دانشنامه رمز ارز و بلاک چین

الف

ارز

به پول‌های خارجی ارز گفته می‌شود. به گفته دیگر به واحدهای پولی که در کشورهای دیگر جز کشور اصلی داد و ستد شود به صورت کلی ارز گفته می‌شود.

ارز دیجیتال

ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آن‌ها صفر و یک است.

اتریم

اتریم یک پلتفرم متن باز است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد اپلیکیشن‎­­های غیرمتمرکز ساخته و آن‌ها را توسعه دهند.

ایمیل

ایمیل (E-mail) یا پست الکترونیک به نامه دیجیتالی می‌گویند، محتوای آن می‌تواند متن، تصویر، ویدئو و غیره باشد که در شبکه‌های رایانه‌ای از یک فرستنده به یک یا چند گیرنده فرستاده می‌شود.

امضا

امضا یا دستخط یک نمایش دست‌نویس از نام، لقب، یا حتی یک ضربدر ساده‌ است و افراد روی اسناد می‌نویسند تا مدرکی باشد برای نیت فرد. نویسنده امضا را امضاکننده می‌گویند.

الگوریتم

مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ها است، که به ترتیب خاصی اجرا می‌شوند و مسئله‌ای را حل می‌کنند. به عبارت دیگر یک الگوریتم، روشی گام به گام برای حل مسئله است.

استخراج ابری

استخراج ابری در اصل به استخراج بیت کوین یا سایر رمزارزها بدون استفاده از تجهیزات استخراج در محل گفته می‌شود. در استخراج ابری افرادی به جای شما با استفاده از امکانات خود به استخراج می‌پردازند و در مقابل مبلغی را به عنوان کرایه استفاده از تجهیزات ابری خود، از شما دریافت می‌کنند.

استخر

استخر ماینینگ یا استخر استخراج به مجموعه‌ای از ماینرها گفته می‌شود که برای ایجاد توان محاسباتی بزرگتر و به منظور کشف کوین جدید در کمترین زمان ممکن، به وجود آمده‌اند. از آنجا که دریافت جایزه بلاک به مرور کمتر می‌شود، سرعت استخراج نقش مهمی در ثروت آفرینی رمزارزهای قابل استخراجی مانند بیت کوین دارد. برای مشاهده لیست استخرهای استخراج کلیک کنید.

ارز رمزنگاری شده

این ارز که با نام رمزارز نیز از آن یاد می‌شود، یک ارز رمزنگاری شده است که می‌تواند بدون نیاز به وجود فیزیکی و همچنین با امنیت بالا، در معاملات مورد استفاده قرار گیرد. از ویژگی‌‌های بارز این ارز‌ها می‌توان به غیرمتمرکز بودن آنها اشاره کرد. رمزارز‌ها زیر مجموعه‌ای از ارز‌های دیجیتالی به حساب می‌آیند. بیت کوین مثال خوبی برای این نوع ارز به شمار می‌رود.

ارتفاع بلاک

تعداد کل بلاک‌های موجود در زنجیره بلاک را ارتفاع بلاک می‌گویند.

اجماع توزیع شده

به توافق جمعی توسط رایانه‌های مختلف در شبکه می‌گویند که شبکه را از تائید مدیر مرکزی بی نیاز می‌کند.

اجماع

درصورتی که تمامی شرکت‌کنندگان شبکه، در خصوص تراکنش‌های موجود در بلاک‌ها و همچنین سفارشات و محتویات بلاک به اجماع نظر برسند، از این اصطلاح استفاده می‌شود.

آلت کوین

به تمامی کوین‌ها به استثنای بیت کوین، آلت کوین می‌گویند. آلت کوین به معنی کوین جایگزین است و از آنجا که بیت کوین اولین کوین دنیا بوده است، کوین‌های دیگر به عنوان کوین جایگزین شناخته می‌شوند.

آدرس عمومی

کلید عمومی والت شماست که می‌توانید آن را برای دریافت و پرداخت‌های خود استفاده کنید.

آدرس

آدرس به نشانی والت یا کیف پول دیجیتالی گفته می‌شود که از تعدادی حروف و عدد تشکیل می‌شود و از آن برای ارسال و دریافت رمزارز یا ارز دیجیتالی استفاده می‌شود. این نشانی به صورت متن و کدهای ‌کیو آر (QR) قابل دسترسی و اشتراک گذاری هستند.

امضای دیجیتال

یک کد دیجیتال است که توسط کلید رمزنگاری، برای تایید هویت فرستنده و محتوای سند ارسالی استفاده می-شود.

اندیکاتور معکوس

اندیکاتور معکوس به شخصی اطلاق می‌شود که همیشه در پیش بینی نوسانات قیمت رمزارز‌ها ناموفق عمل می‌کند و به همین جهت از وی در این زمینه کمک نمی‌گیرند.

اندیکاتور

شاخص‌های آماری هستند که برای اندازه‌گیری شرایط فعلی و همچنین پیش‌بینی روندهای مالی و اقتصادی به کار گرفته می‌شوند.

استراتژی

راهبرد یا استراتژی به معنی تعیین اهداف و طرح نمودن برنامه ای برای رسیدن به آنها است

ب

بورس

بورس یا بهابازار به بازاری سازمان‌یافته اطلاق می‌شود که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، تبادل ارز خارجی، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد.

بلاکچین

سیستمی است برای ثبت و ضبط داده‌ها. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیره بلوکی این است که کار ذخیره این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌ اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد.

بانک

نهادی اقتصادی است که وظیفه‌هایی چون تجهیز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارزها، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان را بر عهده دارند.

بورس

بورس یا بهابازار به بازاری سازمان‌یافته گفته می‌شود که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد.

بازگشت سرمایه

به نسبت بین سود خالص به هزینه سرمایه‌گذاری اطلاق می‌شود و به معنای بازگشت سرمایه است.

پ

پول

پول یا پیسه یا در تعریف ابتدایی آن وسیله، قطعه، شی، یا چیزیست که انسان‌ها برای تبادل خواسته‌ها، خدمات، کالاها و نیازها از آن استفاده می‌کنند.

پلتفرم

پلتفرم 2 تعبیر دارد. اول: به بلاکچین مولد توکن‌ها گفته می‌شود. دوم: به صرافی‌های ارز دیجیتال که در آن ارز‌های دیجیتال خرید و فروش می‌شود، گفته می‌شود.

پانزی

یک طرح کلاهبرداری که با پرداخت سود از سرمایه سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی صورت می-گیرد.

پروتکل

در شبکه‌های رایانه‌ای به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که چگونگی ارتباطات را قانونمند می‌کند.

ت

توکن

توکن سند یا قسمتی از سهامی است که به فرد یا سرمایه گذار اولیه در قبال سرمایه گذاری اهدا میشود

تراکنش

تراکنش همیشه از دو سمت تشکیل شده یکی مشتری و دیگری سرویس دهنده و بدین صورت انجام می‌شود که در خواستی برای خدمت دهنده فرستاده می‌شود و اگر کل تقاضای مشتری به درستی انجام شد مشتری از این امر با دریافت رسید از سوی خدمت دهنده باخبر می‌شود در تراکنش مشتری حتماً باید تأیید انجام درخواستش را دریافت کند و اگر یکی از مراحل فرایند به مشکل بخورد کل تراکنش نادیده گرفته می‌شود.

تتر

تتر توکنی است که به افراد مختلف امکان می دهد تا بتوانند ریسک حاصل از نوسان بیت کوین را کاهش بدهند. از این منظر، نحوه کار تتر مانند نابیتس است اما تعداد ارزهای بیشتری را پوشش می دهد. به عنوان مثال، TetherUSD را می توانیم نام ببریم که با دلار ایالت متحده ارتبط دارد.

تابع هش رمزنگاری

این تابع از اطلاعات ورودی با اندازه‌های مختلف، هش‌هایی با اندازه ثابت و منحصر به فرد تولید می‌کند. مثلا SHA-256 هش بیت کوین است.

تله گاو (Bull Trap)

سیگنالی دروغین که باعث نمایش صعودی شاخص می‌شود، در حالی شاخص سیر نزولی دارد. این سیگنال باعث می‌شود تا گاو‌های بازار، پول خود را بعد از خرید از دست بدهند.

تله خرس (Bear Trap)

هدف از اجرای این طرح که توسط تعدادی از تریدرها اجرا می‌شود، دستکاری قیمت ارز‌های دیجیتال است. در این روش گروه مذکور با فروش تعداد زیادی ارز به صورت همزمان باعث ایجاد فریب در بازار می‌شود. با این حربه، سایر کاربران با تصور کاهش قیمت، اقدام به فروش می‌کنند و افت قیمت بیشتر می‌شود. در این هنگام تله گذاران با قیمت پایینتر، سهام خود را مجدد می‌خرند. قیمت ارز با این کار افزایش می‌یابد و باعث افزایش سود این گروه می‌شود.

تورم

تورم عموماً به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت در نظر گرفته می‌شود.

ج

جفت معاملاتی

مبادله یک ارز دیجیتال با یک ارز دیجیتال دیگر را معامله جفت‌ارز می‌گویند. جفت‌های معاملاتی یا جفت‌ارزها برای مثال به صورت BTC/ETH نوشته می‌شوند.

جایزه ماینینگ

جایزه‌ای که حاصل در اختیار گذاشتن منابع محاسباتی برای پردازش تراکنش‌ها می‌باشد. جایزه‌های ماینینگ معمولا ترکیبی از کوین های تازه صادر شده و کارمزد تراکنش ها می‌باشد.

جایزه بلاک

بلاکچین به منظور تشویق استخراجگران به تکمیل زنجیره‌های بلاک، در زمان تکمیل هر بلاک به استخراج‌گران پاداشی می‌دهد که درحال حاضر پاداش این کار 12.5 بیت کوین است. این پاداش هر چند سال بر اساس سیاست‌های اولیه، کاهش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود تا استخراج بیت کوین احتمالا تا سال 2140 میلادی طول بکشد.

جنسیس

اولین بلاک تایید شده در بلاکچین است که از آن با عنوان بلاک صفر یا یک نیز یاد می‌شود.

ح

حمله داستینگ

در حمله داستینگ (Dusting attack) از خرده کوین ها یا همان داست استفاده می شود و هکر آنها را به کیف پول قربانیان ارسال می کند. داست ارسال شده آنقدر کم است که برای کاربر قابل شناسایی نیست و از آنجایی که اکثر کاربرها به منبع ارسالی آن توجهی نمی کنند موقعیت مناسبی برای هکرها فراهم می شود تا برای حمله از آنها استفاده کنند.

خ

خرس‌ها

افرادی که نسبت به کاهش قیمت‌ها خوش بین هستند

د

داستینگ

در حمله داستینگ (Dusting attack) از خرده کوین ها یا همان داست استفاده می شود و هکر آنها را به کیف پول قربانیان ارسال می کند. داست ارسال شده آنقدر کم است که برای کاربر قابل شناسایی نیست و از آنجایی که اکثر کاربرها به منبع ارسالی آن توجهی نمی کنند موقعیت مناسبی برای هکرها فراهم می شود تا برای حمله از آنها استفاده کنند.

ذ

ذخیره سازی گرم یا آنلاین

ذخیره سازی کلید‌های خصوصی در بستر آنلاین را ذخیره سازی آنلاین می‌گویند.

ذخیره سازی سرد یا آفلاین

به ذخیره سازی ارزهای دیجیتالی در دستگاه‌ها یا والت‌های آفلاین، والت‌های کاغذی و والت‌های سخت افزاری، ذخیره سازی آفلاین می‌گویند. این نوع ذخیره سازی از امنیت نسباتا بالایی برخوردار است.

ذخیره سازی آنلاین

به ذخیره سازی ارزهای دیجیتالی یا رمزارزها در دستگاه‌ها یا والت‌های آنلاین، ذخیره سازی آنلاین می‌گویند. این نوع ذخیره سازی از امنیت پایین و ریسک هک شدن بالاتری نسبت به ذخیره سازی آفلاین برخوردار است.

ر

رمزگذاری

رمزگذاری فرآیند دریافت پیام و برهم زدن محتوای آن است، به گونه‎ای که تنها افراد مطمئن میتوانند پیام شما را مشاهده کنند.

رمزگشایی

فرآیند تبدیل اطلاعات رمزگذاری شده و غیرقابل خواندن به اطلاعات رمزگشایی شده و قابل خواندن

رمزنگاری

دانشی است که به بررسی و شناختِ اصول و روش‌های انتقال یا ذخیرهٔ اطلاعات به صورت امن می‌پردازد.

س

سهام

سهم قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نمایندهٔ کوچکترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. دارنده هر سهم یا سهام‌دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است.

ساتوشی ناکاموتو

خالق اصلی بیت کوین

سختی

معیاری است برای سنجش سختی پیدا کردن بلاک جدید در شبکه. این میزان در هنگام استفاده از دستگاه‌های ماینر با توجه به نیاز استخراج‌گر و امکانات دستگاه قابل تغییر است.

ساتوشی

هر واحد بیت کوین متشکل از 100 میلیون ساتوشی است. ساتوشی کوچکترین واحد قیمت بیت کوین است.

سافت فورک

بروز رسانی پروتکل که به منظور بی اعتبار کردن تراکنش‌های قبلی صورت می‌گیرد. معمولا برای اجرای سافت فورک‌ها، ماینر‌ها ملزم به آپدیت نرم افزار ماینینگ خود هستند.

سایفرپانک

فردی که به منظور پیشرفت در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی به دنبال گسترش پذیرش ارز دیجیتال توسط دیگران است و تلاش می‌کند با استفاده از شیوه‌هایی مانند فناوری بهبود حریم خصوصی و همچنین رمزنگاری‌های قوی به مقصود خود دست یابد.

سقف سرمایه (Hard Cap)

حداکثر سرمایه‌ای که یک ICO پس از رسیدن به سقف سرمایه، جذب می‌کند را سقف سرمایه گویند.

سگویت

طرحی برای بهبود بیت کوین است که از آن برای افزایش ظرفیت بلاک در بلاکچین بیت کوین استفاده می-شود.

سید (Seed)

نقطه آغازین ایجاد کلید برای والت‌ها یا همان کیف‌ پول الکترونیکی است. سید‌ها اغلب به صورت مجموعه‌ای از کلمات هستند تا دارنده آن بتواند برای بازیابی یا گرفتن بک آپ از آن استفاده کند.

ش

شبکه توزیع شده

نوعی شبکه که بدون وجود مسئول متمرکز اطلاعات خود را بین نود‌های شبکه پخش می‌کند.

شبکه لایتنینگ

یک پروتکل پرداخت لایه دوم بر بستر بلاکچین است. تئوری این شبکه بر پایه ایجاد تراکنش‌های سریع و مقیاس پذیر در سراسر نودهای شرکت کننده استوار است. از این شبکه به عنوان راهکاری برای مشکل عدم مقیاس پذیری بیت کوین یاد می‌کنند.

ص

صرافی

کار صرافی‌ها، خرید و فروش ارز‌ است که به مشتاقان اجازه می‌دهد تا با استفاده از ارزهای دیجیتال و همچنین ارز‌های فیات، معاملات خود را انجام دهند.

ط

طرح پامپ و دامپ

یک شیوه کلاهبرداری در بازار اوراق بهادار است که با ایجاد تورم مصنوعی، قیمت ارز دیجیتال افزایش پیدا می‌کند. طراحان این تورم با استفاده از القای روند رو به پیشرفت ارز مدنظر، باعث ایجاد تورم شده و سهامی را که با قیمت ارزان‌تر خریده‌اند، با قیمتی بالاتر می‌فروشند.

غ

غیرقابل استخراج (Not Mineable)

ارزهایی که قابل استخراج نیستند و ایجاد این ارز‌ها منوط به استفاده از مکانیزم‌هایی مانند تورم سالانه ارز به دلیل جمع‌آوری و احتکار آن به وجود می‌آیند.

ف

فاکتور

هر تراکنش شامل بسته‌های اطلاعاتی است که شامل مقداری که باید فرستاده شود، آدرس فرستنده و گیرنده و مقدار زمان سپری شده

فیات

به ارزی گفته می‌شود که پشتوانه فیزیکی ندارد

فارم

به مجموعه‌ای از تجهیزات مانند ریگ و ایزیک و غیره برای استخراج رمزارز که در یک محوطه استفاده می‌شوند تا رمزارز استخراج کنند، فارم یا مزرعه می‌گویند. مزرعه بیت کوین اختصاصا فقط برای استخراج بیت کوین ساخته شده است.

فرابورس یا معامله خارج از بورس (OTC)

به معاملاتی که خارج از صرافی‌ها که عموما بصورت همتا به همتا انجام می‌شود، فرابورس می‌گویند. فرابورس که معاملات آن بصورت خصوصی است، اغلب در کشورهایی که صرافی‌ها وجهه قانونی ندارند، استفاده می‌شود.

فورک

فورک‌ها با ایجاد یک زنجیره، یک بلاکچین دیگر را ایجاد و امکان فعالیت همزمان 2 بلاکچین با هم را فراهم می‌کنند. نمونه این زنجیره، اتریوم و اتریوم کلاسیک هستند.

فیات

به ارزی گفته می‌شود که پشتوانه فیزیکی ندارد

ق

قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند دقیقاً مانند قراردادها در دنیای واقعی هستند. تنها تفاوت این است که آن‌ها کاملاً دیجیتالی هستند. در حقیقت قرارداد هوشمند یک برنامه کوچک کامپیوتری است که درون یک بلاک چین ذخیره شده است.

قیمت گس (Gas Price)

قیمت گس که از اصطلاحات اتریوم است، قیمتی است که برای تراکنش باید پرداخت کرد. هر چه قیمت گس بالاتر باشد، ماینر‌ها بیشتر به اولویت بندی تراکنش‌ها ترغیب می‌شوند. قیمت گس معادل واژه transaction fee در بلاکچین بیت کوین است.

قیمت نهایی

اشاره به قیمت نهایی دارد. در بورس به این قیمت، قیمت پایانی یا بسته شدن نیز می‌گویند.

ک

کیف پول دیجیتال

کیف پول مجازی یک برنامه نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را نگه میدارد و با بلاکچین های مختلف در تعامل است تا کاربر بتواند ارز رمز را ارسال یا دریافت کند و بر تراز آنها نظارت داشته باشد.

کیف پول

وسیله‎ای که در آن پول‎ها و کارت‎های بانکی و دیگر اشیا کوچک را نگه داری میکنیم.

کارمزد

در هر عملیات خرید یا فروش در تجارت الکترونیکی یکی از طرفین قرارداد باید هزینه‌ای را به عنوان کارمزد پرداخت کند.

کانال وضعیت (State Channel)

راهکاری برای کاهش تراکنش‌های داخل زنجیره و همچنین انتقال تراکنش‌های خارج از زنجیره که در نهایت اجازه امضا در زنجیره اصلی را به شرکت‌کنندگان می‌دهد.

کلاهبرداری (Scam)

این اصطلاح در حوزه رمزارزها اشاره به ICO یا ارز دیجیتالی دارد که به منظور کلاهبرداری یا اغفال دیگران به وجود آمده است.

کلاینت

نرم افزاری در رایانه با توانایی دسترسی به تراکنش‌های بلاکچین و پردازش آنها. کلاینت‌ها بیشتر در کیف پول‌های نرم افزاری ارز ‌دیجیتال به کارگیری می‌شوند.

کلید خصوصی

کلید خصوصی یک رشته متنی شامل اعداد وحروف است که به صورت محرمانه باید از آن نگهداری کرد. این کد برای دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول الکترونیکی و ارسال و یا خرج کردن رمزارز استفاده می‌شود. در دنیای واقعی کلید خصوصی را می‌توان به رمز عابر بانک تشبیه کرد.

کندل استیک

کندل استیک یک روش تصویری نموداری برای نمایش تغییر قیمت‌ در طول زمان است. هر کندل یا شمع 4 نقطه اطلاعاتی دارد.

کیف پول کاغذی

سند کاغذی که کلید خصوصی شما بر روی آن چاپ شده است.

گ

گوشی هوشمند

به گونه‌ای از تلفن همراه گفته می‌شود که توانایی‌های پیشرفته تر و قدرت محاسبات بیشتری نسب به فیچر فون ارائه می‌دهد. این گوشی‌ها دارای قابلیت‌های خاص و کاربردهایی نظیر کامپیوترهای شخصی هستند. اما نمی‌توانند به قدرت کامپیوترها کار کنند.

گاوها

افرادی که نسبت به افزایش قیمت‌ها خوش بین هستند

گس

واحد اندازه گیری اقدامات محاسباتی جهت انجام تراکنش‌ها و یا قرارداد‌های هوشمند و یا ارائه برنامه‌های غیرمتمرکز برپایه اتریوم می‌باشد.

گواه اثبات اعتبار (Proof of Authority)

مکانیزم اجماع در بلاکچین که با استفاده از هویت، امکان انجام سریع تراکنش را ممکن می‌سازد.

گواه اثبات توسعه دهنده (PoD)

تایید هر مدرکی مبنی بر زنده و واقعی بودن توسعه دهنده نرم افزار و یا ایجاد کننده ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد. این گواهی برای جلوگیری از سوء استفاده افراد ناشناس برای جذب سرمایه، ضروری است.

گواه اثبات سهام (PoS)

مکانیزم اجماع بلاکچین که در آن ایجاد کننده بلاک بعدی از طریق ترکیب انتخاب تصادفی یا توکن‌ها می‌باشد.

ل

لیبرا

لیبرا یک رمزارز با پشتوانه دارایی است که توسط شبکه‎ای غیرمتمرکز مدیریت و کنترل می‎شود و طبق برنامه زمان‎بندی قرار است در نیمه اول سال 2020 عملیاتی شود. اما این جمله به تنهایی گویای همه واقعیت لیبرا نیست و توضیحات بیشتری در خصوص دو عبارت «پشتوانه دارایی» و «شبکه غیرمتمرکز» ضروری است.

م

ماینر

هر ماینر معمای رمز نگاری را حل می‌کند و بعد از یافتن پاسخ می‌تواند تراکنش را تائید کرده و آن را به بلاک چین اضافه کند. به عنوان یک مشوق برای این انجام این کار، آن‌ها پرداختی از شبکه به صورت یکرمزنگاری شده مانند بیت کوین دریافت می‌کنند.

مستر نود

سروری است تقریبا شبیه نود‌های کامل که توسط مالک نگهداری می‌شود. تفاوت مستر نود با نود‌های کامل برخورداری از عملکرد‌هایی مانند پاک کردن تراکنش‌ها، شرکت در رای‌گیری و همچنین ناشناس کردن تراکنش‌‌‌ها است.

معامله مارجین

در این نوع معاملات، معامله کننده با استفاده از سرمایه‌هایی که از کارگزار قرض گرفته است، اقدام به خرید رمزارز می‌کند و همین ارز به عنوان وثیقه وام در نظر گرفته می‌شود. معاملات مارجین برای افراد با تجربه بالا پیشنهاد می‌شود تا از نوسانات بازار در امان بمانند.

ن

نهنگ

به بزرگ‌ترین بازیکنان در دنیای ارز مجازی به ویژه بیت کوین، نهنگ می‌گویند.

نود

نسخه‌ای از دفتر کل است که توسط شبکه بلاکچین اداره می‌شود.

نانس

زمانی که یک ماینر تراکنشی را هش می‌کند، یک عدد قراردادی یکبار مصرف تولید می‌شود که به آن نانس می‌گویند.

نگهداشتن کوین یا استیکینگ

مشارکت در سیستم گواه اثبات سهام به عنوان تایید کننده تراکنش و دریافت جایزه، که به منظور ارائه توکن‌ها در بلاکچین انجام می‌گیرد.

و

واچ لیست

فهرستی از ارزهای دیجیتال در سایت‌ها که کاربران برای نظارت بر تغییرات ارز‌های دیجیتال و رمزارز‌های محبوب خود از آن استفاده می‌کنند.

واسطه

شخص یا نهادی که برای ایجاد توافق بین طرفین، نقش میانجی یا واسطه را ایفا می‌کند.

وایت لیست

فهرستی از علاقه‌مندان شرکت در ICO که قبلا برای این کار ابراز تمایل کرده‌اند.

ویک هندز

زمانی که سرمایه‌گذار با مشاهده اولین نشانه کاهش قیمت، تصمیم به فروش رمزارز می‌کند.

هاوینگ

با استخراج هر 210 هزار بلاک، جایزه استخراج بیت کوین که بین مشارکت کنندگان تقسیم می‌شود به نصف تقلیل پیدا می‌کند. با همین سیاست است که استخراج بیت کوین تا سال 2140 میلادی ادامه پیدا خواهد کرد. با اعمال قانون هاوینگ هر 4 سال یکبار این پاداش نصف می‌شود. این پاداش در ابتدا 50 بیت کوین بوده است و در حال حاضر 12.5 بیت کوین است.

هش

هش الگوریتمی ثابت برای اعمال بر داده‌های ورودی با اندازه‌های دلخواه و تبدیل آنها به یک خروجی با طول ثابت است. به عنوان مثال هش بیت کوین SHA256 است.

هودل

نوعی استراتژی در سرمایه‌گذاری که فارغ از نوسانات و تغییرات قیمت بازار، سرمایه خود را برای مدت طولانی حفظ می‌کنید. این اصطلاح بر اثر یک اشتباه تایپی در یک انجمن بیت کوین بوجود آمده است.