ارز دیجیتالی لایت کوین؛ نقره ای در برابر بیت کوین طلایی

تیم بیدارز

Litecoin به عنوان برادر کوچکتر بیت کوین به حساب می آید. litecoin یک رمزنگاری غیر متمرکز است که از بدو ابداعش از سال 2011 اقتباس گسترده ای از آن شده است. لایت کوین فرمی از پول دیجیتال است که از بلاک چین برای نگهداری دفتر کل عمومی تمامی تراکنش ها استفاده می­کند.

لایت کوین برای انتقال مستقیم منابع مالی بین افراد یا مشاغل بدون نیاز به واسط مانند بانک یا سایر سرویس های پرداخت استفاده می­شود. سه ویژگی سرعت، تعداد کوین ها و بازار وسیع لایت کوین را متمایز می­سازد.

تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

سرعت

لایت کوین مبتنی بر برخی کدهای متن باز پشت بیت کوین توسعه یافته است؛ با برخی تفاوتهای قابل توجه که توسط چارلی لی (Charlie lee) به عنوان نقره ای از طلای بیت کوین یاد میشود. یکی از اختلافات اصلی بین این دو ارز رمزنگاری در سرعت معاملات آنها است.

به این دلیل آن که لایت کوین بلوک ها را 4 برابر سریعتر از بیت کوین ایجاد می­کند، لایت کوین میتواند مشروعیت معاملات را خیلی سریعتر ایجاد کرده و خیلی بیشتر از آنها را روی یک فریم زمانی پردازش کند.

تعداد سکه ها

یکی از دلایلی که برخی ارزهای رمزنگاری ارزش ذاتی را به خود اختصاص می دهند، محدود بودن منابع آنها است. هنگامی که تعداد مشخصی از بیت کوین (btc) یا litecoin (ltc) ایجاد شد، هیچ سکه جدید دیگری ایجاد نمی شود. بیت کوین محدودیت 21 میلیون سکه را دارد امام لایت کوی حداکثر تا 84 میلیون خواهد بود.

Market cap

 هر چند بیشتر تمایلات به بیت کوین است اما Litecoin همچنان در بین پنج ارز رمزنگاری برتر قرار دارد. این رتبه بندی ها بر اساس قیمت و تعداد ارز موجود در گردش تغییر می کنند.

استخراج لایت کوین

تفاوت دیگر میان بیت کوین ولایت کوین در الگوریتم هشینگ است که هر کدام برای یک حل یک بلاک استفاده میشود. همچنین تعداد سکه ها هر بار که یک راه حل پیدا می شود توزیع می شود.

رایانه هایی که به عنوان ماینرها شناخته می شوند از چرخه های GPU (واحد پردازش گرافیکی) و / یا CPU (واحد پردازش مرکزی) برای حل مشکلات ریاضی پیچیده استفاده می کنند و داده ها را در یک بلوک از طریق الگوریتم فوق منتقل می کنند تا زمانی که قدرت جمعی آنها راه حلی را کشف کند. در این مرحله کلیه معاملات موجود در بلوک مربوطه کاملاً تأیید شده و مهر و موم میشود.

ماینرها همچنین هر بار که بلوک حل می شود ثمره کار خود را به دست می آورند، زیرا تعداد سکه های از پیش تعریف شده در میان کسانی که کمک کرده اند توزیع می شود.

افرادی که به دنبال یافتن رمزنگارهای استخراج شده هستند، معمولاً به مزارع یا استخرها می پیوندند، جایی که قدرت محاسباتی آنها با دیگران در گروه ترکیب می شود تا این پاداش ها را به دست آورند.

همانطور که در بالا ذکر شد Litecoin و Bitcoin هنگام هش کردن از الگوریتم های متفاوت استفاده می کنند. بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند (الگوریتم Secure Hash) که نسبتاً پیچیده تر به نظر می رسد؛ Litecoin از یک الگوریتم فشرده حافظه استفاده می کند که به آن رمزگذاری scrypt گفته می شود.

الگوریتم های مختلف اثبات کار به معنای سخت افزارهای مختلف هستند و شما باید مطمئن باشید که دستگاه شما مشخصات فنی مناسب برای استخراج Litecoin را رعایت می کند.

کیف پول Litecoin

مانند بیت کوین و بسیاری ارزهای رمزنگاری دیگر، لایت کوین به طور معمول در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می شوند. انواع مختلف کیف پول وجود دارد. برخی از آنها مبتنی بر نرم افزار هستند و در رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما نصب میشوند و برخی دیگر کیف پول سخت افزار فیزیکی هستند.

یکی دیگر از روش ‌های امن اما در عین حال منسوخ و تا حدودی پیچیده برای ذخیره ارز دیجیتالی شما، ایجاد یک کیف پول کاغذ است که شامل تولید و چاپ یک کلید خصوصی در رایانه ای است که به وب وصل نشده است.

هر کیف پول دارای کلیدهای خصوصی است که برای دریافت و ارسال ارز به آدرس Litecoin شما لازم است. از آنجا که این کلیدها به صورت آفلاین در یک کیف پول سخت افزاری ذخیره می شوند، از نظر کیفی نسبت به کیف پول های متصل به اینترنت ذاتاً ایمن تر هستند.

این کیف پول های برنامه محور به شکل نرم افزار دسکتاپ یا موبایل وجود دارند و تقریبا برای همه سیستم عامل ها و دستگاه های محبوب قابل دسترس هستند. علاوه بر برنامه های شخص ثالث مانند Electrum، کاربران لپ تاپ و دسکتاپ نیز امکان نصب Litecoin Core را دارند. Litecoin Core کل بلاک چین را مستقیماً از شبکه همسان دریافت کرده و از دخالت واسطه در فرایند جلوگیری می کند.

Litecoin Blockchain Explorers

مانند سایر ارزهای رمزنگاری عمومی، کلیه تراکنش های Litecoin درون بلاک چین عمومی و قابل جستجو هستند. آسانترین راه برای جستجوی این سوابق یا جستجوی یک بلوک، تراکنش یا حتی آدرس از طریق یک جستجو گر بلاک Litecoin است. موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد و یک جستجوی ساده Google به شما کمک می کند تا مطلبی را پیدا کنید که متناسب با نیازهایتان باشد.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها