تصویر نماد TRON

TRON

تعداد دیدگاه : ۲
۲۹۷۹
Website Twitter Start Date Proof Type Algorithm Max Supply
tron.networ Tronfoundation 26/09/2017 99,142,409,163.2
Block Reward .Current Supply Network H/s .BlockNo .BlockRR Difficult Adj
66,752,027,614.8 dd dd
تصویر نماد TRON

ترون (Tron) چیست؟

ترون یک سیستم عامل غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که توسط بنیاد ترون توسعه یافته و در سال 2017 راه‌اندازی شد. توکن‌های TRX در اصل توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم بودند، اما یک سال بعد به شبکه خودشان منتقل شدند.

در ابتدا، این پروژه با هدف ارائه حقوق مالکیت کامل به سازندگان محتوای دیجیتال ایجاد شد. هدف اصلی شبکه ترون کمک به سازندگان محتوا (که تنها بخش کوچکی از درآمد را دریافت می‌کنند) و تشویق آن‌ها با پاداش‌های بیشتر برای کارشان است. به این شکل که از مصرف‌کنندگان محتوا دعوت می‌کند تا مستقیماً (بدون واسطه‌هایی مانند یوتیوب، فیس بوک یا اپل) به سازندگان محتوا پاداش دهند.

نرم افزار TRON از قراردادهای هوشمند، انواع مختلف سیستم‌های بلاک چین و برنامه‌های غیر متمرکز یا همان dApps پشتیبانی می‌کند. پلتفرم ارز دیجیتال این شبکه از مدل تراکنش مشابه بیت کوین (BTC) یعنی UTXO استفاده می‌کند. تراکنش‌ها در یک دفتر کل عمومی انجام و ثبت می‌شوند و از این طریق کاربران می‌توانند تاریخچه عملیات را پیگیری کنند.

این پلتفرم برای ایجاد یک اینترنت غیر متمرکز ساخته شده است و به عنوان ابزاری در دسترس توسعه‌دهندگان برای ایجاد dApps عمل می‌کند. همچنین از پلتفرم ترون به عنوان یکی از جایگزین‌های اتریوم یاد می‌کنند. هر کسی می‌تواند در شبکه ترون برنامه‌های کاربردی ایجاد کند، محتوا ارائه دهد و در ازای آن دارایی‌های دیجیتالی یا همان رمز ارزها را به عنوان جبران تلاش‌های خود دریافت کند. توانایی ایجاد محتوا و به اشتراک‌گذاری آن به طور آشکار بدون تردید در مورد هزینه‌های تراکنش، مزیت غیر قابل انکار ترون است.

تاریخچه، نحوه‌ی کار و ویژگی‌های ترون (TRX)

داده‌های میزبانی شده در شبکه ترون رایگان و بدون هیچ منبع مرکزی است. ترون از ایجاد سکه توسط سازندگان محتوا پشتیبانی می‌کند که این کوین‌ها می‌توانند در برنامه‌های توسعه‌یافته خودشان استفاده شوند. همچنین بازی‌های غیر متمرکز در شبکه ترون قابل اجرا می‌باشند و بازیکنان می‌توانند مستقیماً سازندگان را با دارایی‌های دیجیتال تشویق کرده و به آن‌ها پاداش دهند.

اکوسیستم ترون بر سه سطح استوار است که عملکرد روان و قدرتمند این پلتفرم را تضمین می‌کند. معماری ترون بدین شرح است:

1- لایه ذخیره‌سازی: جایی که داده‌های شبکه، وضعیت بلاک چین و داده‌های تاریخچه به صورت ایمن ذخیره می‌شوند. به طور کلی، هدف آن تقسیم‌بندی انواع داده‌های اکوسیستم است.

2- لایه برنامه: که در آن توسعه‌دهندگان چهره‌های کلیدی هستند و در آن TRX برای توسعه برنامه‌ها و ایجاد کیف پول استفاده می‌شود.

3- لایه هسته: که در آن دستورالعمل‌های مختلف پردازش می‌شود (که فقط به دو زبان برنامه نویسی Solidity و Java قابل نوشتن هستند). لایه هسته دستورالعمل‌ها را محاسبه می‌کند، آن‌ها را پردازش می‌کند و به ماشین مجازی Tron می‌فرستد، جایی که منطق اتفاق می‌افتد و dApps اجرا می‌شوند.

ابزار اصلی حفاظت از شبکه و همچنین یکی از ویژگی‌های خاص ترون، سیستم اثبات سهام (dPoS) است که جایگزینی برای الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام و اثبات کار است. این موضوع یک مزیت رقابتی برای ترون محسوب می‌شود، زیرا به این معنی است که شبکه، مصرف انرژی بسیار کمتر و رده انرژی بسیار بالاتری دارد. علاوه بر این، به دلیل معماری لایه‌ای، ترون تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان نسبت به سیستم‌های Proof-of-Work یا PoW پردازش می‌کند. طبق گفته تیم توسعه، TRON توان عملیاتی بسیار بالایی دارد و قادر است تا 2000 عملیات در ثانیه را بدون کارمزد پردازش کند، بنابراین، تراکنش‌ها در شبکه به شکل نامحسوسی انجام می‌شوند. این موضوع در حالیست که بیت کوین می‌تواند تا شش تراکنش در ثانیه و اتریوم تا 25 تراکنش را انجام دهد.

این پروژه به بهترین وجه به عنوان یک پلتفرم غیر متمرکز با دقت و تمرکز بر اشتراک محتوا و سرگرمی توصیف می‌شود و به همین منظور، یکی از بزرگترین خریدهای آن، سرویس اشتراک فایل BitTorrent در سال 2018 بود. به طور کلی، ترون اهداف خود را به شش مرحله تقسیم کرده است. این‌ها شامل ارائه اشتراک‌گذاری ساده فایل توزیع شده، ایجاد محتوا از طریق پاداش‌های مالی، اجازه دادن به سازندگان محتوا برای راه‌اندازی توکن‌های شخصی خود و غیر متمرکز کردن صنعت بازی است. ترون همچنین یکی از محبوب‌ترین بلاک چین‌ها برای ساخت DApps یا همان برنامه‌های غیر متمرکز به حساب می‌آید.

در آوریل 2022، مدیر عامل ترون، جاستین سان، برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی یک استیبل کوین الگوریتمی با نام USD غیر متمرکز یا USDD اعلام کرد. این موضوع به یک تکنیک متعادل سازی خودکار نیاز دارد که در طی آن، ارز دیجیتال TRX به ارزش 1 دلار را بسوزاند تا یک واحد USDD ایجاد شود. Tron DAO Reserve، مسئول مدیریت USDD و اطمینان از پایداری ارزش آن نسبت به ارزش وثیقه اصلی آن است. این مجموعه همچنین APY ارائه شده به کاربرانی که USDD دارند را تنظیم می‌کند.

در حالی که USDD به دلیل شباهت زیاد به طراحی رمز ارز UST (استیبل کوین الگوریتمی پلتفرم Terra که باعث سقوط ارز دیجیتال آن شد) مورد انتقاد قرار گرفته است، اما عناصر خاصی آن را متمایز می‌کنند که شاید قابل توجه‌ترین آن‌ها، تصمیم برای انتخاب چارچوب تضمین شده بیش از حد وثیقه باشد که این مسئله برخلاف مدل UST است. ارزهای رمزپایه مورد استفاده به عنوان وثیقه در پروتکل USDD عبارتند از Tron، Bitcoin، USDC و Tether.

قبل‌تر عنوان شد که ترون توسط جاستین سان، که اکنون به عنوان مدیرعامل این پلتفرم فعالیت می‌کند، تاسیس شد. وی که در دانشگاه پکن و دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده، توسط مجموعه فوربس آسیا به عنوان یکی از 30 کارآفرین برتر در سن کمتر از 30 سال معرفی شده است. در حالی که برخی دیگر از پروژه‌های بلاک چین در مورد برنامه‌های توسعه خود مبهم هستند، ترون با ارائه یک نقشه راه که اهداف خود را برای سال‌های آینده نشان می‌دهد، نقطه تفاوت مهمی را ارائه کرده است. TRON مجموعاً بیش از 100 میلیارد توکن دارد و در زمان نگارش این مقاله، حدود 92 میلیارد از آن‌ها در گردش است.

ترون از مکانیزم اجماع استفاده می‌کند که به عنوان اثبات سهام واگذار شده (PoS) شناخته می‌شود. دارندگان TRX می‌توانند ارز دیجیتال خود را درون شبکه مسدود کنند تا در ازای این عمل، اجازه و حق رای به نمایندگان برتر در تولید بلوک‌های جدید را دریافت کنند. این تولیدکنندگان بلاک در ازای تایید تراکنش‌ها، پاداش‌های TRX دریافت می‌کنند.

  • پلتفرم تایید تراکنش Trc20
  • پلتفرم ساخت قرارداد هوشمند
  • پلتفرم توسعه برنامه های غیر متمرکز
  • تراکنش‌ها با کارمزد بسیار کم و مقرون به صرفه
  • سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها
  • ارائه پاداش به دلار برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های خلاقانه
  • جامعه استفاده‌کنندگان وسیع
هنوز پادکستی برای این ارز ثبت نشده است.
نام و نماد ولت
امتیاز کسب شده از کارشناسان
رایگان
نوع ولت
سیستم عامل های پشتیبانی کننده
تصویر کیف پول swipe
swipe
رایگان
سیستم عامل اندروید سیستم عامل IOS
تصویر کیف پول TronWallet
TronWallet
رایگان
سیستم عامل اندروید سیستم عامل IOS
تصویر کیف پول  Trust Wallet
Trust Wallet
رایگان
سیستم عامل اندروید سیستم عامل IOS
تصویر کیف پول Paytomat
Paytomat
رایگان
سیستم عامل اندروید سیستم عامل IOS
تصویر کیف پول Huobi Wallet
Huobi Wallet
رایگان
سیستم عامل اندروید سیستم عامل IOS
تصویر کیف پول Ledger Nano X
Ledger Nano X
غیر رایگان
تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین برای کسب و کار
تاریخ انتشار: ۹۹/۰۴/۱۸
۷۱۴
تعداد دیدگاه: ۰
قراردادهای هوشمند در پلتفرم ترون (Tron)
تاریخ انتشار: ۹۸/۱۲/۱۴
۷۸۹
تعداد دیدگاه: ۰
Dapp و کاربرد آن ها در شبکه ترون
تاریخ انتشار: ۹۸/۱۲/۱۳
۴۸۴
تعداد دیدگاه: ۰
آشنایی با Tron DAPP؛ نسل جدید اپلیکیشن ها
تاریخ انتشار: ۹۸/۱۲/۱۳
۵۲۴
تعداد دیدگاه: ۰
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
ا
پ
8
0
دیدگاه خود را ثبت نمایید