پاول دورف (Pavel Durov)

تاریخ تولد 1986
محل تولد سنطپرزبورگ
محل تحصیل دانشگاه دولتی سنطپرزبورگ
موقعیت شغلی تأسیس سرویس پیام‌رسانی رمزگذاری شده تلگرام

اولین تجارت بزرگ پاول دورف، تغییر مسیر شبکه‌های اجتماعی به‌طور دائم در سراسر روسیه و اروپای شرقی بود. دورف و برادرش نیکولای برنامه پیام‌رسان رمزگذاری شده تلگرام را در آگوست 2013 راه‌اندازی کردند. این برنامه در حال حاضر دارای 200 میلیون کاربر ماهانه است.

در حال حاضر، دورف در حال ساخت عناوین رمزنگاری برای بلاکچین Telegram Open Network یا TON در شرکتش می‌باشد كه در اوایل سال 2018، 1.7 بیلیون دلار از فروش خصوصی جمع‌آوری كرده است.

پاول دورف در سال 2019:

در بیشتر سال 2019، دورف مشغول به‌روزرسانی‌های پراکنده ای در توسعه بلاکچین TON بود. در ماه سپتامبر، کد آزمایشی اولیه برای TON1 منتشر شد که امکان تنظیم نادهای کامل، نادهای اعتبارسنج و کاوشگران بلاکچین را فراهم می‌آورد.

درحالی ‌که راه‌اندازی TON و توزیع توکن گرام برای 31 اکتبر (سالگرد انتشار کاغذ سفید بیت کوین) تنظیم‌شده بود، مقامات بورس اوراق بهادار آمریکا با نگران مبنی بر اینکه این شبکه باعث آشوب در بازار مالی (به دلیل اوراق بهادار ثبت‌نشده در توکن گرام) ایالات‌متحده خواهد شد، راه‌اندازی را با دستور مهار اضطراری متوقف کردند.

توکن تلگرام

انتظارات از دورف در سال 2020:

جزئیات بیشتری در شروع سال 2020 در مورد توقف بلاکچین و رمزارز گرام توسط مقامات بورس و اوراق بهادار آمریکا منتشر شد. سازمان نظارت مالی ایالات‌متحده، اقدام آن‌ها را برای فروش توکن گرام به‌عنوان انتشار اوراق ثبت‌نشده تلقی کرده بود.

یکی از ادعاهای اصلی مقامات بورس و اوراق بهادار این بود که کل پروژه TON و رویداد سرمایه‌گذاری وسیله‌ای برای تأمین اعتبار توسعه تلگرام بوده است، درحالی‌که دورف بیشتر ثروتی که از فروش VK به دست آورده بود را در این راه خرج کرد.

دورف این اتهام را رد کرد و گفت که اقدام او برای تأمین اعتبار و راه‌اندازی یک شبکه مطمئن بلاکچین بدون توسل به تأمین مالی عادی سنتی بوده است که وی ادعا می‌کند بر یکپارچگی شرکت و ارزش‌های آن” تأثیر بگذارد و شرکت را تغییر دهد.

هم‌ اتاق بازرگانی دیجیتال و هم انجمن بلاکچین دو گروه وکالت پرطرفدار بلاک چین پرونده کوتاه یا مختصر “friend of the court” را از موقعیت تلگرام حمایت می‌کنند.

در میان عدم اطمینان نظارتی، کیف پول و ارز دیجیتال TON، با سرویس پیام‌رسانی موجود تلگرام یکپارچه نخواهند شد و عملاً یکی از مزایای بازار که در وهله اول سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند، از بین خواهد رفت.