حریم خصوصی زی کش (Zcash) چگونه کار می کند؟ | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۶ | ۱۶:۵۵ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه تعداد بازدید: ۱۰۲۲
حریم خصوصی زی کش (Zcash) چگونه کار می کند؟  | بیدارز

زی کش (Zcash) یک رمز ارز محافظت شده است و در انجام تراکنش‎ها دو نوع آدرس ارائه میکند. آدرس محافظت شده که به طور کامل از حریم خصوصی مالی شما محافظت می­کند و آدرس‌های شفاف که در آن مانده و تاریخچه تراکنش‌ها برای همه قابل مشاهده است.

آدرس‌های شفاف دقیقاً مشابه بیت کوین عمل می‌کنند و به عبارتی عمومی هستند اما آدرس‌های محافظت شده خصوصی و در آن مانده و تاریخچه تراکنش‌ها نمایان است. زی کش در انجام تراکنش ها به شما اجازه می‌دهد تا از هر کدام از روش‎های مذکور استفاده نمایید.

زی کش موجب شده تا رؤیای دسترسی به یک ارز رمز غیرمتمرکز با قابلیت حفظ حریم خصوصی به واقعیت تبدیل شود .

 برای مثال اگر مدیر خیریه‎­ای هستید که در آن مقادیر مانده سرمایه می‎بایست شفاف باشد، میتوانید از آدرس‎های شفاف استفاده کنید، به این ترتیب تراکنشها توسط سایر افراد قابل رویت خواهند بود.

یا اگر خریدهای شخصی انجام می­دهید، می­توانید از آدرس‌های محافظت شده استفاده کنید که به طبع مانده و سابقه خریدهای قبلی شما در آن محرمانه نگه داشته می­شوند.

تراکنش‌های محافظت شده Zcash چگونه کار می­کنند؟

تراکنش‌های این نوع رمزنگاری، به واسطه یک سپر امنیتی با عنوان اثبات دانش صفر-"Zero knowledge proof" محافظت میشوند. اثبات دانش صفر به تمام افراد اجازه می‌دهد تا چیزی را که از آن آگاهی دارند ثابت کنند، بدون آنکه موضوع را با دیگران در میان بگذارند.

به عنوان مثال فرض کنید دو دوست به نام‌های پگی و ویکتور داریم. پگی برای ویکتور از طریق آدرس محافظت شده مقداری زی‎کش‎ ارسال می‌کند .

با توجه به پیاده‌سازی اثبات دانش صفر توسط Zcash، پگی میتوانید به ویکتور بدون آشکار شدن میزان موجودی یا سابقه پرداخت‌های قبلی، زی کش ارسال نماید.

به این ترتیب ویکتور از اینکه اطلاعاتش محرمانه مانده خوشحال است و درعین حال اطمینان دارد که پرداخت به وی انجام شده است و پگی نیز خوشحال است به خاطر اینکه اطلاعات شخصی‎اش همچنان محرمانه باقی مانده است.

اثبات دانش صفر امکان حفظ حریم خصوصی را در زی کش مقدور ساخته است. این قابلیت به پرداخت‌های ارز دیجیتالی زی کش اجازه داده است تا بدون وجود بانک یا شرکت‎های ارائه دهنده خدمات کارت اعتباری، تراکنش‌ها را تائید کرده و آن­ها را محرمانه نگه دارد.

برچسب ها :
زی کش
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید