آموزش صفر تا پانصد خرید و فروش بیت کوین در کشورهای مختلف

تیم بیدارز

آیا قصد دارید یاد بگیرید چگونه بیتکوین را خرید و فروش کنید؟ در ادامه در این مطلب به صورت مفصل پیرامون شیوه خرید این ارز دیجیتالی از طرق مختلف صحبت خواهیم کرد. پس از آن به مجموعه سوالاتی که ممکن است در شیوه شکل گیری و معامله برایتان پیش آید پاسخ خواهیم داد.

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال

برای انتخاب یک صرافی موفق در سطح جهانی بایستی به پارامترهای زیر توجه داشته باشید.

ناشناس بودن: بیت کوین‌های خود را امن نگه‌ دارید

خرید به‌صورت نقدی ناشناس‌ترین و خصوصی‌ترین روش برای خرید بیت کوین است. می‌خواهيد بیتکوین را به‌طور خصوصی و ناشناس بخرید؟ باید روش‌های پرداخت زیر را حذف کنید.

 • انتقال بانکی
 • کردیت کارت (نوعی کارت اعتباری)
 • دبیت کارت
 • پی پال
 • هرگونه انتقال پولی که اطلاعات شخصی شما را نیاز دارد.

محدودیت‌ها : آیا می‌خواهید مقدار زیادی بیت کوین بخرید؟

اگر قصد دارید مقدار زیادی بیت کوین خریداری کنید، مثلاً 25 یا بیشتر، واسطه‌ها یا صرافی‌های بزرگ بهترین گزینه هستند.

کوین بیس محدودیت‌های زیادی برای خرید با اکانت بانکی دارد. کوین ماما همچنین بیشترین محدودیت‌ها را برای خرید بیت کوین با کارت اعتباری دارد. بیشتر صرافی‌های نقدی محدودیت برای خرید ندارند، با این ‌وجود محدودیت‌ها بین فروشندگان جز تغییر می‌کند و معمولاً کمتر از صرافی‌های آنلاین هست. خرید بیتکوین از طریق روش p2p بیدارز نیز بهترین گزینه خرید در حجم بالا در ایران است.

سرعت: اهمیت زمان خرید و انتقال بیتکوین

چه قدر سریع قصد دارید تا پول خود را به بیت کوین تبدیل کنید؟ روش‌های متفاوت پرداخت، کوین‌های شما را با سرعت‌های متفاوتی ارسال می کنند.

اگر خوش ‌شانس باشید و نزدیک محل سکونت خود ATM بیتکوین داشته باشید، استفاده از آن‌ها سریع‌ترین روش خرید بیت کوین است. طبیعتاً هنوز در ایران این دستگاه ها وجود ندارند، اما با مراجعه به این صفحه، میتوانید نقشه پرداکندگی عابربانک های پشتیبانی کننده از بیتکوین در کشورهای مختلف را مشاهده کنید. برخی کارگزاری‌ها برای خرید فوری استفاده از انتقال بانکی یا کارت‌های اعتباری را توصیه می‌کنند.

نرخ تبدیل

هیچ قیمت ثباتی برای بیت کوین وجود ندارد، از این لینک میتوان برای مشاهده میانگین قیمت بیتکوین در صرافی‌های بین‌المللی بزرگ استفاده و آن را باقیمت صرافی بید ارز خود مقایسه کنید.

شهرت: گول نخورید

چند سال از آغاز به کار صرافی مدنظر میگذرد؟ آیا این صرافی قابل ‌اعتماد است؟ این لینک می‌تواند شما را در پیدا کردن یک صرافی قابل‌اعتماد راهنمایی کند. بیدارز به عنوان اولین و معتبرترین صرافی ارز دیجیتال در ایران، شما را در انجام یک تراکنش تضمین شده یاری خواهد کرد.

هزینه‌ها: آیا شما وارد یک معامله خوب و به‌ صرفه شده‌اید؟

صرافی چه مقدار برای ارائه سرویس‌های خود کارمزد دریافت می‌کند؟ کارمزد تراکنش با توجه به روش پرداخت انتخابی شما بسیار متغیر است. توجه کنید که دریافت و برداشت بیتکوین هم مانند معامله کردن شامل کارمزد می‌شود.

برخی صرافی‌ها مبلغ دستمزد خود را در صورت افزایش قابل‌ توجه مبلغ معامله کاهش می‌دهند. (توجه کنید که کارمزد معمولاً درصدی از مبلغ معامله است و اینجا منظور کاهش درصد می‌باشد.) بیدارز با کارمزد 0.5 درصد از ارزش ریالی معامله، کمترین کارمزد را در بین صرافی های فعال در ایران دریافت میکند.

روش پرداخت

شما چگونه می‌توانید در ازای دریافت بیت کوین‌ها پول پرداخت کنید؟ روش پرداخت شاید مهم‌ترین عامل باشد.در بخش سوم با روش های پرداخت مبلغ معامله صحبت خواهیم کرد.

روش‌های پرداخت

از کجا می‌توانم بیت کوین بخرم؟

 1. به‌صورت آنلاین با استفاده از کارت اعتباری یا حواله بانکی
 2. خرید به ‌صورت نقدی در محل
 3. استفاده از ATM
 4. تبدیل پی پال به بیتکوین به‌ صورت آنلاین

کارت‌های اعتباری

کارت‌های اعتباری رایج‌ترین راه برای پرداخت به ‌صورت آنلاین هستند. بدین ترتیب طبیعی است که خیلی از مردم خواهان استفاده از این روش باشند.

چرا بیت کوین را با کارت اعتباری بخریم؟

بیشتر مردم با این روش پرداخت آشنا هستند و شاید راحت‌ترین راه برای خرید آنلاین باشد. ارسال بیتکوین به محض خرید از سایت های معتبر بدین روش دریافت میشود. به زودی امکان فروش فوری ارز در بیدارز راه اندازی خواهد شد که در آن کاربر به محض واریز مبلغ ریالی، ارز دیجیتالی خود را دریافت خواهد کرد.

چرا بیت کوین را با کارت اعتباری نخریم؟

1-کارمزدهای بالا. درصورتی‌که عجله ندارید و می‌توانید صبر کنید، بهتر است تا از انتقال بانکی برای کارمزد کمتر استفاده کنید.

2- این روش خصوصی و امن نیست، چرا که هویت شما برای خرید با کارت اعتباری افشا خواهد شد.

وب‌سایت‌های زیر به شما در خرید آنلاین بیت کوین با کارت اعتباری کمک می‌کند.

بید ارز ایران
Coinbase آمریکا ، کانادا، سنگاپور، کانادا
Coinmama جهانی
Cex.io جهانی
Bitpanda اروپا

حساب بانکی و حواله بانکی

در بسیاری کشورها انتقال بانکی بهترین روش برای خرید بیت کوین است.

چرا بیت کوین را با حساب بانکی (حواله بانکی) بخریم؟

 • روشی مناسب برای خرید مقدار زیاد بیت کوین.
 • حواله بانکی روشی با کمترین میزان کارمزد است.

چرا بیت کوین را با حساب بانکی (حواله بانکی) نخریم؟

 • معمولاً نیاز به تائید هویت شما دارد، بنابراین از لحاظ خصوصی و ناشناس بودن مناسب نیست.
 • این روش بسیار کند است، در آمریکا معمولاً حواله بانکی تا 5 روز کاری زمان می‌برد.
وب‌سایت‌های زیر به شما در خرید بیت کوین با حساب بانکی در سطح جهانی کمک خواهد کرد.

وب‌سایت‌های زیر به شما در خرید بیت کوین با حساب بانکی در سطح جهانی کمک خواهد کرد.

 • coinbase
 • coinmama
 • bitpanda

خرید نقدی

خرید نقدی اغلب سریع‌ترین و خصوصی‌ترین روش‌ها برای خرید بیت کوین است. شما معمولاً می‌توانید بیت کوین‌های خود را طی چند ساعت دریافت کنید.

چرا بیت کوین را به‌صورت نقدی بخریم؟

 1. این روش می‌تواند خصوصی‌ترین روش باشد، چراکه در اغلب موارد هیچ‌گونه اطلاعات شخصی نیاز نخواهد بود.
 2. این روش می‌تواند تقریباً در لحظه باشد. هیچ دلیل برای انتظار 5 روزه مثل حواله بانکی نیست.

چرا بیت کوین را به‌صورت نقدی نخریم؟

 1. این خصوصی بودن برای شما هزینه دارد. نرخ صرافی‌های نقدی معمولاً 5-15 درصد بالای نرخ بازار است.
 2. معمولاً این روش برای دزدها و کلاه‌بردارها مطلوب‌تر است. باید هوشیار باشید و از قوانین صرافی اطاعت کنید.

هیچ روش راحتی برای خرید بیت کوین در والمارت (نوعی فروشگاه زنجیره‌ای) وجود ندارد، سؤالی که بسیار پرسیده می‌شود. مکان‌های زیر بهترین مکان‌ها برای خرید نقدی بیت کوین است.

Local bitcoins جهانی
Bitquick آمریکا
Wall of coins آمریکا، آلمان، کانادا

خرید بیت کوین از ATM

ATM های زیادی سراسر دنیا برای خرید بیت کوین وجود دارند. شما به‌راحتی وجه نقد را وارد دستگاه می‌کنید، سپس دستگاه بیت کوین‌های شما را به کیف پولتان واریز می‌کند. از این لینک برای پیدا کردن ATM های اطراف خود استفاده کنید.

چرا بیت کوین را با ATM بخریم؟

 • ازآنجایی‌که در اکثر موارد هیچ‌گونه اطلاعات خصوصی درخواست نمی‌شود، این روش می‌تواند حد بالایی از خصوصی بودن رو ارائه بدهد.
 • اگر یک ATM نزدیک محل سکونت خود داشته باشید، این روش می‌تواند بسیار سریع و راحت باشد.

چرا بیت کوین را با ATM نخریم؟

 • این خصوصی بودن برای شما هزینه دارد. Atm ها معمولاً 5-15 سود بیشتری نسبت به میانگین بازار دریافت می‌کنند.

پی پال

پی پال به عنوان یکی از بزرگترین سرویس های پرداخت اعتباری در جهان به تازگی امکان خرید مستقیم ارزهای دیجیتالی را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

چرا بیت کوین را با paypal بخریم؟

درصورتی‌که در پی پال خود مانده‌ای وجود دارد می‌توانید به‌سرعت و به‌راحتی پی پال خودتان رو به بیت کوین تبدیل کنید. . کارمزد این روش بیش از 10 درصد می‌باشد؛ که این نرخ بالا خرید با کارت‌های اعتباری را به‌صرفه‌تر می‌کند.

بخش چهارم : سؤالات متداول

اگر کمی گیج شده‌اید هیچ مشکلی وجود ندارد، خرید بیت کوین آسان نیست و آسان کردن این کار همان دلیلی است که ما این مطلب را گردآوری کرده ایم.

زمان مناسب برای خرید چه زمانی است؟

این بازار مانند هر بازار دیگری غیر قابل ‌پیش‌بینی است. بیتکوین به ‌صورت هفت روز هفته و 24 ساعته معامله می‌شود و قیمت آن به‌صورت ثانیه‌ای تغییر می‌کند.

از ابزارهایی مانند our bitcoin price chart، cryptowatch یا tradingview برای تحلیل نمودار بیتکوین استفاده کنید. این نمودارها به شما کمک می‌کنند تا قیمت را در صرافی‌های مختلف و در زمان‌های متفاوت ببینید.

چرا خرید بیت کوین زمان‌بر است؟

این زمان طولانی، مشکل بیت کوین نیست، بلکه مشکلی از طرف سیستم پرداختی موجود است. معاملات بیتکوین حدوداً ده دقیقه برای تائید زمان می‌برد، انتقال بانکی در آمریکا حدود پنج روز زمان می‌برد تا تکمیل شود. این موضوع به این معناست که یک تاجر قادر نیست زیر پنج روز بیت کوین‌هایش را به یک مشتری عرضه کند مگر اینکه هر دو طرف ریسک آن را بپذیرند.

خرید بیت کوین از ATM

کد هش در معاملات ارزهای دیجیتالی چیست؟

هر تراکنش شامل بسته‌های اطلاعاتی آدرس فرستنده و گیرنده و مقدار زمان سپری شده (Timestamp) و مقادیر دیگر است. تمام این اطلاعات برای فرموله شدن در یک تابع هش ترکیب شده که کد شناسایی تراکنش (transaction Id) نامیده می‌شود.

Transaction ID یک مقدار هش است که برای شناسایی و تائید اینکه آن تراکنش انجام شده است مورد استفاده قرار می­گیرد. اولین بلاک در بلاکچین جنسیس بلاک نامیده می‌شود که شامل تراکنش‌هایی است که باهم ترکیب شده­­اند تا هش منحصربه‌فردی تولید شود.

وقتی بلاک دوم ایجاد می‌شود، هش جنسیس بلاک به تمام تراکنش‌های جدید آن بلاک جدید افزوده می‌شود. این فرایند برای هر بلاک جدید که بخواهد به بلاکچین اضافه شود، تکرار می‌گردد.

همیشه کد هش بلاک قبلی در هنگام ایجاد بلاک جدید به آن اضافه می‌گردد و این کار باعث ایجاد یک اتصال محکم بین بلاک‌ها می‌شود که امنیت آن را بالا برده و امکان دست‌کاری را غیرممکن می­سازد.به این طریق هر بلاک به بلاک قبلی از طریق هش متصل شده تا به جنسیس بلاک برسد. این کار موجب می‌شود بلاکچین امن، تغییر ناپذیر و شفاف باقی بماند.

منظور از کد هش در معاملات ارزهای دیجتالی همان کد پیگیری معامله است که پس از انتقال ارز در اختیار انتقال دهنده ارز قرار میگیرد. با در اختیار داشتن این کد میتوانید صحت انجام معامله را پیگیری نمایید. این کد نشان‌دهنده تمام جزئیات انتقال است. البته اطلاعاتی که به کمک این شناسه فاش می‌شوند به هیچ عنوان شخصی نیستند و فقط به معامله ربط دارند. کد هش همچون کلید عمومی حاوی 32 حرف و عدد است. نمونه کد هش در تصاویر زیر قابل مشاهده است که پس از انجام معامله نمایش داده میشود.

کد هش

آیا شما قادر هستید که بیت کوین‌های خود را بفروشید؟

بله، البته که می‌توانید؛ اغلب صرافی های ارز دیجیتالی امکان خرید و فروش بیتکوین را دارند. اگر قصد فروش بیت کوین‌های خود را ندارید، می‌توانید آن‌ها را خرج کنید. در صورتی‌که قادر نیستید بیتکوین ‌های خود را وارد یک چرخه مالی کنید، سرویس های بسیار زیاد برای خرج کردن بیت کوین وجود دارد.

چرا برای برخی صرافی‌ها باید هویت خود را در اختیار سیستم قرار دهم؟

این موضوع به قوانین kyc (کوتاه شده عبارت know your customer به معنی مشتری خود را بشناس می‌باشد) مربوط می‌شود که صرافی‌ها را ملزم می‌کند هویت واقعی مشتریان خود را ثبت کنند.

آیا هر شخصی قادر به خرید بیت کوین است؟

خرید بیت کوین نیازمند هیچ‌گونه پروانه یا اجازه‌ای نیست. شما فقط باید قانونی بودن بیتکوین را در کشور خود بررسی کنید. بیتکوین در بیشتر کشورها قانونی است.

آیا من باید بیت کوین فیزیکی بخرم؟

بیت کوین‌های فیزیکی سکه‌هایی از جنس فلز هستند که شامل یک کلید خصوصی درون آن می‌باشد. ما پیشنهاد می‌کنیم که از این روش دوری‌ کنید مگر اینکه با سکه‌ها آشنایی خوبی داشته باشید. از آنجایی‌که خرید سکه‌های فیزیکی روش خوبی به نظر می‌رسد، گاهی خالقان این سکه‌ها یک کپی غیر اصل از روی یک سکه اصل می‌سازند.

آیا می‌توانم جزئی از بیت کوین را خریداری کنم؟

البته که می‌توانید.هر واحد بیتکوین قابل ‌تقسیم به هشت رقم اعشار است که این به معنی قابل ‌تقسیم بودن هر بیتکوین به صد میلیون قسمت است. هر واحد جز بیتکوین یا هر 0.00000001 بیت کوین یک ساتوشی نام دارد.

چرا باید به ‌جای استخراج بیتکوین آن را بخرم؟

خیلی وقت پیش هر کسی می‌توانست که با کامپیوتر در خانه خود بیتکوین را استخراج یا ماین کند، اما امروزه فقط کامپیوترهای تخصصی با سخت‌افزارهای قوی قادر به انجام این کار هستند. به این موضوع مانند مثال زیر فکر کنید:

من باید طلا بخرم یا طلا را استخراج‌کنم؟ خب برای استخراج طلا شما به ماشین‌های بزرگ قدرتمند، مقدار زیادی زمان و پول برای خرید ماشین نیاز دارید. این دلیلی است که نشان می‌دهد چرا مردم اغلب طلا را به‌صورت آنلاین یا از طلافروشی خریداری می‌کنند. این موضوع برای بیتکوین نیز صدق میکند. درصورتی‌که قصد تلاش برای ماین کردن ندارید بهتر است تا آن را بخرید.

آیا من قبل از خرید به اکانت بیتکوین نیاز دارم؟

در واقع اکانتی برای بیتکوین وجود ندارد. برای خرید شما به یک کیف پول با پشتیبانی از بیتکوین نیاز دارید. در صورتی ‌که قصد نگهداری بیت کوین‌های خود را دارید، کیف پول یا والت جایی است که آن‌ها را نگهداری می‌کنید.

برای بیت کوین به این کیف پول‌ها اکانت گفته نمی‌شود، اما عملکرد والت تقریباً یکسان و مشابه اکانت است. تنها تفاوت مسئولیت شما در قبال امنیت کیف پول است چراکه این امنیت توسط یک بانک تامین نمی‌شود.

چگونه دریافت یک بیت کوین را بررسی کنم؟

شما قادر هستید در یک موتور جستجوی بلاک بیت کوین مانند smartbit این موضوع را بررسی کنید.

کد تگ یا destination tag

مهم ترین کاربرد تگ ها در صرافی های ارز دیجیتال متمایز دادن تراکنش ها از یکدیگر است. اغلب صرافی های آنلاین همچون بیدارز از یک آدرس مشترک برای تمامی واریز های خود استفاده می کند. اینجاست که نقش Tag برای متمایز کردن تراکنش ها از یکدیگر ضروری است. به نوعی کد تگ یک برچسب یا destination tag یک نوشته ثبت شده در بلاکچین است که باعث تشخیص آسان تر حجم واریزی به یک آدرس میشود. 

توجه داشته باشید برای ارسال ارز های دیجیتالی که از ویژگی کد تگ پشتیبانی میکنند، پرسیدن آدرس تگ و درج آن در فیلد مربوط هنگام ارسال ارز ضروری است. این کد ممکن است با نام های Payment ID، memoMessage و destination tag هم در دسترس باشد، از این رو حتما هنگام ارسال ارز به وجود این نوع فیلدها توجه داشته باشید.

کد تگ یا destination tag

چرا کسی باید بخواهد که بیت کوین بخرد؟

دلایل زیادی برای توضیح این موضوع وجود دارد. خیلی از مردم دوست دارند که بیتکوین بخرند و آن را برای مدت طولانی نگهداری کنند به امید این ‌که در آینده ارزش بیشتری پیدا کند. خیلی از مردم از بیتکوین برای ارسال پول برای نزدیکان خود که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند استفاده می‌کنند. بیتکوین یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای رمیتنس (رمیتنس به مبلغی گفته می‌شود که یک شخص برای خانواده خود در خارج از کشور محل سکونتش ارسال می‌کند) است.

مردم همچنین از بیتکوین برای خرید آنلاین کالا استفاده می‌کنند. شرکت‌های بزرگی مانند Microsoft، dell،newege و overstock بیتکوین را از مشتریان خود قبول می‌کنند.

بیتکوین همچنین در مقایسه با دیگر بازارها از لحاظ توقف ‌ناپذیری و قابلیت معامله 24 ساعته منحصربه‌فرد است. بیشتر بازارهای سهام فقط روزهای کاری از 9 صبح تا 5 بعدازظهر فعالیت می‌کنند؛ بنابراین بسیاری از معامله گران بیت کوین را به خاطر راحت و سریع بودن آن معامله می‌کنند.

آیا من می‌توانم سهام بیت کوین را خریداری کنم؟

بیت کوین علیرغم عملکرد مشابه با یک سهام به‌خودی‌خود یک سهام نیست. شما نمی‌توانید بیتکوین را از یک بنیاد سهام سنتی خریداری کنید. این شرایط ممکن است با تصویب bitcoin ETF تغییر کند.

وقتی شما بیت کوین می‌خرید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بیت کوین‌ها در حقیقت کدهای دیجیتالی مخفی هستند. وقتی شما بیتکوین خریداری می‌کنید فروشنده درواقع از یک کیف پول برای انتقال مالکیت به شما استفاده می‌کند. به ‌محض کامل شدن خرید شما، کدها به مالکیت شما در می‌آیند و دیگر متعلق به فروشنده نیستند.

چرا چینی‌ها در حال خرید مقادیر بسیار زیاد بیتکوین هستند؟

به نظر می‌رسد که چینی‌ها بسیار به ویژگی‌های بیت کوین، مانند سیاست‌های پولی آن و این موضوع که همه جای دنیا قابل‌استفاده است، علاقه‌مند هستند. همچنین نوسان پذیری بیت کوین آن را برای معامله گران جذاب می‌سازد.

چرا چینی‌ها در حال خرید مقادیر بسیار زیاد بیتکوین هستند؟

آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت کوین تقریباً در هر کشوری قانونی است. تنها چند کشور استفاده از بیت کوین را غیرقانونی می‌دانند. قبل از این‌که بیت کوین بخرید، حتماً قانونی بودن آن را در کشور خود بررسی کنید.

چرا قبل از خرید آلتکوین ها نیاز دارم تا بیت کوین بخرم؟

بیت کوین به‌ عنوان رمز ارز اندوخته‌ ارزهای دیجیتالی عمل می‌کند؛ بنابراین خرید آلتکوین ها قبل از خرید بیت کوین بسیار سخت است. به ‌محض خرید بیت کوین شما قادر هستید که آن را به دیگر رمز ارزها تبدیل کنید، این موضوع به دلیل قابلیت نقد شوندگی بالای بیت کوین و قابلیت معامله آن در همه صرافی‌های رمز ارز است؛ بنابراین بیشتر کوین‌ها در مقابل بیت کوین معامله می‌شوند تا اینکه با دلار یا یورو معامله شوند.

آیا هویت من هنگام خرید مخفی است؟

شما بیتکوین را با نام مخفی خریداری نمی‌کنید بلکه با نام مستعار خریداری می‌کنید. همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت عمومی و قابل‌ردیابی هستند؛ اما هویت واقعی شما در پشت آدرسی که در دسترس قرار می‌دهید قابل‌شناسایی نیست.

آیا من می‌توانم از چند صرافی استفاده کنم؟

اگر صرافی شما محدودیت ایجاد می‌کند، می‌توانید در صرافی دیگری اکانت باز کنید تا این توانایی را به خود بدهید که بیشتر بخرید. در حقیقت شما می‌توانید از هر تعداد صرافی که می‌خواهید استفاده کنید.

آیا من روی بیت کوین باید مالیات پرداخت کنم؟

در بیشتر کشورها شما باید برای خرید، فروش و یا کسب سود نوعی مالیات پرداخت کنید. در آمریکا شما با هر تراکنشی باید این کار را انجام دهید. از قوانین مالیاتی کشور خود مطلع باشید تا اطمینان حاصل کنید که مالیات موردنیاز روی بیت کوین را پرداخت می‌کنید.

چه راه‌های دیگری برای کسب بیت کوین علاوه بر خرید آن وجود دارد؟

درست مانند هر شکل دیگری از پول می‌توانید از کارفرمای خود برای دریافت حقوق خود به‌صورت بیت کوین درخواست کنید.

عرضه بیت کوین چگونه است؟

عرضه بیت کوین ثابت است. هرگز بیش از 21 میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت. هر 4 سال یک‌بار هاوینگ بیتکوین رخ می‌دهد که نرخ عرضه جدید نصف می‌شود.

برای قیمت بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این سؤالی است که هرکسی می‌پرسد و البته هیچ‌کس جواب این سؤال را نمی‌داند. اکنون بیش از 400 روز از بالاترین قیمت بیت کوین می‌گذرد. رکورد قبلی بیش از 1000 روز پابرجا ماند. خبر خوب اینجاست که توسعه‌دهندگان سخت در تلاش‌اند تا بیتکوین را به بهترین پولی تبدیل کنند که دنیا تا به ‌حال آن را به خود دیده است.

بخش پنجم: اجتناب از کلاه‌برداری‌های بیت کوین، پول خود را از دست ندهید

بیش از سه سال است که من از بیت کوین استفاده می‌کنم  و هرگز قربانی یک کلاه‌برداری نشده‌ام. از نکاتی که در این بخش توضیح داده‌شده استفاده کنید تا احتمال از دست دادن پول خود را به حداقل برسانید

کلاه‌برداری‌های زیادی در رابطه با بیت کوین وجود دارد. کلاه‌برداران تازه‌واردان این حوزه را هدف قرار می‌دهند و کمتر به سراغ حرفه‌ای‌ها می‌روند. قوانین ساده زیر را برای اجتناب از کلاه‌برداری‌های مربوط به بیت کوین دنبال کنید.

تحقیق

در مورد صرافی خود تحقیق کنید و از قابل ‌اعتماد بودن آن اطمینان حاصل کنید. از مجامع عمومی مانند reddit برای اطلاع از نظرات دیگر کاربران استفاده کنید.

بررسی امتیازات

در صورتی ‌که شما از یک صرافی p2p مانند بیدارز استفاده می‌کنید، نظرات در مورد فروشندگان را بررسی کنید. در صورتی ‌که نظرات درباره یک فروشنده مثبت بود، احتمالاً معامله بی‌دردسری را تجربه خواهید کرد، اما اگر نظرات منفی زیادی درباره یک فروشنده وجود داشت، بهتر است صبر کنید تا فروشنده بهتری پیدا کنید.

از ضمانت‌نامه استفاده کنید

خیلی از کلاه‌برداران از روش‌هایی مانند این استفاده می‌کنند.

“بیت کوین‌ها را برای من ارسال کن، به‌محض اینکه آن‌ها را دریافت کنم پول را از طریق پی پال واریز می‌کنم.”

هرگز همچین معامله‌ای را قبول نکنید. پرداخت‌های بیتکوین برگشت‌ناپذیرند. بنابراین در صورتی ‌که شما اول بیتکوین‌ها را ارسال کنید، کلاه‌بردار می‌تواند بیتکوین‌ها را نزد خود نگه دارد و پول را به شما ندهد.

همچنین پی پال بنابر طبیعت خاص بیتکوین که هویت فروشنده و خریدار را ثبت نمی‌کند، نمی‌تواند کلاه‌بردار را مجاب کند تا پول را برای شما ارسال کند؛ که این ممکن است هیچ راهی برای پس گرفتن بیت کوین‌های شمارا باقی نگذارد. برای خلاص شدن از این دغدغه، بهترین روش استفاده از سیستم خرید تضمین شده بیدارز است.

از سرمایه‌گذاری بیتکوین در شرکت‌های مختلف دوری‌کنید

سرمایه‌گذاری روی هر سرویسی که ادعا می‌کند روی بیتکوین بهره پرداخت می‌کند یا بیت کوین‌های شمارا افزایش می‌دهد بسیار ریسکی است و تقریباً می‌توان گفت که کلاه‌برداری است. حتی اگر به نظر خیلی درست به نظر برسد، از آن دوری‌کنید.

در مورد آلتکوین ها مراقب باشید

اول ‌از همه این سؤال مطرح می‌شود که آلتکوین چیست؟ آلتکوین به هر رمز ارزی به ‌جز بیت کوین گفته می‌شود. آلتکوین ها به‌ صورت جهانی و در بسیاری از صرافی‌ها معامله می‌شوند.

در مورد آلتکوین ها مراقب باشید

از سرمایه‌گذاری روی کوین‌هایی که در حال تجربه جهش‌های ناگهانی قیمت و حجم معاملات هستند خودداری کنید. چنین حرکاتی به‌خصوص برای کوین‌های ناچیز با حجم معاملات پایین می‌تواند به سقوط منجر شود.

بخش ششم: کوین‌های خود را امن نگه‌دارید

کوین‌های خود را در صرافی‌های بیت کوین نگه ندارید، استفاده‌کنندگان صرافی‌های بیت کوین بیش از یک بیلیون دلار از پول‌های خود را در هک‌ها و کلاه‌برداری‌ها ازدست‌داده‌اند

بیتکوین ‌های شما فقط در صرافی‌هایی امن هستند که توسط خود شما کنترل می‌شوند در اینجا به دو نمونه از فریب خوردن کاربرانی که بیت کوین‌های خود را به صرافی ها سرپرده اند اشاره می‌کنیم.

 • هک bitfinex که در آن 70 میلیون دلار گم شد.
 • Mt.gox، جایی که بیش از 450 میلیون دلار گم شد.

بنابراین این لطف را در حق خود انجام دهید و برای خود یک کیف پول انتخاب کنید و کوین‌های خود را کنترل کنید. برای مقادیر زیاد بیت کوین، ما به شما کیف پول‌های سخت‌افزاری را پیشنهاد می‌کنیم. کیف پول‌های سخت‌افزاری کوچک و آفلاین هستند که این ویژگی دست هکرها را از کوین‌های شما دور می‌کند.

سیر تا پیاز کیف پول مجازی؛ آشنایی با انواع کیف پول و بررسی مزایا و معایب

کیف پول‌های سخت‌افزاری راحت‌ترین راه برای امن نگه‌داشتن بیت کوین‌های شما است. استفاده از این کیف پول ها حتی برای کاربرانی که کمتر از دیگران فنی هستند نیز آسان است و احتمال خطا بسیار پایین است. از نمودار زیر برای مقایسه کیف پول های سخت‌افزاری بیت کوین استفاده کنید:

نام کیف پول صفحه‌نمایش     تاریخ عرضه  قیمت(دلار)
Ledger nano x  دارد 2019 119
Ledger nano s دارد 2016 59
Trezor t  دارد 2018 165
Trezor one دارد 2013 78

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها