آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟

تیم بیدارز

اگر بیت کوین خریده اید و هر از گاهی راجع به آن صحبت می کنید، حتماً با سؤالاتی که به خصوص در زمان بازار گاوی بیت کوین در مورد آن مطرح می شود مواجه شده اید. این سؤالات ممکن از سوی دوستان شما، مادربزرگتان، راننده تاکسی و یا هر فرد دیگری مطرح شوند. آیا اکنون باید بیت کوین بخرم؟ اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین هست؟ خرید بیت کوین با قیمت کنونی سودمند است؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم تا دقیق ترین پاسخ ها را به پرسش های بالا بدهیم.

چرا باید (و نباید) بیت کوین بخرید؟

پرسش های فوق الذکر مربوط به سرمایه گذاری در بیت کوین هستند، اما این پرسش ها را باید در مورد تمامی انواع سرمایه گذاری مطرح کرد. اگر تصمیم به خرید بیت کوین دارید، باید بدانید که چرا و چه زمانی (در چه قیمتی) می خواهید این کار را انجام دهید.

سرمایه گذار باید با تمامی انواع سرمایه گذاری ها، به خصوص سرمایه گذاری های پر خطری همچون بیت کوین، آشنایی کامل داشته باشد. این روزها اکثر سرمایه گذاران، به جای استفاده از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، آن را ذخیره می کنند.

چرا باید (و نباید) بیت کوین بخرید؟

چه چیزی بیت کوین را خاص می کند؟ چه کسی بیت کوین و ارزش آن را کنترل می کند؟ چه تعداد بیت کوین وجود دارد و چه تعداد بیت کوین به وجود خواهد آمد؟ چرا بیت کوین اختراع شد؟ چگونه می توان بیت کوین و دیگر ارزهای رمز پایه را ذخیره کرد؟ اگر پاسخ یک یا چند مورد از پرسش های بالا را نمی دانید، باید تحقیقات خود در مورد بیت کوین را آغاز کنید.

بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری: پیش از خرید بخوانید

اولین نکته ای که در مورد بیت کوین و سایر ارزهای رمز پایه باید بدانید این است که سرمایه گذاری در آن ها بسیار پر خطر است. بازار بورس و اوراق قرضه به عنوان پر خطرترین سرمایه گذاری شناخته می شود، اما با این حال بیت کوین نیز خطرات خاص متعلق به خودش را دارد. بیت کوین ارزی است که در یک سال (2017) 2000% افزایش قیمت داشت و سپس در سال بعد (2018) 70% سقوط را تجربه کرد و این امر آن را تبدیل به یک سرمایه گذاری بسیار خطرناک می سازد.

از همین مثال می توان متوجه شد که بیت کوین تا چه حد پر نوسان است. تصور کنید که شما در قیمت 20 هزار دلار بیت کوین را می خریدید و سال بعد سرمایه شما تبدیل به اندکی بیشتر از 3 هزار دلار می شد! هنگام سرمایه گذاری باید تمامی احتمالات و حتی بدترین احتمالات را نیز در نظر داشته باشید. در زمینه بیت کوین، بدترین احتمال این است که ارزش آن به کل از میان برود.

پیش از تصمیم گیری برای خرید بیت کوین، باید این احتمالات را در نظر بگیرید و مطمئن باشید که از پس ضررهای احتمالی بر می آیید. اگر از دست دادن 90% از سرمایه اولیه برای شما بیش از حد زیاد است، بدون شک باید سرمایه اولیه خود را کاهش دهید.

بیت کوین: صفر یا یک میلیون دلار

در بیت کوین، برخلاف سهام و اوراق قرضه که برای خرید یا فروش آن باید از طریق کارگزار خود اقدام کنید، خودتان کارگزار خود هستید. برای انتقال بیت کوین از صرافی به کیف پول دیجیتالی خود، باید با نحوه ذخیره کردن و ارسال بیت کوین آشنا باشید. از آن جایی که اکثر مردم وقت لازم برای مطالعه این نوع آموزش ها را ندارند، خرید و فروش بیت کوین به صورت مداوم برایشان کار دشواری است.

به این دلایل سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال کار هوشمندانه ای است

به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنم که فرض کنید در 10 تا 20 سال آینده ارزش بیت کوین یا به 0 و یا به 1 میلیون دلار می رسد. اکنون باید این سوال را از خود بپرسید: آیا می خواهید از گود بیت کوین خارج شوید؟ آیا می خواهید فرزندانتان از شما بپرسند که چرا وقتی بیت کوین ارزان بود آن را نخریدید؟

سپس از خود بپرسید که اگر بدترین سناریو اتفاق بیافتد (قیمت بیت کوین به صفر برسد و همه چیز را از دست بدهید یا دسترسی به بیت کوین های خود نداشته باشید) چه احساسی خواهید داشت؟

بهترین روش برای خرید بیت کوین

شما جادوگر نیستید که بدانید چه زمانی باید بخرید و چه زمانی باید بفروشید. من هم نیستم. به بیان دیگر، نمی توان بازار را زمان بندی کرد. به همین دلیل است که افراد آگاه روش DCA را اختراع کرده اند. متوسط هزینه دلاری (DCA) یک استراتژی تجمیعی است که میزان سرمایه دلخواه خود را به بخش های مساوی در فواصل زمانی منظم تقسیم می کنید. این فاصله زمانی می تواند یک بار در هفته، یک بار در ماه، یک بار در هر سه ماه و یا هر زمانی که برای شما مناسب تر است باشد.

مهم ترین مزیت استفاده از این روش این است که نگرانی کمتری نسبت به قیمت خرید دارید. این استراتژی برای سرمایه های بلند مدت بسیار عالی است و به دلیل متعادل شدن قیمت خرید در طول زمان، برای دارایی های پر نوسانی همچون بیت کوین بسیار پیشنهاد می شود.

بهترین روش برای خرید بیت کوین

از دیگر مزایای این روش می توان به مناسب بودن آن برای سرمایه گذاری های ادامه دار (برای مثال سرمایه گذاری مقداری از حقوق ماهانه فرد) اشاره کرد. یکی از نکات مثبت بیت کوین این است که برخلاف سهام و اوراق قرضه، با هر میزان ارز فیات می توانید آن را خریداری کنید. به اندازه کافی ساتوشی (0.00000001 بیت کوین) برای همه وجود دارد و میزان خرید هیچگونه محدودیت حداقلی ندارد.

از معایب روش DCA این است که در بازار گاوی سود سرمایه گذاری به حداکثر نمی رسد. گرچه در تاریخ موارد بسیاری بوده است که استفاده از روش DCA بسیار سودمند تر از سرمایه گذاری یکجا واقع شده است.

از دیگر مزایای روش DCA می توان به تداوم مورد نیاز در خرید بیت کوین به یک میزان مشخص اشاره کرد. حتی اگر وسوسه شوید که به مبلغی کمتر یا بیشتر خرید کنید، نمی توانید این کار را انجام دهید.

نتایج شگفت انگیز DCA: بیش از 10 برابر در طول 5 سال

اگر در طول 9 سال گذشته هر روز 1 دلار بیت کوین می خریدید، امروز بیش از 18 میلیون دلار سرمایه داشتید. اکنون به بررسی یک مثال واقع گرایانه تر می پردازیم:

با جو آشنا شوید. جو ماهانه 5000 دلار حقوق می گیرد. فرض کنیم که او از اواخر سال 2016 با بیت کوین آشنا شده و از آن زمان تا کنون 5 درصد از حقوق خود را به صورت ماهانه صرف سرمایه گذاری در بیت کوین می کرده است. سرمایه گذاری 250 دلار در بیت کوین از سال 2016 تا 2021 منجر به کسب سود 18300 دلاری می شود که بازده سرمایه گذاری آن حدوداً 203 درصد می شود.

اگر جو این کار را از سال 2014 آغاز می کرد، به سود 171650 دلاری می رسید و بازده سرمایه گذاری او 1077 درصد می شد.

نتایج شگفت انگیز DCA: بیش از 10 برابر در طول 5 سال

اکنون اگر از سال 2018 تا 2021 را در نظر بگیریم، با وجود ریزش شدید سال 2018، جو می توانست به سود 1166 دلاری و بازدهی سرمایه گذاری 29.5 درصدی دست یابد. اگر جو در دسامبر سال 2017 درست پیش از بالاترین سقف قیمتی بیت کوین، تمام سرمایه خود را به صورت یکجا در بیت کوین قرار می داد تا سال 2021 بیش از نیمی از دارایی اش را از دست داده بود. این اتفاق برای بسیاری از افرادی که در سال 2017 و در بالاترین قیمت بیت کوین را خریداری کردند، رخ داد.

درنتیجه هر چه زودتر استراتژی DCA را برگزینید، سود بیشتری کسب می کنید و خطر خرید در قیمت های بالا در طول زمان کم می شود. روش DCA به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا با قیمت متعادل خرید کنند. روش DCA فقط محدود به بیت کوین نیست. برای تمامی ارزها و سهام می توانید از این روش استفاده کنید و در طولانی مدت به سود چشمگیر و درصد بالایی از بازدهی سرمایه گذاری (ROI) برسید. در سال 2016 اولین نمونه از ماشین حساب های DCA توسط CryptoPotato برای سرمایه گذاران بیت کوین ساخته شد. امروزه ابزارهای بیشتری همچون dcabtc.com نیز در دسترس قرار دارند.

مدل DCA بیت کوین از 2010 تا 2016

تحلیل داده های قیمتی بیت کوین نتایج جذابی برای ما به همراه داشت. در این تحلیل از داده های صرافی از سال 2010 (که قیمت بیت کوین زیر یک دلار بود) تا انتهای سال 2016 (که قیمت 70% پایین تر از پیک قیمتی بیت کوین در سال 2013 بود) استفاده شد. در این تحلیل عمداً از اطلاعات سال 2009 که بیت کوین تنها چند سنت قیمت داشت استفاده نشد.

مدل DCA بیت کوین از 2010 تا 2016

جالب است بدانید که در این تحلیل، سرمایه گذاری به روش متوسط هزینه دلاری (DCA) در اکثر مواقع ROI (بازدهی سرمایه) مثبت را به همراه داشت. در حقیقت، به مدت دو سال و نیم (تا اواخر سال 2013 و پیش از پیک قیمتی بیت کوین تا 1180 دلار) در 100 درصد مواقع ROI این روش مثبت بود.

درنهایت، سرمایه گذاری به روش DCA در بازه زمانی اوت 2010 تا دسامبر 2016، 58685 درصد سود به همراه داشت.

نتیجه گیری و حرف نهایی

روش سرمایه گذاری DCA برای سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین بسیار مناسب و سودمند است. اکثر افراد بر این باورند که به دلیل محدود بودن عرضه بیت کوین، رشد قیمتی این ارز ادامه دار خواهد بود. با این وجود، هیچ کس نمی تواند به صورت قاطعانه بگوید که اکنون زمان مناسبی برای خرید است یا قیمت بیش از حد بالاست و نباید در بیت کوین سرمایه گذاری کرد. دقیقاً به همین دلیل است که روش سرمایه گذاری متوسط هزینه دلاری یا DCA بسیار سودمند عمل می کند.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها