پولکادات (DOT) چیست؟

تیم بیدارز

پولکادات نرم افزاری است که شبکه جهانی کامپیوترها را ترغیب به اجرای بلاکچینی می کند که از طریق آن کاربران می توانند بلاکچین خود را راه اندازی و اجرا نمایند. در این صورت می توان پولکادات را یکی از بلاکچین هایی دانست که در تلاش برای توسعه اکوسیستمی از ارزهای رمزپایه هستند. از دیگر نمونه های چنین بلاکچین هایی می توان به اتریوم (ETH)، کوزموس (ATOM) و EOSIO (EOS) اشاره کرد. 

با وجود این که پولکادات در سال 2020 راه اندازی شده و در میان جدیدترین بلاکچین ها قرار دارد، چندین ویژگی فنی جدید در راستای رسیدن به اهداف بلندپروازانه خود را معرفی کرده است.

پولکادات به منظور اجرای دو نوع بلاکچین طراحی شده است. یک شبکه اصلی که رله چین نام دارد و تراکنش ها به صورت دائمی در آن قرار دارند و شبکه های ایجاد شده توسط کاربران که پاراچین نام دارند. پاراچین ها امکان سفارشی سازی برای هر تعداد کاربرد را دارند و در نهایت می توان آن ها را به بلاکچین اصلی هدایت کرد، بنابراین سطح امنیت تراکنش های پاراچین مشابه زنجیره اصلی است.

تیم پولکادات ادعا می کند که با این طراحی تنها با استفاده از منابع محاسباتی لازم برای اجرای زنجیره اصلی می توان تراکنش ها را ایمن و دقیق نگاه داشت. علاوه بر این کاربران می توانند چندین پاراچین را برای کاربردهای مختلف شخصی سازی نمایند.

گروه پولکادات معتقد است که این طراحی، با ایجاد بلاکچین هایی که اطلاعات کاربر را در شبکه عمومی افشا نمی کند و یا می تواند تعداد تراکنش های بیشتری را پردازش کند، به کاربران اجازه می دهد تا تراکنش های خود را به صورت خصوصی تر و کارآمدتر اجرا نمایند. تا به امروز پولکادات توانسته با دو دوره فروش ارز رمزپایه DOT حدود 200 میلیون دلار از سویسرمایه گذاران جمع آوری کند و همین امر آن را تبدیل به یکی از بهترین پروژه های بلاکچین از لحاظ بودجه ساخته است.

کاربرانی که علاقه دارند در جریان وضعیت کنونی رشد این پروژه باشند، می توانند به وبسایت رسمی پروژه پولکادات مراجعه کنند و جزئیات به روز شده را دریافت نمایند.

Dot پولکادات چیست و توسط چه کسی طراحی شده است؟

پولکادات توسط گوین وود (یکی از موسسین اتریوم)، به همراهی پیتر چابان و رابرت هابرمیر در سال 2016 ایجاد شد.

سابقه وود درخشان است، چرا که او مخترع زبان برنامه نویسی سالیدیتی است که توسط توسعه دهندگان به منظور ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dapps) بر بستر اتریوم استفاده می شود. وی همچنین اولین مدیر ارشد فناوری در بنیاد اتریوم است و پیشتر به عنوان دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت مشغول به کار بوده است.

در سال 2015، وود به همراه جوتا استینر شرکتی به نام فناوری های پریتی را تاسیس کردند. هدف این شرکت اجرای پروژه هایی بود که تمایل به ساخته شدن بر اتریوم داشتند. این شرکت همچنین بر نرم افزارهای لازم برای تامین نیروی اتریوم کار کرده است.

Dot پولکادات چیست و توسط چه کسی طراحی شده است؟

فناوری های پریتی هم اکنون وظیفه نگه داری Substrate را بر عهده دارد که یک چارچوب توسعه نرم افزاری است که در ابتدا توسط توسعه دهندگان پولکادات برای ایجاد سریع پاراچین ها استفاده می شد.

بنیاد وب3

بنیاد وب3 یک سازمان ناسودبر است که فروش توکن های پولکادات را انجام می دهد. گوین وود ریاست این بنیاد را بر عهده دارد و آن را به همراه پیتر چابان تاسیس کرده است. بنیاد وب3 توانست 30 درصد از بودجه را از طریق عرضه توکن ها به دست آورد و بر تخصیص این بودجه برای پیشرفت پولکادات نظارت دارد.

نحوه عملکرد پولکادات

شبکه پولکادات امکان ایجاد سه نوع بلاکچین را فراهم می کند.

رله چین: بلاکچین اصلی پولکادات که تراکنش ها در آن نهایی می شوند. برای دستیابی به سرعت بیشتر، رله چین اضافه شدن تراکنش های جدید را از عمل اعتبار سنجی این تراکنش ها مجزا می سازد. در آزمایشاتی که در سال 2020 صورت گرفت، مشخص شد که این امر به پولکادات این امکان را می دهد که بیش از 1000 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

پاراچین ها: پاراچین ها همان بلاکچین های معمولی هستند که از منابع محاسباتی رله چین برای تایید دقت تراکنش ها استفاده می کنند.

پل ها: پل ها امکان تعامل با دیگر بلاکچین ها را برای پولکادات فراهم می کنند. اقداماتی در زمینه ساخت پل با بلاکچین هایی هچون ایاس، کوزموس، اتریوم و بیت کوین صورت گرفته است. این امر باعث می شود که بدون نیاز به صرافی مرکزی، بتوان توکن ها را جا به جا کرد.

رله چین یا زنجیره رله

زنجیره رله پولکادات به منظور حفظ توافق در شبکه در مورد وضعیت سیستم، از نوعی از اجماع اثبات سهام استفاده می کند که نامزد اثبات سهام نام دارد. این سیستم از طریق قفل کردن ارز رمزپایه در یک قرارداد خاص، امکان پذیرش یک یا چند مورد از نقش های زیر را به تمامی صاحبان DOT می دهد:

  • اعتبارسنج ها: اطلاعات بلاک های پاراچین را اعتبار سنجی می کنند. علاوه بر این در اجماع مشارکت دارند و دارای حق رای به تغییرات پیشنهادی شبکه هستند.
  • نامزدها: از طریق گزینش اعتبار سنج های قابل اعتماد، زنجیره رله را ایمن می کنند. نامزدها وکالت توکن های DOT خود را به اعتبارسنج ها می دهند و بنابراین آرای خود را نیز به آنان اختصاص می دهند.
  • جمع آوری کنندگان: نودهایی که تاریخچه ای کامل از هر پاراچین را نگهداری می کنند و داده های تراکنش پاراچین را در یک بلاک جمع آوری می نمایند تا به زنجیره رله افزوده شود.
  • ماهیگیران: بر شبکه پولکادات نظارت دارند و عملکردهای بد را به اعتبارسنج ها گزارش می کنند. کاربرانی که در ارز DOT سرمایه گذاری کرده و این نقش ها را بپذیرند، واجد شرایط برای دریافت DOT به عنوان جایزه نیز هستند.

مدیریت پولکادات

سه نوع از کاربران پولکادات می توانند بر توسعه این نرم افزار تاثیر داشته باشند. این کاربران شامل موارد زیر هستند:

صاحبان DOT: هر فردی که توکن های DOT را خریداری نماید، می تواند از DOTهای خود در جهت پیشنهاد تغییرات در شبکه و تایید یا رد تغییرات پیشنهادی دیگران استفاده کند.

نحوه عملکرد پولکادات

شورا: اعضای شورا که توسط صاحبان DOT انتخاب می شوند، مسئول ارائه پیشنهادات در زمینه تغییرات هستند و همچنین اجرا شدن یا نشدن تغییرات پیشنهادی صاحبان DOT بر نرم افزار، توسط این شورا تعیین می شود. پیشنهاداتی که توسط اعضای شورا ارائه می شوند، در مقایسه با پیشنهادات ارائه شده توسط صاحبان معمولی DOT، به رای کمتری برای تایید شدن نیاز دارند.

کمیته فنی: این گروه که از تیم های فعال در زمینه ساخت پولکادات تشکیل شده است، در مواقع اضطرار می توانند پیشنهادات خاصی را ارائه دهند. اعضای کمیته فنی توسط اعضای شورا رای گیری و انتخاب می شوند.

چه چیز پولکادات را از اتریوم متفاوت می سازد؟

با توجه به این که هر دوی شبکه موسسین سرشناسی دارند، حدس و گمان های زیادی در مورد تفاوت پولکادات با اتریوم مطرح شده است. در حقیقت پولکادات و به روز رسانی بزرگ اتریوم که با نام اتریوم 2.0 شناخته می شود، شباهت های زیادی در طراحی و عملکرد دارند.

هر دو شبکه دارای یک بلاکچین اصلی هستند که تراکنش ها در آن نهایی می شوند و همچنین امکان ایجاد تعداد زیادی بلاکچین های کوچک تر را فراهم می کنند که از منابع آن ها استفاده می نمایند. هر دوی این فناوری ها به منظور همگام سازی شبکه از سهامداری به جای استخراج استفاده می کنند.

تحقیقاتی در زمینه قابل همکاری ساختن تراکنش های میان این شبکه ها در جریان است. برای مثال، پریتی موفق به توسعه یک فناوری شده است که در آن به کاربران این امکان داده می شود که برای استفاده از یک برنامه از کد و انجمن اتریوم استفاده کنند، اما برنامه را در پولکادات اجرا نمایند.

در نهایت توسعه دهندگان می توانند از چارچوب توسعه پولکادات برای شبیه سازی نسخه ای از بلاکچین اتریوم استفاده کنند و می توانند آن را در طراحی اختصاصی بلاکچین خود نیز به کار گیرند.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها