قرارداد هوشمند در پلتفرم تزوس چیست؟ | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۹/۰۹/۲۹ | ۱۲:۴۰ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه تعداد بازدید: ۸۲۳
قرارداد هوشمند در پلتفرم تزوس چیست؟  | بیدارز

تزوس رمزارزی با طراحی بلاک چین است که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به امنیت، قابلیت ارتقا و مشارکت به‌صورت آزادانه اشاره کرد.

تزوس در سال 2014 با در نظر گرفتن این موضوع که در حال حاضر بلاکچین های موجود، فاقد راهی برای تعدیل تصمیمات و ترفیعات هستند به وجود آمد. در دیگر جوامع بلاکچین ماینرها (استخراج‌کنندگان) و توسعه‌دهندگان بر سر تغییرات با یکدیگر به مشکل می‌خورند که این موضوع سبب ایجاد شکاف در جوامع، وجود فورک های شبکه و کاهش نوآوری‌ها می‌شود.

تزوس باهدف برطرف کردن این مشکلات با معرفی یک فرآیند نظارت رسمی بر شبکه بلاک چین خود به وجود آمده است.

امروزه استفاده‌کنندگان تزوس، آن را جامعه دیجیتال حقیقی می‌نامند چراکه تزوس برای این طراحی‌ شده تا به همه کاربران خود اجازه دهد تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند. برای به انجام رساندن این موضوع، تزوس درزمینه ابداعاتی چون قرارداد هوشمند امن، مشارکت آزادانه و ارتقا پذیری، پیش‌قدم شده است.

قرارداد هوشمند تزوس چیست؟

قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی کامپیوتری هستند که روی بلاکچین فعالیت می‌کنند. آن‌ها به ‌صورت خودکار عمل می‌کنند و فرآیندهایی غیرمتمرکز هستند که در حالت عادی به یک واسطه نیاز دارند.

به عنوان مثال تصور کنید که پیتر مدت یک سال برای دوست خود پیتر رمز ارز ارسال کند. برای این کار او می‌تواند از یک سرویس سند تضمینی برای نگه ‌داشتن پول خود و پردازش مبادلات استفاده کند؛ یا به‌ جای این کار می‌تواند پول خود را به یک قرارداد هوشمند تزوس بسپرد که کل مبادله را به ‌صورت خودکار پردازش می‌کند و پیتر پول خود را در زمان مشخص دریافت می‌کند.

به دلیل اینکه گاهی تزوس مبالغ بزرگی را مدیریت می‌کند، قرارداد هوشمند امن بسیار حائز اهمیت است چراکه ممکن است هکرها یک باگ در کد قرارداد پیدا کنند و آن را در جهت دسترسی به مبالغ قرارداد به کار ببرند.

قرارداد هوشمند تزوس چیست؟

در صوی دیگر ممکن است مردم پول خود را به یک قرارداد هوشمند ناامن واگذار کنند که هرگز قادر نباشند آن پول را پس بگیرند. هردوی این اتفاقات درگذشته برای بلاکچین رخ ‌داده است و مایه ننگی برای تاریخ رمزارز بر جای گذاشته است.

برای کمک به پیشگیری این موضوع، تزوس با استفاده از میسر کردن قرارداد هوشمند که می‌تواند به‌صورت رسمی تائید شود، امنیت را افزایش داده است. تأییدیه رسمی تکنیکی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به ‌صورت ریاضی، درستی کد خود را اثبات کنند و اطمینان حاصل کنند که این قرارداد همان‌گونه است که می‌خواهند.

این نوع قراردادها به وفور در محیط‌هایی مثل حمل‌ونقل و صنایع مالی که بر کدهای ضروری اتکا می‌کنند کاربرد دارد.

همان‌طور که قراردادهای هوشمند به ‌صورت رسمی اثبات می‌شوند، کمتر دچار خطاهایی می‌گردند که از طریق هک شدن و حمله‌های سایبری باعث گم‌شدن پول‌ها می‌شوند. این موضوع منحصراً سبب امنیت بیشتر تزوس برای پرداخت‌ها و دیگر مبادلات با مبالغ بالا می‌گردد.

برچسب ها :
تزوس
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید