تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین برای کسب و کار + آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

مقدمه

هنگامی که بیت کوین به عنوان کد منبع آزاد (Open Source) منتشر شد، بلاک چین با آن درآمیخته بود و از آنجا که بیت کوین اولین کاربرد رسمی بلاک چین بود، مردم سهواً از بیت کوین برای معنی کردن بلاک چین استفاده کردند؛ این‌گونه بود که یک برداشت غلط آغاز شد. از آن زمان فناوری بلاکچین برای استفاده در صنایع دیگر استفاده شده است، اما هنوز هم سردرگمی‌هایی پیرامون ماهیت این فناوری وجود دارد.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال کنترل نشده است که اولین بار توسط Satoshi Nakamoto در سال 2008 ایجاد شد. همچنین بیت کوین را با عنوان “رمز ارز” می‌شناسند که هدف آن، دور زدن کنترل‌های ارزی دولت‌ها و ساده کردن معاملات آنلاین با خلاص شدن از شر واسطه‌های پردازش پرداخت شخص ثالث است.

تراکنش‌های بیت کوین با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده در یک شبکه باز، عمومی و ناشناس ذخیره شده و انتقال می‌یابند. در سوی دیگر بلاک چین فناوری زیرساخت آن است که دفتر کل تراکنش‌های بیت کوین را نگهداری می‌کند.

پس به شکل خلاصه می‌توان گفت که بیت کوین یکی از کارکردهای بلاکچین است یا بیت کوین بر بستر بلاکچین، ایجاد شده است.

بلاک چین بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین بیت کوین در ساده‌ترین فرم آن یک پایگاه داده یا دفتر کل است که شامل رکوردهای تراکنش‌های بیت کوین می‌شود. از آنجا که این پایگاه داده در شبکه همتا به همتا توزیع شده و هیچ مؤلف مرکزی ندارد، شرکت‌کنندگان در شبکه قبل از ثبت اطلاعات باید در مورد اعتبار معاملات توافق کنند. این توافق‌نامه که به عنوان “اجماع” شناخته می‌شود، از طریق فرآیندی به نام “ماینینگ” حاصل می‌شود.

بعد از اینکه شخصی از بیت کوین استفاده کرد، ماینرها برای تائید مشروعیت معامله، در حل معادلات محاسباتی پیچیده شرکت می‌کنند. اثبات کار، قطعه‌ای از داده‌ها بوده که تولید آن پرهزینه و زمان‌بر است اما به راحتی توسط دیگران قابل تائید می‌باشد. برای اینکه یک معامله در بلاک چین معتبر در نظر گرفته شود، یک رکورد باید اثبات کار داشته باشد تا نشان دهد که در رابطه با آن، اجماع حاصل شده است. با استفاده از این طرح، رکوردهای معاملات پس از اضافه شدن به بلاک چین، نمی‌تواند تغییر کند. از این طریق امنیت بلاک چین تضمین می‌شود.

فیلم آموزشی تفاوت بیت کوین و بلاک چین

تفاوت بلاک چین بیت کوین با سایر بلاک چین‌ها

بلاک چینی که بیت کوین را پشتیبانی می‌کند، مخصوص رمز ارز توسعه داده شده است. مردم پس از گذشت مدت زمان طولانی متوجه شدند که این فناوری می‌تواند برای استفاده در سایر حوزه‌ها به کار برده شود. البته این فناوری برای مطابقت با استانداردهای سختگیرانه‎ای که کسب و کارها به آن نیاز دارند، باید کمی تغییر یابد. سه ویژگی اصلی وجود دارد که بلاک چین بیت کوین را از یک بلاک چین طراحی شده برای تجارت جدا می‌کند.

دارایی‌هایی از جنس رمز ارز

بلاک چین را می‌توان برای دامنه وسیع‌تری از دارایی‌ها نه فقط رمز ارزها استفاده کرد. دارایی‌های ملموسی مانند اتومبیل، املاک و مستغلات و محصولات غذایی و همچنین دارایی‌های نامشهود مانند اوراق قرضه، سهام خصوصی و اوراق بهادار. به عنوان مثال شرکت Everledger از بلاک چین برای رهگیری کالاهای لوکس به منظور حداقل رساندن کلاه‌برداری، دست‌کاری در اسناد و double financing استفاده کرده‌است. در حال حاضر، بیش از یک میلیون الماس از طریق بلاک چین، ایمن‌سازی شده‌اند.

عدم شناخت هویت

بیت کوین به دلیل ناشناس بودن پیشرفت کرده است. هر کسی می‌تواند به دفترچه بیت کوین نگاه کند و هر معامله‌ای را که اتفاق افتاده است را ببیند. اما اطلاعات حساب کاربران، یک دنباله بی معنی از اعداد است. از طرف دیگر، کسب و کارها الزامات انطباق با KYC (شناسایی مشتری خود) و AML (مبارزه با پول‌شویی) دارند که از آن‌ها می‌خواهد دقیقاً بدانند با چه کسی سر و کار دارند. شرکت‌کنندگان در شبکه‌های تجاری نیاز به حفظ حریم خصوصی دارند. به عنوان مثال در یک سیستم حفاظت دارایی مانند آنچه توسط “بانک پس‌انداز پستی چین” توسعه داده شده است، بخش‌های متعددی از جمله مؤسسات مالی، مشتری، نگهبان دارایی، مدیران دارایی، مشاوران سرمایه‌گذاری و حسابرسان عضو هستند. همان طور که عنوان شد، آن‌ها باید بدانند با چه کسی سر و کار دارند اما یک مشتری یا مشاور لزوماً به دیدن همه تراکنشی که تاکنون رخ داده‌ (به ویژه هنگامی که آن تراکنش‌ها مربوط به مشتری‌های مختلف است) نیازی ندارد.

تائید انتخابی بر روی اثبات کار

اجماع در شرکت‌های بزرگ برای تجارت از طریق ماینینگ حاصل نمی‌گردد بلکه از طریق فرآیندی به نام “تائید انتخابی” انجام می‌شود. به عنوان یک مثال در نظر بگیرید که اگر پولی را به شخص ثالث انتقال دهیم، بانک ما، بانک گیرنده و احتمالاً ارائه‌دهنده پرداخت می‌توانند معامله را تائید کنند، یعنی نهایتا 3 ارگان. این اتفاق با شیوه کار بیت کوین متفاوت است، زیرا در بیت کوین، کل شبکه باید تراکنش‌ها را تایید کنند.

اتریوم چیست و چه تفاتی با بیت کوین دارد؟

اتریوم یکی دیگر از ارزهای دیجیتال بسیار رایج و معروف در جهان است. این رمز ارز نیز مانند بیت کوین، شبکه یا بلاک چین اختصاصی خود را دارد که تمامی تراکنش‌های خود را در آن ذخیره می‌کند. بین شروع به کار بیت کوین و اتریوم، چند سال فاصله است و هدف اتریوم، حذف نواقص یا کاستی‌های بیت کوین و سایر ارزهای قبل از خود بوده است.

یکی از بزرگترین تغییرات اتریوم را می‌توان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند دانست. قراردادهای هوشمند، دستورالعمل‌های اجرایی هستند که می‌توان از طریق آن‌ها برنامه‌های زیادی را به شکل اتوماتیک و خودکار روی شبکه بلاک چین اجرا کرد. از نتایج از این قراردادهای هوشمند، می‌توان به پیدایش مباحثی مانند دیفای (DeFi)، دی اپ (dApps) گیم فای (GameFi)، NFTها و غیره اشاره کرد که همگی پیشرفت‌های چشم‌گیر و جذابی را برای کاربران به همراه داشته‌اند.

به عنوان اصلی‌ترین تفاوت بین بیت کوین و اتریوم می‌توان به این واقعیت اشاره کرد که بیت کوین چیزی بیش از یک ارز دیجیتال نیست، در حالی که اتریوم یک فناوری دفتر کل است که شرکت‌ها از آن برای ساخت برنامه‌های جدید استفاده می‌کنند. هم بیت کوین و هم اتریوم بر اساس فناوری بلاک چین کار می‌کنند، اما اتریوم بسیار قوی‌تر از بیت کوین است.

برنامه‌ها و قراردادهای اتریوم توسط اتر، واحد پول شبکه اتریوم تامین می‌شوند. اتر به جای رقابت با بیت کوین، در نظر داشت که مکمل بیت کوین باشد، اما با این وجود به عنوان یک رقیب در مبادلات ارزهای دیجیتال ظاهر شده است.

چرا بلاک چین اقتصاد جهانی را دگرگون می‌کند؟

مشابه آنچه اینترنت با فراهم آوردن دسترسی بیشتر به اطلاعات دنیا را تغییر داد، بلاک چین آماده است تا با ارائه اعتماد، نحوه انجام فعالیت‌های تجاری را تغییر دهد. با این طرح هر چیزی که در بلاک چین ضبط شده است، غیر قابل تغییر می‌شود، بنابراین در حالی که شرکت‌کنندگان در یک شبکه تجاری ممکن است نتوانند به یکدیگر اعتماد کنند، می‌توانند با تکیه بر بلاک چین با یکدیگر معامله کنند. مزایای بلاک چین برای تجارت بی‌شمار است که از جمله آن می‌توان به کاهش زمان (برای یافتن اطلاعات، حل‌وفصل اختلافات و تائید معاملات)، کاهش هزینه‌ها (حذف واسطه‌ها) و کاهش ریسک معامله (تبانی، دست‌کاری و کلاه‌برداری) اشاره کرد.

جمع‌بندی

بلاک چین فناوری است که زیربنای ارز دیجیتال بیت کوین است، اما بیت کوین تنها نسخه از سیستم دفتر کل توزیع شده بلاک چین در جهان نیست. چندین ارز دیجیتال دیگر با بلاک چین و معماری دفتر کل توزیع شده خود وجود دارند.

در همین حال، تمرکززدایی این فناوری منجر به چندین شکاف یا انشعاب در شبکه بیت‌کوین شده است، که در آن شاخه‌هایی از دفتر کل جدید ایجاد شده‌اند که در آن برخی از ماینرها از یک بلاک چین با مجموعه‌ای از قوانین و برخی دیگر از یک بلاک چین با مجموعه قوانین دیگری استفاده می‌کنند. نتیجه این است که تمامی ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین شکل گرفته‌اند و بلاک چین زیرساخت واجب برای رمز ارزهاست.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با بلاکچین و بیت کوین، مقالات بلاکچین Blockckain چیست اهداف ویژگی‌ها و کاربرد و بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ ماهیت امنیت نحوه کار را مطالعه نمایید.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها