19 صنعتی که بلاکچین آن ها را متحول کرده است | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۹/۰۹/۳۰ | ۱۳:۱۱ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۰ تعداد بازدید: ۷۰۳
19 صنعتی که بلاکچین آن ها را متحول کرده است  | بیدارز

بلاکچین تکنولوژی دفتر کل توزیع شده است که پایه و اساس رمز ارزهایی مانند بیت کوین است و روشی برای ضبط و انتقال داده هایی فراهم می کند که شفاف و قابل اعتماد هستند. در سازمانها و ارگان های مختلف میتوان با بکار گیری و استفاده از بلاکچین، آن ها را شفاف، دموکراتیک، غیر متمرکز، کارا و ایمن ساخت.

بلاکچین در 5 تا 10 سال آینده صنایع زیادی را متحول خواهد کرد. در این مطلب با چند نمونه از کاربردهای بلاکچین در صنایع مختلف آشنا خواهیم شد.

سیستم بانکداری و پرداخت

برخی از مردم می گویند بلاک چین بانکداری را آن گونه که اینترنت با رسانه ها انجام داد، انجام خواهد داد. از فناوری بلاکچین می توان برای دسترسی به خدمات مالی به میلیاردها نفر در سراسر جهان از جمله کشورهای جهان سوم که به بانکداری سنتی دسترسی ندارند استفاده کرد.

فناوری هایی مانند بیتکوین به هر کسی امکان می دهد که به فوریت و با هزینه های بسیار کم، پرداخت های فرا سرزمینی انجام دهد. Abra یک استارتاپ است که روی خدمات حواله بانکی مبتنی بر بیت کوین کار می کند و بسیاری از بانک ها مانند Barclays نیز در تلاش هستند تا فناوری بلاکچین را به کار گیرند تا عملیات تجاری خود را سریع ‌تر و کارآمد تر و مطمئن تر انجام دهند.

بانک ها همچنین به طور فزاینده ای در پروژه ها و استارت آپ های مبتنی بر بلاکچین سرمایه گذاری می کنند. IBM گفته است که حدود 15درصد از بانک ها تا پایان سال 2020 از بلاک چین استفاده کرده اند.

امنیت سایبری

گرچه دفتر کل بلاکچین عمومی است، اما داده ها با استفاده از رمزنگاری پیشرفته تأیید و رمزگذاری می شوند. به این ترتیب داده ها در برابر هک شدن و تغییر بدون مجوز، مقاوم می شوند. بلاکچین نیاز به یک فرد واسط را حذف کرده و نسبت به بسیاری از سیستم ها کارآمدتر شده است.

مدیریت زنجیره تأمین

با فناوری بلاکچین تراکنش ها در رکورد ثابت غیرمتمرکز ثبت شده و با امنیت و شفافیت نظارت می شود. این کار می تواند تأخیر زمان و اشتباهات انسانی را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین می تواند برای نظارت بر هزینه ها و کارگران و حتی تولید گازهای گلخانه ای در هر نقطه از زنجیره تأمین مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین از بلاک چین می توان برای ردیابی اصالت یا وضعیت تجارت عادلانه محصولات از طریق ردیابی آنها از مبدأ، استفاده کرد. برخی از استارتاپ ها مانند skuchain،blockverify، Fluent و Proveance بر روی بهبود زنجیره تامین کار می کنند.

پیش بینی

بلاک چین رویکرد تحلیل و پیش بینی را متحول کرده است. سیستم عامل های آنلاین مانند augur به دنبال ایجاد بازارهای جهانی پیش بینی غیر متمرکز هستند. این فناوری ها می توانند برای برگزاری و نظارت بر شرط بندی در هر چیزی از ورزش گرفته تا سهام یا انتخابات به روش غیر متمرکز استفاده شوند.

شبکه و اینترنت اشیا

سامسونگ و IBM در حال استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای مفهوم جدید هستند که Adapt نامیده شده است؛ که از شبکه دستگاه های غیرمتمرکز IOT تشکیل شده است و مانند یک دفتر کل عمومی برای تعداد زیادی از دستگاه ها عمل می کند. با این کار نیاز به یک مکان مرکزی برای اداره ارتباطات بین آنها از بین می رود. این دستگاه ها میتوانند مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا نرم افزارهای خود را به‌ روزرسانی کرده، باگ ها را رفع کرده و مصرف انرژی را کنترل کنند.

بیمه

بازار بیمه جهانی مبتنی بر مدیریت اعتماد است. بلاکچین روشی جدید برای مدیریت اعتماد است و می تواند برای تأیید انواع بسیاری از داده ها در قراردادهای بیمه استفاده شود مانند هویت افراد بیمه شده. اوراکل ها می توانند برای ادغام داده های دنیای واقعی با قراردادهای هوشمند بلاکچین استفاده شوند. این تکنولوژی برای هر نوع بیمه ای که به داده های دنیای واقعی متکی است بسیار مفید است. به عنوان مثال بیمه محصولات زراعی. aeternity یک پروژه بلاکچین است که ابزارهایی را که در صنعت بیمه مفید هستند را ایجاد می کند.

حمل و نقل خصوصی و اشتراک گذاری خودرو سواری

از بلاک چین می توان برای ایجاد نسخه های غیرمتمرکز برنامه های اشتراک گذاری سواری همتا به همتا استفاده کرد و به صاحبان خودرو و کاربران امکان می دهد شرایط و ضوابط را به صورت ایمن با ارائه دهندگان شخص ثالث ایجاد کنند. 

حمل و نقل خصوصی و اشتراک گذاری خودرو سواری

استارتاپ هایی که در این زمینه کار میکنند ARCADE CITY و LA’ZOOZ هستند. استفاده از کیف پول می تواند به صاحبان اتومبیل اجازه دهد تا به طور خودکار هزینه های پارکینگ، عوارض و سوخت وسیله نقلیه را بپردازند. UBS, Zf و Innogy از جمله استارتاپ هایی هستند که از بلاک چین برای ایجاد کیف پول استفاده می کنند.

ذخیره سازی ابری (Cloud storage)

داده ها روی یک سرور متمرکز ذاتاً در مقابل هک شدن، از بین رفتن داده ها یا خطای انسانی آسیب پذیر هستند. استفاده از فناوری بلاکچین باعث می شود تا فضای ذخیره سازی ابری در برابر حمله ایمن تر و قوی تر باشد. نگهداری اطلاعات یکی از نمونه های شبکه ذخیره سازی ابری با استفاده از فناوری بلاک چین است.

خیریه

ناکارآمدی، فساد و انحراف در فضای امورات خیریه مانع از رسیدن پول به کسانی می شود که می بایست پول به دست آنها برسد. استفاده از فناوری بلاکچین به وسیله ردیابی کمک های مالی می تواند به شما اطمینان دهد که پول شما به دست نیازمندان واقعی می رسد. مؤسسات خیریه مبتنی بر بیت کوین مانند بنیاد BitGive از دفتر کل توزیع شده و شفاف و امن بلاک چین استفاده می کنند تا به اهداکنندگان اجازه دهند ببینند طرف مورد نظر وجوه را دریافت کرده است.

رأی گیری

رأی گیری یکی از مسائل مهم اجتماعی است که به وسیله بلاکچین راه حل هایی برای آن اندیشیده شده است. انتخابات سال 2020 ایالات متحده اولین باری نبود که برخی از احزاب متهم به تقلب در نتایج انتخابات شدند و شمارش الکترونیکی آرا، اطمینان می دهد که تنها آراء مشروع شمارش شده و هیچ رأیی تغییر داده یا حذف نشده است.

رأی گیری بلاکچین

ایجاد یک دفتر کل تغییر ناپذیر از آراء ثبت شده می تواند یک قدم عظیم در جهت عادلانه تر و دموکراتیک تر انتخابات باشد. Democracy Earth و followmyvote دو استارتاپ با هدف ایجاد سیستم رأی گیری آنلاین مبتنی بر بلاک چین برای دولت ها هستند.

دولت

سیستم های دولتی اغلب کند و مبهم و مستعد فساد هستند. اجرای سیستم های مبتنی بر بلاکچین می تواند بوروکراسی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و بازده امنیتی و شفافیت عملکرد دولت را افزایش دهد. برای مثال، دوبی قصد دارد تا سال 2022 اسناد و مدارک دولتی خود را در بلاک چین قرار دهد.

منافع عمومی

سیستم منافع عمومی، بخش دیگری است که از کندی و بوروکراسی رنج می برد. فناوری بلاکچین می تواند به روشی بسیار ساده تر و ایمن تر به ارزیابی و توزیع خدمات رفاهی یا بیکاری کمک کند. GOVCOIN یک شرکت مستقر در انگلیس است که به دولت برای توزیع منافع عمومی با استفاده از فناوری بلاکچین کمک می کند. بلاکچین همچنین مدعی خوبی برای اجرای درآمد پایه است. Circles پروژه ای است که در زمینه توسعه یک فناوری مبتنی بر بلاک چین برای اجرای یک درآمد پایه جهانی کار می کند.

مراقبت های بهداشتی

توزیع خدمات بهداشتی از جمله خدماتی است که مبتنی بر سیستم های سلسله مراتبی زیادی است. یکی از چالش هایی که بیمارستان ‌ها با آن روبرو هستند، عدم وجود بستر ایمن برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها است، همچنین اغلب قربانی هک شدن به دلیل زیرساخت های قدیمی منسوخ می شوند.

مراقبت های بهداشتی بلاکچین

فناوری بلاک چین می تواند به بیمارستان ها اجازه دهد تا داده های مانند پرونده پزشکی را با خیال راحت ذخیره کرده و با متخصصان یا بیماران مجاز به اشتراک بگذارند، این کار امنیت اطلاعات را بهبود بخشیده و حتی می تواند به بهبود دقیق و سریع تشخیص بیماری کمک کند. GEM و TIERION دو استارتاپی هستند که در حال فعالیت بر روی مراقبت های بهداشتی هستند.

مدیریت انرژی

مدیریت انرژی برای مدت زمان طولانی یک صنعت بسیار متمرکز بوده است. تولید کنندگان و کاربران نمی توانند مستقیماً از یکدیگر خریداری کنند و مجبور شوند از طریق شبکه عمومی یا واسطه خصوصی قابل اعتماد، اقدام به خرید کند. TranscativeGrid استارتاپی است که از بلاکچین اتریوم استفاده کرده و به مشتریان اجازه می دهد انرژی را مستقیماً از یکدیگر از طریق یک شبکه همتا و همتا خرید و فروش کنند.

موسیقی آنلاین

چندین استارتاپ بلاک چینی در حال ارائه راه هایی برای پرداخت وجه به موسیقی دانان به طور مستقیم از طرفداران خود هستند، بدون اینکه درصد زیادی از فروش خود را به سیستم عامل ها یا شرکت های ضبط کننده، بدهند. از قراردادهای هوشمند می توان برای حل خودکار مسائل مربوط به مجوزها و ترانه های بهتر کاتالوگ با سازندگان مربوطه استفاده کرد. Mycelia و Ujo music دو استارتاپی هستند که راه حل های مبتنی بر بلاک چین را در صنعت موسیقی ایجاد می کنند.

خرده فروشی

هنگام خرید به سیستم خرده فروشی فروشگاه یا بازار اعتماد میکنید. خرده فروشی غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین متفاوت عمل می کنند. آنها خریداران و فروشندگان را بدون واسطه و هزینه های مرتبط متصل می کنند، از Amazon عذر خواهی میکنیم. 

خرده فروشی

در این موارد اعتماد از سیستم قراردادهای هوشمند، امنیت مبادلات و سیستم های مدیریت اعتبار داخلی حاصل میشود. 2 استارتاپ در این زمینه OpenBazaar و OB1 هستند.

مشاور املاک

برخی از مسائل در خرید و فروش املاک و مستغلات، بوروکراسی، عدم شفافیت، تقلب، اشتباهات و سوابق عمومی است. استفاده از فناوری بلاکچین می تواند با کاهش نیاز به داشتن سوابق کاغذی، معاملات را تسریع کند. همچنین می تواند در زمینه تأیید مالکیت، صحت اسناد و انتقال جزئیات املاک کمک کند. ubiquity یک سیستم بلاک امن برای ثبت سوابق املاک و مستغلات است که گزینه ای برای سیستم های کاغذی است.

جمع کردن سرمایه گذاران

جمع آوری سرمایه گذاری در سال ‌های اخیر به روشی محبوب برای جمع آوری کمک های مالی برای مبتدیان و پروژه های جدید تبدیل شده است. چارچوب جمع کردن سرمایه گذران برای ایجاد اعتماد بین سازندگان پروژه و حامیان، ایجاد شده است اما هزینه های بالایی را نیز تحمیل می کند. اعتماد در سیستم های جذب سرمایه گذاری مبتنی بر بلاک چین از طریق قراردادهای هوشمند و سیستم اعتبار آنلاین حاصل می شود که نیاز به واسط را برطرف کرده است.

پروژه های جدید می توانند با انتشار نشانه های خود که ارزش آن را نشان می دهد وجوه خود را برای خدمات محصولات یا پول نقد مبادله می کنند و سرمایه جذب کنند. بسیاری از پروژه های بلاک چین در حال حاضر میلیون ها دلار از طریق فروش چنین نشانه هایی جمع آوری کرده اند، اگرچه هنوز روزهای آغازین است و آینده سرمایه گذاری مبتنی بر بلاک چین نامشخص است، با این حال این مسئله موضوعی است که انتظارات زیادی از آن است.

صنعت شما

اگر صنعت شما با داده و معاملات زیادی برخورد دارد، احتمالاً زمینه ای وجود دارد که می تواند با استفاده از فناوری بلاکچین بهبود یابد؛ فضای کار زیاد و فرصت ها بسیارند.

برچسب ها :
بلاک چین
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید