تاثیر بلاک چین بر سفر کردن + 5 شرکت فعال در زمینه بلاک چین و سفر

مهراب پارسیان‌فر

مقدمه
امروزه گروه زیادی از مردم در مورد راه‌های مختلفی که فناوری بلاک چین، صنعت سفر را بهبود می‌بخشد، هیجان‌زده هستند. یکی از دلایل اصلی این هیجان، شرکت‌های بی‌شماری است که می‌توانند در فرآیند سفر برای یک فرد، دخیل باشند. از آنجایی که بلاک چین، یک فناوری با کاربردهای زیاد است، این پتانسیل را دارد که تجربه سفر را با اجازه دادن به مصرف‌کنندگان برای تعامل مستقیم با ارائه‌دهندگان خدمات، تا حد زیادی بهبود بخشد. با افزایش فشار بر شرکت‌های مسافرتی در میان دیجیتالی شدن روزافزون خدمات، بلاک چین در صنعت سفر به عنوان یک شوالیه ظاهر شده است و به رهبران بازار کمک می‌کند تا مزیت رقابتی خود را حفظ کنند. در این مقاله، ما به کاربردهای بلاک چین در صنعت سفر و معرفی 5 شرکت برتری که نقش مهمی در ایجاد جایگاه بلاک چین در این صنعت دارند، خواهیم پرداخت.

بلاک چین (Blockchain) چیست و چگونه کار می‌کند؟

بد نیست برای درک بهتر ارتباط بلاک چین با صنعت توریسم، ابتدا توضیح کوتاهی درباره بلاک چین داشته باشیم. به عبارت ساده، زنجیره بلوکی یا بلاک چین را می‌توان به عنوان یک فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) توصیف کرد که شامل فهرستی از رکوردها (با نام مستعار بلوک‌ها) است و به طور ایمن به هم مرتبط می‌شوند. هر رکورد، که در اصطلاحات بلاک چین به عنوان “بلاک” شناخته می‌شود، حاوی اطلاعات تراکنش و یک مهر زمانی است. بلوک‌ها نیز دائمی هستند و بدون اجماع کل شبکه و بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی، قابل تغییر نیستند.

این دفتر کل غیر متمرکز در سراسر یک شبکه همتا به همتا گسترش می‌یابد، که به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بدون وجود یک مرجع مرکزی انجام داده و پیگیری کنند. علاوه بر سرعتی که این سیستم ارائه می‌کند، بلاک چین از تعدادی مکانیسم مانند رمزنگاری پیشرفته، چارچوب‌های امنیت سایبری، مدل‌های رفتار ریاضی و موارد دیگر برای پیاده‌سازی سطح بی‌سابقه‌ای از امنیت در سراسر شبکه استفاده می‌کند.

این سیستم پیچیده ثبت داده‌ها و انجام تراکنش‌ها، هک کردن یا تقلب کردن سیستم را برای هر کسی تقریبا غیرممکن می‌کند و این همان چیزی است که فناوری بلاک چین را برای توربوشارژ کردن خدمات دیجیتالی که شرکت‌های مسافرتی ارائه می‌دهند، ایده‌آل می‌کند. اینگونه است که فناوری بلاک چین در صنعت سفر می‌تواند به سلاحی در دست رهبران آینده‌نگر تبدیل شود.

اطلاعات شما باید با خودتان سفر کند

قبل از اینکه به کاربردهای فناوری بلاک چین در صنعت سفر بپردازیم، اجازه دهید با درک اولیه جنبه سفر مدرن که نیازها و موارد استفاده بلاک چین را در بر می‌گیرد، شروع کنیم.

به اشتراک‌گذاری داده‌ها، ستون فقرات صنعت سفر است، اعم از رزرو، ورود، اولویت‌های مسافر، جابجایی چمدان، به‌روزرسانی‌ها و اسکان. شبکه دیجیتالی هر شرکت هواپیمایی همواره با اطلاعاتی که در سراسر سیستم آن رد و بدل می‌شود، در حال تپش است و جابه‌جایی کاربران، جایی برای خطا ندارد.

با این نوع سیستم، آسیب‌پذیری‌های امنیتی و چالش‌های عملیاتی، به‌ویژه زمانی که یک سیستم مقیاس می‌گیرد، اهمیت خود را نشان می‌دهد. با افزایش ارزش و پیچیدگی داده‌های مشتری، پیچیدگی تهدیدات سایبری و رویکردهای عوامل مخرب نیز افزایش می‌یابد. حال سوال این است که آیا راهی برای کنترل این حجم اطلاعات در کنار بحث امنیت آن‌ها وجود دارد که بتوان در دسترس شرکت‌های مسافرتی قرار داد؟

پاسخ مثبت، و استفاده از بلاک چین در صنعت سفر است.

چگونه بلاک چین وضعیت موجود خدمات مسافرتی را تغییر می‌دهد؟

در ادامه چند مورد از جالب‌ترین و مهمترین کاربردهای فناوری بلاک چین در صنعت سفر و توریسم آورده شده است.

1. ردیابی چمدان

فناوری بلاک چین می‌تواند برای ردیابی و جابجایی چمدان‌ها، به‌ویژه در سفرهای بین‌المللی، بسیار ارزشمند باشد. در بسیاری از موارد، چمدان مشتری در طول سفر چندین بار جابه‌جایی را تجربه می‌کند. استفاده از یک پایگاه داده غیر متمرکز، اشتراک‌گذاری داده‌های ردیابی بین شرکت‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کند.

2. خدمات شناسایی مسافر

خدمات شناسایی برای صنعت سفر بسیار مهم است و بلاک چین به طور بالقوه می‌تواند به استاندارد صنعتی برای ذخیره این اطلاعات تبدیل شود. با استفاده از این فناوری، کاهش شدید زمان ورود یا صف در فرودگاه‌ها را شاهد خواهیم بود، زیرا یک اثر انگشت ساده یا اسکن شبکیه چشم می‌تواند جایگزین نمایش سنتی اسناد شود.

3. پرداخت‌های ایمن و قابل ردیابی

شاید مهم‌ترین استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت هتل‌داری و گردشگری و سفر، مربوط به پرداخت باشد. برنامه‌های کاربردی در تکنولوژی بلاک چین می‌تواند از خدمت به عنوان یک دفتر کل جهانی، ساده‌تر و ایمن‌تر کردن پرداخت‌های بانکی تا اجازه دادن به شرکت‌های مسافرتی برای پذیرش پرداخت با استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، کمک‌رسان مشتریان و شرکت‌ها باشد.

4. رزرواسیون غیر متمرکز

صنعت سفر فعلی تحت سلطه گروه کوچکی از آژانس‌های مسافرتی آنلاین (OTAs) است. این استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت سفر، زمینه جدیدی را برای شرکت‌ها در سطح جهانی ایجاد می‌کند و قدرت زیادی به هتل‌ها و همچنین مشتریان می‌دهند و با حذف واسطه‌ها، ارتباطات را ساده می‌کنند؛ چیزی که این فرآیند را برای همه مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند.

مثال مناسبی از فناوری بلاک چین در رزرو هتل و مسافرت، شرکتی مانند Webjet است که وابستگی خود را به فناوری بلاک چین افزایش داده تا مشکلات داده‌های زیاد و لحظه‌ای را از بین ببرند، کرایه‌های کمتری از مشتریان دریافت کنند و ارتباط بین فروشنده و کاربر را ساده‌تر کنند. چندین هتل در سراسر جهان نیز در حال بررسی این مفهوم هستند.

5. طرح‌های وفاداری مشتری

در نهایت، بسیاری از شرکت‌های مسافرتی، طرح‌های وفاداری مشتریان را اجرا می‌کنند. بلاک چین می‌تواند به این برنامه‌ها کمک کند، فرآیند را ساده‌تر کند، به مشتریان اجازه دهد راحت‌تر به اطلاعات مربوط به پاداش‌های وفاداری خود دسترسی داشته باشند و از آن‌ها استفاده کنند. در چنین سیستمی، پاداش‌ها را می‌توان به دارایی‌های دیجیتال تبدیل کرد و حتی می‌توان آن را در پلتفرم‌های مختلف رد و بدل کرد و به مشتریان انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به قبل می‌دهد. این موضوع به مشتریان این قدرت را می‌دهد که ارزش واقعی پیشنهادات شرکت‌های مختلف را مقایسه کنند. همچنین می‌تواند به مبارزه با تقلب در این زمینه کمک کند.

شرکت‌هایی که صنعت سفر را با استفاده از بلاک چین متحول کرده‌اند

تا این بخش از مقاله، توانستیم دلایل خوب و محکمی برای همکاری مداوم بلاکچین و سفر را مطرح کنیم. در ادامه، شرکت‌هایی را بررسی می‌کنیم که با دخیل کردن فناوری بلاک چین در کار خود، سفر و توریسم را به جایگاه جدیدی هدایت کرده‌اند.

1. Sandblock

در چرخه رقابتی توریسم و سفر، ارائه سیستم جوایز به مشتریان وفادار، چندین بار تکرار شده است، اما پروژه‌های جدیدتر در این حوزه با کمک فناوری بلاک چین، یک حرکت واقعی را ارائه می‌دهند. اگرچه نرخ مشارکت در برنامه‌های وفاداری هتل‌ها یا شرکت‌های خطوط هوایی بالا است، اما بسیاری از مشتریان مایلند در صورت معقول بودن قیمت استفاده از خدمات، امکانات بهتر و بیشتری را در دسترس خود داشته باشند.

Sandblock یک شرکت تازه وارد به این حوزه است که به دنبال تغییر چشم‌انداز وفاداری با پلتفرم بلاک چین خود می‌باشد. این سیستم به ارائه‌دهندگان سفر اجازه می‌دهد تا توکن‌های وفاداری شخصی خود را ایجاد کنند که می‌تواند مانند سکه‌های واقعی استفاده شود و با پاداش‌های فیات و برندهای خاص مبادله شود.

مشتریان می‌توانند از این توکن‌ها برای بازخرید جوایز استفاده کنند و همچنین می‌توانند با حضور فعال، درآمد بیشتری کسب کنند. Sandblock با ارائه داده‌ها و شفافیت بهتر و اکوسیستمی که ارزش مشتریان راضی‌تر و هدف‌یابی بهبودیافته را در بر دارد، به کسب‌وکارهای صنعت سفر کمک شایانی می‌کند.

2. Travelchain

Travelchain از یک بلاک چین منبع باز برای حذف واسطه‌ها در زنجیره تامین استفاده می‌کند. این شرکت به کاربران امکان می‌دهد داده‌های سفر را جمع‌آوری و کسب درآمد کنند. کاربران می‌توانند توکن‌هایی را به عنوان پاداش به اشتراک‌گذاری داده‌ها با ارائه‌دهندگان خدمات یا آژانس‌های مسافرتی دریافت کنند. توکن‌ها را می‌توان بعدا برای وجه نقد یا خدمات دیگر، بازخرید کرد.

شرکت‌هایی که از Travelchain استفاده می‌کنند، می‌توانند به اطلاعات دقیق‌تری درباره مسافران دسترسی داشته باشند و همچنین می‌توانند برای هدف‌یابی دقیق تبلیغات از این اطلاعات استفاده کنند. این شرکت‌ها همچنین تورها و تبلیغات سفارشی را بر اساس ترجیحات مسافران ارائه می‌کنند، بنابراین ارزشی را به همه ذینفعان ارائه می‌دهند.

3. Winding Tree

Winding Tree یک استارت آپ مبتنی بر بلاک چین است که از توکن بومی LIF برای ارتباط مستقیم مسافران با ارائه‌دهندگان خدماتی مانند راهنمایان تور، هتل‌ها و خطوط هوایی استفاده می‌کند. این شرکت کمک می‌کند تا هزینه‌های مربوط به مسافران را به حداقل برساند و همچنین هزینه‌های متحمل شده توسط ارائه‌دهندگان خدمات را کاهش می‌دهد. Winding Tree از پروتکل ERC827 و قراردادهای هوشمند برای ارائه خدمات بهتر برای ذینفعان صنعت سفر استفاده می‌کند. غیرانتفاعی بودن وضعیت این شرکت تضمین می‌کند که هیچ واسطه‌ای برای اضافه کردن هزینه‌های غیر ضروری به فرآیند رزرو وجود ندارد.

4. Webjet

رزروهای نادرست هتل‌ها، اغلب باعث ایجاد اضطراب و استرس در سفر کاربران می‌شود. وب جت، یک آژانس مسافرتی آنلاین محبوب، مدل جدیدی را برای جلوگیری از تجربه رزروهای اشتباه و آزاردهنده طراحی کرده است. سیستم وب جت با ثبت تمام ورودی‌ها در دفتر کل بلاک چین، اطلاعات مربوط به رزرو مشتری را به شکل غیر قابل تغییر ذخیره می‌کند که احتمال رزرو از دست رفته یا اشتباه را کاهش می‌دهد و چالش‌های بین فروشندگان و مصرف‌کنندگان را به حداقل می‌رساند. در کنار این موضوع، کاربران می‌توانند به شکل مداوم به کلیه اطلاعات سفرها و رزرواسیون‌های گذشته خود دسترسی داشته باشند. ویژگی‌های امنیتی بهبود یافته بلاک چین، محافظت بهتری را برای کل اکوسیستم سفر، در کنار سطح بالایی از مسئولیت پذیری و شفافیت برای کاربران و ارائه‌دهدنگان خدمات ارائه می‌دهد.

5. LockChain

به زبان ساده، LockChain به عنوان یک بازار مستقیم برای هتل‌ها و شرکت‌های مهمان‌پذیری که به دنبال اجاره ملک هستند، عمل می‌کند. این پلتفرم، خدمات پرداخت، مدیریت اموال و سایر جنبه‌های فرآیند رزرو را پوشش می‌دهد. از همه بهتر، به دلیل استفاده از یک سیستم غیر متمرکز، هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و در نتیجه هیچ کارمزد یا کمیسیونی از مشتریان دریافت نمی‌شود.

6. BeeToken / Beenest

یکی از مبتکرانه‌ترین موارد استفاده از بلاک چین، BeeToken یا Beenest، پلتفرم اشتراک‌گذاری خانه است. در این شرکت، از فناوری Blockchain برای برقراری ارتباط مشتریان با میزبان‌ها استفاده می‌شود تا آن‌ها بتوانند اقامت خود را ترتیب دهند و هزینه اقامت خود را پرداخت کنند. باز هم، هیچ کمیسیونی در این سیستم وجود ندارد، در حالی که پروتکل‌های پرداخت آن تحت نظارت بوده و کاربران را ایمن نگه می‌دارند.

7. Cool Cousin

شرکت Cool Cousin در سال 2016 راه‌اندازی شد و امروزه توسط مسافران بسیار زیادی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. Cool Cousin از طریق تجربه سفری که ارائه می‌دهد، می‌تواند به عنوان جایگزین بهتری برای گردشگران عمل کند. شناسایی جاذبه‌های بالقوه و نقاط برجسته یک منطقه، بخش بزرگی از فرآیند برنامه‌ریزی یک مسافر است. اگرچه وب‌سایت‌های مسافرتی محبوب مانند TripAdvisor و Lonely Planet مقدار مشخصی از راهنمایی‌های سفر را ارائه می‌دهند، اما تحت تأثیر مسائل خاصی هستند که ناشی از عدم وجود مدل‌های سود محور و شفافیت است.

اکوسیستم مبتنی بر بلاکچین این شرکت با تشویق راهنماهای محلی برای کسب درآمد از دانش محلی خود، یک فرصت تور حساب شده و معتبر را برای کاربران خود ارائه می‌دهد. سیستم‌های بازخورد و رتبه‌بندی برنامه، قابل اعتماد بوده و مبتنی بر بلاک چین می‌باشند.

جمع‌بندی

بلاک چین با مجموعه‌ای از خدمات که برای ساده کردن و مدرن کردن تجربه سفر طراحی شده‌اند، وضعیت موجود صنعت سفر را به چالش می‌کشد، مانند بررسی‌های بد، صف‌های طولانی، بی‌نظمی رزرو و هزینه‌های بالا. بلاک چین مزایای زیادی مانند تمرکززدایی، تغییر ناپذیری و امنیت بالا را ارائه می‌دهد که می‌تواند به معنای آغاز عصر جدیدی برای شرکت‌های مسافرتی و مسافران آن‌ها باشد.

در حقیقت، کنار آمدن با فناوری بلاک چین پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می‌رسد. با این حال، پتانسیل و ظرفیت عظیم آن برای تغییر صنعت سفر، یادگیری در مورد آن را مهم می‌کند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها