آیوتا و پلتفرم شارژ هوشمند

تیم بیدارز

در آینده، همه ما از وسیله نقلیه برقی استفاده می‌کنیم و از طریق صفحات خورشیدی و توربین‌های بادی انرژی تجدید پذیر خود را به وجود می­ آوریم. با استفاده از شارژ هوشمند 100 درصد انرژی تولید شده را هم به کار می­گیریم یعنی تمام دستگاه‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند و لازم می‌شود برای این خدمات هزینه کنند.

شاید یک کم پیچیده به نظر برسد ولی در واقعیت متوجه این همه کار نمی­شویم. فرض کنید امروز خانه مانده­‎اید و دارید دور کاری انجام می­دهید و ماشینتان هم بیرون پارک است.

ماشینتان دارد از مازاد انرژی صفحات خورشیدی بالای مدرسه‌ای در همان نزدیکی شارژ می‌شود و بعد هنگام شب این انرژی ذخیره شده، چراغ خانه شما را روشن نگه می­دارد.

در طول شب توربین‌های بادی خارج شهر باتری ماشین شما را مجدداً شارژ می‌کنند تا صبح با شارژ 100 درصدی به سر کار بروید. برای اینکه این فرایند با موفقیت به صورت خودکار انجام شود، لازم است که تراکنش داده و ارزش برای هر یک از تبادلات میان دستگاه‌ها محاسبه شود.

در آینده این تبادلات رشد نمایی خواهند داشت. رویکرد سابق که طی آن تک‌تک این تبادلات ثبت و بعد از طریق بانک هزینه آن را پرداخت می­کردیم، مناسب این میکرو تراکنشها نیستند. خوشبختانه ارزهای دیجیتال به واسطه وجود دفتر کل توزیع شده راه جدید و مناسب‌تری را پیش روی ما قرار می­دهند.

فناوری دفتر کل توزیع شده یا DLT بستری امن، شفاف و همتا به همتا را فراهم کرده است که از تراکنش داده پشتیبانی می­کند. معروف‌ترین برنامه کاربردی که در بستر این فناوری کار می­کند، اسمش بیت کوین است که به خاطر داشتن یک سری از محدودیت­ها، آن‌قدرها برای این منظور مناسب نیست.

البته اخیراً جایگزین‌های بهتری معرفی شده‌اند. یکی از آن‌ها آیوتا است که از فناوری جدیدی به تام تنگل استفاده می­کند و برای انجام میکرو تراکنشهایی از این قبیل فوق العاده مناسب، سریع و تقریبا رایگان است، چراکه کاربران خودشان تمام تراکنش‌ها را تائید می‌کنند.

آیوتا رویکردی ایده آل و نامتمرکز است. جهت بررسی این امکان یک نمونه ایستگاه شارژ آزمایشی برای آیوتا ساخته شده است که در آن می­توان از آیوتا برای دریافت و پرداخت شارژ استفاده کرد؛ نیازی هم به کارت یا پرداخت حق عضویت نیست.

اگر ماشین‌ها، صفحات خورشیدی و توربین‌های بادی از طریق شبکه آیوتا با هم ارتباط برقرار کنند، می‌توانند به راحتی از تراکنش‌ها و هزینه‌های مربوط به آن‌ها سر دربیاورند. این شبکه امن، آسوده و قابل اعتماد است؛ همان چیزی که در دنیای هوشمند فردا به آن احتیاج داریم.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها