نحوه کار نودهای شبکه استلار و دفترکل | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۰ | ۲۳:۱۱ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۷۱۲
نحوه کار نودهای شبکه استلار و دفترکل   | بیدارز

در اکوسیستم استلار، نودها دفترکل جهانی را ذخیره کرده و با هم شبکه استلار را تشکیل می­دهند. در این سیستم یک نود اساسا یک رایانه است؛ این رایانه لازم نیست که مانند نودهای گران ماینینگ بیت کوین خیلی خاص و پیچیده باشد. میتواند یک لپ تاپ ساده متصل به اینترنت باشد که دسترسی به شبکه را برای کسب و کارهای بدون بانک و توسعه تجارتهای جهانی میسر می­کند.

هر نود یک نسخه از هسته استلار (stellar) را ایجاد می­کند، این هسته یک نرم افزار متن باز بوده که توسط بنیاد توسعه استلار ساخته شده است. 

نودها به دو گروه اصلی تقسیم می­شوند

نودهای ناظر علاوه بر کنترل شبکه، تراکنش ­ها را ثبت و نسخه فعلی دفتر کل را ذخیره می­کنند. این نودها نیاز ندارند که مثل نودهای شبکه بیت کوین در سیستم اجماع شرکت کنند. اگر برای شرکت در سیستم اجماع تعیین شده باشند، به آن­ها نود "اعتبارسنج" گفته می­شود.

اعتبار سنج ­ها اهدافی مانند ماینرهای بیت کوین را دنبال می­کنند. این نودها به وسیله سیستم اجماع، هر چند ثانیه مجموعه ­ای از تراکنش ­ها را تایید کرده و دفتر کل جهانی را بروز می­کنند. هر چه تعداد این نودها در شبکه بیشتر باشد، بهتر است.

هر چه شرکت­ های بیشتری کسب و کار خودشان را بر روی شبکه استلار بنا کنند، با راه اندازی شبکه خودشان، شبکه را قوی­ تر و غیرمتمرکز تر می­کنند.

هر نود شامل یک نسخه از دفترکل جهانی است که همه تراکنش­ها را ثبت می­کند. این دفتر فهرستی از تمام حساب­ها و موجودی آن­ها بعلاوه کل سفارشات خرید و فروش مربوط به صرافی غیرمتمرکز را نگه­ می­دارد.

در طول هر دوره اجماع، اعتبارسنج­ها تایید می­کنند که کدام تراکنش ها در دفتر کل جهانی ثبت شوند. هنگامی که مجموعه جدید از تراکنش­ها اعمال می­شود، آخرین دفتر کل بسته جدید ایجاد می­شود. هر دفتر کل به‌صورت رمزنگاری شده به دفتر منحصر به فرد قبلی خود متصل شده و یک زنجیره تاریخ­گذاری شده ای را تشکیل می­دهد که به سمت دفتر کل مبدأ برمی­گردد.

همچنین نودهای اعتبار سنج و ناظر، گزینه آرشیو تاریخی شبکه و دفتر­های قبلی را دارند که کمک می­کند تا نودهای دیگر را با خود همراه کرده و به شبکه ملحق کند؛ مانند تمام سرورهایی که با گرد­هم آمدن شبکه­ای به نام اینترنت امروزی را می­سازند تمامی نودها هم در کنار یکدیگر شبکه استلار را تشکیل می­دهند.

برخلاف فعالیت یک ماینر در شبکه بیت کوین، کار کردن یک اعتبار سنج در شبکه استلار، درآمد مستقیمی به همراه ندارد. اگر کسب و کار شما بر روی استلار ساخته شده است و اگر شما موقعیت­هایی مثل رابط یک صرافی غیرمتمرکز، ناشر، شرکت مالی و پولی و سایر شغل­ها را در اختیار دارید، انگیزه­تان برای راه­اندازی یک اعتبار سنج، شامل این موارد می­شود.

 مشارکت شما در سیستم اجماع بالا بردن امنیت شبکه، فرستادن تراکنش­ها به شبکه بدون وابستگی به یک واسطه، دسترسی سریع‌تر به دفتر کل، راه­اندازی عملیات شخصی­سازی شده­ای که بر اساس رویدادها به‌صورت خودکار عمل می­کنند، حفظ و دسترسی مستقیم به تاریخچه شبکه از طریق ذخیره دفترهای قبل، به‌عنوان یک ناشر و ایجاد نودهایی که دارندگان توکن­های شما بتوانند تراکنش‌هایشان را ارسال و وضعیت حسابشان را مشاهده کنند.

برچسب ها :
استلار
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید