فاست (Faucet) ارز دیجیتال چیست؟ دریافت رایگان ارز دیجیتال

نویسنده: فریبا خزائی
تاریخ: ۰۱/۰۶/۰۵ | ۱۴:۳۶ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه تعداد بازدید: ۲۴۰
 فاست (Faucet) ارز دیجیتال چیست؟ دریافت رایگان ارز دیجیتال

مقدمه

مدت زمان زیادی نیست که صنعت بلاک چین و تراکنش‌های رمزارزی ظهور کرده است. با این حال در مدت زمانی اندک آنچه را که می‌بایست اثبات می‌کرد را به خوبی نشان داد و امروز جزو لاینفک مناسبات اقتصادی بسیاری از سازمان‌ها در سرتاسر دنیاست. کریپتو فاست‌ها نیز مدت زمانی پس از ظهور بیت کوین به عنوان شیوه‌ای از کسب درآمد رایگان پا به میدان گذاشتند. رایگان بودن سایت‌ها و یا پلتفرم‌هایی که بدون سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال رایگان پرداخت می‌کردند بسیار جذاب بود و فاست‌ها نیز درست مانند بیت کوین به سرعت جهانی شدند؛ به طوری‌که بسیاری از پروژه‌ها ادعا می‌کردند که فاست رایگان ارز دیجیتال هستند، اما کلاهبرداری یا اصطلاحاً اسکم بودند. 

در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

فاست ارز دیجیتال چیست؟

لغت فاست (Faucet) در زبان انگلیسی به معنای شیر آب است، یا در حقیقت شیری که از آن مایعی مانند آب بیرون می‌آید. به زبان ساده‌ فاست ارز دیجیتال وب‌سایت، پلتفرم یا برنامه‌ای است که مقادیر جزئی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … را به عنوان پاداش برای انجام کارهای کوچکی مانند کلیک کردن یا باز کردن یک پیج وب ارائه می‌کند. به این دلیل که پاداش‌ها بسیار ناچیز هستند، مانند چکیدن آب از یک شیر آبی که بسته شده باشد، به آنها فاست گفته می‌شود. در حقیقت فاست‌های ارز دیجیتال مانند قطره‌ای از یک شیر آب به آرامی چکه می‌کنند و به کاربر پاداش می‌دهند. 

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، در کریپتو فاست کاربر نیازی نیست کار بزرگی انجام دهد؛ به طوری‌که گاهی اوقات کاربر تنها با حل کردن یک کپچا پاداش خود را به دست می‌آورد. به طور مثال در یک فاست بیت کوین پاداش‌ها به خردترین واحد بیت کوین یعنی یک ساتوشی خرد می‌شود و به کاربر تعلق می‌گیرد. مثلاً با کلیک بر روی یک کپچا مبلغ 0.00000001 ساتوشی (به هر واحد بیت کوین یک ساتوشی گفته می شود) پرداخت می‌شود.

اکثر فاست‌های ارز دیجیتال دارای حداقل یا مینیموم پرداخت هستند، که در حقیقت تا زمانی که کاربر به آن نقطه نرسد به کیف پول اصلی و مستقل وی چیزی پرداخت نمی‌گردد. بنابراین ارزهای دیجیتالی که از طریق فاست به دست می‌آیند به کیف پولی در سایت فاست سپرده می‌شوند و پس از رسیدن به Threshold یا حداقل پرداخت، قابلیت برداشت پیدا می‌کنند. برداشت از این فاست‌ها نیز با توجه به سیستم پرداختی که ارائه می‌کنند متفاوت است. به طور مثال اگر با میکرو ولت واسطه‌ای مانند Faucetpay.io قرارداد داشته باشند، برداشت در لحظه صورت می‌گیرد، اما اگر برداشت مستقیماً به کیف پول کاربر باشد، بسته به دستی یا اتوماتیک بودن فرآیند برداشت و شبکه بلاک چین و همچنین رمزارز مورد نظر ممکن است از یک روز تا یک هفته نیز به طول بی‌انجامد.

با این توصیف تا به اینجا باید خودتان متوجه شده باشید که فاست‌ها قرار نیست کسی را ثروتمند کنند. تنها امیدی که در مورد این طرح وجود دارد این است که قیمت ارزهای دیجیتالی بسیار پرنوسان است و کاربران فاست‌ها ممکن است در طول یک روز یا یک ماه داشته هایشان حتی صدبرابر شود که مصداق آن نیز رمزارز دوج کوین است. 
دوج کوین تا دوسال پیش از نگارش این مقاله به علت قیمت بسیار ناچیز در تعداد بسیار بالا در سیستم‌های پاداش قطره‌ای یا همان فاست‌های ارز دیجیتال به کاربران پرداخت می‌شد. و تنها پس از مدت کوتاهی (در بازه یکسال) قیمتش چند صد برابر شد.

حالا تصور کنید سایتی که 100، 1000 یا 10000 دوج کوین به کاربران تنها در ازای کلیک کردن پاداش می‌داد و کاربری که صبورانه آن ها را جمع کرده است و امروز و در عین نزولی بودن بازار ارز دیجیتال بیش از 100000 دوج کوین دارد یعنی معادل 7000 دلار!

چگونه از فاست ارز دیجیتال بدست بیاوریم؟

کار خیلی سختی نیست! در حقیقت پس از اینکه از مراحل بدست آوردن ارز دیجیتال در فاست آگاه شوید از سادگی آن شگفت زده خواهید شد. فرآیند ثبت‌نام در فاست‌ها معمولاً مانند بسیاری دیگر از سایت‌ها و برنامه‌ها از دو طریق آدرس ایمیل و یا آدرس کیف پول ارز دیجیتال انجام می‌گردد. پس از ثبت‌نام، ممکن است تنها از کاربر خواسته شود تا ایمیل خود را تایید کند؛ درست مثل بسیاری دیگر از برنامه‌ها. معمولاً فاست‌هایی که تنها در ازای حل کردن کپچا پاداش می‌دهند، دکمه‌ای تحت عنوان Claim یا Claim to reward دارند، که با کلیک کردن بر روی آن پاداش در قالب ارز دیجیتال خاصی به کاربر تعلق می‌گیرد. 

نکته‌ای که بسیاری از کاربران در مورد این سایت‌ها رعایت نمی‌کنند ساختن مولتی اکانت است؛ به عبارتی تعدد ساختن حساب در این گونه سایت‌ها ممنوع است و شما نیز باید در نظر داشته باشید که ممکن است سایت یا پلتفرمی هرآنچه بدست آورده‌اید را بن کند و تمامی حساب‌های شما را نیز مسدود کند. 

چگونه فاست ارز دیجیتال پیدا کنیم؟ معرفی چند فاست ارز دیجیتال

این کار نیازی به عملیات خاصی ندارد. چراکه تنها با سرچ کردن در گوگل و موتورهای جستجوی مشابه نیز می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. تعداد فاست‌های ارز دیجیتال بسیار زیاد است. به طوری‌که گاهاً کاربر را دچار آلودگی اطلاعاتی می‌کند و کاربر نمی‌تواند انتخاب درستی داشته باشد. 

برای پیدا کردن سایت یا برنامه‌های فاست ارز دیجیتال می‌توانید به سایتی مانند Beermoneyforum.com مراجعه کنید، که در مقابل پرداخت دلار از کاربران خواسته می‌شود تا بروزترین فاست‌ها را (که قبلاً در سایت قرار نگرفته) به همراه تجربه و گواهی اثبات برداشت خود در سایت قید کند و پاداش دلاری یا رمزارزی دریافت کند. در حقیقت Beermoneyforum.com خود نوعی از فاست هاست، اما به علت اهمیت دادن به نظرات، پست‌ها و مقالات کاربران مقداری کمی بیش از حد معمول یک فاست پرداخت می‌کند؛ به طوری‌که شما می‌توانید این سایت را به عنوان منبع دوم درآمد خود در اوقات فراغت خود در نظر بگیرید؛ در حالیکه با فاست‌های بروز و معتبر نیز آشنا شوید. در این سایت شما تنها به ازای پست کردن یک فاست جدید کسب درآمد نمی‌کنید بلکه تنها با گذاشتن کامنت و به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان در مورد پست نیز پاداش می‌گیرید. 

سایت Cointiply.com نیز مدت زمانی تقریباً طولانی است که به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین فاست‌های ارز دیجیتال شناخته می‌شود. در این سایت کاربران نه تنها در ازای کلیک کردن یا به اصطلاح خود سایت رول کردن فاست مقدار کمی رمزارز به دست می‌آورند، بلکه با شرکت در استخر باران (Rainpool)، پر کردن پرسشنامه‌ها، نصب کردن برنامه، تماشای تبلیغات و ویدیوها و حتی بازی کردن ارز دیجیتال رایگان به دست می‌آورند. 

در میان برنامه‌ها یا همان اپلیکیشن‌های کسب درآمد نیز Womplay انتخاب بسیار خوبی است. این وبسایت به ازای نصب کردن بازی‌ها و ورود روزانه شما به سایت به شما ایاس می‌دهد و حتی اخیراً توکن خود را نیز راه‌اندازی کرده که در صرافی‌های معتبری همچون کوکوین لیست شده است. Womplay تنها یک اپلیکیشن برای کسب درآمد از طریق بازی نیست و کاربردی مشابه با اپلیکیشن تراست ولت دارد. در قسمت Dapp این برنامه، کاربر می‌تواند برنامه غیرمتمرکز و دلخواه خود را از صرافی گرفته تا برنامه و تلویزیونی مانند Theta انتخاب کند و وارد آن شود. 

محبوبیت و شهرت پروژه‌های متاورس در حوزه بازی‌های کریپتویی نیز سبب گردید، تا برنامه‌ها و سایت‌های بسیار زیاد معتبری وارد این حوزه شدند، که کمی از حالت سیستم پاداش قطره‌ای فاصله گرفتند اما عملاً کاربردی مشابه دارند.

بیشتر بخوانید: هرآنچه که باید در مورد متاورس بدانید

آیا فاست ارز دیجیتال قانونی است؟

صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال با اینکه توسط بسیاری از کشورها پذیرفته شده است، اما قانون صریحی برای آن تعریف نشده است. به جز تعداد معدودی کشور هنوز اعتبار این صنعت و فناوری در حد پذیرش عموم است. فاست‌ها نیز با توجه به این که در کدام کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل این تعریف می‌گردند. شاید اگر قانون خاصی برای این دسته از کسب و کارهای اینترنتی تعریف می‌شد، امروزه با این حجم از فاست‌های اسکم روبرو نبودیم اما این را نیز باید در نظر داشت که بلاکچین به کشور یا دولت خاصی تعلق ندارد، هدفش ناشناس ماندن و غیرمتمرکز بودن است و اگر قانونی برای این تکنولوژی تعریف شود دیگر نمی‌توان اسم فناوری غیرمتمرکز را بر روی آن گذاشت.

آیا کسب درآمد از طریق فاست ارز دیجیتال امن است؟

همیشه احتمال هک در هر حوزه‌ای وجود دارد. همواره یادتان باشد از کیف پولی برای فاوست استفاده کنید که خالی است. کیف پول تراست ولت و متامسک قابلیتی را برای کاربران فعال می‌کند که می‌توانند تعداد زیادی کیف پول را بر روی یک اپلیکیشن ایجاد کنند. کیف پول‌های نرم‌افزاری و متصل به اینترنت به طور کلی امکان هک نیز دارد اما به این سادگی نیست. به هر حال احتیاط شرط عقل است و بهتر است از کیف پول‌های با موجودی خالی برای سایت‌ها استفاده کنید. چراکه یکی از کارهایی که اکثر سایت‌ها چه در ایران و درسرتاسر دنیا انجام می‌دهند، فروش اطلاعات کاربران به سازمان‌های معتبر و یا حتی کلاهبرداری است.

جمع‌بندی

در مجموع انسان همواره از اینکه درآمد جانبی حتی مختصر داشته باشد لذت می برد و فاست ارز دیجیتال این امکان را به کاربر می‌دهد که از درآمدی خرد بهره ببرد. اما به طور معمول نمی‌توان به فاست به عنوان یک شغل نگریست. تنها می‌توان در اوقات فراغت و به عنوان سرگرمی با شناسایی تعدادی از این فاست‌ها کمی درآمد رایگان به دست آورد. تنها موضوعی که باید مد نظر قرار دهید این است که نکات امنیتی را رعایت کنید و در سایت‌هایی مانند Beermoneyforum یا Trustpilot نظرات و تجربیات کاربران را در استفاده از فاست‌ها دنبال کنید.

برچسب ها :
رمز ارز
شاخص
ارز دیجیتال
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید