علت سقوط بیت کوین در سال 2018

تیم بیدارز

وقتی اولین رمز جهان یعنی بیت کوین ظاهر شد، هیچ کس نمی دانست چقدر بزرگ خواهد شد. اولین خرید با بیتکوین برای 2 پیتزا بود! با این اوصاف تصور بزرگ شدن بیتکوین در آن زمان ممکن بود؟ این یک داستان است، اما بیشتر از یک دهه طول کشید تا بیت کوین در جایگاه کنونی قرار گیرد.

سال 2007؛ ژاپن

مرد اسرارآمیز به نام Satoshi Nakamoto شروع به کار بر روی ایده جسورانه جدید خود یعنی مفهوم پول سایبری کرد که در فضای سایبر عمل میکند و آن بیتکوین بود.

در اوت سال بعد سه مرد درخواست یک برنامه ثبت اختراع رمزگذاری را ارائه دادند. با کمال تعجب همه آن‌ها گفتند که نمی دانند ناکاموتو کیست و این شایعه شروع شد که ممکن است این فقط یک اسم مستعار برای گروهی از افراد باشد. سپس در 18 اوت 2008 Bitcoin.org به طور ناشناس ثبت شد.

2 ماه بعد ناکاموتو کاغذ سفیدی (white paper) به نام بیتکوین را منتشر کرد؛ یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا که ایده کامل بیتکوین را توضیح می داد. با این حال این سیستم رسماً در سال 2009 شروع به کار کرد زمانی که سازندگان، اولین بلاک بیتکوین بنام Genesis Block را استخراج کردند.

ناکاموتو اولین معامله بیت کوین را انجام داد و 10 بیت کوین را به یک توسعه دهنده رایانه ارسال کرد. در اکتبر 2009 سرانجام نرخ ارز بیتکوین فاش شد؛ 1 بیت کوین برابر 0.003 دلار آمریکا اعلام شد.

اولین مورد از معامله با بیت کوین در ماه مه سال 2010 انجام شد. یک برنامه نویس از فلوریدا برای خرید دو پیتزا 10،000 بیت کوین (که حدود 25 دلار ارزش داشت) ارسال کرد. اگر او می دانست که چند سال بعد این بیت کوین ها حدود 60 میلیون دلار ارزش خواهند داشت، میتوانست برای تمام عمر خود پیتزا بخرد.

در ابتدای سال 2011 یک بیت کوین 1 دلار ارزش داشت. 4 ماه بعد ارزش 1 بیت کوین به 31 دلار رسید، با این حال دوام چندانی نیاورد و فقط 4 روز پس از این اوج، ارزش بیت کوین به دلیل مسائل امنیتی به 10 دلار کاهش یافت.

البته این امر مانع از تسخیر بیتکوین در جهان نشد. با پذیرش بیشتر خدمات بیتکوین و برنامه های جدید، قیمت این ارز در آوریل 2013 به اوج جدید 266 دلار رسید.

در نوامبر همان سال 1 بیت کوین به 1242 دلار افزایش یافت! 2017 سال طلایی برای بیتکوین بود. در تابستان قیمت آن به 3.000 دلار افزایش یافت. در ماه سپتامبر به 5.000 دلار رسید و در ابتدای سال 2018 همه رکوردها را شکست داد تا به 13.000 دلار برسد!

چرا محبوب ترین رمز ارزها در جهان به طور ناگهانی فرو می­ریزد؟

سال 2018 سال بدی برای بیت کوین بود. چین تحریم های رمز ارزی خود را افزایش داد، در حالی که فیس‌بوک، توییتر و گوگل تصمیم گرفتند تبلیغات رمز ارزها را ممنوع کنند. در نتیجه بیتکوین به 3000 دلار سقوط کرد.

فاکتورهای زیادی هستند که در این امر سهیم هستند. بیتکوین به سیستمی از افراد وابسته است که به آن‌ها ماینر گفته می شود و کلیه معاملات بیت کوین را تأیید می کند. با این حال این ماینرها برای خدمات خود، سهمی  از بیت کوین دریافت می کنند و این هزینه ها هر روز بیشتر می شود.

این روند نه تنها به بیت کوین بلکه به برخی ماینرها نیز صدمه می زند. آن‌ها سود کمتری دریافت می­کنند بنابراین دیگر کار نمیکنند و به نظر می رسد این حلقه پایانی ندارد! برخی کشورها طرفدار رمز ارزها نیستند مانند ایالات متحده.

در سال 2018 کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مدعی شد که اپراتورهای 2 عرضه اولیه کوین باید جریمه شده و وجوه را بازگردانند، زیرا آن‌ها با فروش ارزهای بدون مجوز، قانون را نقض کردند و همانطور که احتمالاً حدس می زنید، این وضعیت سرمایه گذاران را در مورد خرید بیتکوین هیجان زده نمی کند. تحلیلگران همچنین نظریه دیگری برای سقوط بیت کوین دارند؛ اختلاف در جامعه رمز ارزها.

تصور کنید که چه تعداد از سرمایه گذاران  بیت کوین اصلی از دست رفتند!

همانطور که میدانید بیتکوین می تواند فقط تعداد معینی تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند و همه از این قضیه خوشحال نیستند. در سال 2017 بخشی از جامعه رمز ارزها Bitcoin Cash را که نسخه دیگری از بیت کوین است را توسعه دادند و  به طور طبیعی، سرمایه گذاران متعدد Bitcoin Cash را انتخاب کردند که به آن‌ها امکان می دهد معاملات سریع‌تر انجام شود و کار خود را بهبود بخشند. تصور کنید که چه تعداد از سرمایه گذاران  بیت کوین اصلی از دست رفتند!

بسیاری از تئوری ها در مورد چرایی سقوط بیت کوین وجود دارد اما پاسخ قطعی ندارد و جای تعجب ندارد بلکه امری بسیار گیج کننده است. بیتکوین همیشه وقت با نوسان همراه بوده، بنابراین شما اساساً هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در آن، بلیت بخت آزمایی خریداری می کنید و ممکن است اقبال خوبی داشته باشید.

البته با سقوط تدریجی بیتکوین سایر رمز ارزهای بیشتر و بیشتر محبوب شدند. امروز هرکسی که می خواهد وارد رمز ارزها شود گزینه های زیادی برای انتخاب دارد؛ مانند NEO.

NEO در ابتدا AntShares نام داشت و در سال 2014 توسط Hongfrei DA توسعه یافت. این بزرگترین رمز ارزی است که از چین آمده و باعث شده مردم زیادی در مورد آن صحبت کنند، زیرا چین ایده کلی بازار رمز ارزها را تأیید نمی کند.

NEO در سال 2017 هنگامی که 162 دلار ارزش داشت، به اوج تمام وقت خود رسید. قیمت این ارز در زمان نگارش این مقاله 18 دلار است. 

لایت کوین

Litecoin در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی ایجاد شد. یکی از اولین ارزهای رمزنگاری شده است که راه اندازی شده است و حتی به آن “نقره ای از طلای بیت کوین” گفته می شود! از بعضی جهات litecoin به مراتب از بیتکوین بهتر است، زیرا به یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز استوار بوده و سرعت بالاتری برای تولید بلاک و تأیید معاملات دارد.

در حال حاضر 1 لایت کوین تقریباً 100 دلار ارزش دارد و توسعه دهندگان همچنان همه تلاش خود را انجام می­دهند تا آن محبوب تر و پذیرفته تر جلوه دهند.

DASH

Dash یا همانطور که اغلب darkcoin خوانده می شود در سال 2014 توسط Evan Duffield توسعه یافته است. دش در اصل نسخه خصوصی تر (private) بیت کوین است. وقتی از DASH استفاده می کنید، ردیابی معاملات شما تقریباً غیرممکن است، بنابراین لازم نیست نگران ناشناس بودن خود باشید. این عامل توجه تعداد زیادی کاربرانی را به خود جلب کرده است و باعث شده آن‌ها این رمز ارز را انتخاب کنند. در حال حاضر ارزش DASH حدود 105 دلار است.

اتریوم

Ethereum یک پلتفرم است که توکن منحصر به فرد خود به نام Ether را اجرا میکند. با توجه به توصیف پلتفرم، شما می توانید از Ether برای تجارت، امنیت و رمزنگاری تقریباً هر چیزی استفاده کنید. در سال 2016 اتریوم به Ethereum و Ethereum Classic تقسیم شد. اکنون هر کس که به این پلتفرم علاقه دارد می تواند 1 اتر را با قیمت تقریبی 650 دلار به دست آورد.

اتریوم

با وجود همه رمز ارزهای مختلف، بازار هنوز آن چنان پایدار نیست.  آیا رمز ارزها واقعا میتوانند از بحران جان سالم به در برده و اساس اقتصاد آینده ما شوند؟ مسلماً کسی به طور قطع چیزی نمیداند.

طرفداران بیت کوین می گویند که تعداد چیزهایی که می توانید با رمز ارزها خریداری کنید، سریع و سریع تر در حال رشد است.

دولت ها

مقررات دولتی برای رمز ارزها بسیار مهم است. هرچه کشورها بیشتر آن را بپذیرند، سرمایه گذاران رمز ارزها احساس راحتی بیشتری میکنند و کشورهای بیشتر شروع به فعالیت روی آن می­کنند، با این حال هنوز یک نگرانی بزرگ وجود دارد، امنیت. هرچند برخی از رمز ارزها مانند مانرو استانداردهای امنیتی بالایی دارند، برخی دیگر در برابر حملات سایبری بسیار آسیب پذیر هستند.

به عنوان مثال، بیت کوین چند بار هک شده و باعث می شود سرمایه گذاران فکر کنند که ناامن است. بدیهی است که طول این مدت با کاهش جدی ارزش آن همراه بوده است. امنیت مطمئناً یکی از اصلی ترین مسائلی است که بازار رمز ارزها مجبور است برای زنده ماندن و رونق بیتکوین حل کند.

به نظر می رسد آینده بازار رمز ارزها بسیار مبهم است، هرچند، پیش بینی های مختلفی وجود دارد. برخی از متخصصان معتقدند که بیت کوین می تواند پایه و اساس خوبی برای کشورهایی با ارز ملی ضعیف ایجاد کند، به خصوص با توجه به اینکه هیچ کس کنترل مستقیمی بر ارزش آن ندارد.

مطمئناً به دلیل بی ثباتی ارزهای دیجیتال، رمز ارزها با شکست مواجه خواهند شد

اما برخی هنوز هم به آینده خوب برای بیت کوین امیدوار هستند. به عنوان مثال Tim Draper سرمایه گذار میلیاردر مبنی بر اینکه یک بیتکوین تا سال 2022 به ارزش 250.000 دلار خواهد رسید، پیش بینی جسورانه ای را ارائه داده است.

اگر واقعاً این موارد را درک نمی کنید و مانند اکثر مردم که خودشان را متقاعد میکنند که در اکثر اوقات این یک بازی هوشمندانه است، پول خود را به جیب خود برگردانید و راه خود را پیش بگیرید.

نظر شما در مورد رمز ارزها چیست: آیا این آینده است یا فقط یک روند گذرا است؟

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها