پیتر وویل (Pieter Wuille)

تاریخ تولد 1386
محل تولد بلژیک
محل تحصیل کالج سنت آلبرتوس
موقعیت شغلی توسعه Bitcoin Core ، تأسیس Blockstream

پیتر وویل به عنوان یکی از فعال ترین توسعه دهندگان بیتکوین کور (Bitcoin Core) شناخته شده است و همچنین در برخی از مهم ترین ارتقاهای بیت کوین همچون راهکار مقیاس گذاری سگویت (Segregated Witness) نقش موثری داشته است.

هم اکنون وویل به عنوان یکی از موسسین و مهندسین اصلی در بلاک استریم فعالیت دارد. بلاک استریم یک شرکت نرم افزاری است که در زمینه راهکارهای مقیاس گذاری و زیرساختی بیت کوین فعالیت می کند.

پیتر وویل در سال 2019

در ماه مارس بلاک استریم کد فعال برای طرح چند امضایی مبتنی بر شنور (Schnorr) را منتشر کرد که تراکنش های بیت کوین را خصوصی تر می سازد. دکارایی این ویژگی شبکه بیت کوین، با توسعه تجزیه و تحلیل بلاک چین کمتر شده بود.

در ماه مه وویل و گروهی کوچک از توسعه دهندگان نسخه اولیه ای از یک زبان برنامه نویسی جدید برای قرارداد بیتکوین را منتشر کردند که مینی اسکریپت (Miniscript) نام دارد و ساخت، حلیل و اجرای اسکریپت های بیت کوین را بدون نیاز به هیچ گونه تغییر در کد بیس بیت کوین آسان تر می سازد.

پیتر وویل در سال 2020

در سال 2020 شاهد پیشرفت های مداومی از سوی وویل و تیم بلاک استریم هستیم.

با انتشار یک پروتکل زنجیره جانبی به نام لیکوئید (Liquid) که تراکنش های بیت کوین و صدور توکن را سریع و ایمن می سازد، بلاک استریم مستقیماً وارد فضای رقابتی پلنفرم های قرارداد هوشمند شده است.