آشنایی با فرآیند بیکینگ و ارتقا پذیری در پلتفرم تزوس

تیم بیدارز

تزوس نوعی بلاکچین و رمزارز است که ویژگی‌هایی چون امنیت، مشارکت همگانی و قابل ارتقا بودن را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. مشارکت در شبکه تزوس با تز آغاز می‌شود؛ تز یا xtz توکن بومی شبکه تزوس است. 

به عنوان مثال فرض کنید که مقداری تز در کیف پول تزوس خود دارید. شما می‌تواند تزهای خود را درست همانند هر رمز ارز دیگری نگه دارد، خرج یا ارسال کنید. البته برای کسب درآمد به جای ترید می‌توانید تزها را بیک (bake) کنید. فرآیند بیکینگ تز چیزی شبیه به استخراج بیت کوین است.

کسب درآمد از فرآیند بیکینگ پلتفرم تزوس

این فرآیند معاملات را امن، تائید وپاداش ها را توزیع می‌کند، اما برخلاف فرآیند استخراج، بیکینگ نیازی به سخت‌افزارهای گران ‌قیمت و مقادیر زیادی برق ندارد. در عوض تنها چیزی که نیاز دارد مقدار مشخصی تز می‌باشد. این موضوع به این خاطر حائز اهمیت است که فرآیند بیکینگ تزوس از یک مکانیسم توافق عام منحصربه‌فرد به نام liquid proof of stake استفاده می‌کند که به کاربران خود بر اساس مقدار تزی که بیک می‌کنند و نه بر اساس قدرت ماین با توکن های تز پاداش می‌دهد.

برای مثال فردی قصد دارد با استفاده از تزهای خود پاداش کسب کند، در صورتی ‌که او به‌اندازه کافی تز داشته باشد می‌تواند این کار را خودش انجام دهد. تنها چیزی که وی برای بیکینگ نیاز دارد یک کامپیوتر مناسب با اتصال به اینترنت است و یک رول تز (واحدی از تز که شما برای بیک کردن نیاز دارید و معادل هشت واحد از آن است).

درصورتی‌که این فرد نخواهد فرآیند بیکینگ را خودش انجام دهد یا یک رول کامل نداشته باشد او می‌تواند با سپردن تزهای خود به یک بیکر دیگر در این فرآیند مشارکت کند.

فرآیند سپردن تزوس به یک بیکر دیگر، امن و ساده است. هر کاربر همواره میتواند روی تزهای خود نظارت داشته و بیکر درصدی از پاداش کسب‌ شده را به‌عنوان کارمزد نزد خود نگه می‌دارد. پس از گذشتن یک دوره زمانی حدوداً 35 روزه، پاداش‌های بیکینگ منتشر می‌شوند و به بیکر ها تعلق می‌گیرند. پس‌ از این دوره زمانی 35 روزه اون هرچند روز پاداش دریافت می‌کند.

کسب درآمد از فرآیند بیکینگ پلتفرم تزوس

اما همچنین قادر است تا نمایندگی خود را در هر زمان از شخصی به شخص دیگر واگذار کند که این موضوع باعث می‌شود بیکر به بهترین شکل ممکن عمل کند. هر چقدر که یک بیکر عملکرد بهتری داشته باشد مردم بیشتری تزهای خود را به او می‌سپارند و بنابراین پاداش بیشتری دریافت خواهند کرد. بر اساس این رویه، فرآیند بیکینگ تزوس مردم را به مشارکت همگانی تشویق می‌کند. فرآیند بیکینگ سبب مشارکت بسیاری از مردم می‌شود فارغ از اینکه چه مقدار تزوس دارند.

بیکر ها که در سرتاسر جهان معاملات را تائید می‌کنند، تزوس را قدرتمندتر و غیرمتمرکزتر می‌کنند. آن‌ها همچنان در ارتقای شبکه تزوس حق رای دارند که در درس بعدی به آن می‌پردازیم. امروزه هزاران بیکر تزوس وجود دارد. شما می‌توانید فهرستی از بیکر های عمومی که پاداش را پخش می‌کنند در وب‌سایت mytezosbaker.com مشاهده کنید.

در زمان نگارش این مقاله تقریباً 80 درصد کل توکن های تزوس بیک شده‌اند که این دقیقا به معنی مشارکت آزاد و همگانی است.

قابلیت ارتقا پذیری تزوس

تزوس دارای دو ویژگی است که برای حل این مشکلات طراحی ‌شده‌اند. یک فرآیند نظارت رسمی برای تعدیل آپگریدها و دومی انباشت سرمایه. این فرآیند نظارت رسمی شامل چهار دوره رأی‌گیری متفاوت می‌شود.

هر دوره زمانی حدود 23 روز طول می‌کشد. در طول این دوره بیکر ها بر اساس تز ها و نمایندگی مربوط به خود رأی می‌دهند. کسانی که تز های خود را به دست بیکرها می‌سپارند نیز در هرلحظه می‌توانند نمایندگی خود را از شخصی به شخص دیگر تغییر دهند تا عملکرد رأی ‌دهی مناسب خود را داشته باشند.

در طول دوره زمانی اول که به آن دوره طرح پیشنهاد گفته می‌شود هر بیکر می‌تواند پیشنهاد خود را در مورد اصلاح یا ارتقای بلاک چین تزوس مطرح کند. طرحی که در این دوره بیش‌ترین رأی را کسب کند به دوره دوم که به آن دوره اکتشاف رأی گفته می‌شود راه پیدا می‌کند. در صورتی‌ که طرح در این مرحله به میزان کافی از سوی بیکر ها موردحمایت قرار بگیرد به مرحله سوم یعنی مرحله آزمایش راه پیدا می‌کند.

قابلیت ارتقا پذیری تزوس

در طول دوره آزمایش یک تست چین (test chain) موقت برای حصول اطمینان از اینکه طرح به‌ درستی کار می‌کند و از امنیت کافی برخوردار استمورداستفاده قرار می‌گیرد.

پس از مرحله آزمایش، طرح به مرحله آخر یعنی مرحله ترویج رأی راه پیدا می‌کند. در دوره نهایی، بیکر ها به طرحی برای اجرایی شدن رأی می‌دهند. اگر طرح به میزان کافی موردحمایت قرار بگیرد، طرح پیشنهادی اجرایی می‌شود و تزوس خودش را با کد جدید آپگرید می‌کند و بخشی از بلاک چین اصلی تزوس می‌شود.

با استفاده از این فرآیند نظارت رسمی، تزوس در سال 2019 به اولین بلاک چینی تبدیل شد که خودش را به‌ صورت خودکار و بدون نیاز به یک فورک آپگرید می‌کند. حتی این فرآیند نظارت رسمی هم می‌تواند در طول زمان آپگرید شد.

انباشت سرمایه تزوس

در طول فرآیند نظارت رسمی، بیکر ها برای ارتقای تزوس طرح‌هایی ارائه می‌دهند، اما چه چیزی آن‌ها را به این موضوع تشویق می‌کند؟

توسعه بلندمدت هسته اصلی بلاک چین کار بسیار سختی است که می‌تواند منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن صنعت بلاکچین  گردد و نوآوری‌ها در این صنعت آهسته‌تر صورت بگیرد.

انباشت سرمایه برای حل این مشکل طراحی ‌شده است تا مردم را به ارائه پیشنهاد تشویق کند. تزوس به بیکرها اجازه می‌دهد که به پیشنهاد خود برگ خریدهایی اضافه کنند. در صورتی‌ که یک طرح در فرآیند نظارت رسمی تائید و موفق شود، پروتکل به ‌صورت خودکار کیف پول بیکر را به ‌اندازه صورتحساب او شارژ می‌کند.

انباشت سرمایه تزوس

این یعنی ارتقای تزوس در طول زمان روی از خود گذشتگی یا سازمان‌های خارجی برای پرداخت پاداش نوآوری اتکا نمی‌کند، در عوض توسعه‌دهندگان به‌صورت مالی توسط خود شبکه برای توسعه تزوس حمایت می‌شوند.

این دو ویژگی باهم یعنی انباشت سرمایه و نظارت رسمی به تزوس اجازه می‌دهند تا به ‌صورت علمی و بدون نیاز به فورک ها یا شکافتن جامعه به چند قسمت تکامل پیدا کند. به این دلیل که هر دارنده توکن می‌تواند در این فرآیند مشارکت کند، یک اجتماع دیجیتال حقیقی شکل گرفته و این تازه شروع داستان تزوس است.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها