هرآنچه پیش انتخاب استخر استخراج ارز بایستی بدانید | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۹/۱۰/۰۱ | ۱۳:۲۶ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه تعداد بازدید: ۱۵۱۱
هرآنچه پیش انتخاب استخر استخراج ارز بایستی بدانید  | بیدارز

یکی از اولین سؤالاتی که هر کسی در زمینه‌ استخراج رمز ارزها با آن مواجه می­شود این است که آیا باید به یک استخر ملحق شویم یا به تنهایی استخراج کنیم؟

دلایل زیادی برای ملحق شدن به مخازن استخراج و هم علیه ملحق شدن به آن وجود دارد. با این حال اگر توزیع نرخ هش در شبکه­ بیتکوین به عنوان نمونه در نظر گرفته شود (و این ‌گونه هم هست)، آنگاه اکثر ماینر ها پیوستن به یک استخر را انتخاب می کنند.

نقاط قوت و نقاط ضعف

اگر تصمیم دارید به یک استخر استخراج ملحق شوید یا به تنهایی استخراج کنید، تصور کردن آن به ‌صورت یک سندیکای لاتاری، می­تواند مفید باشد. نقاط قوت و ضعفی که دقیقاً یکسان هستند. عملکرد انفرادی به این معناست که نباید پاداش را به اشتراک بگذارید، اما شانس شما برای دریافت یک پاداش، به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند. اگرچه یک استخر استخراج شانس بسیار بیشتری برای حل یک بلوک و برنده شدن دارد، اما این موضوع را در نظر بگیرید که آن پاداش در میان اعضای استخر تقسیم خواهد شد.

بنابراین ملحق شدن به یک استخر، جریان ثابتی از درآمد را ایجاد می­کند حتی اگر هر پرداخت در مقایسه با پاداش کامل بلوک، متوسط باشد (که در حال حاضر در 25 XBTC قرار دارد). ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای یک استخر استخراج مهم است که از بیشتر از 51 درصد قدرت هش شبکه فراتر نرود.

نقاط قوت و نقاط ضعف

اگر یک نهاد واحد کنترل بیشتر از 50 درصد قدرت محاسباتی یک شبکه ارز رمزنگاری شده را به دست بگیرد، به لحاظ تئوری می­تواند به کل شبکه آسیب زیادی برساند. در اوایل سال 2014 ابراز نگرانی ­های زیادی به وجود آمد که استخر استخراج بیت کوین GHash.io به این آستانه نزدیک شده است و ماینر ها اصرار دارند که این مخزن را رها کنند.

سختی ارز

در مورد بیت کوین سطح سختی ارز آن ‌قدر زیاد است که برای کسانی که عملکرد انفرادی دارند، رسیدن به یک استخراج سودآور از نظر عملی غیرممکن است. اگر شما یک مبتدی هستید، ملحق شدن به یک استخر استخراج روش خوبی برای به دست آوردن یک پاداش کوچک در یک بازه‌ زمانی کوتاه است. در واقع استخرها روشی برای تشویق ماینر های کوچک است که بتوانند درگیر بمانند و همچنان فعالیت داشته باشند. 

چه چیزی استخراج می­شود؟

بیت کوین تنها ارز موجود نیست. پیدا کردن فهرست هایی از استخرهای استخراج برای رمز ارز  انتخابی­تان آسان است.

یکی از روش های استخراج که بیت کوین آن را تسهیل می کند «استخراج ادغام شده» است. در اینجاست که بلوک هایی که برای بیت کوین به اثبات رسیده اند می توانند برای ارزهای دیگری که از همان اثبات الگوریتم کار استفاده می کنند، مورد استفاده قرار بگیرند (برای مثال، namecoin و devcoin). یک قیاس مفید برای استخراج ادغام شده این است که آن را مانند وارد کردن مجموعه­ یکسانی از اعداد به چندین لاتاری (قرعه کشی) تصور کنیم.

کاوشگران برای اولین بار که فاقد سخت افزار مخصوصاً قدرتمند هستند، باید به آلتکوین ها بیش از بیت کوین نگاه کنند، مخصوصاً ارزهایی که بر مبنای الگوریتم اسکریپت هستند نه SHA256. علت این است که سختی محاسبات بیت کوین، برای پردازنده هایی که در رایانه های شخصی عادی پیدا می­شوند بسیار زیاد است.

اگر شما در مورد اینکه چه ارزی را استخراج کنید اطمینان ندارید، یک استخر به نام Multipool وجود دارد که به صورت خودکار، سخت افزار استخراج  شما را در میان سودآورترین آلتکوین تعویض می کند. Multipool هر 30 دقیقه یک بار به روز رسانی می­شود و با گذشت زمان شاهد خواهید بود که دستگاه شما بین چندین آلتکوین تغییر می کند. در صورت لزوم استخر به شما اجازه خواهد داد سخت افزار خود را فقط روی یک آلتکوین نصب کنید.

با این حال مارک از سایت nut2pools.com در مورد این نوع استخر تعویض کننده گفته که:

پیروان وفادار سکه از آن متنفر هستند زیرا به محض اینکه سختی یک سکه افت می­کند، سودآوری آن بالا می رود. آنگاه multipool ها سریعاً می‌چرخند، مشکل طی چند ساعت هل داده می­شود، سپس دوباره آن را رها می کنند. این امر باعث می شود پیروان وفادار سکه مجبور باشند مجدداً  سختی را در یک سودآوری بسیار کم، برگردانند

پاداش های استخر

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه به کدام استخر استخراج ملحق شوید، باید ارزیابی کنید که هر مخزن به چه میزان پرداخت های خود را به اشتراک می گذارد و (در صورت لزوم) چه هزینه هایی را کسر می­کند.

طرح­ های زیادی وجود دارد که به وسیله آن‌ها استخرها می توانند پرداخت ها را تقسیم کنند. اکثر آن‌ها روی میزان سهامی تمرکز می کنند که یک ماینر به عنوان «اثبات کار» به استخر ارسال کرده است.

سهام مفهوم پیچیده ایست که باید درک کنیم. دو چیز را در ذهن داشته باشید: اولاً استخراج یک فرایند حل پازل پنهانی و رمزی است؛ ثانیاً، استخراج یک میزان دشواری دارد. زمانی که یک ماینر یک بلوک را حل می­کند، یک میزان دشواری متناظر برای آن راه حل وجود دارد.

آن را به صورت یک معیار کیفیت تصور کنید. اگر امتیاز سختی راه حل ماینر بالای میزان دشواری کل ارز باشد، به آن زنجیره بلوک ارز اضافه می­شوند و سکه ها پاداش می گیرند.

علاوه بر این، یک مخزن کاوش یک میزان دشواری را در میان 1 و سختی ارز قرار می دهد. اگر یک کاوشگر یک بلوک را برگرداند که امتیاز میزان سختی آن بین سطح دشواری مخزن و سطح دشواری ارز باشد، بلوک به صورت یک سه ثبت می­شود.

هیچگونه استفاده ­ای برای این بلوک های سهم وجود ندارد، اما آن‌ها به صورت اثبات کار ثبت می­شوند تا نشان دهند که ماینر ها سعی دارند بلوک­ ها را حل کنند. آن‌ها همچنین نشان می­دهند که چه میزان قدرت پردازشی را در مخزن به کار می‌برند. هر چه سخت افزار بهتر باشد، سهام بیشتری تولید می­شود.

پاداش های استخر

اصلی ترین نسخه تقسیم پرداخت ها به این روش، مدل پرداخت به ازای سهم یا PPS است. تغییرات در این نوع، محدودیت هایی را روی نرخ پرداخت شده به ازای پرداخت، قرار می دهند؛ برای مثال حداکثر پرداخت سهام یکسان در هر سهم (ESMPPS) یا حداکثر پرداخت مشترک به ازای هر سهم (SMPPS).

استخرها ممکن است پرداخت ها را برای اینکه اخیراً ماینر ها چگونه سهام را ارسال کرده اند، اولویت بندی کنند یا احتمال دارد این کار را انجام ندهند؛ برای نمونه حداکثر سهام اخیر به ازای هر سهم (RSMPPS). 

فاکتور دیگری که باید در نظر بگیریم، این است که استخر چگونه از پرداخت های ماین شما کسر خواهد کرد. مقادیر عادی در بازه­ی 1 تا 10 درصد قرار دارند. با این حال، برخی از مخزن ها چیزی را کم نمی کنند.

آغاز ماینینگ یک استخراج

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام ارز ماین شود و برای کدام استخر کار کنید، زمان شروع کار است. شما باید در وب سایت استخر مورد نظر یک حساب ایجاد کنید که دقیقاً مثل ثبت نام در هر وب سرویس دیگری است. زمانی که یک حساب ایجاد می کنید، باید یک «کارگر یا ورکر» ایجاد کنید.

شما می توانید برای هر قطعه از سخت افزار ماینینگی که استفاده می کنید، چندین کارگر ایجاد کنید. تنظیمات پیش فرض در اکثر استخرها این است که برای کارگران یک شماره به عنوان اسمشان به آن‌ها تخصیص داده می­شود و ‘x’ هم به عنوان رمز عبور به آن‌ها اختصاص داده می­شود، اما شما می توانید این مشخصات را به هر چیزی که دوست دارید، تغییر دهید.

برچسب ها :
ماینینگ
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید