدرس محل زندگی، تایید آنلاین از طریق وبکم و دیگر اطلاعات می باشد.

ارزش بازار چیست؟

ارزش بازار (Market Cap) نشانگر قیمت کنونی یک ارز رمزپایه ضرب در تعداد کل کوین های آن در بازار (موجودی در گردش) است. بیتکوین بالاترین ارزش بازار را در میان تمامی ارزهای رمزپایه دارد.

استخراج چیست؟ استخراج کننده یا ماینر کیست؟

استخراج چیست؟ استخراج کننده یا ماینر کیست؟

استخراج فرآیند ایجاد بیتکوین های جدید است. استخراج توسط استخراج کننده هایی انجام می شود که موفق به حل مسائل پیچیده می شوند. ماینری که سریع تر بتواند مسئله را حل کند پاداش (کارمزد) تراکنش را دریافت کرده و آن را به بلاک می افزاید.

 

به صورت میانگین هر 10 دقیقه یک بلاک جدید به دفتر کل توزیع شده غول پیکر که همان بلاکچین است، افزوده می شود. در سال های اولیه ظهور ارزهای رمزپایه، استخراج بیتکوین از طریق کامپیوترهای شخصی ممکن بود. اما این روزها، تلاش برای استخراج بیتکوین بین شرکت های عظیمی همچون بیت مین چینی تقسیم شده است. فرآیند استخراج مختص بیتکوین نیست، بلکه برای تمامی ارزهای رمزپایه نوع اثبات کار (PoW) ممکن است.

بیتکوین تا ماه چیست؟

واژه ماه برای توصیف دارایی هایی استفاده می شود که قیمت آن ها رشد چشمگیری دارد. عبارت بیتکوین تا ماه نیز به همین معنی است.

اثبات سهام (PoS) چیست؟

این الگوریتم اجماع به کاربران اجازه می دهد تا بر اساس تعداد کوین هایی که دارند، بلاک بعدی را تایید اعتبار کنند. ذخیره کنندگان توکن، این توکن ها را برای ایمن سازی شبکه قفل می کنند و در ازای این کار پاداش دریافت می نمایند.

اثبات کار (PoW) چیست؟

اثبات کار الگوریتم اجماع اصلی در شبکه بلاکچین است. از این الگوریتم برای تایید تراکنش ها و افزودن بلاک های جدید به زنجیره استفاده می شود. ماینرها برای دریافت پاداش در زمینه تایید تراکنش ها با یکدیگر رقابت می کنند.

کلید خصوصی چیست؟ Seed چیست؟

هر آدرس دیجیتال یا عمومی دارای یک کلید خصوصی خاص است که وجود آن برای دسترسی به وجوه ضروری می باشد. یک نمونه ازکلید خصوصی: 6AkL0TJAuKcucHGqWVfUIa4g1haE0ilcm7eWUDo..fd + PpzdCJf1s4WdsK.

معمولاً با استفاده از عبارت سید می توان یک کلید خصوصی مرتب تر داشت. عبارت سید از ترکیب 12 تا 24 کلمه تشکیل می شود.

بالا ببر و بفروش (Pump & Dump) چیست؟

P&D روشی برای حباب دادن به قیمت یک دارایی و افزایش مصنوعی آن در یک مدت زمان کوتاه و سپس فروش انبوه آن است، تا دارایی آن به سطح قیمتی پیش از حباب بازگردد. هرچه حجم معاملات و نقدینگی یک ارز کمتر باشد، P&D آن ساده تر انجام می شود. بنابراین، معمولاً ارزهای رمزپایه با ارزش بازار پایین برای این روش کلاهبرداری استفاده می شوند.

ساتوشی چیست؟

ساتوشی واحد کوچکتر برای بیتکوین است. یک ساتوشی برابر است با 0.00000001 بیتکوین. این نام به یاد ساتوشی ناکاموتو، سازنده ناشناس بیتکوین تعیین شده است. ساتوشی ناکاموتو بیتکوین را برای استفاده روزمره ایجاد کرده است و حتی زمانی که قیمت این ارز به بیش از یک میلیون دلار برسد، باید این کاربرد را حفظ کند، به همین دلیل است که 8 فاصله اعشاری برای ساتوشی وجود دارد.

Shitcoin چیست؟

Shitcoin چیست؟

شت کوین نامی است که به آلت کوین هایی که فاقد محصول فعال و ارزش واقعی هستند نسبت داده می شود. معمولاً ماکسیمالیست های بیتکوین، اکثر یا همه آلت کوین ها را شت کوین می نامند.

ارزش کلی بازار چیست؟

ارزش کلی بازار به مجموع ارزش بازار تمامی ارزهای رمزپایه اطلاق می شود. فرد یا نهادی که مقدار زیادی بیتکوین داشته باشد، به صورتی که بتواند یک تنه با خرید یا فروش انبوه بیتکوین بر قیمت این ارز تاثیرگذار باشد.

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر یک گزارش یا راهنمای معتبر است که برای اطلاع رسانی به خوانندگان در مورد ویژگی های یک پروژه کریپتو جدید طراحی می شود. وایت پیپر را می توان با طرح کسب و کار در فضای مالی سنتی برابر دانست. وایت پیپر توسط گروه سازنده پروژه نوشته می شود و معمولاً شامل چندین فصل در این مباحث می باشد: توکن، گروه سازنده، جوانب فنی پروژه و مشکلی که سعی در رفع آن دارد.

ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه دیگران
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید