آشنایی با اندیکاتور حجم معاملات (Volume)

نویسنده: علیرضا شیدایی
تاریخ: ۹۹/۱۰/۱۰ | ۱۱:۵۷ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه تعداد بازدید: ۶۴۵۳
آشنایی با اندیکاتور حجم معاملات (Volume)

اندیکاتور حجم معاملات (Volume) معیاری برای اندازه گیری میزان دارایی مالی معین در یک بازه زمانی است. برای سهام،  حجم با تعداد سهام معامله شده اندازه گیری می شود و برای معاملات آتی و اختیارات، بر اساس تعداد قراردادهایی است که دست به دست شده اند. اعداد و سایر شاخص هایی که از داده های حجم استفاده می کنند، اغلب با نمودارهای آنلاین ارائه می شوند.

نگاهی به الگوهای حجم در طول زمان می تواند به درک قدرت، افت و رشد در سهام خاص و بازارهای کل کمک کند. در واقع حجم نقش مهمی در تجزیه و تحلیل فنی دارد و به طور برجسته ای در میان برخی از شاخص های اصلی فنی وجود دارد.

روشهای کلیدی

حجم و Breakout در مقابل False Breakout

Volume تعداد سهم معامله شده در یک سهام یا قراردادهای معامله شده آتی و لحظه ای را اندازه گیری می کند. حجم می تواند شاخصی از قدرت بازار باشد، زیرا افزایش رشد بازارها با افزایش حجم به طور معمول رابطه مستقیم دارند. وقتی قیمت ها با افزایش حجم کاهش می یابند، این روند کاهش پیدا میکند. وقتی با کاهش حجم قیمت ها به بالاترین سطح (یا پایین ترین سطح) می رسند، بسیار مراقب باشید، چراکه ممکن است یک برگشت ممکن است شکل بگیرد.

دستورالعمل های اساسی استفاده از Volume

هنگام تجزیه و تحلیل حجم، معمولاً دستورالعمل هایی برای تعیین قدرت یا ضعف یک حرکت استفاده می شوند. ما به عنوان معامله گر تمایل بیشتری به پیوستن حرکت های قوی داریم و در حرکاتی که ضعف نشان می دهند مشارکت نمی کنیم؛ یا حتی ممکن است مراقب ورود در جهت مخالف حرکت ضعیف باشیم. این دستورالعمل ها در همه شرایط درست نیستند، اما راهنمایی های کلی برای تصمیمات معاملاتی را ارائه می دهند.

تأیید روند

اگر یک بازار در حال افزایش باشد شاهد افزایش حجم خواهیم بود. افزایش قیمت و کاهش حجم ممکن است نشان دهنده عدم علاقه باشد و این هشداری برای تغییر بالقوه است. پیچیدن ذهن شما ممکن است دشوار باشد، اما واقعیت ساده این است که افت (یا افزایش) قیمت در حجم کم ، یک سیگنال قوی نیست. افت قیمت (یا افزایش) حجم زیاد، سیگنال قویتری برای تغییر اساسی در سهام است.

 

خستگی حرکات و میزان حجم

در یک بازار صعودی یا نزولی، می توان حرکت های فرسودگی را مشاهده کرد. این ها به طور کلی حرکات شدیدی در قیمت همراه با افزایش شدید حجم است که از پایان احتمالی روند حکایت دارد. شرکت کنندگانی که منتظر مانده اند و می ترسند بیشتر قسمت های اصلی بازار را از دست بدهند.

در پایین بازار، پایین آمدن قیمت ها سرانجام تعداد زیادی از معامله گران را مجبور می کند که از  آن خارج شوند، در نتیجه باعث نوسان و افزایش حجم می شود. پس از افزایش در این شرایط، شاهد کاهش حجم خواهیم بود، اما چگونگی ادامه پخش حجم در روزها، هفته ها و ماه های بعدی با استفاده از سایر دستورالعمل های حجم قابل بررسی است.

علائم صعودی

حجم می تواند در شناسایی علائم صعودی مفید باشد. به عنوان مثال تصور کنید که حجم با کاهش قیمت افزایش می یابد و سپس قیمت بالاتر می رود. اگر قیمت در بازگشت به پایین کمتر از پایین ترین سطح قبلی نباشد، معمولاً این به عنوان یک نشانه صعودی تعبیر می شود.

حجم و معکوس قیمت

پس از یک حرکت طولانی، اگر قیمت با کمی حرکت و حجم سنگین شروع به نوسان کند، این ممکن است نشان دهد که یک روند معکوس در حال انجام است و قیمت ها تغییر جهت می دهند.

حجم و Breakout در مقابل False Breakout

دستورالعمل های اساسی استفاده از Volume

در شکست اولیه از محدوده یا الگوی نمودار دیگر، افزایش حجم نشان دهنده قدرت حرکت است. تغییر کمی در حجم یا کاهش حجم در شکست، نشان دهنده عدم علاقه و احتمال بالاتر برای شکست کاذب است.

تاریخچه Volume

حجم را باید نسبت به تاریخ اخیر بررسی کرد. مقایسه امروز با حجم 50 سال پیش ممکن است داده های بی ربطی ارائه دهد. هرچه مجموعه های داده جدیدتر باشند، احتمالات بیشتر مرتبط هستند.

 سخن پایانی

Volume ابزاری مفید برای مطالعه روندها است و همانطور که مشاهده می کنید روش های زیادی برای استفاده از آن وجود دارد. از رهنمودهای اساسی می توان برای ارزیابی قدرت یا ضعف بازار و همچنین بررسی اینکه آیا حجم، حرکت قیمت را تأیید می کند یا نشان می دهد که ممکن است یک روند معکوس وجود داشته باشد، استفاده کنید. برای کمک به روند تصمیم گیری گاهی از اندیکاتورهای مبتنی بر حجم استفاده می شود. به طور خلاصه در حالی که ولوم ابزاری دقیق نیست، اما می توان سیگنال های ورود و خروج را با نگاهی به عملکرد قیمت، میزان حجم، شناسایی کرد.

ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه دیگران
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید