دیوید چام (David Chaum)

دیوید چام (David Chaum)
تاریخ تولد 1955
محل تولد لس آنجلس - آمریکا
محل تحصیل دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی
موقعیت شغلی پیشگام راه حل رمزنگاری و حریم خصوصی ، ساخت اولین ارز دیجیتال

دیوید چام، رمزنگار و کارشناس فناوری است. شهرت اصلی وی به دلیل تأسیس DigiCash، اولین ارز دیجیتال در جهان که توسط رمزنگاری ایمن شده می باشد.

کار او الهام بخش نسلی از تحقیقات و توسعه ارز دیجیتال بود؛ مدت‌ها قبل از این‌ که این اصطلاح به صراحت مورد استفاده قرار گیرد.

دیوید چام در معرفی امضاها و اعتبارنامه‌های مخفیانه در سیستم رمزنگاری عمومی در DNA Bitcoin نفش داشته است. او هم‌اکنون در حال کار بر روی الیکسیر، یک برنامه پیام‌رسان و پرداخت ناشناس مبتنی بر بلاکچین است.

 دیوید چام در سال 2019

تمرکز چام بر ایجاد سرویس های مقیاس پذیر و ایمن برای پیام‌رسانی و پرداخت‌های ناشناس است، به گونه‌ای که ابر داده‌های افراد هرگز افشا نشود و یا به خطر نیفتد. در ماه می، نسخه آزمایشی الیکسیر منتشر شد.

در ماه آگوست، چام یک قرارداد اجماع و ارز را که برای ارائه معاملات امن، مقیاس پذیر و خصوصی در یک شبکه همتا به همتای قانونی ارائه شده بود را فاش کرد. چام همچنین ادعا كرد كه Praxxis / Elixxir نسبت به رایانه‌های كوانتومی مقاوم هستند.

چام در ماه نوامبر شبکه Xx Coin و Xx Network را به عنوان عنصری مهم برای ورود گروه فناوری‌ها به کل یکپارچه، با استفاده از خصوصیات حفظ حریم خصوصی و فراداده از Elixxir در کنار سرعت، مقیاس پذیری و امنیت از Praxxis معرفی کرد.

انتظارات از دیوید چام  برای سال 2020

با راه اندازی بتا شبکه Xx که برای سال 2020 برنامه ریزی شده است، انتظار داریم پیشرفت‌های بیشتری از چام و تیم وی در ماه‌های آینده مشاهده کنیم.