آشنایی با پلتفرم ارز دیجیتالی تزوس (Tezos)

تیم بیدارز

تزوس پلتفرمی منبع باز برای دارایی‌ها و اپلیکیشن هاست که با استفاده از به‌روزرسانی خود رشد و نمو پیدا می‌کند. سرمایه‌گذاران تغییراتی را در هسته مرکزی این پلتفرم ایجاد می‌کنند که شامل آپگریدهایی برای اصلاح شبکه تزوس نیز می‌شود.

خود اصلاحی

خود اصلاحی به تزوس این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به شکستن شبکه به دو بلاک چین متفاوت، خود را بهبود بخشد. این موضوع به‌عنوان یک عقیده یا یک انتظار مهم است که یک فورک می‌تواند جامعه خود را به‌وسیله انگیزه دادن به سرمایه‌داران خود به چند قسمت تقسیم کند و میان سهامداران اختلاف ایجاد کند که این اختلاف و شکستن شبکه به دو قسمت در طول زمان تأثیرات مخربی خواهد داشت.

به دلیل فرآیند خود اصلاحی، هزینه‌های اجرا و هماهنگی برای پروتکل‌های ارتقا کاهش ‌یافته است و نوآوری‌ها در آینده می‌تواند بسیار یکپارچه و منظم باشد.

حکومت on – chain

در شبکه تزوس همه سرمایه‌داران می‌توانند در تصمیم‌گیری درباره این شبکه مشارکت کنند. شبکه تزوس چرخه‌ انتخاباتی رسمی و سیستماتیکی برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌کند تا بتوانند به یک اجماع برای پروتکل اصلاحی پیشنهادی برسند. در حقیقت وقتی سخن از on–chain به میان می‌آید منظور رسیدن به یک توافق عام روی یک پروتکل مشخص است. با ترکیب این مکانیزم با مکانیزم خود اصلاحی، زمانی که سرمایه‌گذاران مشکلات شبکه را کشف می‌کنند، تزوس قادر به اصلاح آن‌ها می‌باشد

نوآوری غیرمتمرکز

اصلاحات پیشنهادی که توسط سرمایه‌گذاران تائید می‌شوند، می‌توانند شامل پرداخت‌هایی به اشخاص یا گروه‌هایی شوند که آن پروتکل را بهبود می‌بخشند. این سیستم پرداختی کاربران را به مشارکت همگانی تشویق می‌کند و سیستم نگهداری شبکه را غیرمتمرکز می‌سازد.

قراردادهای هوشمند و تأییدیه‌های رسمی

تزوس پلتفرمی را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد که قادر به ساخت قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است و توسط سوم شخص قابل ‌تغییر یا غیرفعال شدن نمی‌باشند. از این گذشته تزوس تأییدیه‌های رسمی را با استفاده از اثبات‌های ریاضی آسان می‌سازد. اگر از این تکنیک به‌درستی استفاده شود، می‌تواند از باگ‌های بزرگ و اختلافات احتمالی که به دنبال این باگ‌ها به وجود می‌آیند جلوگیری کند.

الگوریتم اثبات سهام یا pos

مشارکت‌کنندگان در شبکه‌های غیرمتمرکز p2p منابع محاسبات ضروری برای به‌روز نگه‌داشتن شبکه را مهیا می‌کنند. الگوریتم اثبات سهام مکانیزمی برای رسیدن به یک توافق عام بر سر وضعیت بلاکچین شبکه است. برخلاف دیگر پروتکل‌های اثبات سهام، در تزوس هر شخصی قادر است تا در توافق عام مشارکت کند و توسط خود پروتکل به دلیل مشارکت در تأمین امنیت شبکه پاداش دریافت کند. علاوه بر این الگوریتم pos هزینه‌های کمتری نسبت به دیگر الگوریتم‌های توافق عام را دربرمی گیرد و موانع کمتری برای مشارکت‌کنندگان ایجاد می‌کند.

نمایندگی یا delegation

در الگوریتم اثبات سهام یک ذخیره برای مشارکت در الگوریتم توافق عام مورد نیاز است. درست مانند الگوریتم اثبات کار، الگوریتم توافق عام نیز برای امنیت خود بر اکثریت صادق تکیه می‌کند به‌ گونه‌ای که مشوق اصلی این پروتکل شبکه تزوس است و به رفتار صادقانه پاداش می‌دهد و رفتار غیر صادقانه را مجازات می‌کند. افرادی که قصد مشارکت مستقیم در پروتکل توافق عام را ندارند این امکان را دارند که تزوس های خود را به یک شخص که مستقیماً این کار را انجام می‌دهد و به او بیکر می‌گویند واگذار کنند.

نگهداری و استفاده

نگهداری توکن های تزوس که تز نام دارند هر شخص را قادر می‌سازد که با شبکه بلاکچین در تعامل باشد. والت های زیادی برای نگهداری و استفاده تز وجود دارند. والت هایی که در زیر لیست شده‌اند حداقل یک ‌بار تحت حسابرسی مستقل قرارگرفته‌اند.

والت های نرم‌افزار

والت های سخت‌افزار

  • Trezor
  • Ledger

همیشه به خاطر داشته باشید اگر شما کلید خصوصی خود را نداشته باشید، شما قادر به کنترل توکن های خود نیستید. در حقیقت هر کاربر باید از امنیت کلید خصوصی خود اطمینان کافی کسب کند و در مورد امنیت آن هنگام قرار دادن در دست دیگران مانند زمانی که تزهای خود را درون یک والت قرار می‌دهد مطمئن شود.

فرآیند بیکینگ

بیکینگ در تزوس مانند ماینینگ در بیت کوین برای استخراج بلاک‌ها صورت می‌گیرد. بیکرها با اطمینان از اینکه تمام تراکنش‌ها صحیح است و هیچ کوینی دو بار خرج نشده است، جزو جدایی‌ ناپذیری از مکانیزم توافق عام pos هستند.

اعتبار بخشیدن به مبادلات

بیکرها به همه مبادلات اعتبار می‌دهند و آن‌ها را به شبکه بلاک چین اضافه می‌کنند. اگر یک بیکر صادقانه رفتار نکند پروتکلی داخلی وجود دارد که امنیت ذخیره آن بیکر را از بین می‌برد.

دریافت پاداش

 بیکرها به خاطر تأمین امنیت شبکه با دریافت تز پاداش داده می‌شوند.

چگونه بیکر شویم؟

اگر در حال انجام یک عملیات بیکینگ هستید برای حضور در اتاق گفتگوی بیکینگ درخواست دهید. جمعی از افراد این اتاق گفتگو را اداره می‌کنند و در مقابل درخواست‌ها پاسخ می‌دهند.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها