نگاهی جامع به آینده ارزهای دیجیتال؛ در طالع رمزارزها چه می‌بینیم؟!

محمد خیرخواه
عبارت تصویر نشان دهنده آینده ارزهای دیجیتال در مقاله است که در چشت سر آن سکه های بیت کوین قرار گرفته اند.

دنیای دارایی‌های دیجیتال تا به امروز مسیر پر از چالشی را طی کرده است. آینده ارزهای دیجیتال در حالی برای علاقه‌مندان این حوزه جذاب و سوال برانگیز است که برخی دولت‌ها و نهادهای مالی سنتی، هنوز با فلسفه وجودی آن کنار نیامده‌اند. ممنوعیت‌ها، شایعات خبری، جهت‌دادن به بازار و سایر اعمالی که توسط این نهادها برای ناامید کردن کاربران این حوزه انجام می‌شود، همه نشان از قدرت و پتانسیل زیاد آینده ارزهای دیجیتال دارد. در این مقاله از مجله بیدارز به تمامی سناریوهای بالقوه برای آینده رمز ارزها پرداخته‌ایم.

رمز ارزها از زمان معرفی بیت کوین بیش از یک دهه پیش، مسیر طولانی را طی کرده‌اند. از آن زمان تا کنون، ارزهای دیجیتال به عنوان نوعی دارایی جدید برای ذخیره ارزش، معامله و سرمایه‌گذاری با ارزش بازاری بیش از 1.7 تریلیون دلار تا می 2023 ظاهر شدند. 

اگر از علاقه‌مندان این حوزه هستید و مشتاقید تا در آن سرمایه‌گذاری کنید اما همچنان نداشتن یک چشم‌انداز کلی از آینده این صنعت شما را با چالش روبرو کرده است، این مقاله مجله بیدارز را از دست ندهید. 

 افزایش پذیرش نهادی و آینده ارزهای دیجیتال

یکی از مهم‌ترین روندها در فضای ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر افزایش علاقه و سرمایه‌گذاری از سوی نهادهای مالی با سابقه یا بهتر است بگوییم سنتی، مانند بانک‌های بزرگ، صندوق‌های تامینی و شرکت‌ها بوده است. به عنوان مثال، JPMorgan Chase، یکی از بزرگترین بانک‌های جهان، برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی میز معاملات ارزهای دیجیتال اعلام کرد، در حالی که شرکت‌هایی مانند MicroStrategy و Tesla  علاوه‌بر سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی که در بیت‌کوین انجام داده‌اند، از این ارز دیجیتال برای پذیرش پرداخت و فروش محصولات خود استفاده کرده‌اند.

این پذیرش نهادی ارزهای دیجیتال احتمالاً در سال‌های آینده ادامه خواهد یافت، زیرا سرمایه‌گذاران و مؤسسات بیشتری به مزایای بالقوه ارزهای دیجیتال، مانند ماهیت غیرمتمرکز، پتانسیل افزایش سرمایه و توانایی محافظت در برابر تورم و ریسک‌های ژئوپلیتیکی پی می‌برند.

یک گوشی هوشمند با تصویر یک کارت اعتباری در کنار دست یک انسان که کارتی مشابه را در دست دارد. صفحه کلید و کاوس سفید رنگ در پشت تصویر پیدا هستند.

با توجه به فراگیر شدن ارزهای دیجیتال، قطعا در سال‌های نه چندان دور این دارایی‌ها به یک شیوه پرداخت رایج و جدانشدنی از زندگی روزمره تبدیل میشود. در اینصورت، نمی‌توان به شایعات منفی درباره آینده ارزهای دیجیتال ذره‌ای باور داشت. البته نباید از این موضوع غافل شد که دارایی‌های دیجیتال، از رمزارز تا توکن‌های غیرمثلی (NFT)، همچنان در مسیر تکامل خود قرار دارند. همین امر سبب شده است که خلاهای قانو‌گذاری و امنیتی کم و بیش گریبان این حوزه را بگیرند. پذیرش نهادی باعث می‌شود این چالش‌ها برطرف شوند و مسیر فراگیری آینده ارزهای دیجیتال، هموار شود.

ادغام با سیستم‌های پرداخت اصلی و تاثیر آن بر آینده رمزارزها

روند دیگر در فضای ارزهای دیجیتال، پذیرش و ادغام فزاینده این دارایی‌ها در سیستم‌های پرداخت اصلی و خدمات مالی است. به عنوان مثال، PayPal اکنون به کاربران امکان خرید، نگهداری و فروش ارزهای دیجیتال را در پلتفرم خود می‌دهد، در حالی که Square بیش از 220 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است (طبق آخرین آمار تا اواخر 2021 و اوایل 2022) و به کاربران امکان خرید و فروش بیت کوین را در Cash App خود می دهد.

این ادغام با سیستم‌های پرداخت اصلی و خدمات مالی احتمالاً در سال‌های آینده ادامه خواهد یافت، زیرا کسب‌وکارها و افراد بیشتری با مزایای بالقوه استفاده از ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌های روزمره، مانند پرداخت‌های بین‌مرزی سریع‌تر و ارزان‌تر، حفظ حریم خصوصی مالی بیشتر و کارمزد تراکنش کمتر آشنا خواهند شد.

نقش برنامه‌های کاربردی فراتر از امور مالی در آینده ارزهای دیجیتال

یکی از هیجان‌انگیزترین پیشرفت‌های بالقوه در فضای ارزهای دیجیتال، توسعه و اصلاح مداوم فناوری بلاک چین است، فناوری زیربنای ارزهای رمزنگاری شده که نه تنها در این حوزه، بلکه در بسیاری از صنایع دیگر توانایی خود را اثبات کرده است. در حالی که ارزهای دیجیتال در حال حاضر عمدتاً برای اهداف مالی مانند ذخیره ارزش و انجام معاملات استفاده می‌شوند، فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که سایر صنایع فراتر از امور مالی مانند مدیریت زنجیره تامین، مراقبت‌های بهداشتی، بیمه، کشاورزی و سیستم‌های رای‌گیری را متحول کند.

به عنوان مثال، فناوری بلاک چین را می‌توان برای ایجاد سندهای دیجیتالی با امنیت بسیار بالا (غیرقابل  دستکاری) استفاده کرد که می‌توانند اصالت و منشأ کالاها و محصولات را در سراسر زنجیره تامین خود، از تولیدکننده تا مصرف کننده نهایی، ردیابی و تأیید کنند. این قابلیت باعث می‌شود میزان جعل و هدر رفت هزینه و زمان کاهش پیدا کند و در عین حال شفافیت و کارایی را افزایش یابد.

در حوزه بهداشت نیز از فناوری بلاک چین می‌توان برای ذخیره و به اشتراک‌گذاری ایمن داده‌های بیمار استفاده کرد و در عین حال از حفظ حریم خصوصی و رضایت بیمار اطمینان حاصل کرد. این می‌تواند به کاهش هزینه‌های اداری، جلوگیری از خطاهای پزشکی و بهبود نتایج درمانی بیماران کمک کند.

همچنین، فناوری بلاک چین در زمینه سیاست می‌تواند برای ایجاد سیستم‌های رای گیری امن و شفاف استفاده شود که به جلوگیری از تقلب و تضمین یکپارچگی فرآیند انتخابات کمک می‌کند.

بهبود وضعیت نظارتی در آینده ارزهای دیجیتال

با وجود علاقه و پذیرش فزاینده ارزهای دیجیتال، موضوع نظارت همچنان یک چالش بزرگ برای این حوزه محسوب می‌شود. بسیاری از دولت‌ها و نهادهای نظارتی هنوز با نحوه تنظیم ارزهای دیجیتال و تضمین امنیت دارایی کاربران آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در مورد عرضه اولیه کوین‌ها (ICO)، که آن را مشمول قوانین فدرال اوراق بهادار می‌داند، موضع سختی اتخاذ کرده است. به طور مشابه، در چین، دولت با اشاره به نگرانی‌ها در مورد ثبات مالی و موارد غیرقانونی، استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال را سرکوب کرده است. همین تصمیم دولت چین باعث شد که عده زیادی از فعالان استخراج بیت کوین از چین مهاجرت و به سایر کشورها برای انجام استخراج مهاجرت کنند.

نماد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در کنار نماد سکه بیت کوین که تصویری از کندل های یک رند صعودی در پشت آن ها پیداست.

در حالی که برخی از کشورها، مانند السالوادور، ارزهای دیجیتال را به عنوان ارز قانونی پذیرفته‌اند، برخی دیگر مانند هند و ترکیه استفاده از آن‌ها را با محدودیت نسبی مواجه کرده‌اند. این عدم قطعیت نظارتی و مجموعه‌ای از مقررات می‌تواند فعالیت کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران را در فضای ارزهای دیجیتال دشوار کند و ممکن است رشد بالقوه و پذیرش زودهنگام ارزهای دیجیتال را محدود کند.

با این حال، نشانه‌ها حاکی از این است که شفافیت نظارتی ممکن است در آینده نزدیک به دست آید. به‌عنوان مثال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با تصویب اولین ETF بیت کوین، راه را برای محصولات سرمایه گذاری تنظیم شده در فضای ارزهای دیجیتال هموار کرد.

تاثیر پروژه‌های جدید و بهبود یافته بر آینده ارزهای دیجیتال

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، فضای ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً جدید و به سرعت در حال تکامل است. در حالی که بیت کوین همچنان شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین ارز رمزنگاری شده است، هزاران ارز دیجیتال دیگر نیز وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد و موارد استفاده بالقوه خود را دارند.

در سال‌های آینده، ممکن است شاهد ظهور ارزهای دیجیتال جدید و بهبود یافته باشیم که زمان تراکنش‌های سریع‌تر، ویژگی‌های حریم خصوصی و امنیتی بیشتر و موارد استفاده نوینی فراتر از امور مالی را ارائه می‌دهند. برای مثال، برخی از ارزهای دیجیتال در حال آزمایش الگوریتم‌های اجماع جدیدی هستند که ممکن است مقیاس‌پذیری و کارایی بیشتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مورد استفاده توسط بیت‌کوین ارائه دهد.

در حالی که سخت افزارهای استخراج بیت کوین با به روزرسانی‌های جدید، میزان مصرف انرژی گذشته را ندارند و در نتیجه، آلودگی زیست محیطی کمتری خواهند داشت، همچنان نگرانی‌ها و انتقادات زیادی به شیوه اجماع در این شبکه وجود دارد. همین حالا پروژه‌‌های متعددی وجود دارند که از نظر تکنولوژی، مصرف بهینه انرژی و سرعت پردازش به مراتب قدرتمندتر از بیت کوین هستید، اما فراگیری و محبوبیت رمزارزهای مشهوری مانند بیت کوین باعث شده تا از نظر ارزش بازار، هنوز هم هیچ پروژه‌ای یارای رقابت با آن را نداشته باشد. اما قطعا این موضوع همیشگی نخواهد بود. زیرا روزی می‌رسد که توازن قوا بین محبوبیت و تکنولوژی برتر رمزارزها در مقابل هم قرار می‌گیرند و یکی پیروز میدان می‌شود.

سخن پایانی

آینده ارزهای دیجیتال هیجان انگیز و در عین حال کمی مرموز است. در حالی که بدون شک چالش‌ها و موانع نظارتی وجود دارد، افق‌های روشنی مانند پذیرش سازمانی رو به رشد و ادغام با سیستم‌های پرداخت اصلی نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال مرد این میدان هستند.

مانند هر فناوری نوظهور، ریسک‌ها و عدم قطعیت‌هایی در رابطه با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد. با این حال، برای کسانی که مایل به انجام تحقیق و دیدگاه بلندمدت هستند، حوزه دارایی‌های دیجیتال ممکن است فرصت سرمایه‌گذاری جدید و بالقوه پرسودی را ارائه دهد.

در عین حال، فراموش نکنید که با احتیاط به این حوزه قدم بگذارید. منظور این است که به درستی آموزش ببینید، از یک پلتفرم امن برای خرید و فروش P2P ارز دیجیتال یا سایر روش‌ها استفاده کنید و همیشه روی مقداری از دارایی خودسرمایه‌گذاری کنید که از دست دادن آن خللی در زندگی شما ایجاد نکند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها