تفاوت ارز دیجیتال و سهام

نویسنده: مهراب پارسیان فر
تاریخ: ۰۱/۰۳/۲۳ | ۱۸:۵۰ تعداد دیدگاه: ۱ زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه تعداد بازدید: ۳۶۴
 تفاوت ارز دیجیتال و سهام

ارز دیجیتال در برابر سهام؛ تفاوت چیست؟

مقدمه

سهام، یک نوع دارایی با هدف سرمایه‌گذاری و سابقه‌ای طولانی است که می‌تواند بازدهی بلندمدت و کوتاه‌مدت داشته باشد. ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی، یک ابزار مالی جدیدتر نسبت به سهام است، که مستعد نوسانات و ریسک بالاتر قیمت است. در حالی که هر دوی این دارایی‌ها، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند، ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان جایگزینی برای دارایی‌های سنتی‌تر دیده می‌شوند. گفته می‌شود استراتژی‌های سودآوری، می‌تواند در هر دو بازار وجود داشته باشد. ما در این مقاله، تفاوت‌های کلیدی بین این دو دارایی و همچنین مزایا و معایب آن‌ها را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:

رمزارز یا ارز دیجیتال چیست؟

به زبان ساده، ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتالی هستند که از فناوری بلاک چین استفاده کرده و بر بستر آن ایجاد می‌شوند. آن‌ها برای ایمن‌سازی و تأیید تراکنش‌ها، بر تکنیک‌های رمزنگاری تکیه می‌کنند و معمولاً به عنوان وسیله مبادله و ذخیره دارایی استفاده می‌شوند. بیشتر ارزهای رمزپایه بر روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می‌شوند و ارزش بازار آن‌ها ناشی از عرضه و تقاضا است.

سهام چیست؟

سهام نشان‌دهنده مالکیت جزئی از سرمایه‌ی یک تجارت یا شرکت است و ارزش یک شرکت فعال را منعکس می‌کند. گاه صاحب سهام نیز مشمول سهمی از سود شرکت به صورت سود سهام می‌شود. ارزش سهام می‌تواند بر اساس عملکرد شرکت و سایر عوامل مانند اطلاعیه‌های خبری مربوطه، حرکت کرده، صعود یا سقوط داشته باشد.

تفاوت‌های اصلی بین ارزهای دیجیتال و سهام چیست؟

هم ارزهای دیجیتال و هم سهام می‌توانند توسط سرمایه‌گذاران برای ایجاد ثروت استفاده شوند. با این حال، سرمایه‌گذاری در سهام با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال متفاوت است.

برخلاف سهام، سرمایه‌گذاری در رمزارزها با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست. همچنین سرمایه‌گذاران کریپتو به معنای سنتی سود سهام دریافت نمی‌کنند. درعوض، می‌توان توکن‌های رمزنگاری خود را برای درآمد غیرفعال، به شکل وام یا قرض به افراد دیگر بدهند یا برای فرآیندی مانند استیک کردن (Staking) از آن‌ها استفاده کنند.

همچنین تفاوت‌های عمده‌ای در نحوه معامله ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند در هر زمانی از شبانه‌روز از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال، رمزارز و توکن بخرند، در حالی که صرافی‌های سهام، در روزهای کاری با ساعات کاری محدود فعالیت می‌کنند.

در ادامه مقاله، به بررسی ویژگی‌های مثبت و منفی سهام و ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

مزایا

دسترسی بالا: کریپتو بدون محدودیت دسترسی است و هر کسی که به اینترنت متصل باشد، می‌تواند از آن استفاده کند.

غیر متمرکز: اکثر سیستم‌های ارزهای دیجیتال به یک مرجع مرکزی متکی نیستند و رمزارزها را در برابر سانسور و کنترل متمرکز مقاوم می‌کنند.

مقاوم در برابر تورم: ارزهای رمزپایه مستقیماً تحت تأثیر سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی نیستند، بنابراین قیمت آن‌ها در برابر تورم انعطاف‌پذیری کمتری داشته و می‌تواند مقاومت کند. با این حال، ارزهای دیجیتال همه یکسان نیستند. بنابراین مهم است که برای سرمایه‌گذاری، نرخ انتشار و عرضه هر دارایی رمزنگاری شده را در نظر بگیرید.

انعطاف‌پذیر: در مقایسه با سهام، راه‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که علاوه بر تجارت و معامله، میزان دارایی و تنوع ارزهای دیجیتال خود را نیز افزایش دهند. سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند از روش‌هایی مانند وام‌دهی یا وام‌گیری در سیستم‌هایی مانند Yield Farming، استیک کردن (Staking) و تامین نقدینگی سود کسب کنند. محصولاتی مانند Binance Earn، نمونه‌های خوبی از اینکه چگونه می‌توانیم دارایی ارز دیجیتال خود را افزایش دهیم، هستند.

متنوع: ارزش بسیاری از توکن‌ها فقط پولی نیست. به عنوان یک مثال در نظر داشته باشید که توکن‌های هواداری، می‌توانند مزایا و امتیازات انحصاری را برای دارندگان آن توکن، تیم‌ها و برندهای ورزشی مورد علاقه‌شان فراهم کنند. برخی از رمزارزها، توکن‌های حاکمیتی هستند که به دارندگان خود، حق مشارکت در توسعه پروژه یا پروتکل مربوطه را می‌دهند.

معایب

نوسانات قیمت: بازار کریپتو مستعد نوسانات چشمگیر قیمت است. پتانسیل سود کردن سریع، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جدید بسیار جذاب باشد. با این حال، آن‌ها باید آگاه باشند که طرف مقابل آن پتانسیل زیان‌های به همان اندازه چشمگیر است.

مقررات ناقص: ارزهای دیجیتال در بعضی از کشورها قانونی هستند و در بعضی خیر، اما به طور کامل و جهانی تحت نظارت نیستند. سرمایه‌گذاران باید به مسائل مربوط به انطباق قوانین کشور خود با قوانین ارزهای دیجیتال توجه داشته باشند و تحقیقات قانونی را با توجه به موقعیت مکانی خود انجام دهند.

خطرات نگهداری: ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، به یک کلید خصوصی برای دسترسی به توکن‌های ذخیره شده در یک کیف پول دیجیتال نیاز دارند. فراموش کردن عبارات بازیابی اولیه یا از دست دادن کیف پول دیجیتال فیزیکی ممکن است منجر به از دست دادن دسترسی به رمزارز شما برای همیشه شود.

بازده تضمین نشده است: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی با ارز دیجیتال وجود ندارد. در حالی که بیت‌کوین و سایر آلت کوین‌ها در بلندمدت عملکرد خوبی داشتند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده به رشد خود ادامه دهند و همیشه این احتمال وجود دارد که در یک دوره سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر، عملکرد خوبی نداشته باشند.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در سهام

مزایا

به طور چشم‌گیری در دسترس است: با ظهور بسیاری از پلتفرم‌های آنلاین و برنامه‌های تلفن همراه در بازار، سرمایه‌گذاری در سهام نسبت به قبل آسان‌تر شده است. بسیاری از این نرم‌افزارها رابط کاربری خوبی دارند و سایر خدمات مالی کاربردی را نیز دخیل کرده‌اند.

قابل تنظیم: بسیاری از دولت‌ها به شدت بازار سهام را تنظیم و مرتب می‌کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، شرکت‌های سهامی عام باید اطلاعاتی را که می‌تواند بر ارزش سهام آن‌ها تأثیر بگذارد، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارائه دهند.

(تا حدودی) مقاوم در برابر تورم: انواع خاصی از سهام، مانند اوراق بهادار محافظت شده با تورم خزانه داری (TIPS)، می‌توانند به عنوان پوششی در برابر تورم عمل کنند.

تنوع: طیف گسترده‌ای از سهام در صنایع و بخش‌های مختلف وجود دارد که در دسترس سرمایه‌گذاران است. معامله‌گران می‌توانند سهام را بر اساس معیارهای زیادی انتخاب کنند، از مدل کسب و کار و مکان شرکت تا پرداخت یا عدم پرداخت سود سهام.

معایب

نوسانات: بازار سهام نیز از تغییرات ناگهانی قیمت‌ها در کوتاه مدت مصون نیست. اگر یک شرکت خوب کار کند، احتمالاً قیمت سهام آن بالا خواهد رفت. به طور مشابه، اگر یک شرکت، گزارش زیان دهد یا در منگنه مالی قرار بگیرد، ارزش سهامش احتمالاً کاهش می‌یابد. علاوه بر این، برخی از سهام‌ها ممکن است نوسانات بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

کارمزدهای بالاتر: در بیشتر موارد، کارمزدهای مرتبط با معاملات بورس اوراق بهادار در مقایسه با معاملات ارزهای دیجیتال، به نسبت بالاتر هستند. علاوه بر کارمزد و کمیسیون کارگزاری، هنگام خرید یا فروش سهام خود، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

بازده تضمین شده نیست: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمین شده‌ای با سهام وجود ندارد. در حالی که سهامی وجود دارد که اغلب در بلندمدت عملکرد بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های جایگزین دارد، این احتمال نیز وجود دارد که در یک دوره سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر، عملکرد خوبی نداشته باشد.

در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنم یا سهام؟

هر دو مدل دارایی، مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند. سرمایه‌گذاری در هر کدام از آن‌ها، به میزان تحمل ریسک و سایر ترجیحات شما بستگی دارد. در نهایت، آنچه باعث موفقیت سرمایه‌گذاری شما می‌شود، توانایی شما در سنجش ریسک‌ها و پاداش‌ها است، نه ابزارهای سرمایه‌گذاری که استفاده می‌کنید. بسیاری از سرمایه‌گذاران باتجربه، پرتفوی خود را متنوع کرده و در هر دو مورد ارزهای دیجیتال و سهام، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نتیجه‌گیری

اگرچه تفاوت‌های واضحی بین ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد، اما شباهت‌هایی نیز دارند. هم ارزهای دیجیتال و هم سهام، گزینه‌های سرمایه‌گذاری معتبری هستند و می‌توانند اهداف مختلفی را در سبد سرمایه شما داشته باشند. صرف نظر از اینکه کدام یک را انتخاب می‌کنید، همیشه مطمئن شوید که از خطرات مرتبط آگاه هستید و قبل از انجام هرگونه سرمایه‌گذاری، اطلاعات کامل و مناسبی پیرامون آن دارایی را کسب کنید. ضمنا این مقاله هیچ گونه پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سهام ارائه نمی‌دهد و صرفا از جنبه مقایسه این دو، نوشته و نگارش شده است.

برچسب ها :
رمز ارز
شاخص
سرمایه‌گذاری
حرفه‌ای‌ها
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
س
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید