به این دلایل سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال کار هوشمندانه ای است

تیم بیدارز

عوامل کلیدی همچون قیمت، روندهای کلان فعلی و ریسک ها نشان می دهند که بیتکوین یک سرمایه گذاری عالی و حتی بهترین گزینه موجود برای سرمایه گذاری است.

هنگامی که اولین بار در مورد بیتکوین شنیدم، همچون دیگران از خودم پرسیدم چرا باید کسی بخواهد پول واقعی خود را در یک پول اینترنتی جادویی سرمایه گذاری کند؟ در آن زمان ارزش بیتکوین صفر بود و هیچ پشتیبانی نداشت. دائماً این نکته را به دیگران نیز گوشزد می کردم. اما همچنان در مورد آن کنجکاو بودم و اخبار آن را دنبال می کردم. در سال 2015، با گوش دادن به یک پادکست، دیدگاه من عوض شد. در این پادکست گفته شد:

معجزه بیتکوین رسیدن از صفر به یک سنت است. بحث در مورد اینکه آیا بیتکوین ارزشی دارد یا خیر تمام شده است، چرا که بازار برای آن ارزش تعیین کرده است. اکنون فقط می توانیم در این مورد بحث کنیم که این ارز چقدر ارزش دارد؟

پس از آن شروع به خواندن تمامی مقالات و اخبار مرتبط با بیتکوین کردم، و ماه ها زمان صرف کردم تا احتمال دستیابی بیتکوین به نتایج مثبت را بسنجم. نقاط قوت، ضعف ها، فرصت ها و تهدیدهای این ارز را مورد بررسی قرار دادم و با یک مدل قیمت گذاری ساده، تعداد کیف پول های شبکه را با قیمت ارز مقایسه کردم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که باید درصد کمی از دارایی خود را در بیتکوین سرمایه گذاری کنم. من یک درصد از دارایی خود را در بیتکوین سرمایه گذاری کردم و اکنون، همچون دیگر سرمایه گذاران، تاسف می خورم که سرمایه بیشتری در آن قرار ندادم.

در ادامه این مقاله به صورت ساده توضیح می دهم که چرا معتقدم بیتکوین هنوز هم یک سرمایه گذاری عالی و حتی بهترین سرمایه گذاری موجود در حال حاضر است.

عرضه پول

به عقیده من فدرال رزرو توانست با گشودن خطوط اعتباری، کاهش نرخ ها و شروع یک برنامه تسهیل کمی، از دیلوریجینگ در مقیاس بالا به خوبی جلوگیری کند.

از سوی دیگر برخی از عوامل و اقدامات باعث شده اند تا با از میان رفتن خطر دیلوریجینگ، تمامی بازارها پرخطر شوند. دیلوریجینگ به بیان ساده، به معنای فروش دارایی ها توسط افراد یا سازمان ها برای اصلاح ترازنامه ها یا پرداخت بدهی ها می باشد. همین امر از اصلی ترین دلایل بحران مالی بزرگ بود. خطرات کنونی بیشتر به سمت تورم بالا متمایل هستند و خطر دیلوریجینگ را به دنبال ندارند. بنابراین برای مقابله با تورم، چه راهی بهتر از طلای دیجیتال است؟

جمعیت شناسی

نسل هزاره هم اکنون بزرگ ترین نسل در ایالات متحده آمریکا هستند و به تازگی وارد سال های اصلی کسب درآمد خود شده اند. این نسل شاهد بحران اقتصادی بزرگ بوده است و دیده اند که والدینشان چگونه کار و خانه خود را از دست داده اند. در یک نظرسنجی مشخص شد که 92 درصد از این نسل به بانک ها اعتماد ندارند و عاشق بیتکوین هستند، همچنین 20 درصد از آن ها صاحب بیتکوین بوده و درصد زیادی نیز تمایل به خرید این ارز در آینده دارند. همه می دانیم که جوانان ارزش بیشتری برای دارایی دیجیتال (نسبت به دارایی های واقعی) قائل هستند. من بر این باورم که نباید با جوانان جنگید.

پذیرش عمومی

بر اساس قانون متکالف، ارزش یک شبکه به تعداد کاربران آن بستگی دارد. در سال 2015، قیمت بیتکوین را بر اساس تعداد کیف پول های شبکه مدل سازی کردم. ارتباط آماری آن کاملاً واضح نشان می داد که کاربران بیشتر منجر به قیمت بالاتر می شود. یکی از نکات بسیار جالب در مورد بیتکوین این است که ترس از دست دادن فرصت می تواند منجر به افزایش قیمت شده و افراد بیشتری را به سمت این ارز بکشاند.

پذیرش عمومی بیتکوین

به مدت دو دوره هالوینگ بیتکوین شاهد این روند بودم و اکنون که در دوره سوم هالوینگ به سر می بریم، این روند همچنان به مسیر خود ادامه می دهد. اکنون انجمن بیتکوین از همیشه قوی تر است و هرکس که درگیر این ارز شود، بعید است از آن خارج شود. ثابت بودن تعداد بیتکوین های قابل عرضه، قابلیت حمل و کنترل آسان این ارز باعث شده است تا وسیله ایده آلی برای پس انداز باشد. به عقیده من پذیرش بیتکوین ادامه دار است و هر کشور در آینده دو ارز رسمی خواهد داشت – ارز ملی برای خرج کردن و بیتکوین برای پس انداز طولانی مدت.

پذیرش سازمانی

پذیرش بیتکوین توسط همگان یکسان نیست. مقادیر کمی که توسط افراد در بیتکوین سرمایه گذاری می شود، در مقابل سرمایه ای که سازمان ها می توانند وارد این شبکه نمایند، بسیار ناچیز است. بنا به دلایل بسیاری، بیتکوین را می تواند یک سرمایه گذاری عالی برای سازمان ها دانست.

  • بیتکوین یک ابزار سرمایه گذاری مانند طلا است.
  • بیتکوین یک فناوری با بازده نامتقارن است – مزایای زیاد و مضرات کم.
  • مهم ترین نکته این است که پشت این سرمایه گذاری های عظیم یک تئوری وجود دارد. هر یک از سرمایه گذاران بزرگی که وارد بیتکوین می شود، با جنجال رسانه ای به این شبکه اعتبار بخشیده و باعث افزایش قیمت می شود، تا زمانی که بیتکوین به یک دارایی امن برای سرمایه گذاری تبدیل گردد.

مدل سازی stock to flow

در مدل سازی Stock to flow این ایده مطرح می شود که ارزش بازار یک دارایی به عرضه آن دارایی (stock) و میزان تولید آن دارایی (flow) وابسته است.

یک کاربر ناشناس توییتر با نام  Plan B توانست با مقایسه قیمت بیتکوین در دوره های مختلف هالوینگ، این مدل را طراحی کند و سپس آن را گسترش داده و دارایی های دیگری همچون طلا و نقره را نیز در این مدل جا داد. نکته مهم اینجاست که این کاربر توانست راهی پیدا کند تا مردم بفهمند که کمبود بیتکوین چگونه ارزش گذاری می شود. قیمت هایی که از طریق این مدل سازی پیش بینی می شود سر به فلک می گذارند!

در ادامه نحوه عملکرد بیتکوین به عنوان یک دارایی در سناریوهای اقتصادی مختلف را بررسی خواهیم کرد.

بازگشت به روند صعودی

اگر فرض کنیم که اقتصاد جهانی به روند صعودی بازگردد، قیمت بیتکوین نیز سال به سال افزایش خواهد یافت. به عقیده من، این محتمل ترین حالت است – بیتکوین به افزایش قیمت ادامه می دهد، تا اینکه قیمت ثابتی پیدا کرده و در میان دیگر دارایی های ایمن جهانی شناخته شود.

رکود اقتصادی

اگر سیستم های مالی دچار رکود شوند، بیتکوین نابود می شود. با نگاهی به قیمت طلا در طول بحران مالی می توان متوجه دلیل این امر شد. در سال 2008 قیمت طلا 25 درصد کاهش یافت، که با در نظر گرفتن نوسانات اخیر بیتکوین، در صورت وقوع این امر، می توان کاهش 80 درصدی را برای آن پیش بینی کرد.

رکود اقتصادی

در واقع بدهی و خرج کردن در ارزهای فیات غیرقابل اجتناب اند، بنابراین در زمان رکود اقتصادی، افراد مجبور به فروش بیتکوین برای پرداخت هزینه های اساسی زندگی همچون خوراک و مسکن می شوند.

تورم

در این حالت بیت کوین می تواند بدرخشد. در شرایط تورم اقتصادی بیتکوین می تواند به عنوان یک ابزار ذخیره ارزش جهانی به خوبی عمل کند. در حالی که ارز فیات چاپ و خرج می شود، عرضه بیتکوین بر اساس برنامه از پیش تعیین شده اتفاق می افتد و همین امر باعث افزایش قیمت بیت کوین و سرعت یافتن پذیرش این ارزش خواهد شد. 

اما خطرات و ریسک هایی نیز وجود دارند که اخیراً زیاد مورد بحث قرار می گیرند. با وجود این که این خطرات را باید جدی گرفت، اما هیچ یک از آن ها من را از نگهداری بیتکوین منع نمی کند.

ممنوعیت های دولتی

اگر دولت آمریکا تصمیم بگیرد که بیت کوین را به عنوان یک دارایی غیرقانونی معرفی کند، قیمت آن سقوط خواهد کرد. با این حال، این امر فعالیت شبکه بیتکوین را متوقف نخواهد کرد و شبکه به کار خود ادامه می دهد.

اما بنابر دلایل مختلفی، این امر را بسیار بعید می دانم. اول این که بیتکوین به عنوان یک دارایی ایمن تهدیدی برای دولت ها نخواهد بود. 

دوماً، ممنوعیت بیت کوین موجب فرار نوآوری ها می شود. این انقلاب مالی در حال وقوع است، و کشورها یا از آن بهره می برند و یا عقب می مانند. 

سوماً، حتی اگر دولتی بیت کوین را به عنوان تهدید ببیند، در یک جامعه آزاد دلیلی برای ممنوع کردن آن وجود نخواهد داشت. اگر شهروندان یک کشور تعداد زیادی بیتکوین خریده باشند، فقیر کردن آن ها چه سودی برای دولت دارد؟

چهارماً، اخیراً قوانینی موافق با بیت کوین وضع شده اند. در ایالات متحده آمریکا، بانک ها مجاز به نگهداری از بیتکوین هستند و این ارز دارای یک بازار آتی قدرتمند است.

فعالیت های غیرقانونی و تروریسم چه می شود؟ حقیقتاً باید بسیار نادان باشید که از بیتکوین در چنین راهی استفاده کنید. بیتکوین یک شبکه باز است، به این معنی که تمامی تراکنش ها قابل ردیابی اند. در این زمینه، احتمال ممنوعیت پرایوسی کوین ها بسیار بیشتر از بیتکوین است.

امنیت فوق بالای بیت کوین

قطعاً رخ دادن چنین امری می تواند اعتماد به بیتکوین را کاهش داده و قیمت آن را با سقوط مواجه سازد.

هک شدن صرافی ها منجر به عقبگرد موقتی می شود و این امر در آینده نیز احتمالاً رخ خواهد داد. اما تاکنون خود شبکه هک نشده است و دارایی هایی به ارزش یک تریلیون دلار را ایمن نگه می دارد. وقوع حمله 51 درصد بسیار دور از ذهن است، اما اگر رخ دهد شبکه بیتکوین چطور به آن پاسخ خواهد داد؟

به عقیده من، بیتکوین کور علت را شناسایی کرده و کد جدیدی صادر می کند که دوباره میان تمامی شرکت کنندگان شبکه منتشر شده و حساب بیت کوین های پیشین آن ها را نگهداری خواهد کرد. بیتکوین چیزی فراتر از یک کد کامپیوتری است، و انجمن کاربران آن است که به آن ارزش می بخشد. برای روشن تر شدن ماجرا این مثال را می زنم: آیا اگر فردی بانک فدرال رزرو ایالات متحده را هک کند، دلار نابود می شود؟ هرگز، بانکدارهای مرکزی امنیت را افزایش می دهند، مبالغ را باز می گردانند و همه به استفاده از دلار ادامه می دهند.

افزایش بازده اوراق قرضه

قیمت بیت کوین یا هر دارایی دیگر شبیه به آن، باید با توجه به خطرات و بازدهی آن تعیین شود. فرض کنیم که بازده اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده 15 درصد رشد داشته باشد، در این صورت چه اتفاقی برای بیت کوین می افتد؟

پاسخ به این پرسش بستگی به علت افزایش بازده اوراق قرضه دارد. فرض کنیم که وارد دوره ای با تورم بالا شویم و بانک های مرکزی رویکرد پاول ولکر را اخذ کنند. در این شرایط که اقتصاد کشور آسیب دیده شده و نرخ بیکاری افزایش یافته است، دلار کمیاب شده و همین امر موجب کاهش قیمت بیت کوین می شود.

افزایش بازده اوراق قرضه

با این حال، اگر افزایش بازده اوراق قرضه به دلیل انتظار برای تورم یا تورم بالاتر باشد، موجب افزایش قیمت بیت کوین می شود، چرا که بیت کوین را تبدیل به افزاری مناسب برای مقابله با تورم می سازد.

سرمایه گذاری پایدار

برخی بر این باورند که بیتکوین به دلیل مصرف برق زیاد، برای محیط زیست مضر است. همین امر آن ها را از سرمایه گذاری در بیت کوین باز می دارد. به عقیده من، مضر بودن بیتکوین برای محیط زیست واضح نیست.

با اینکه بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کند، اما اکثراً “تک لایی” است و غالباً به سمت انرژی های تجدید پذیر میل می کند. علاوه بر این، آیا درست است که بیتکوین را مقصر شبکه انرژی آلوده بدانیم؟ فعالیت هایی چون تلویزیون نگاه کردن یا بازی کردن انرژی بسیار بیشتری مصرف می کنند، و استخراج طلا نیز آسیب های محیط زیستی فراوانی دارد. بنابراین اگر مشکل از انرژی آلوده است، مسئولیت تشویق به تولید انرژی پاکیزه با دولت ها است، و هیچ تقصیری بر گردن بیت کوین نیست.

کوین های رقیب

پیشتر نیز شنیده اید که ارز رمزپایه بهتری خواهد آمد و جایگزین بیتکوین خواهد شد. بله، اگر چنین کوین افسانه ای ایجاد شود و بتواند کارایی شبکه بیتکوین را شبیه سازی کند، بر قیمت بیتکوین تاثیرگذار خواهد بود. گرچه بعید است که این امر در آینده نزدیک رخ دهد.

از لحاظ تعداد کاربران، کیف پول ها، زیرساخت های ذخیره، جفت های معاملاتی، بازارهای آتی و برند، بیتکوین پیشتاز میدان است. هر کوینی که بخواهد از بیتکوین پیشی بگیرد، باید در تمامی زمینه های بالا بهتر عمل کند که فکر نمی کنم چنین چیزی امکان پذیر باشد.

شاید اتریوم بتواند با بیتکوین رقابت کند، اما تعداد کمی هستند که این امر را جدی بگیرند. شبکه اتریوم هنوز چند سال تا تکمیل فاصله دارد. در همین حال، هر روز که می گذرد آثار و کارایی های شبکه بیتکوین گسترده تر و قوی تر می شوند.

قطعاً ریسک ها و خطرات دیگری نیز وجود دارند که در این مقاله به آن ها اشاره نشده است، اما به عقیده من احتمال این که این خطرات مانعی برای افزایش قیمت بیتکوین باشند، بسیار کمتر از خطراتی است که به آن ها اشاره کردم.

در نهایت باید بگویم که عوامل کلان زیادی باعث رشد انفجاری قیمت بیتکوین در سال های آینده خواهند بود، و هیچ خطری نمی تواند جلوی این حرکت گاوی را بگیرد. قیمت بیتکوین قطعاً بالاتر خواهد رفت و اگر تبدیل به نسخه دومی از طلا شود، به قیمتی نزدیک به 500 هزار دلار خواهد رسید.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها