استخراج بیت کوین برای مبتدیان | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۰۵ | ۰۰:۵۰ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه تعداد بازدید: ۱۰۸۳
استخراج بیت کوین برای مبتدیان  | بیدارز

 بیت کوین از کجا آمده است؟

بیت کوین مانند پول‌های سنتی پرینت نمی‌شود؛ آن‌ها استخراج می‌شوند. ماینر (استخراج کننده) شخصی است که از طریق یک سیستم اجرا کننده برنامه ماینینگ (استخراج)، اقدام به استخراج بیت کوین مینماید.

مانند خیلی از منابع طبیعی، تعداد محدودی از بیت کوین وجود دارد، از این رو به کسی که معادلات آن آن را تایید میکند، ماینر یا همان استخراج کننده گفته میشود.

تعداد کل بیت کوینی که می‌توان استخراج کرد ۲۱ میلیون است و تاکنون بیشتر از ۱۲ میلیون آن استخراج شده است. مانند ماینینگ در دنیای واقعی، شما باید انرژی مصرف کنید تا بتوانید این بیت کوین‌ها را استخراج نمایید.

این ماینرها (کامپیوتر) هستند که می‌بایست مسائل محاسباتی پیشرفته‌ای را حل کنند تا یک بیت کوین جدید تولید شود. البته به پاس قدردانی از ماینرها، مقداری از همان کوین به آنها تعلق خواهد گرفت. 

ماینرها فقط بیت کوین استخراج نمی‌کنند. آن‌ها از کامپیوتر خود برای اعتبار بخشی به تراکنش‌ها و جلوگیری از جعل و تقلب نیز استفاده می‌کنند. بنابراین هرچه تعداد ماینرها بیشتر باشد اعتبار بخشی به تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شده و امکان جعل کمتر می‌شود.

به این دلیل این کار سخت است که به ماینرها پاداش داده می‌شود. هنگام تائید اعتبار یک تراکنش، ماینر پاداش کمی خارج از آنچه در آن تراکنش انجام می‌گیرد برای این کارش دریافت می‌کند؛ بنابراین ماینرها دو بار پاداش دریافت می‌کند. یک بار برای اعتبار بخشیدن به تراکنش و دیگری وقتی که به صورت موفقیت آمیز بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌کنند.

 سودآور به نظر می‌رسد؟

خب؛ این کار خیلی سریع به سودآوری نمیرسد. ساتوشی کسی که بیت کوین را ابداع کرد می‌خواست تعداد بیت کوین‌هایی که هر دفعه استخراج می‌شوند ثابت باقی بماند. برای وی اهمیت نداشت که چه تعداد ماینر این کار را انجام می‌دهند.

هنگامی که ماینرهای بیشتری به شبکه اضافه می‌شوند سختی کار بیشتر می‌شود. در سال ۲۰۰۹ شما می‌توانستید ۲۰۰ بیت کوین به وسیله رایانه شخصی‌تان در خانه تولید کنید. اما تنها تولید یک بیت کوین در سال 2018 به وسیله همان سیستم 98 سال زمان میبرد؛ از این رو تراشه های ASIC ابداع شدند.

ASICها سوپر کامپیوترهای قدرتمندی هستند که برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند. از آنجایی که ماینرهای زیادی در چند سال اخیر برای این کار بسیج شده‌اند، تقریباً غیرممکن است که به تنهایی بتوانید بیت کوین استخراج کنید؛ برای حل این مشکل استخر استخراجی یا mining pool شکل گرفت.

گروهی از ماینرها که برای مواجهه با افزایش دشواری‌های استخراج بیت کوین گردهم آمده اند. هر ماینر برای سهمش از این کار مشترک پاداش دریافت کرده و این‌گونه است که بیت کوین جدید به وسیله ماینرها متولد می‌شود.

برچسب ها :
ماینینگ
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید