آشنایی با مدریت مالی و تکنیک های معامله | بیدارز

نویسنده: علیرضا شیدایی
تاریخ: ۰۰/۰۳/۱۹ | ۱۵:۱۲ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه تعداد بازدید: ۵۹۳
آشنایی با مدریت مالی و تکنیک های معامله  | بیدارز

مدریت مالی مملو از مشاوران و خدمات مشاوره ای است که به مشتریان می گوید چه چیزی را بخرید یا بفروشید و چه موقع این کار را انجام دهید. در مورد اینکه شخصی برای انجام هر معامله چه مقدار سرمایه لازم دارد، بسیار کم گفته می شود. برخی از معامله گران معتقدند مدیریت مالی مهم ترین فاکتور در یک برنامه ی معامله ای است، حتی بسیار مهم تر از رویکرد تجاری. 

مدیریت مالی با مسئله ی بقا سروکار دارد. به معامله گر می گوید که چگونه پول خود را اداره کند. هر معامله گر خوب باید در بلندمدت بتواند سود کسب کند. مدیریت پول شانس بقای معامله گر را برای انجام معاملات بیشتر افزایش می دهد.

راهنمای مدیریت مالی

مسلما مدیریت پرتفولیو بسیار پیچیده است و این امر مستلزم استفاده از ابزارهای آماری پیشرفته است. در اینجا در یک سطح نسبتا ساده به آن نگاهی خواهیم انداخت. در ادامه چند دستورالعمل کلی وجود دارد که می تواند در تخصیص وجوه شخصی و تعیین میزان تعهدات تجاری شخص مفید باشد. این دستورالعمل ها در درجه ی اول به معاملات آتی مربوط می شود.

  • كل وجوه سرمایه گذاری شده باید به ۵۰٪ کل سرمایه محدود شود. یعنی نباید بیشتر از نصف سرمایه وارد معامله شود. نیمه ی دیگر به عنوان ذخیره در دوره های ناگوار معاملاتی عمل می کند. اگر اندازه ی حساب ۱۰۰۰۰۰ دلار باشد، فقط ۵۰٫۰۰۰ دلار برای اهداف تجاری در نظر گرفته می شود.
  • مبلغ درگیر در هر معامله باید به ۱۰ الی ۱۵ درصد کل سهام اختصاص یابد. یعنی از یک حساب ۱۰۰۰۰۰ دلاری معامله گران نسبت به سایرین ریسک پذیرتر هستند و پول بیشتری را به کار می گیرند. دیگران محافظه کار هستند.

ایجاد تنوع به جای محافظه کاری

گاهی تنوع معاملاتی برای جلوگیری از ضرر و زیان، بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. اگر یک معامله گر همزمان در چند بازار در حال معامله باشد سودهای اندک معاملات با ضررهای اندک دیگر معاملات از بین می رود. همواره باید تعادل را برقرار کرد، گروهی از معامله گران موفق تمرکز خود را روی یک بازار مشخص می گذارند.

تا زمانی که در روند درست بازار حرکت کنند این شرایط برایشان سودآور خواهد بود. برای کنار آمدن با هم بستگی مخالف بین سهامها تنوع در معامله نیاز است. خرید هم زمان ۴ ارز در بازار مثال خوبی از ایجاد تنوع نیست، زیرا در اغلب موارد روند نسبت به ارزهای خارجی به دلار آمریکا در جهت یکسانی قرار دارد.

دستورات معاملاتی

انتخاب نوع صحیح روش معاملات، یک عنصر ضروری در فرایند تاکتیکی است. برخی از روش های متداول عبارت اند از:

 تبیعت از بازار، توقف معامله، دستور توقف، معامله به محض رسیدن به قیمت.

١. تبعیت از بازار به سادگی به شما یا نماینده تان دستور می دهد که با قیمت فعلی بازار خرید یا فروش کنید. این امر معمولا در شرایط متغیر بازار یا وقتی معامله گر می خواهد از دستیابی به موقعیت معامله اطمینان حاصل کند ارجحیت دارد.

 ٢. معامله ی محدود، حد مجاز قیمتی را مشخص می کند که معامله گر برای انجام تجارت می پذیرد. محدودیت خرید زیر قیمت فعلی بازار قرار دارد و بالاترین قیمتی را که معامله گر حاضر به پرداخت آن برای خرید باشد، بیان می کند. در معامله محدودیت فروش بالاتر از قیمت بازار است و کمترین قیمتی است که معامله گر حاضر به فروش است.

 ٣. یک دستور توقف معامله می تواند برای ایجاد یک موقعیت جدید، جلوگیری از ضرر در موقعیت موجود یا محافظت از سود استفاده شود. این دستور توقف معامله در قیمت های غیر مجاز را مشخص می کند. توقف خرید با قیمت بالاتر از قیمت بازار و فروش با قیمت پایین تر از قیمت جاری بازار!

 هربار که این دستور صادر می شود معامله به تبعیت از آن در بهترین قیمت ممکن انجام می گردد. در صورت انجام خرید توقف فروش برای کم کردن مقدار زیان پایین تر از قیمت جاری بازار اجرا می شود. از آنجا که فرمان توقف به یک دستورالعمل بازار تبدیل می شود، قیمت واقعی ممکن است فراتر از قیمت توقف باشد، به خصوص در یک بازار متغیر و پویا.

ایجاد تنوع به جای محافظه کاری مدریت مالی

 ۴. یک دستور توقف هم شامل توقف معامله و هم یک حد مجاز است. این نوع دستورات غیرفعال شدن معامله و قیمت محدود را مشخص می کنند. زمانی که توقف صورت می گیرد دستور معامله تبدیل به نوع معامله می شود. این دستور زمانی که معامله گر قصد خرید یا فروش در نقطه ی شکست را دارد اما می خواهد قیمت معامله را نیز کنترل کند کاربرد دارد. 

۵. دستور معامله به شرط رسیدن به قیمت هدف شبیه به معامله ی محدود است. فقط زمانی که به قیمت محدود می رسد تبدیل به دستور تبعیت از بازار می شود. با این دستور قیمت را باید پایین تر از قیمت جاری در نظر گرفت. هنگامی که به قیمت حداکثر رسید، معامله در بازار انجام می شود. این نوع تجارت یک مزیت بزرگ نسبت به حد مجاز دارد.

دستور خرید محدود که پایین تر از قیمت بازار قرار دارد، حتی در صورت رسیدن به قیمت محدود، تضمینی برای انجام معامله نمی دهد. ممکن است قیمت از میزان محدود جهش کند و دستور را نادیده بگیرد و فرصتی برای انجام معامله ی محدود نباشد. زمانی که معامله گر قصد خرید دارد، آن هم در کف قیمت و از طرفی هم نخواهد شانس انجام معامله با قیمت محدود را از دست بدهد استفاده از این دستور به محض رسیدن به قیمت موردنظر بهترین گزینه است.

نتیجه گیری

هریک از این دستورات در مواقعی خاص مناسب است. هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. دستورات بازار موقعیت را تضمین می کنند، اما باید بازار را دنبال کرد. معامله ی محدود قیمت بهتری به ما می دهد و کنترل بهتری روی آنها دارد، اما از دست دادن معامله را به همراه دارد.

دستور توقف معامله در صورت وجود شکاف باعث از دست رفتن معامله می شود که از طرفی همین دستور باعث جلوگیری از ضرر شما می شود. البته استفاده از این دستور هم می تواند با ایجاد سیگنال خرید و فروش باعث شود که شما با قیمت نامناسبی معامله را انجام دهید. دستور آخریعنی شرط رسیدن به قیمت شبیه معامله ی محدود است که در جای خودش برای شما مفید است، اما از انجام برخی معاملات جلوگیری می کند.

بهتر است با انواع این دستورها بیشتر آشنا شوید و کاربرد آنها را در زمان مناسب بدانید و نقطه ضعفشان را نیز تشخیص دهید. هریک از این دستورات جایگاه خاصی در معاملات دارند. سعی کنید انعطاف پذیرترین و مناسب ترین آنها را انتخاب کنید.

برچسب ها :
شاخص
تحلیل تکنیکال
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید