تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین برای کسب و کار

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۹/۰۴/۱۶ | ۱۹:۴۰ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه تعداد بازدید: ۳۱۰
تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین برای کسب و کار

هنگامی که بیت کوین به عنوان کد منبع آزاد (open source) منتشر شد، بلاک چین با آن درآمیخته بود و از آنجا که بیت کوین اولین کاربرد رسمی بلاک چین بود، مردم سهواً از "بیت کوین " برای معنی کردن بلاک چین استفاده ­کردند؛ این‌گونه بود که یک برداشت غلط آغاز شد. از آن زمان فناوری بلاکچین برای استفاده در صنایع دیگر استفاده شده است، اما هنوز هم سردرگمی هایی پیرامون ماهیت این فناوری وجود دارد.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال کنترل نشده است که اولین بار توسط Satoshi Nakamoto در سال 2008 ایجاد شد. همچنین با عنوان "رمز ارز " شناخته می‌شود که هدف آن دور زدن کنترل‌های ارزی دولت و ساده کردن معاملات آنلاین با خلاص شدن از شر واسطه‌های پردازش پرداخت شخص ثالث است.

تراکنش‌های بیت کوین با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده در یک شبکه باز، عمومی و ناشناس ذخیره شده و انتقال می­یابند. در سوی دیگر بلاک چین فناوری زیرساخت آن است که دفتر کل تراکنش‌های بیت کوین را نگه داری میکند.

بلاک چین بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین بیت کوین در ساده‌ترین فرم آن یک پایگاه داده یا دفتر کل است که شامل رکوردهای تراکنش‌های بیت کوین است. از آنجاکه این پایگاه داده در شبکه همتا به همتا توزیع شده و هیچ مؤلف مرکزی ندارد، شرکت کنندگان در شبکه قبل از ثبت اطلاعات باید در مورد اعتبار معاملات توافق کنند. این توافق نامه که به عنوان "اجماع " شناخته می‌شود، از طریق فرآیندی به نام "ماینینگ " حاصل می‌شود.

بعد از اینکه شخصی از بیت کوین استفاده کرد، ماینرها برای تائید مشروعیت معامله در حل معادلات محاسباتی پیچیده شرکت می­کنند. اثبات کار قطعه‌ای از داده‌ها است که تولید آن پرهزینه و زمان‌بر است اما به راحتی توسط دیگران قابل تائید است. برای اینکه یک معامله در بلاک چین معتبر در نظر گرفته شود، یک رکورد باید اثبات کار داشته باشد تا نشان دهد که اجماع حاصل شده است. با استفاده از این طرح، رکوردهای معاملات پس از اضافه شدن به بلاک چین، نمی‌تواند تغییر کند.

تفاوت بلاک چین برای کسب و کار چگونه است؟

بلاک چینی که بیت کوین را پشتیبانی می‌کند، مخصوص رمز ارز توسعه داده شده است. مردم پس از گذشت مدت زمان طولانی متوجه شدند که این فناوری می‌تواند برای استفاده در سایر حوزه‌ها به کار برده شود. البته این فناوری برای مطابقت با استانداردهای سختگیرانه‎ای که کسب و کارها به آن نیاز دارند، باید کمی تغییر یابد. سه ویژگی اصلی وجود دارد که بلاک چین بیت کوین را از یک بلاک چین طراحی شده برای تجارت جدا می‌کند.

دارایی‌ها رمز ارز

بلاک چین را می‌توان برای دامنه وسیع‌تری از دارایی‌ها نه فقط رمز ارزها استفاده کرد. دارایی‌های ملموسی مانند اتومبیل، املاک و مستغلات و محصولات غذایی و همچنین دارایی‌های نامشهود مانند اوراق قرضه، سهام خصوصی و اوراق بهادار. به عنوان مثال شرکت Everledger از بلاک چین برای رهگیری کالاهای لوکس به منظور حداقل رساندن کلاه‌برداری، دست‌کاری در اسناد و double financing استفاده کرده است. در حال حاضر، بیش از یک میلیون الماس در بلاک چین ایمن شده‌اند.

عدم شناخت هویت

بیت کوین به دلیل ناشناس بودن پیشرفت کرده است. هر کسی می‌تواند به دفترچه بیت کوین نگاه کند و هر معامله‌ای را که اتفاق افتاده است ببیند، اما اطلاعات حساب یک دنباله بی معنی از اعداد است. از طرف دیگر، کسب و کارها الزامات انطباق با KYC (شناسایی مشتری خود) و AML (مبارزه با پول‌شویی) دارند که از آن‌ها می‌خواهد دقیقاً بدانند با چه کسی سر و کار دارند. شرکت کنندگان در شبکه‌های تجاری نیاز به حفظ حریم خصوصی دارند. به عنوان مثال در یک سیستم حفاظت دارایی مانند آنچه توسط بانک پس انداز پستی چین توسعه داده شده است، بخش­های متعددی از جمله مؤسسات مالی، مشتری، نگهبان دارایی، مدیران دارایی، مشاوران سرمایه‌گذاری و حسابرسان عضو هستند. آن‌ها باید بدانند با چه کسی سر و کار دارند اما یک مشتری یا مشاور لزوماً به دیدن همه تراکنشی که تاکنون رخ داده‌ (به ویژه هنگامی که آن تراکنش‌ها مربوط به مشتری‌های مختلف است) نیازی ندارند.

تائید انتخابی بر روی اثبات کار

اجماع در شرکت‌های بزرگ برای تجارت از طریق ماینینگ حاصل نمی گردد بلکه از طریق فرآیندی به نام "تائید انتخابی " انجام می‌شود. اگر پول را به شخص ثالث انتقال دهم، بانک من، بانک گیرنده و احتمالاً ارائه دهنده پرداخت می‌تواند معامله را تائید کند. این با شیوه کار بیت کوین متفاوت است، زیرا کل شبکه برای تائید معاملات باید کار کنند.

چرا بلاک چین اقتصاد جهانی را دگرگون می‌کند؟

مشابه آنچه اینترنت با فراهم آوردن دسترسی بیشتر به اطلاعات دنیا را تغییر داد، بلاک چین آماده است تا با ارائه اعتماد، نحوه انجام فعالیت‌های تجاری را تغییر دهد. با این طرح هر چیزی که در بلاک چین ضبط شده است، غیر قابل تغییر است بنابراین در حالی که شرکت کنندگان در یک شبکه تجاری ممکن است نتوانند به یکدیگر اعتماد کنند، می‌توانند با تکیه به بلاکچین با یکدیگر معامله کنند. مزایای بلاک چین برای تجارت بی‌شمار است که از جمله آن می‌توان به کاهش زمان (برای یافتن اطلاعات، حل‌وفصل اختلافات و تائید معاملات)، کاهش هزینه‌ها (حذف واسطه‌ها) و کاهش ریسک معامله (تبانی، دست‌کاری و کلاه‌برداری) اشاره کرد.

ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاه دیگران
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید