بزرگ ترین شکست های صنعت رمزنگاری در سال 2020 | بیدارز

نویسنده: مهسا ناصری
تاریخ: ۹۹/۱۰/۰۸ | ۱۴:۴۰ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۲ دقیقه تعداد بازدید: ۸۰۴
بزرگ ترین شکست های صنعت رمزنگاری در سال 2020  | بیدارز

در حالی که تنها چند روز از سال 2020 باقی مانده است، نگاهی می اندازیم به بزرگ ترین ضعف های صنعت رمزنگاری در سالی که گذشت.

با وجود این که 2020 سالی خوب برای فضای رمزنگاری بود، اما شکست های چشمگیری نیز در این سال اتفاق افتاد. با وجود رشد پذیرش همگانی ارزهای مجازی، برخی دولت ها هنوز هم با وضع برخی قوانین باعث نابودی نوآوری شده و در زمینه اقتصاد دیجیتال در موضع ضعف قرار می گیرند.

در طول این سال، اقتصاد غیرمتمرکز از بحث های داغ بود که منجر به رشد عظیم سرمایه گذاری نیز شد. گرچه افرادی نیز وجود داشتند که با به کار گیری روش های کلاهبرداری، سرمایه گذاران زیادی را قربانی کردند.

علاوه بر این پروژه های زیادی نیز در معرض حملات سودجویانه قرار گرفتند و استخر نقدینگی آن ها خالی از پول شد. بسیاری بر این عقیده اند که این رویدادها را نباید «هک کردن» خواند، اما در هر حال مشکلاتی هستند که در فضای اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارند.

در سال 2020 همچنان برخی صرافی های رمزنگاری وجوه قابل توجهی را در کیف پول های گرم آسیب پذیر نگه داری می کنند. با وجود این که دزدیدن ارزهای رمزپایه در این سال کاهش قابل توجهی داشته، اما همچنان گزارشاتی از هک شدن پلتفرم ها و از دست رفتن سرمایه کاربران منتشر می شود که این روزها خوشبختانه تاثیر کمی بر بازار دارد.

سال 2020 رو به پایان است، اما هنوز هم بسیاری از صرافی های مشهور پروتکل های اصلاحی، همچون سگویت (Segregated Witness) را اخذ نکرده اند. علاوه بر این هنوز هم کارمزد تراکنش ها بیش از حد معمول است و برخی بر این باورند که عملکرد صرافی ها، همچون کازینوها می باشد. 

افزایش کلاهبرداری های DeFi

در ماه فوریه گزارش شد که DeFi از بازار هدف به سمت پذیرش همگانی تغییر مسیر داده است. در آن زمان ارزش کل اتر در بازار 1 میلیارد دلار را گذرانده بود. در حال حاضر ارزش کل در DeFi تقریباً 14 میلیارد دلار است و پروژه ها و پروتکل های زیادی به ارائه خدماتی چون وام دهی، پرداخت و غیره می پردازند. بنابراین رشد بازار DeFi در سال 2020 به قدری زیاد بود که حجم معاملات در اپلیکیشن های غیرمتمرکز 1200 درصد افزایش یافت.

در ماه ژوئن، کامپوند فایننس استخراج نقدینگی را معرفی کرد که باعث افزایش استخراج شد. در حالی که شرکت های برجسته ای در زمینه DeFi در تلاش برای پیوند دادن چندین بازار مالی بودند، پروتکل های حاشیه ای ایجاد شدند که با سو استفاده از تبلیغات گسترده در زمینه DeFi، از سرمایه گذاران کلاهبرداری کردند.

افزایش کلاهبرداری های DeFi

کلاهبرداران به هر طریقی برای دستیابی به وجوه سرمایه گذاران تلاش کردند و حتی در صرافی هایی که حجم معاملات به بالاترین حد رسیده بود، بخش زیادی از آن ها مربوط به ارزهای کلاهبرداری بوده که برای دزدیدن وجوه از قربانیان طراحی شده بودند.

چندین بار در سال گزارشاتی مبنی بر افزایش کلاهبرداری در فضای DeFi مطرح شد که دستیابی های این بخش را مورد تهدید قرار داد. بنابر گزارشات، با وجود کاهش سرقت ارزهای رمزپایه در سال 2020، اکثر جرم های کریپتو در حوزه DeFi رخ داده اند. در ماه نوامبر کل سرقت های ناشی از هک DeFi به بیش از 100 میلیون دلار رسید.

حملات فلش لون و سرقت لحظه ای ارز رمزپایه

پروتکل های وام دهی DeFi همچون MakerDAO، کامپوند، dYdX و bZx همگی در معرض حملات فلش لون قرار گرفته اند. این مهاجمان با سو استفاده از اشکال موقت در عملکرد اراکل قیمت یا ازدحام شبکه، دست به تسویه وام ها یا تخلیه استخرهای نقدینگی زدند. برخی افراد بر این باورند که آسیب پذیری های پروژه های قانونی، می تواند به مراتب مشکلات بزرگتری نسبت به هکرها و کلاهبرداران ایجاد نماید.

در ماه آوریل، پلتفرم DeFi چینی با نام dForce، نتوانست راه حلی برای آسیب پذیری معروف ERC-777 پیدا کند و در نتیجه دچار هک 25 میلیون دلاری شد.

حملات فلش لون و سرقت لحظه ای ارز رمزپایه

به غیر از این حملات، هک های دیگری نیز در سرتاسر فضای DeFi اتفاق افتاده است که برخی از آن ها رویدادهای «قوی سیاه» هستند که در صورت انجام نشدن اقدامات پیشگیرانه، تکرار پذیر می باشند. حتی بیمه کنندگان DeFi نیز از این حملات در امان نمانده اند و موسس Nexus Mutual هشت میلیون دلار خود را به یک هکر باخت.

ناامید کننده ترین نکته اینجاست که در برخی از پروژه ها همچون میکر و کامپوند، انجمن مربوطه علیه غرامت گرفتن کاربران آسیب دیده رای داد. در «پنجشنبه سیاه» اواسط ماه مارس، با نصف شدن قیمت اتر، برخی از خزانه داران تمامی وثیقه های خود را از دست دادند.

مقررات سختگیرانه کریپتو

امسال مقررات واضح و خوبی در فضای کریپتو وضع شد، اما با این حال در برخی کشورها مقررات جدید منجر به یک قدم به سوی جلو و چند قدم به سوی عقب شد. در اتحادیه اروپا قوانین سختی برای استانداردهای ضد پولشویی وضع شد و به دلیل بالا رفتن هزینه انطباق با این قوانین جدید، برخی از صرافی ها مجبور به ترک این محدوده شدند.

علاوه بر این ها، به نظر می رسد که استیبل کوین ها مورد نزاع بعدی میان طرفداران کریپتو و نهادهای نظارتی باشد. بسیاری از کشورها در تلاش برای ساخت ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. با این حال به نظر می رسد که این ارزهای دیجیتال ملی تفاوت چندانی با ارز فیات ندارند.

مقررات سختگیرانه کریپتو

مدیرعامل کوین بیس در ماه نوامبر ادعا کرد که وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا، در تلاش است تا تاییدیه «مشتری ات را بشناس» را به کیف پول های دیجیتالی برساند. برخی از افراد نیز در تلاش اند تا وزیر خزانه داری را از اجرای این طرح منصرف کنند.

دولت هند اما هیچ گونه مقررات خاص جدیدی برای فضای رمزنگاری وضع نکرده است. موسس شرکت قانونی متمرکز بر کریپتو با نام کانون کریپتو، در مصاحبه خود اعلام کرده است که عدم وضع قانون واضح از سوی دولت برای بخش ارزهای رمزپایه، منبع ترس و ناامیدی سهام داران است.

سرعت کم صرافی ها در پذیرش پروتکل های بهبود بیتکوین

در ماه ژوئیه گزارشی منتشر شد که نشان می داد که ماهیت ناکامل سگویت و اجرای دسته ای معاملات باعث شده تا معامله گران از سال 2017 تا کنون بالغ بر 500 میلیون دلار برای کارمزد معاملات هزینه کنند. به غیر از این مشکلات، هنوز بسیاری از صرافی های معروف موفق به پشتیبانی از لایه دوم پروتکل ها نشده اند.

کوین بیس در ماه مارس اجرای دسته ای معاملات را به خدمات خود افزود و اظهار داشت که پس از این کارمزد کاربران تا 50 درصد کاهش خواهد یافت. در اوایل دسامبر نیز کراکن اعلام کرد که در سال 2021، این صرافی از فناوری شبکه لایتنینگ پشتیبانی خواهد کرد.

سرعت کم صرافی ها در پذیرش پروتکل های بهبود بیتکوین

برخی توسعه دهندگان بر این باورند که صرافی های کریپتو پروتکل های بهبود بیتکوین را نمی پذیرند تا کاربران را به سمت آلت کوین ها سوق دهند. همچنین معتقدند که از پس اعمال لایه دوم کاربران پا پس می کشند و این امر نیز آن ها را به سوی آلت کوین ها می کشاند.

با این وجود، 2020 در مجموع سالی برجسته و خوب برای فضای رمزنگاری و کریپتو بود که سیلی از سرمایه گذاری های سازمانی را به آن وارد و به پخته تر شدن ارزهای رمزپایه منجر شد. سال جدید سالی نوید بخش برای این صنعت خواهد بود به طوری که تمرکز اصلی در این سال بر DeFi و ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی قرار خواهد داشت؛ گرچه به خاطر سپردن شکست های صنعت کریپتو در سال 2020 بسیار مهم است و باید از آن ها درس گرفت.

برچسب ها :
رمز ارز
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید