مقایسه حفظ حریم خصوصی بیت کوین و زی کش

تیم بیدارز

این روزها راهکارهای زیادی برای خرید کردن وجود دارد و هرکدام از آن‌ها رویکرد متفاوتی نسبت به مسئله حفظ حریم خصوصی دارند. 

اولین راهکار استفاده از پول نقد است. وقتی به فروشگاه مواد غذایی می‌روید و چیزهایی با پول نقد می­‎خرید، می‌توانید به فروشنده نگویید که چه مقدار پول در کیف پول خود دارید یا اینکه هفته پیش چه چیزهایی خریده‎اید. شما به سادگی پولتان را با اجناسی مبادله می‌کنید و بعد از این کار، راه خود را ادامه می‌دهد.

پول نقد خصوصی است (به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی دیگران کاری ندارد). پول نقد به کسی نمی‌گوید که نام شما چیست، آدرستان کجاست و یا اینکه چقدر پول دارید.

البته این مسائل در دنیای دیجیتالی قابل ردیابی هستند. پس در دنیای آنلاین امروز چه کاری باید انجام داد؟

روش دیگر خرید کردن، کارت‌های اعتباری هستند که با آن می­توانید کارهایی را انجام دهید که با پول نقد نمی‌توانستید ؛ مانند خرید آنلاین از هر نقطه از جهان.

اما تراکنش‌های کارت اعتباری محرمانه نیستند. نام، آدرس، تاریخچه پرداخت­ها و میزان موجودی توسط صادرکنندگان کارت و فروشندگان ذخیره می­شود ؛ بنابراین آن‌ها می‌توانند بفهمند اعتبار شما چقدر است، چه چیزهایی خریداری کرده ­اید، به کجا سفر کرده‌اید و خیلی چیزهای دیگر. علاوه بر این دولت یا صادرکنندگان کارت می‌توانند کارت را مسدود کرده و شما را بدون منبع مالی رها کنند. 

 چه چیز ما را به سوی رمز ارزها سوق داده است؟

 رمز ارزها باز، جهانی و غیر متمرکز هستند.

بیت کوین شناخته شده ترین آن‌ها است اما به طور کامل محرمانه نیست. بیت کوین از یک بلاکچین عمومی استفاده میکند. یعنی هر کسی می­تواند سابقه تراکنش‎ها را ببیند و فقط پردازشگرهای تراکنش‌ها یا فروشندگان نیستند که می‌توانند آن‌ها را ببینند، بلکه همه می‌توانند آن‌ها را ردیابی کنند.

جستجوی میزان موجودی هر آدرس بیت کوین و همچنین تراکنش­های قبلی راحت است. وجود این نقطه ضعف باعث شکل گیری ایده Zcash شد.

یک مثال خوب برای درک تفاوت میان بیت کوین و Zcash ، مقایسه پروتکل‌های Http و Https است.

Http یک تکنولوژی است که به شما اجازه می‌دهد تا در صفحات وب به جستجو بپردازید. هنگامی که صفحه وب هنوز نوپا باشد، هکرها به طور مرتب قادر به ردیابی تمام اطلاعات تبادل شده از آن هستند چرا که از پروتکل اصلی وب یعنی Http استفاده میکند .

هنگامی که تنظیم کنندگان مالی و تجاری دریافتند که رمزگذاری برای حفظ اطلاعات اقتصادی و حفاظت مشتریان چه‎قدر مهم است، پروتکل Http تغییر کرد و استاندارد جدیدی جای آن‎را گرفت که Https نام دارد .

این پروتکل اطلاعات شما را وقتی در اینترنت جابجا می­شوید محرمانه نگه می‌دارد. هنگامی که وارد بحث حفظ حریم خصوصی می­شویم، بیت کوین را می‌توان مشابه Http و زی کش را مشابه Https دانست.

به دلیل فقدان Privacy در بیت کوین، تیمی از رمزنگارهای خبره ، زی کش را ابداع کردند. Zcash یک رمز ارز محرمانه محافظت شده است.

زی کش امنیت پول نقد را با دسترسی عمومی رمز ارزها ادغام کرده است. هنگامی که از زی کش استفاده می­کنید تا زمانی که خودتان اجازه این کار را صادر نکنید هیچ‌کس نمی‌تواند میزان موجودی یا تراکنش‌های قبلی شما را ببیند. 

تیم پشتیبان این رمزارز حفظ حریم خصوصی را یکی از حقوق اساسی بشر می­دانند. زی‎کش اطلاعات مالی شما را امن نگه میدارد

، به اشتراک گذاشته نمیشود یا مورد جاسوسی قرار نخواهد گرفت. Zcash امنیت گذشته پول نقد که همیشه از آن لذت برده‌ایم را برمی‌گرداند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها