آشنایی با شیوه کار حساب ها و تراکنش‌ها در پلتفرم استلار | آموزش ویدئویی

تیم بیدارز

هر حساب استلار دارای یک کلید عمومی و یک جزء مخفی است . کلید عمومی با حرف G و جزء مخفی با حرف S شروع می‌شود. کلید عمومی برای به اشتراک‌گذاری امن است. افراد دیگر برای شناسایی حساب شما و تائید اینکه شما مجاز به انجام یک تراکنش هستید به آن احتیاج دارند. جزء مخفی، یک کلید خصوصی است که ثابت می‌کند مالک حساب هستید.

به عنوان یک کاربر، شما از طریق حساب ها با شبکه استلار تعامل می‌کنید. همه موارد موجود در دفتر کل از جمله حساب ها، دارایی‌ها، معاملات و … که متعلق به یک حساب خاص است در دفتر کل ذخیره میشوند . در نهایت دسترسی به حساب به وسیله رمزنگاری کلید عمومی یا خصوصی کنترل می‌شود.

شما باید بسیار دقت کنید که چگونه جزء مخفی خود را به اشتراک می‌گذارید. این موضوع مانند ترکیب یک قفل است. هر کسی که این ترکیب را بداند، می‌تواند قفل را باز کند. همچنین می‌توانید حساب‌های چند امضایی تنظیم کنید. این حساب ها  به چند جزء مخفی برای تائید تراکنش‌ها نیاز دارد. برای مثال انجام یک تراکنش باید توسط جزء مخفی مربوط به کلید عمومی آن حساب امضا شود.

در طول هر دور از توافق همگانی، نودها، امضای هر معامله را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها قبل از اعمال تراکنش در دفتر کل، با جزء مخفی مناسب امضا شده‌اند. 

معاملات متشکل از اقدامات انفرادی هستند. هر عملیات دستوری است که تغییراتی را در حساب‌های شما و دفتر کل اعمال می‌کند. این اقدامات برای ارسال پرداخت‌ها، وارد کردن سفارش‌ها در بورس غیرمتمرکز، انتشار نامه‌های اعتباری و موارد دیگر استفاده می‌شود.

با استفاده از برنامه‌هایی به نام کیف پول می‌توانید به حساب‌های خود دسترسی پیدا کرده و معاملات را ایجاد و امضا کنید. برخلاف کیف پول‌های فیزیکی که پول نقد در آن ذخیره می‌شود، کیف پول‌های رمزنگاری دارایی شما را نگاه داری نمی‌کنند. در عوض آن‌ها کلید مخفی را به روشی امن ذخیره کرده و یا اینکه تراکنش‌ها با آن جزء مخفی امضا می‌شوند.

دارایی‌های شما در کیف پولتان ذخیره نمی‌شود، بلکه با حساب شما در دفتر کل استلار همراه است. یک کیف پول معمولاً راهی برای مشاهده حساب ها و دارایی‌ها و داده های مرتبط با آن حساب به شما می‌دهد. همچنین اغلب به شما کمک می‌کند تا معاملات را تنظیم کرده و در سوی دیگر آن‌ها را امضا و در شبکه ارسال نمایید.

از آنجا که کیف پول‌ها به کلید مخفی شما دسترسی دارند، به‌کارگیری روش‌های امن برای حفاظت از آن‌ها بسیار مهم است. تاکتیک اصلی امنیت این است که دارایی‌های خود را در دو یا چند کیف پول برای دسترسی قرار دهید.

کیف پول سرد مکانی امن‌تر اما سخت‌تر برای دسترسی به کلید مخفی ذخیره شده است . از سوی دیگر یک کیف پول گرم، که یک مکان با امنیت کمتر اما در دسترس تر برای شما فراهم میکند .

کیف پول‌های سرد معمولاً یک کیف پول کاغذی هستند که فقط جزء مخفی حساب شما روی یک تکه کاغذ نگه داری می‌کنند اما کیف پول های سخت افزاری گجتی مانند یک فلش درایو بوده که اطلاعات را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند. کیف پول‌های گرم به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که همواره به اینترنت متصل هستند. این نوع کیف پول، اغلب یک برنامه در تلفن همراه، برنامه نصب شده بر روی رایانه یا یک سیستم مدیریت رمز عبور تحت وب است.

کیف پول‌ها به شما امکان می‌دهند معاملات را ایجاد یا کلید مخفی خود را در یک کیف پول تحت وب کپی نمایید. از آنجا که کیف پول‌های گرم همواره به شبکه اینترنت متصل هستند، افرادی می‌توانند کلید مخفی را به سرقت ببرند؛ بنابراین شما فقط باید مقدار ارز مورد نیاز را در این نوع کیف پول نگهداری نمایید.

در این نوع کیف پول باید اکثر منابع خود را در قسمت امن نگه دارید و فقط آن میزان که برای استفاده روزمره نیاز است را در قسمت قابل دسترس ذخیره کنید. یا برای امنیت بیشتر هنگام لزوم، دارایی‌ها را از کیف پول سرد درآورده و به کیف پول گرم منتقل کنید.

برای ارسال و دریافت آسان‌تر، پروتکل فدراسیون استلار، آدرس‌های استلار را در کلیدهای عمومی استلار حل می‌کند. آدرس‌های استلار آدرس‌هایی مانند ایمیل هستند که قابل خواندن بوده و تایپ کردن و اشتراک‌گذاری آن‌ها بسیار ساده‌تر از یک کلید عمومی است.

آدرس‌های استلار دو بخش دارند؛ نام کاربری و دامنه. آن‌ها با نماد ستاره به‌جای @ تقسیم می‌شوند. ستاره به گونه‌ای استفاده می‌شود که نام کاربری می‌تواند آدرس ایمیل باشد. هنگامی که شخص دیگری دارایی‌ها را به حساب‌های شما ارسال می‌کند، به‌جای تایپ کردن رشته‌های طولانی به عنوان یک کلید عمومی، دارایی‌ها را می­تواند به آدرس استلار ساده شما ارسال کند.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها