الکس تپ اسکات (Alex Tapscott)

تاریخ تولد 1984
محل تولد کانادا
محل تحصیل Amherst College
موقعیت شغلی سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب The Blockchain Revolution

الکس تپ اسکات (Alex Tapscott) یک نویسنده، سرمایه گذار و سخنران عمومی است که در زمینه بلاکچین، ارزهای رمزپایه و دیگر فناوری های نو ظهور فعالیت می کند.  الکس دانش آموخته کالج آمهرست، و دارنده مدرک تحلیلگری اقتصادی است.

الکس تپ اسکات به همراه پدرش دان تپ اسکات، کتاب “انقلاب بلاک چین” را نوشتند که تبدیل به یک کتاب پرفروش در سطح بین الملل شد. الکس همچنین به عنوان ویراستار و یکی از شرکا در کتاب “انقلاب امور مالی: بلاکچین چطور باعث تحول پول، بازارها و بانکداری می شود” فعالیت دارد.

الکس یکی از موسسین بنیاد تحقیق بلاکچین است؛ این بنیاد یکی از پیشروترین اتاق های فکر جهان در زمینه بلاک چین است که اعضای آن را شرکت هایی چون کوکاکولا، اکسون موبیل، مایکروسافت و تنسنت تشکیل می دهند.

پیش از آن تپ اسکات به عنوان مدیرعامل یک شرکت سرمایه گذاری متمرکز بر بلاکچین به نام “نکست بلاک گلوبال” بود که سودی بالغ بر 150 درصد به سرمایه گذاران خود بازگرداند و همین امر این شرکت را تبدیل به یکی از بهترین کسب و کارهای سرمایه گذاری در فضای بلاک چین کرد.

تپ اسکات در سال 2019

در سال 2019 الکس تاپ اسکات به تلاش خود برای رشد و تنوع بنیاد تحقیق بلاک چین ادامه داد و این تلاش ها منجر به تاسیس چندین کسب و کار جدید شد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • یک کسب و کار مربوط به مدیریت رویدادها
  • یک کسب و کار مرتبط با انتشارات
  • یک کسب و کار مرتبط با آموزش آنلاین که با همکاری اینسید (INSEAD) شکل گرفت

 در ماه آوریل اولین رویداد بنیاد تحقیق بلاکچین با نام “انقلاب جهانی بلاک چین” برگزار شد که بزرگترین رویداد سازمانی بلاک چین در کانادا بود.

الکس ویرایش و نویسندگی مقدمه کتاب “انقلاب امور مالی” را بر عهده داشت که اولین کتاب از سری جدید انتشارات بنیاد تحقیق بلاک چین بوده است.

در ماه مه الکس به گمراه کردن سرمایه گذاران (که بنا به گزارشات 16 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده بودند) با استفاده از چند متخصص به عنوان مشاور، متهم شد و 148000 دلار غرامت به کمیسیون اوراق بهادار اونتاریو پرداخت.

این مشاوران بعدها هرگونه مشارکت با این شرکت سرمایه گذاری را انکار کردند. شرکت نکست بلاک گلوبال نیز به مدیریت تپ اسکات، به پرداخت 520000 دلار غرامت به کمیسیون اوراق بهادار اونتاریو محکوم شد.

کمی پس از آن کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا نیز الکس را به دلیل تخطی از قانون اوراق بهادار، به پرداخت 25000 دلار غرامت محکوم کرد. الکس به صورت داوطلبانه بیش از 2 میلیون دلار طلب خود از سهام انتقالی را رد کرده، و این مبلغ را به عنوان سود افزوده به سرمایه گذاران بازگرداند.

تپ اسکات در سال 2020

بنا بر قرارداد تسویه حساب تپ اسکات با کمیسیون اوراق بهادار اونتاریو، تدریس چندین کلاس در مورد اخلاق در تجارت در برنامه 2020 او قرار دارد.

کتاب “انقلاب امور مالی” که گلچینی از مقالات رهبران فکری در زمینه اقتصاد و بلاک چین است، با ویرایش تپ اسکات در ماه فوریه 2020 منتشر شد.

انتظار می رود که تپ اسکات فعالیت های خود را در زمینه تبلیغ و آموزش بلاکچین گسترش بخشد.