چرا هزینه تراکنش های مبتنی بر شبکه اتریوم بالا رفته است؟

تیم بیدارز

آیا تا به حال در زمان پردازش یک تراکنش در بلاکچین اتریوم، این سوال برایتان ایجاد شده است که چرا گس اتریوم گران قیمت است؟ آیا در فضای کریپتو تازه کار هستید و شنیده اید که گس اتریوم گران قیمت است اما مفهوم آن را درک نکرده اید؟ در این مقاله به مهمترین جوانب گس اتریوم می پردازیم، و تاثیر آن بر معاملات کریپتو را بیان می کنیم.

گس اتریوم چیست؟

قیمت گس در اتریوم، در واقع کارمزدی است که در ازای پردازش تراکنش یا اجرای قرارداد در پلتفرم اتریوم اخذ می شود. بر همین اساس کارمزد تراکنش ها قیمت گذاری می شوند. 

قیمت گس که با واحد اتر مشخص می شود، توسط استخراج کنندگانی اخذ می گردد که وظیفه پردازش و تایید معاملات را بر عهده دارند.  گس را می توان به کارمزدهای بانکی تشبیه کرد که در تراکنش های بانکی اخذ می شوند. با این تفاوت که شامل اتریوم (دومین ارز رمزپایه مشهور پس از بیت کوین) می باشد.

ETH علامت ارز رمزپایه اتر است و کارمزد گس برای ETH نیز به صورت اتر اخذ می شود که با نام های «GWEI» یا «نانو ات» شناخته می شود. با پرداخت گس، منابع لازم به اپلیکیشن های غیرمتمرکز در ماشین مجازی اتریوم اختصاص می یابد و امکان اجرای ایمن را نیز فراهم می سازد.

قیمت گس و پرداخت gwei مربوطه، توسط ماینرهای شبکه انجام می شود. با این وجود ماینرها در تعیین قیمت گس با محدودیتی روبرو می شوند که به میزان منابع مورد نیاز برای پردازش یک تراکنش وابستگی دارد. گرچه می توانند از پذیرش تراکنش هایی با مبلغ گس پایین سر باز بزنند.

چرا گس اتریوم گران قیمت است؟

واحد gwei که بر روی تراکنش های بلاکچین اتریوم اخذ می شود، به بالاترین قیمت خود تاکنون رسیده است. امروزه تعداد افرادی که در پلتفرم های مالی غیرمتمرکز خواستار ETH هستند رو به افزایش است، و همین امر باعث افزایش تقاضا برای خدمات ماینرها نیز می گردد.

با وجود اینکه تنها چند میلیون بلاک ETH در گردش است، میلیون ها اتر (واحد اتریوم) برای خریداران قابل دسترسی گشته است. هزینه گس از هزینه تراکنش جدا است و به صورت جداگانه با واحد ETH پرداخت می شود. همانطور که گفتیم، گس gwei پرداختی برای محاسبه انرژی صرف شده برای تراکتش است، اما چه چیزی باعث می شود که قیمت آن بالا باشد و حتی از 500000 دلار فراتر رود؟

نحوه عملکرد تراکنش در پلتفرم اتریوم

هر تراکنشی که در بلاکچین ETH پردازش می شود، باید به عنوان بخشی از چارچوب موجود به بلاکچین افزوده شود. هنگام افزودن بلاک های جدید برای افزایش امنیت، استخراج کنندگان می توانند به عنوان توسعه دهنده ایفای نقش کنند.

همچون خودرویی که برای راه رفتن نیاز به بنزین دارد، گس ETH نیز لازمه اجرای تراکنش هاست. ماینرها در زمینه پذیرش یا عدم پذیرش تراکنش ها در پلتفرم اتریوم آزادی عمل دارند. به این صورت، فرآیند تراکنش بر پایه مزایده قرار می گیرد. هر کسی که بخواهد تراکنشی ارسال کند، از میزان گس که توانایی پرداخت آن را داشته باشد استفاده خواهد کرد. بنابراین، ماینر می تواند تصمیم بگیرد که کدام کارمزد تراکنش برایش سودمندتر است.

از آنجایی که کل این فرآیند بر پایه ساختار تشویقی صورت می گیرد، ماینرها معمولاً تراکنش هایی با قیمت گس بالاتر را انتخاب می کنند. این فرآیند باعث می شود تا کاربران قیمت گس خود را افزایش دهند، و در نهایت منجر به بالا رفتن قیمت گس می شود.

نحوه عملکرد تراکنش در پلتفرم اتریوم

گرچه این امر یک عیب نیز دارد. ممکن است قیمت واقعی gwei تراکنشی که ماینر انتخاب می کند به میزان کافی نباشد و به حدی که از محدوده گس بلاک خود فراتر نرود، نیاز به ریفاند داشته باشد. متاسفانه دیگر پیشنهاد دهندگان نیز از این موضوع بی اطلاعند. فرد پیشنهاد دهنده ممکن است به اندازه فردی دیگر پیشنهاد بدهد، اما در نهایت پیشنهادش رد شود.

همچنین ممکن است تراکنش های پیشنهادی به صورت معلق باقی بمانند و همین امر منجر به افزایش قیمت گس می شود. دیگر پیشنهاد دهندگان در شبکه نیز که از اتفاقات بی خبرند، ممکن است به خاطر بالا بردن احتمال انتخاب شدن تراکنششان و یا با امید ریفاند ETH، حد گس خود را افزایش دهند.

چه معاملاتی قیمت گس اتریوم را افزایش می دهند؟

با استفاده از پروتکل توکن ERC20 تراکنش ها یا قراردادهای هوشمند مختلفی می توانند در ماشین مجازی اتریوم ایجاد شوند. ایجاد این تراکنش ها نیازمند منابع محاسباتی مختلفی می باشد. از این رو، ماینرها قیمت گس متفاوتی برای هر یک تعیین می کنند.

از این ماشین می توان برای اجرای قراردادهای هوشمندی چون شرط بندی ها، مبادلات و یا دیگر توافقات مالی استفاده کرد. علاوه بر این، می توان از آن به عنوان محافظی استفاده کرد که اقلام با ارزش در آن خریداری می شوند. برای برخی دیگر نیز می تواند تسهیلات مناسبی برای قماربازی باشد که تحت تاثیر دستکاری خارجی قرار نمی گیرد. با تکمیل قراردادهای هوشمند، پرداخت ها با ارز ETH انجام شده و پول بیشتری کسب می شود.

نحوه عملکرد اکوسیستم اتریوم

اکوسیستم اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز و ایمن است، از این رو حتی یک اتر نیز نمی تواند بیخود و بی جهت استخراج شود. پردازش ایمن این اکوسیستم، اتر را تبدیل به یک ارز رمزپایه پرطرفدار کرده است. در شبکه بیتکوین نمی توان برای اجرا یا تکمیل فعالیت ها شروطی ایجاد کرد، اما در پلتفرم بلاکچین اتریوم این امر امکان پذیر است و یکی از تفاوت های اساسی اتریوم با بیتکوین محسوب می شود. در شبکه بیتکوین هیچ اجباری در مبادلات مالی وجود ندارد، بنابراین نیازی به کارمزد گس نیست و قرارداد هوشمندی وجود ندارد. 

اجرای موفقیت آمیز قراردادهای هوشمند و پرداخت کارمزدهای گس، نیاز به شخص ثالث و واسطه در تراکنش ها را حذف می کند. در عین حال که به صورت هوشمند اجرا می شود، نیاز به نماینده قانونی را نیز از میان می برد. تمامی این تراکنش ها باعث می شوند تا تقاضا برای ماینرها بیشتر شده و قیمت گس به افزایش ادامه دهد.

با تکمیل قراردادهای هوشمند و تراکنش ها، می توانید اتر یا Gwei را با ارزهای فیات همچون دلار مبادله کنید. در غیر این صورت، می توانید به مبادله آن در دیگر مبادلات کریپتو بپردازید.

سخن آخر

ماینرهایی که در پلتفرم اتریوم به عنوان توسعه دهنده فعالیت می کنند، برای اجرای تراکنش ها نیازمند کارمزد گس به صورت gwei هستند. از نظر فنی، گس اتریوم عبارت است از میزان انرژی لازم برای پردازش یک تراکنش. تقاضای بیشتر برای اتر و توانایی پلتفرم بلاکچین در اجرای قراردادهای هوشمند را می توان دلیل بالا بودن قیمت گس دانست.

سوالات متداول

آیا می توان از طریق جدول قیمت گس، قیمت گس یک تراکنش را تعیین کرد؟

جدول قیمت گس، شاخصی برای روند تراکنش ها در پلتفرم اتریوم است. با وجود اینکه از طریق محتوای جدوم می توان به میانگین میزان گس برای پردازش یک تراکنش پی برد، اما پردازش شدن یک تراکنش به انتخاب استخراج کننده بستگی دارد. تجزیه و تحلیل های موجود نیز می تواند به تعیین محدوده گس برای یک تراکنش کمک کند.

قیمت گس یک تراکنش چگونه پرداخت می شود؟

کارمزد گس با واحد اتر که همان gwei است، ارزیابی می شود. از آنجایی که تراکنش ها به صورت میانگین نیازمند حداقل 21000 گس هستند، برای پرداخت کارمزد تراکنش از طریق کیف پول، باید از توکن ها استفاده کرد.

کیف پول چطور کار می کند؟

کیف پول همچون نرم افزاری کار می کند که در آن یک حساب کاربری مشابه آدرس ایمیل خود دارید. از این طریق می توانید اترهای خود را مدیریت کرده یا gwei بخرید. کیف پول از طریق توکن فعال می شود. امکان به اشتراک گذاری توکن های موجود در کیف پول با دوستان یا دیگر کاربران وجود ندارد.

Follow:
تیم بیدارز
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها