شبکه همتا به همتا چیست؟ آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

شبکه همتا به همتا (peer-2-peer) که به آن شبکه p2p نیز گفته می­شود، یکی از اجزای کلیدی تکنولوژی بلاکچین بوده و باعث ارتقا شبکه در بحث ذخیره سازی غیر متمرکز داده‎ها شده است.

شبکه چیست؟

شبکه گروهی از دستگاه‌هایی است که به هم متصل بوده و می‌توانند به تبادل اطلاعات بپردازند. این دستگاه‎ها می‌توانند به صورت داخلی به وسیله کابل یا بی‎سیم و از طریق اینترنت به هم متصل باشند.

متداول ‌ترین نوع شبکه استفاده شده مدل کلاینت سرور متمرکز است. یک شبکه کلاینت سرور یک سرور واحد است که به وسیله واحدهای منفرد اداره می­شود، مانند یک شرکت.

این سرور به تمام وظایف و درخواست‌های شبکه رسیدگی کرده و تمامی اطلاعات تبادل شده را ذخیره می­کند و آن به این دلیل است که یک واحد مرکزی وجود دارد که تمام اطلاعات را مدیریت و ذخیره ­میکند. البته این مدل مشکلات اساسی دارد. برای مثال تمام اطلاعات خصوصی با هک شدن یک سرور، سرقت خواهد شد و کاربران در اغلب موارد کنترلی روی نحوه بهره برداری از اطلاعاتشان ندارند.

برای مثال شما هیچ‌گونه مالکیتی شخصی روی عکس­هایی که در شبکه‌های اجتماعی بارگزاری می­کنید ندارید. کمپانی مالک شبکه اجتماعی، مالکیت عکس­ های شما را در اختیار دارد. 

شبکه‌های بلاکچین با مدل‌های قدیمی کلاینت سرور فرق دارند چون هیچ نقطه مرکزی‎ برای ذخیره سازی وجود نداشته، بنابراین بخش کنترل کننده ­ای نیز وجود نخواهد داشت. از طرفی تمام اطلاعات موجود در شبکه به طور مداوم بین اعضای شبکه که نسخه همسانی از اطلاعات شبکه را دارند، ضبط شده و انتقال می ­یابد. این اعضا، گره­ ها (Node) یا همتا نامیده می‌شوند؛ بنابراین یک شبکه همتا به همتا یک شبکه توزیع شده ‎ای است که کار ذخیره و انتقال داده‌ها را بدون وجود سرور مرکزی انجام می‌دهد.

تکنولوژی بلاکچین، روی شبکه p2p ساخته شده است. نداشتن نقطه مرکزی نگهداری داده، اطلاعات روی شبکه را بسیار کمتر در معرض هک شدن و سوء استفاده یا گم شدن قرار می‌دهد.

به همین دلیل شبکه‌های p2p و به‌طور خاص فناوری بلاک چین به عنوان یک پیشرفت‌ بزرگ در مدل‌های متمرکز سنتی به حساب می‎ آیند و به عنوان آینده ذخیره و مالکیت داده‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها