آشنایی با حلقه تایید تراکنش یا همان RingCT در مانرو + آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

مانرو یک پول ایمن، غیرقابل رهگیری و الکترونیک است. همچنین متن باز، غیرمتمرکز بوده و در دسترس همگان قرار دارد. در این مطلب روی تراکنش‌های Ring Confidential بحث می‌کنیم که معمولاً تحت عنوان RingCT از آن‌ها یاد می‌شود.

در مطالب قبلی بیان کردیم که چگونه امضاهای حلقه مانرو از حریم خصوصی فرستنده­‎ها محافظت می‌کنند. این کار با استفاده از امضاهای دیجیتالی انجام می‌شود، بدین صورت که یک امضا کننده پنهان میان چندین حلقه وجود دارد که مجاز به انجام معامله است. علاوه بر این، آموخته‌ایم که با استفاده از ” key image” از پرداخت بیش از یکبار یک وجه جلوگیری می‌شود.

امضاهای حلقه باعث حفظ حریم خصوصی فرستنده می‌شوند، به همین دلیل ورودی‌ها غیرقابل ردیابی هستند. به منظور افزایش حریم شخصی هر دو طرف یک تراکنش، RingCT برای مخفی کردن مبلغ تراکنش استفاده می‌شود. قبل از اجرای RingCT، مانرو نیاز به تقسیم مبلغ معامله به فقره‎های های خاص دارد. به عنوان مثال، خروجی 12.5 مانرو به سه حلقه جداگانه در مقادیر 10، 2 و 0.5 تقسیم می‌شود.

این تکنیک تضمین می‌کند که به تعداد کافی از اعضای حلقه وجود نداشته باشد با این حال، نکته منفی روند این است که یک ناظر خارجی می‌تواند مقادیر جابجا شده را ببیند. برای رفع این نقص، مانرو در ژانویه سال 2017 مکانیز RingCT را فعال کرد.

RingCT با پنهان کردن مبلغ تراکنش در بلاکچین از افشای حریم خصوصی جلوگیری می‌کند. یک ماه پس از فعال سازی RingCT، تقریباً 98 درصد تراکنش‎های جدید از پروتکل RingCT استفاده کردند. پس از سپتامبر 2017، استفاده از RingCT برای کلیه معاملات مانرو الزامی شد.

امروزه با RingCT، مانرویی که به تازگی ایجاد شده، در مرحله اول در خروجی‌هایی که مقادیر قابل رؤیت دارند، قرار می­گیرد. زمانی که مانرو جدید برای بار اول منتقل می‌شود، خروجی‌های RingCT با مقادیر ماسک شده ایجاد می­شوند.

در نتیجه دیگر نیازی به تقسیم تراکنش­ها به فقره­‎های مختلف نیست. این بدان معنی است که یک کیف پول برای انتخاب اعضای حلقه را از هرگونه خروجی RingCT آزاد است که به طور قابل توجهی باعث افزایش حریم خصوصی می‌شود.

لازم به ذکر است که امضاهای حلقه مانرو نمی‌توانند شامل هر دو خروجی pre-RingCT و خروجی‌های ماسک شده RingCT در یک حلقه واحد باشند، بنابراین مانند مانرویی که به تازگی ایجاد شده است، ابتدا باید یک خروجی pre-RingCT به یک خروجی RingCT تبدیل شود؛ قبل از آنکه بتواند در امضای حلقه که شامل سایر خروجی‌های RingCT هست اضافه شود.

بیایید یک مثال بزنیم و سپس ببینیم RingCT چگونه کار می‌کند. آلیس 12.56 خروجی دارد و دوست دارد 2.5 مانرو برای باب ارسال کند. از آنجا که خروجی‌ها را نمی‌توان دو بار هزینه کرد، آلیس باید تمام خروجی را ارسال کند و الباقی را به پس بگیرد؛ بنابراین معامله آلیس یک ورودی با 12.56 مانرو و 2 خروجی خواهد داشت. یکی 2.5 مانرو برای باب و دیگری 10.06 مانرو که به عنوان “پول خرد” معامله به کیف پول وی ارسال می‌شود.

برای اثبات این که در تراکنش با مانرو تقلبی صورت نپذیرفته است، مجموع مبالغ ورودی یک تراکنش باید با مجموع مبلغ خروجی‌های آن برابر باشد. با توجه به خصوصیات رمزنگاری RingCT، آلیس موظف است مبلغ خروجی را “متعهد ” شود و اطلاعات كافی را برای تأیید معامله در شبکه را بیان كند، اما مبلغی را كه خرج كرده است را افشا نمی‌کند.

باوجود تعهدات که مانند اعداد تصادفی به نظر می­رسند، ماینرها نیز می‌توانند تأیید کنند که میزان مانرو ارسال شده به باب همان مقدار بودجه موجود است. وجه مهم دیگر معامله RingCT “اثبات محدوده ” است که مانع از ایجاد مانده منفی توسط ارسال کنندگان می‌شود.

یک اثبات دامنه به صورت رمزنگاری، ثابت می‌کند که مقدار استفاده شده در یک معامله بیشتر از صفر، از یک عدد دلخواه کمتر است. در حالی که یک ناظر خارجی قادر به دیدن مبالغ واقعی در خروجی‌های یک معامله نیست، اما قادر است تأیید کند که تراکنش قانونی بوده و شبکه باید آن را بپذیرد.

در نتیجه با توجه به خصوصیات حریم خصوصی مانرو، کاربران قادر به انتقال مانرو به هر کس که دوست دارند می‌شود و هیچ کس نمی‌داند چه مقدار ارسال شده است و فرستنده یا گیرنده چه کسانی هستند.

این خصوصیات باعث می‌شود مانرو به یک ارز اصلی دیجیتال حریم خصوصی محور تبدیل شود، اما نوآوری‌ها در اینجا متوقف نمی‌شود. در مطالب بعدی درباره کووری بحث خواهیم کرد؛ یک روتر C ++ I2P که باعث امنیت بیش از پیش مانرو می‌شود.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها