پلتفرم قراردادهای هوشمند Tezos؛ جدی‌ترین رقیب اتریم | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۳ | ۱۲:۵۲ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۶۵۹
پلتفرم قراردادهای هوشمند Tezos؛ جدی‌ترین رقیب اتریم  | بیدارز

Tezos یک پلتفرم متن باز برای دارایی‌ها و برنامه های کاربردی است که می‌تواند با به‌روزرسانی، خود را ارتقا دهد. سهامداران به منظور اصلاح فرآیندها، آپگریدها را از مرکز پروتکل اخذ می‌کنند.

خود اصلاحی

خود اصلاحی به Tezos اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به تقسیم فورک شبکه به دو بلاکچین مختلف، خود را ارتقاء دهد. اهمیت آن به این دلیل است که پیشنهاد یا انتظار یک فورک می‌تواند جامعه را تقسیم کرده، انگیزه سهامداران را تغییر داده و تأثیرات شبکه را که با گذشت زمان ایجاد می‌شود، مختل نماید. خود اصلاحی باعث می­شود هزینه همکاری و ارتقا پروتکل کاهش یافته و ایده‌های نوآورانه بتوانند به صورت مداوم پیاده سازی شوند.

کنترل زنجیره‌ای

در Tezos تمام سهامداران می‌توانند در کنترل پروتکل شرکت کنند. چرخه انتخابات روال رسمی و منظمی را برای سهامداران فراهم می‌کند تا در مورد اصلاحات پروتکل پیشنهادی به توافق برسند. با ترکیب این مکانیسم زنجیره‌ خود اصلاحی، Tezos می‌تواند روند انتخابات اولیه را تغییر داده تا مکانیزم های بهتر را در صورت وجود اتخاذ کند.

نوآوری غیرمتمرکز

اصلاحات پیشنهادی که توسط سهامداران پذیرفته می­شود می‌تواند شامل پرداخت هزینه­‎ها به افراد یا گروه‌هایی باشد که پروتکل را بهبود بخشیده‌اند. این مکانیسم باعث ایجاد یک مشوق برای مشارکت قوی و غیرمتمرکز شدن نگهداری از شبکه می­شود. تقویت یک اکوسیستم توسعه دهنده فعال، باز و متنوع که برای مشارکت در پروتکل مهیا شده است، توسعه و تطبیق با Tezos را آسان می­کند.

قراردادهای هوشمند و تائید رسمی

Tezos بستری برای ایجاد قراردادهای هوشمند و ساختن برنامه های غیرمتمرکز فراهم می‌کند که توسط شخص ثالث قابل سانسور یا حذف نیستند. علاوه بر این Tezos تائید رسمی را تسهیل می‌کند که روشی برای بهبود امنیت از طریق اثبات ریاضی است. این روش اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند به جلوگیری از اشکالات پرهزینه و بحث‌های چالش برانگیز متعاقب آن کمک کند.

اثبات سهام (POS)

شرکت کنندگان یا گره‌ها در شبکه‎ه­ای غیر متمرکز و همتا به همتا منابع محاسباتی فراهم می‌کنند که باعث آماده بالا آمدن شبکه و آماده به کار بودن آن می­شوند. اثبات سهام (PoS) مکانیزمی است که توسط آن شرکت کنندگان مختلف در Tezos در مورد وضعیت بلاکچین به توافق می‌رسند. برخلاف سایر پروتکل‌های PoS، هر سهامدار می‌تواند در روند اجماع یا توافق در Tezos شرکت کند و به دلیل مشارکت در امنیت و ثبات شبکه توسط پروتکل پاداش می‌گیرد. علاوه بر این، PoS نسبت به سایر سازوکارهای توافق هزینه کمتری دارد.

وکالت

در PoS یک سپرده امنیتی لازم است تا در روند اجماع در نظر گرفته شود و از تورم جلوگیری کند. پروتکل اجماع همانند اثبات کار، به اکثریت برای امنیت خود متکی است که مستقیماً توسط پروتکل Tezos با جریمه به دلیل رفتار اشتباه و پاداش به جهت رفتار صادقانه مواجه است. اگر یک شرکت کننده رفتار نادرست داشته باشد می‌تواند سپرده خود را از دست بدهد. کاربرانی که مایل به شرکت مستقیم در پروتکل اجماع نیستند، میتوانند این حق را به دیگران واگذار کنند.

برچسب ها :
تزوس
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید