نحوه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: استیکینگ و وام دهی | بیدارز

نویسنده: مهسا ناصری
تاریخ: ۰۰/۰۱/۱۱ | ۱۴:۱۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۲ دقیقه تعداد بازدید: ۸۱۲
نحوه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: استیکینگ و وام دهی  | بیدارز

در این مقاله به بررسی سودآورترین محصول کریپتو می پردازیم: استیکینگ و وام دهی. در ادامه این مفاهیم را بررسی می کنیم و نحوه عملکرد آن ها، برخی از معایب احتمالی و علت مشهور بودنشان را بررسی می کنیم.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ یک عبارت مالی است که تقریباً مختص بازارهای ارز رمزپایه می باشد. در استیکینگ شما به عنوان یک سرمایه گذار، سرمایه رمزپایه خود را در یک شبکه خاص سپرده گذاری می کنید تا به تایید تراکنش ها در آن شبکه کمک نمایید. در ازای انجام این کار، جایزه ای (معمولاً به صورت توکن) دریافت می کنید.

کلید استیکینگ یک مکانیزم اجماع است که با نام اثبات سهام شناخته می شود. بیتکوین و بسیاری از بلاکچین های دیگر از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کنند. در این سیستم، ماینرها مقدار زیادی قدرت محاسباتی را برای حل یک مسئله صرف می کنند که حل کردن آن به بلاکچین در تایید اعتبار تراکنش های داخل بلاک کمک می کند. اولین ماینری که مسئله را حل کند، جایزه آن را به دست می آورد.

در زمان نگارش این مقاله، تقریباً 30 میلیارد دلار به صورت استیکینگ سپرده گذاری شده است، و بزرگ ترین شبکه های استیکینگ را می توان DOT، اتریوم، ایاس، Algo و ADA دانست.

این روشی بسیار خوب و ایمن برای درحال اجرا نگه داشتن بلاکچین است، اما با این وجود باعث به هدر رفتن تمامی قدرت محاسباتی صرف شده توسط ماینرهایی می شود که نتوانستند مسئله را حل کنند. به همین دلیل است که برخی منتقدان بر این باورند که اثبات کار «ناکارآمد» است و بیتکوین را یک ارز پر مصرف می دانند.

مکانیزم اثبات سهام (PoS) و راه کسب درآمد از این روش

با این وجود در بلاکچین اثبات سهام، فرآیند استخراج متفاوت است. در این روش، به جای رقابت ماشین ها برای حل مسئله، حق اجرای عملیات تایید اعتبار، بر اساس میزان سهام یا توکن های نود، توسط شبکه به او واگذار می شود.

هنگامی که نود مجوز را از سوی شبکه دریافت می کند، می تواند آغاز به تایید اعتبار تراکنش ها نماید. به محض حل کردن مسئله، نود جایزه خود را دریافت می کند و سهام به سرمایه گذاران بازگردانده می شود.

همچون استخرهای استخراج، گروه هایی از سرمایه گذاران گرد هم جمع می شوند تا یک استخر استیکینگ ایجاد کرده و شانس انتخاب شدن را افزایش دهند. در ادامه بیشتر به این مورد می پردازیم.

استخر استیکینگ چیست؟

استخرهای استیکینگ مکان هایی هستند که چندین سرمایه گذار توکن های خود را در آن گردآوری می کنند و سپس یک اپراتور، عملیات تخصیص توکن ها را از سوی سرمایه گذاران انجام می دهد. این امر به سرمایه گذارانی که دانش کافی در مورد شبکه بلاکچین ندارند، کمک می کند تا در شبکه سهیم باشند. علاوه بر این، شانس کسب جایزه در ازای سهامتان را نیز افزایش می دهد.

گرچه، احتمالاً برای عضویت در این استخرها پرداخت کارمزد اجباری است و همچنین، جایزه کمتری به دست می آید، چرا که جایزه میان چندین سرمایه گذار تقسیم می شود. برای سرمایه گذارانی که به دنبال درآمد ثابت هستند، یا سرمایه گذارانی که نمی خواهند بخشی از شبکه باشند، وام دهی گزینه بهتری است که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

تفاوت میان استیکینگ و وام دهی چیست؟

استیکینگ به ایمن نگه داشتن شبکه کمک می کند و وام دهی به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که برای کمک به آسان سازی معاملات کسب درآمد کنند.

چندین شرکت DeFi به شما اجازه می دهند که ارزهای رمزنگاری شده خود را به دیگر معامله گران قرض دهید، و در ازای آن سود دریافت کنید. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 8 میلیارد دلار در شرکت های وام دهی، همچون میکر، AAVE و کامپوند سرمایه گذاری شده است.

تفاوت میان استیکینگ و وام دهی چیست؟

این شرکت ها استخرهای وام دهی ایجاد می کنند و ارزهای رمزپایه شما را در آن قرار می دهند. سپس در این استخرها نرخ سود مشخص می شود. این امر وابستگی زیادی به نوع ارز رمزپایه قرض داده شده و نرخی که توسط شرکت تعیین می شود دارد و تقریباً بلافاصله شما می توانید سود کسب کنید.

در سال 2020 شبکه های وام دهی بسیاری به وجود آمدند که به سرمایه گذارانی که ارزهای رمزپایه خود را در اختیار آنان قرار دهند، وعده سود بسیار دادند. اما استیکینگ و وام دهی معایبی نیز دارند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

معایب استیکینگ و وام دهی

استیکینگ و وام دهی معایب خاص خود را نیز دارند. در استیکینگ، نوسانات شبکه می تواند تاثیرات مخربی بر سرمایه گذاری شما داشته باشد. از آن جایی که جوایز به صورت توکن خود شبکه اهدا می شوند، کاهش ارزش شبکه منجر به کاهش ارزش دارایی های شما خواهد شد. اگر تصمیم گرفته باشید که کوین های خود را در یک شبکه سرمایه گذاری کنید و آن شبکه هک شود، ارزش سرمایه گذاری شما نیز کاهش خواهد یافت.

کاهش ناگهانی محبوبیت شبکه نیز می تواند تاثیر بدی به جا بگذارد. در وام دهی، شرکتی که ارزهای خود را به آن قرض می دهید تعیین کننده نرخ بهره می باشد و این نرخ ممکن است وابسته به میزان محبوبیت آن دارایی خاص، تغییر یابد.

هم در استیکینگ و هم در وام دهی، شرکت ها از شما می خواهند که ارزهای رمزپایه خود را از کیف پول خود به کیف پول شرکت انتقال دهید، که این امر با اساس امنیت ارزهای رمزپایه مغایرت دارد.

به عنوان یک سرمایه گذار، چرا باید به استیکینگ یا وام دهی بپردازیم؟

اگر خرید یک ارز رمزپایه و نگه داری از آن را پله اول نردبان سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه در نظر بگیریم، وام دهی و استیکینگ پله دوم خواهند بود. این کار تنها نیازمند انجام چند مرحله کوتاه است، و پس از آن می توانید تنها با انتخاب یک پلتفرم معتبر برای سپرده گذاری ارزهای رمزپایه خود، میزان دارایی خود را افزایش دهید.

برچسب ها :
اقتصاد
بلاک چین
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید