بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ ماهیت امنیت نحوه کار

نویسنده: مهراب پارسیان فر
تاریخ: ۰۱/۰۴/۱۳ | ۱۲:۵۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۶ دقیقه تعداد بازدید: ۲۸۵
بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ ماهیت امنیت نحوه کار

مقدمه

امروزه تقریبا کسی نیست که واژه بیت کوین به گوشش نخورده باشد. حتی بعضی افراد بیت کوین را همرده‌ی واژه ارز دیجیتال یا بلاک چین می‌دانند. اما واقعا بیت کوین چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ خالق بیت کوین کیست؟ ما در این مقاله به بررسی دقیق بیت کوین و بررسی این ارز دیجیتال معروف از زمان تولید آن در سال 2008 تا امروز می‌پردازیم.

در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

بخش اول: معرفی بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است که در کنار محبوبیت، دریچه‌ای از یک صنعت و تکنولوژی جدید را به روی جهانیان گشود. از ابتدای معرفی این رمزارز تا کنون، فضای ارزهای دیجیتال تغییرات چشمگیر و گسترده‌ای داشته و نوآوری در آن به شدت زیاد است؛ چه از لحاظ اهداف ایجاد یک ارز دیجیتال چه از نظر کاربری و تکنولوژی آن. اما همچنان بیت کوین در صدر جدول بهترین ارزهای دیجیتال قرار داشته و قیمت آن با اختلاف زیاد از رقبا بیشتر است. همچنین محبوبیت و رایج بودن آن در بین افراد باعث شده که حتی خیلی‌ها آن را هم‌تراز کلماتی مانند رمزارز یا بلاک چین و غیره بدانند و پیش‌بینی قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز به قیمت بیت کوین و میزان تسلط آن به بازار وابسته باشد.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین با نماد BTC، یک شکل دیجیتالی از پول نقد است. اما بر خلاف ارزهای فیات که به آن‌ها عادت کرده‌اید، هیچ بانک مرکزی آن را کنترل نمی‌کند. در عوض، سیستم مالی در بیت کوین توسط هزاران کامپیوتر توزیع شده در سراسر جهان اداره می‌شود. هر کسی می‌تواند با دانلود نرم‌افزار منبع باز آن، در اکوسیستم جامع بیت کوین شرکت کند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان بود که در سال 2008 معرفی شد (و در سال 2009 راه اندازی شد). بیت کوین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند این پول دیجیتالی را ارسال و دریافت کنند (معمولا برای بیت کوین از حروف کوچک b یا BTC استفاده می‌شود). چیزی که آن را بسیار جذاب می‌کند این است که شخص یا گروهی نمی‌توانند آن را کنترل کنند، وجوه را نمی‌توان بیش از یک بار خرج کرد، و تراکنش‌ها را می‌توان در هر زمان و از هر مکانی در جهان انجام داد.

بیت کوین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

مردم به دلایل مختلفی از بیت کوین استفاده می‌کنند. بسیاری از بیت کوین به دلیل ماهیت بدون مجوز آن قدردانی می‌کنند، ماهیتی که سبب می‌شود هر کسی با اتصال به اینترنت بتواند آن را ارسال و دریافت کند. این موضوع مقداری شبیه پول نقد است چرا که هیچ کس نمی‌تواند شما را از استفاده از آن باز دارد، اما حضور دیجیتالی آن به این معنی است که می‌توان آن را در سطح جهانی منتقل کرد و محدودیت مکانی و زمانی برای آن تعریف نمی‌شود.

چه چیزی بیت کوین را ارزشمند می‌کند؟

بیت کوین غیرمتمرکز، مقاوم در برابر سانسور، امن و بدون مرز و محدودیت است. این عوامل کیفیت آن را برای موارد استفاده مانند حواله بین‌المللی و پرداخت‌هایی که افراد نمی‌خواهند هویت خود را فاش کنند، جذاب کرده است. بسیاری بیت‌کوین‌های خود را خرج نمی‌کنند، در عوض آن‌ها را برای درازمدت نگه می‌دارند (که به عنوان "هولد کردن" نیز شناخته می‌شود). بیت کوین به دلیل عرضه محدود سکه‌های موجود، قیمت بالا و فرآیند تولید دشوار، طلای دیجیتال نامیده می‌شود و خیلی‌ها آن را با فلزات گران‌بها مقایسه می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران، بیت کوین را به عنوان یک ذخیره ارزشمند می‌بینند.

دارندگان بیت کوین بر این باورند که ویژگی‌های عنوان شده، همراه با دسترس‌پذیری جهانی و نقدینگی بالا، آن را به وسیله‌ای ایده آل برای ذخیره ثروت برای دوره‌های طولانی تبدیل می‌کند. آن‌ها معتقدند که ارزش بیت کوین در طول زمان افزایش خواهد یافت.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال ساده توضیح دهیم. وقتی علی معامله‌ای را با رضا انجام می‌دهد، هزینه این معامله را آن‌طور که شما انتظار دارید، برای رضا ارسال نمی‌کند. حتی نمی‌توان این مسئله را معادل دادن یک اسکناس دیجیتالی به او دانست. بلکه این پرداخت، بیشتر شبیه نوشته اسم رضا روی یک ورق کاغذ (که همه می‌توانند این کاغذ را ببینند) است که مثلا یک دلار به رضا می‌دهد. حال اگر رضا بخواهد تا همان وجوه را برای جواد بفرستد، جواد می‌تواند با نگاه کردن به برگه کاغذ یاد شده، متوجه شود که آیا رضا آن مبلغ را دارد یا خیر.

این برگه، نوع خاصی از پایگاه داده به نام بلاک چین (Blockchain) است. همه شرکت‌کنندگان شبکه یک کپی مشابه از آن را در دستگاه‌های خود ذخیره می‌کنند. همچنین شرکت‌کنندگان، برای همگام‌سازی اطلاعات جدید با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

هنگامی که کاربر، پرداختی را انجام می‌دهد، آن مقدار ارز دیجیتال را مستقیماً به فرد مورد نظر و تحت عنوان همتا به همتا جابه‌جا می‌کند. همتا به همتا (P2P) به این معنی است که بانک یا موسسه مرکزی برای پردازش نقل و انتقالات وجود نداشته و هیچ فرد یا ناظری، کنترلی روی آن ندارد. به منظور افزودن اطلاعات جدید، بلاک چین بیت کوین از مکانیزم خاصی به نام استخراج استفاده می‌کند. از طریق این فرآیند است که بلاک‌های جدید تراکنش‌ها، در بلاک چین ثبت می‌شوند.

صحبت از واژه بلاک چین شد، بد نیست توضیح مختصری پیرامون این کلمه داشته باشیم.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل است که به شکل ضمیمه‌ای کار می‌کند، به این معنا که داده‌ها فقط می‌توانند به آن اضافه شوند. هنگامی که اطلاعات جدیدی به بلاکچین (یا زنجیره بلاک‌ها یا شبکه) اضافه می‌شود، تغییر یا حذف آن بسیار دشوار است (تقریبا نشدنی است!) به این شکل که بلاک چین با گنجاندن یک نمایه در بلاک جدید که به بلاک قبلی اشاره دارد، این کار را اعمال می‌کند.

حال این نمایه چیست؟ نمایه یا اشاره‌گر در واقع هش (Hash) بلاک قبلی است. هش کردن (Hashing) شامل انتقال داده از طریق یک تابع یک طرفه برای تولید یک بلاک منحصر به فرد از اطلاعات ورودی است. این موضوع را مانند یک اثر انگشت در نظر بگیرید که منحصر به فرد است. اگر ورودی حتی اندکی تغییر کند، اثر انگشت نهایی کاملاً متفاوت خواهد شد. از آنجایی که ما بلاک‌ها را در ادامه‌ی یکدیگر به زنجیره تبدیل می‌کنیم، هیچ راهی برای شخص یا گروهی وجود ندارد که یک ورودی قدیمی را بدون باطل کردن بلاک‌های بعدی، ویرایش کند. چنین ساختاری، یکی از اجزای ایمن‌سازی بلاک چین است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله بلاکچین Blockckain چیست اهداف ویژگی‌ها و کاربرد را مطالعه نمایید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت کوین در اکثر کشورها کاملا قانونی است. با وجود این، تعداد کمی استثنا هم وجود دارد و در بعضی کشورها، نگهداری یا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی نیست. بنابراین پیشنهاد می‌شود حتما قوانین حوزه قضایی کشور محل اقامت خود را قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، مطالعه کنید.

در کشورهایی که بیت کوین قانونی است، نهادهای دولتی رویکردهای متفاوتی را در مورد مالیات و تبعیت از آن اتخاذ کرده‌اند. چشم‌انداز نظارتی بر این موضوع، هنوز به طور کلی توسعه پیدا نکرده و احتمالاً قوانین این حوزه در سال‌های آینده، به طور قابل توجهی تغییرات خواهد داشت.

تاریخچه بیت کوین

در این بخش به 3 سوال کلی پیرامون تاریخچه‌ی بیت کوین، پاسخ می‌دهیم.

چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟

جواب این سوال را هیچکس به طور دقیق نمی‌داند! خالق بیت کوین از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده کرده است، اما ما چیزی در مورد هویت وی نمی‌دانیم. ساتوشی می‌تواند یک فرد یا گروهی از توسعه‌دهندگان در نقاط مختلفی از جهان باشد. این نام اصالتاً ژاپنی است، اما تسلط ساتوشی به زبان انگلیسی، بسیاری را به این باور رسانده است که او از یک کشور انگلیسی زبان است.

ساتوشی، کاغذ سفید (White Paper) بیت کوین و همچنین نرم‌افزار آن را منتشر کرده، اما با این حال، خالق مرموز اولین رمزارز جهان، در سال 2010 ناپدید شد.

آیا ساتوشی فناوری بلاک چین را اختراع کرده است؟

بیت کوین در واقع تعدادی از فناوری‌های موجود را که برای مدتی وجود داشته‌اند، ترکیب کرده است. مفهوم زنجیره‌ای از بلاک‌ها یا همان بلاک چین، با بیت کوین متولد نشده است. استفاده از ساختارهای داده غیرقابل تغییر مانند این را می‌توان در اوایل دهه 90 ردیابی کرد، زمانی که استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا، سیستمی را برای اسناد با مهر زمانی (Timestamping Document) پیشنهاد کردند. سیستم پیشنهادی این دو نفر، درست مانند بلاک چین‌های امروزی، برای ایمن‌سازی داده‌ها و جلوگیری از دستکاری آن‌ها، بر تکنیک‌های رمزنگاری تکیه می‌کرد. جالب اینجاست که در وایت پیپر ساتوشی، در هیچ نقطه‌ای از اصطلاح "بلاک چین" استفاده نشده است.

پول نقد دیجیتال قبل از بیت کوین

بیت کوین اولین تلاش برای پول نقد دیجیتالی نبود، اما مطمئناً موفق‌ترین آن‌ها است. طرح‌های قبلی، راه را برای اختراع ساتوشی هموار کردند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

دیجی کش

DigiCash شرکتی بود که توسط رمزنگار و دانشمند کامپیوتر، دیوید چاوم، در اواخر دهه 1980 تاسیس شد. این شرکت به عنوان یک راه حل حفظ حریم خصوصی برای تراکنش‌های آنلاین، بر اساس مقاله‌ای که توسط چاوم نوشته شده بود، معرفی و تاسیس شد.

مدل DigiCash یک سیستم متمرکز بود، اما با این وجود، آزمایش جالبی به حساب می‌آمد. این شرکت بعدها ورشکست شد، که چاوم معتقد بود دلیل ورشکستگی، معرفی آن قبل از شروع واقعی تجارت الکترونیک بوده است.

B-money

اولین توصیف از B-money به سال 1990 باز می‌گردد؛ زمانی که مهندس کامپیوتر "وی دای" این عبارت را در مقاله‌ی خود استفاده کرد. چندین سال بعد، در وایت پیپر بیت کوین به این کلمه اشاره شد، که فهمیدن دلیل آن سخت نیست.

B-money یک سیستم اثبات کار یا Proof of Work (که در استخراج بیت کوین استفاده می‌شود) و استفاده از یک پایگاه داده توزیع شده را پیشنهاد کرد که در آن کاربران، تراکنش‌ها را امضا و تایید می‌کنند. نسخه دوم B-money نیز ایده‌ای شبیه به استیکینگ (Staking) امروزی را توصیف می‌کند که در حال حاضر، در ارزهای دیجیتال دیگر استفاده می‌شود.

در نهایت، B-money هیچگاه رشد نکرد، زیرا نتوانست از مرحله پیش‌نویس عبور کند. همانطور که گفته شد، بیت کوین به وضوح از مفاهیم ارائه شده توسط دای الهام گرفته است.

بیت طلا

شباهت بیت گلد و بیت کوین به حدی است که برخی معتقدند خالق آن، دانشمند کامپیوتر "نیک سابو"، همان ساتوشی ناکاموتو است. بیت گلد در هسته خود شامل یک دفتر کل است، که رشته‌هایی از داده‌های منشأ گرفته از عملیات اثبات کار را ثبت می‌کند.

بیت گلد، مشابه B-money، هرگز توسعه بیشتری پیدا نکرد. با این حال، شباهت‌های بیت گلد به بیت کوین، جایگاه آن را به عنوان «پیش‌ساز بیت کوین» تثبیت کرده است.

بخش دوم: بیت کوین از کجا می‌آید؟

در ادامه مقاله در بخش دوم، به بررسی چند سوال پیرامون تولید و استخراج بیت کوین می‌پردازیم. در ادامه مقاله در بخش دوم، به بررسی چند سوال پیرامون تولید و استخراج بیت کوین می‌پردازیم. مانند هر ارز دیجیتال دیگری، بیت کوین نیز از فرآیندی برای ایجاد و استخراج استفاده می‌کند. اما این فرآیند جزئیاتی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین‌های جدید چگونه ایجاد می‌شوند؟

بیت کوین عرضه محدودی دارد، اما هنوز همه واحدهای آن ایجاد نشده و در گردش نیستند. تنها راه برای ایجاد سکه‌های جدید، از طریق فرآیندی به نام استخراج است. تعریف استخراج، یک مکانیزم ویژه برای افزودن داده به بلاک چین می‌باشد.

چند بیت کوین وجود دارد؟

بر طبق پروتکل این ارز دیجیتال، حداکثر عرضه بیت کوین، بیست و یک میلیون واحد سکه می‌باشد. تا این لحظه، بیش از 19 میلیون واحد یعنی بیش از 91 درصد از کل بیت کوین جهان، استخراج شده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تولید مابقی بیت کوین‌ها، بیش از صد سال طول می‌کشد. این امر به دلیل رویدادهای دوره‌ای است که از آن با عنوان نصف شدن (Halving) یاد می‌شود و به تدریج پاداش استخراج را کاهش می‌دهد.

استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

با استخراج، شرکت‌کنندگان بلاک‌هایی را به بلاک چین اضافه می‌کنند. برای انجام این کار، آن‌ها باید قدرت محاسباتی دستگاه‌های خود را به حل یک پازل رمزنگاری شده اختصاص دهند. به عنوان انگیزه برای انجام این کار، برای هر کسی که یک بلاک معتبر را ارائه دهد، پاداشی به شکل رمز ارز از جنس بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

تولید یک بلاک، گران است. اما بررسی معتبر بودن آن، هزینه کمتری به خود اختصاص می‌دهد. اگر شخصی سعی کند با یک بلاک نامعتبر در شبکه تقلب کند، شبکه بلافاصله آن را رد می‌کند و ماینر نمی‌تواند هزینه‌های استخراج خود را پس بگیرد.

پاداش، که اغلب با عنوان پاداش بلاک شناخته می‌شود، از دو جزء تشکیل شده است: کارمزدهای متصل به تراکنش‌ها و یارانه بلاک. یارانه بلاک، تنها منبع بیت کوین «تازه» است. با استخراج هر بلاک، مقدار مشخصی سکه به کل عرضه اضافه می‌کند.

استخراج یک بلاک چقدر طول می‌کشد؟

پروتکل عرضه بیت کوین، سختی استخراج را طوری تنظیم می‌کند که تقریباً ده دقیقه طول می‌کشد تا یک بلاک جدید پیدا شود. بلاک‌ها همیشه دقیقاً ده دقیقه بعد از بلاک قبلی پیدا نمی‌شوند و زمان صرف شده، فقط در حدود این هدف 10 دقیقه ای، در نوسان است.

بخش سوم: شروع کار با بیت کوین

بیت کوین موارد استفاده زیادی دارد. گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با بیت کوین بخرید. البته در حال حاضر، یافتن فروشنده‌هایی که بیت کوین را در فروشگاه‌های فیزیکی می‌پذیرند، کمی دشوار است (ولی غیرممکن نیست!). با این حال، همچنان می‌توانید وب‌سایت‌هایی را بیابید که بیت کوین شما را می‌پذیرند و یا به شما اجازه می‌دهند برای دریافت خدمات دیگر با بیت کوین، کارت هدیه بخرید.

چند مورد از خدمات یا کالاهایی که می‌توان با بیت کوین دریافت کرد: بلیط هواپیما، رزرو اتاق در هتل، خرید املاک، غذا و نوشیدنی، لباس، کارت هدیه، اشتراک‌های آنلاین برخی سایت‌ها

بیت کوین را کجا می‌توانم خرج کنم؟

در اینجا، چند نمونه از سایت‌هایی که می‌توانید در آن‌ها بیت کوین خرج کنید را نام می‌بریم: (البته در نظر داشته باشید که این برخی از این سایت‌ها فقط در خارج از ایران کارآمد هستند!)

TravelbyBit

برای سفرهای خود، در هزینه‌های سنگین کارت اعتباری صرفه جویی کنید! از طریق TravelbyBit می‌توانید پروازها و هتل‌ها را با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال رزرو کنید. همچنین با ثبت نام و رزرو با ارز دیجیتال، از 10% تخفیف در فاکتور نهایی نیز می‌توان استفاده کرد.

Spendabit

Spendabit یک موتور جستجو برای محصولاتی است که می‌توانید با بیت کوین خریداری کنید. فقط آنچه را که می‌خواهید بخرید، جستجو کنید. این سرویس، لیستی از فروشنده‌ها یا فروشگاه‌هایی که می‌توان با بیت کوین از آن‌ها خرید کرد را به شما نشان می‌دهد.

Coinmap

از طریق این سایت، می‌توانید همه معامله‌گران ارز دیجیتال و دستگاه‌های خودپرداز در اطراف منطقه خود (که بیت کوین را به عنوان وجه پرداخت هزینه قبول می‌کنند) را جستجو کنید. اگر قصد دارید بیت کوین خود را خرج کنید و فقط به دنبال مکانی برای خرج کردن آن هستید، ممکن است این سایت یک انتخاب ایده آل برای شما باشد.

Bitrefill

در این وب سایت، می‌توانید برای صدها سرویس اینترنتی گوناگون کارت هدیه بخرید و حتی سیم کارت خود را با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شارژ کنید. انجام این کار بسیار آسان است و همچنین می‌توانید از شبکه لایتنینگ برای پرداخت در این سیستم استفاده کنید.

اگر بیت کوین‌هایم را از دست بدهم، چه می‌شود؟

از آنجایی که هیچ بانک یا نهادی کنترل و نظارت این شبکه را بر عهده ندارد، شما مسئول حفظ امنیت سکه‌های خود هستید. برخی ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را در صرافی‌ها ذخیره و نگهداری کنند، در حالی که برخی دیگر با کیف پول‌های مختلف نگهداری این ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند. اگر از کیف پول استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که کلمات بازیابی کیف پول خود را که به Seed Phrase معروف است، در مکانی مطمئن یادداشت کنید تا بتوانید در صورت نیاز، کیف پول خود را ریکاوری و بازیابی کنید.

آیا می‌توانم تراکنش‌های بیت کوین را برگردانم؟

هنگامی که داده‌ها به بلاک چین اضافه می‌شوند، حذف آن آسان نیست (در عمل، غیرممکن است). این موضوع به این معنی است که وقتی تراکنش انجام می‌دهید، نمی‌توان آن را لغو کرد. همیشه باید چندبار بررسی کنید که وجوه خود را به آدرس درست، ارسال می‌کنید.

از نظر تئوری زمانی می‌توان یک تراکنش را معکوس کرد، که حمله 51% رخ دهد. حال حمله 51% چیست؟

حمله 51 درصدی چیست؟

به شکل خلاصه حمله 51 درصدی، یک حمله بالقوه به یک شبکه بلاک چین است که در آن یک نهاد یا سازمان واحد، قادر به کنترل اکثر نرخ هش شبکه می‌باشد و باعث اختلال در این شبکه می‌شود. در چنین سناریویی مهاجم، قدرت استخراج کافی برای حذف یا تغییر عمدی ترتیب تراکنش‌ها را خواهد داشت. مهاجمان همچنین می‌توانند تراکنش‌هایی که انجام داده‌اند را معکوس کنند، که منجر به یک مشکل جدید با نام خرج مضاعف یا Double-Spending می‌شود.

یک حمله اکثریت موفقیت‌آمیز همچنین به مهاجم اجازه می‌دهد تا از تایید برخی یا همه تراکنش‌های دیگر جلوگیری کند یا از استخراج برخی یا همه ماینرهای دیگر جلوگیری کند که از آن با عنوان انحصار استخراج یاد می‌شود.

آیا می‌توانم با بیت کوین درآمد کسب کنم؟

شما می‌توانید با بیت کوین درآمد کسب کنید، اما ممکن است پول نیز از دست بدهید. به طور معمول، سرمایه‌گذاران بلندمدت، بیت کوین را می‌خرند و نگه می‌دارند (که به آن هولد کردن یا Hold می‌گویند) چرا که معتقدند در آینده قیمت آن افزایش خواهد یافت. برخی دیگر ترجیح می‌دهند بیت کوین را به طور فعال در برابر سایر ارزهای دیجیتال معامله کنند تا سودهای کوتاه مدت یا میان مدت به دست آورند. شاید هر دوی این استراتژی‌ها پر خطر باشند، اما اغلب نسبت به رویکردهای کم‌ریسک، سودآورتر هستند.

برخی از سرمایه‌گذاران، استراتژی‌های ترکیبی را اتخاذ می‌کنند. آن‌ها مقداری بیت کوین را به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت کنار می‌گذارند، در حالی که هم‌زمان معاملات کوتاه مدتی نیز با بقیه دارایی خود انجام می‌دهند. روش صحیح یا اشتباهی برای تخصیص دارایی‌ها در پرتفوی شما وجود ندارد، بلکه هر فرد، بسته به سیستم سرمایه‌گذاری مد نظر خودش، ریسک و اهداف متفاوتی دارد.

وام دادن (Lending) شکل فزاینده‌ای از درآمد غیرفعال است. با قرض دادن سکه‌های خود به شخص یا سیستم دیگری، می‌توانید سودی را از فعالیت‌های اقتصادی آن فرد یا سیستم دریافت کنید. پلتفرم‌هایی مانند Binance Lending به شما این امکان را می‌دهند که این کار را با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال انجام دهید.

چگونه می‌توانم بیت کوین خود را ذخیره کنم؟

گزینه‌های زیادی برای ذخیره ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. نقطه مشترک همه‌ی این موارد، وجود یک کیف پول دیجیتالی یا والت (Wallet) است. یک کیف پول دیجیتال مستقیماً رمزارزهای شما را نگه نمی‌دارد، بلکه کلیدهای رمزنگاری را در خود نگه می‌دارد که این کلیدها، قفل دارایی‌های شما را روی بلاک چین باز می‌کند. شما دو گزینه اصلی در این بخش دارید:

کیف پول گرم

کیف پول گرم، نرم‌افزاری است که برای انجام فعالیت خود به اینترنت نیاز داشته و به آن متصل می‌شود. در حالت کلی، کیف پول گرم به شکل یک برنامه موبایل یا نرم‌افزار رایانه یا وب سایتی است که به شما امکان می‌دهد به راحتی ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنید. یک مثال آسان برای استفاده از کیف پول تلفن همراه با تعداد زیادی سکه پشتیبانی شده، کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) است. از آنجایی که این کیف‌پول‌ها همیشه آنلاین هستند، معمولاً برای پرداخت کاربردی‌تر و دردسترس می‌باشند، اما در مقابل حملات هکرها نیز آسیب‌پذیرتر هستند.

کیف پول سرد

می‌توان کیف پول‌های رمزنگاری که برای فعالیت خود به اینترنت متصل نیستند را به عنوان کیف پول سرد معرفی کرد. این کیف پول‌های دیجیتال، کمتر مستعد حمله و هک هستند زیرا امکان اجرای حمله آنلاین برای آن‌ها وجود ندارد. اما معمولا به دلیل هزینه اولیه، دسترسی کمتر به دارایی‌ها و دشواری در استفاده از آن‌ها، کمتر مورد استقبال افراد قرار می‌گیرند. به عنوان مثال از این نوع کیف پول، می‌توان به کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف پول‌های کاغذی اشاره کرد.

برای کسب اطلاع بیشتر از انواع کیف پول‌های دیجیتال و معرفی بهترین‌ها، می‌توانید مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست و بهترین کیف پول‌های رمزارزی کدامند را مطالعه فرمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تا اطلاعات مناسبی پیرامون ارز دیجیتال بیت کوین، تاریخچه، نحوه ایجاد و ریزه‌کاری‌های آن برای شما گردآوری شود. اما همواره به یاد داشته باشید که برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتال و صنعت درآمدزای آن، باید اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید چرا که به همان میزان که این حوزه سودآور است، می‌تواند ضررده نیز باشد.

برای کسب آموزش دقیق درباره فرآیند نصف شدن بیت کوین، باورهای غلط و رایج درباره بیت کوین، مقیاس‌پذیری در بیت کوین و مشارکت در شبکه بیت کوین، شما می‌توانید مقاله نگاهی دقیق‌تر به بیت کوین؛ ویژگی‌ها و باورهای رایج BTC را مطالعه فرمایید.

ضمنا این مقاله هیچ پیشنهادی برای خرید، فروش، نگهداری و یا استخراج بیت کوین ندارد و صرفا به جهت آموزش و آشنایی با این فرآیندها، جمع‌آوری شده است.

برچسب ها :
بلاک چین
Bitcoin
شاخص
ارز دیجیتال
کیف پول دیجیتال
حرفه‌ای‌ها
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید