بیت کوین؛ روشی نوین برای انجام تراکنش های جهانی | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۴ | ۲۲:۵۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۹۳۸
بیت کوین؛ روشی نوین برای انجام تراکنش های جهانی  | بیدارز

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که کمک می‌کند از تمام مشکلاتی که در پرداخت‌های آنلاین با آن مواجه هستیم خلاص شویم.

ممکن است فکر کنید سیستم موجود که اکنون از آن برای پرداخت‌های آنلاین استفاده می­کنیم خیلی خوب است، اما تمام چیزهایی که هر روزه خریداری می­کنیم، می‌بایست از طریق یک بانک یا شرکت کارت اعتباری انجام شود. شرکت مذکور تراکنش را برش داده و کار آن­ها وابسته به اعتمادی است که ما به آن­ها داریم، به این صورت که ما تصدیق می­کنیم شرکت‎های واسط، تمام کارها را درست انجام می­‎دهند.

مدت کوتاهی پس از انجام پرداخت­ها، آن­ها تائید و تکمیل می­شوند. افراد زیادی روی این موضوع کار کرده‌اند که چگونه می­توان سیستم پرداختی بدون وجود چنین فرد واسطی داشت. در صورت وجود چنین سیستمی چگونه می توانید اثبات کنید که پرداختی برای چیزی داشته ­اید؟ و یا اینکه اصلاً چنین پولی داشته‌اید، بدون وجود کسی که بتواند وجود پول را برای شما تضمین دهد؟

این یک مسئله خیلی جدی است که تحت عنوان مشکل پرداخت دوگانه (Double spending problem) مطرح می­شود. در سال 2008 یک راه حل توسط یک برنامه نویس ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو مطرح شد.

در آن سال ناکاموتو مطلبی تحت عنوان "سیستم ارزی با قابلیت حل معضلات سیستم رایج بانکی" را در یک وبلاگ رمزنگاری مشهور منتشر کرد. طرح پیشنهادی این بود که به جای بانک یا شرکت کارت اعتباری، تمام اطلاعات تراکنش در یک دفتر کل عمومی ثبت شود و تمام کاربران تمام تراکنش‌ها را در یک زمان یکسان ضبط کنند.

هر تلاشی برای فریب دادن کاربران شناخته خواهد شد و پرداخت برگشت می‌خورد. هیچ فرد، دولت یا بانکی نمی­تواند مزدی برای پرداخت بگیرد یا آن را کنترل نماید. در نتیجه راهی ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر برای پرداخت پول به وجود خواهد آمد که حتی تراکنش‌های بین‌المللی را به‌وسیله آن می­توان انجام داد.

در طول سال‌هایی که از ارائه این طرح می‌گذرد، از بیت کوین برای خرید و فروش اجناس استفاده شده است. شما می‌توانید حتی به‌وسیله آن یک اثر هنری را در لندن خریداری کنید و یا حتی شهریه دانشگاه خود را بپردازید.

ممکن است شنیده باشید که بیت کوین مشکلاتی دارد، درحالی‌که برخی از افرادی که زود به فکر استفاده از آن افتادند به سود زیادی دست یافتند؛ البته برخی دیگر نیز به دلیل تغییر وضعیت خطرناک در برخی مارکت­‎های نوپا ورشکست شدند.

برچسب ها :
Bitcoin
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید