چرا علیرغم ضعف های اتریوم، باز هم برنامه های غیر متمرکز علاقه به کار با آن دارند؟ | بیدارز

نویسنده: تیم تحریریه بید ارز
تاریخ: ۹۹/۱۰/۱۳ | ۱۱:۵۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۲۰ دقیقه تعداد بازدید: ۶۵۳
چرا علیرغم ضعف های اتریوم، باز هم برنامه های غیر متمرکز علاقه به کار با آن دارند؟  | بیدارز

بعد از سال­ها و انجام چندین آزمایش، اتریوم هنوز هم انتخاب شماره یک در بین برنامه­ نویسان برنامه­ های غیر متمرکز باقی مانده است که آن را برای گسترش محصولات و خدمات خود به کار می­برند.

دی اپ مارکت ریپورت Q1  2020" که توسط Dapp.com منتشر شده است، به وضوح روند رو به رشد را نشان می­دهد، زیرا آمارها حاکی از آن هستند که 635 برنامه غیر متمرکز یا تقریباً نیمی از کل اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز کاربردی در بازار، مبتنی بر شبکه اتریوم همراه با 616،369 کاربر فعال هستند.

حتی با وجود حال و هوای به ظاهر تیره و تار حاکم بر اقتصاد جهانی، اتریوم که در عصر طلایی خود در بازار مالی غیر متمرکز قرار دارد، به سرعت در حال گسترش است. در سه ماهه آخر سال 2020، میانگین میزان فعالیت روزانه کیف پول­ هایی که با اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز اتریوم سرو کار داشتند، در مقایسه با سه ماهه قبلی 16 درصد افزایش یافته است. گزارش دی اپ مارکت ریپورت  Q4  2020" که توسط DappRadar انجام شده است، به طور شفاف روند رو به رشد را نشان می­دهد.

چرا دقیقاً برنامه­ نویسان اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز با وجود تأخیر در به روز رسانی آن، مقیاس­پذیری ضعیف و رقابت شدید با امثال EOS، همچنان به اتریوم وفادار هستند؟

چرا برنامه­ نویسان اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین اتریوم را انتخاب می­کنند؟

چرا برنامه­ نویسان اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین اتریوم را انتخاب می­کنند؟

2017: اولین و تنها سیستم عامل اپلیکیشن­های غیرمتمرکز

امروزه اتریوم تنها سیستم عاملی نیست که به برنامه ­نویسان این امکان را می­دهد تا اپلیکیشن­ های خود را راه­ اندازی کنند، اما همیشه این‌گونه نبوده است. برای اولین اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز مانند Bancor که در سال 2017 پدید آمدند، اتریوم تنها راهکار اثبات ­شده و قابل اعتماد بود. نیت هندمن مدیر عامل Bancor، به کوین تلگراف گفته است: وقتی Bancor در ژوئن سال 2017 به عنوان اولین پروتکل DeFi راه ­اندازی شد، هیچ رقیب مشخصی برای اتریوم وجود نداشت بنابراین انتخاب کار سختی نبود.

2017: اولین و تنها سیستم عامل اپلیکیشن­های غیرمتمرکز

بنا به گفته هندمن، با 120000 دلار هزینه روزانه توسط کاربران خود در DApp، Bancor همچنان نسبت به انتخاب اتریوم متعهد مانده است، زیرا استفاده و توسعه DeFi همچنان کامل­ترین و کارآزموده­ ترین در نوع خود است.

Aave یکی دیگر از اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز بزرگ مالی است که در رتبه نهم معاملات روزانه قرار دارد و  چندین سال است که بر روی اتریوم اجرا می­شود. 

استانی کولچو، مدیر اجرایی این سیستم عامل،  در مصاحبه با کوین تلگراف، خاطرنشان کرد:

هنگامی که ما شروع به کار روی شبکه  اتریوم کردیم، اتریوم تنها شبکه با قراردادهای هوشمند بود

همچنین در هردو پروژه به این موضوع اشاره شد که اتریوم به عنوان سیستم عامل پیشگام در اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز، توانسته است رهبری خود را از نظر نقدینگی و امنیت حفظ کند و همین امر باعث شده تا سال­ های زیادی نسبت به آن‌ها وفادار بماند.

سایر پروژه ­های بلاکچین با موفقیت ابزارهای اتریوم را بهبود بخشیده و راه حل­ های با دوام­تری را ارائه داده­ اند. از جمله آن‌ها می توان به Ava Labs، یک سیستم عامل که روی بلاکچین فعالیت می کند و توسط امین گان سیرر، استاد دانشگاه کرنل و محقق برجسته در حوزه بلاکچین تأسیس شده است، اشاره کرد.

بسیاری از افراد قبل از اتریوم، مفهوم واقعی سرمایه غیر متمرکز را به سخره گرفتند و آن را امیدی واهی دانستند. اتریوم ثابت کرده است که ترکیب مجموعه ای از برنامه نویسان با استعداد و سند باکس ضروری را می­توانند برای ایجاد دیدگاه ­های خود استفاده کنند

کوین سکنیکی، همکار سیرر و یکی از بنیانگذاران Ava Labs، موافقت کرد که با شروع این پروژه هیچ گزینه موجه دیگری وجود نداشته باشد که بتواند مشکل مقیاس­ پذیری را حل کند و DeFi را از رسیدن به توان بالقوه کامل خود باز دارد.

طیف گسترده ابزارهای توسعه و کیفیت تجربه کاربر 

شبکه اتریوم به خاطر تجربه منحصر به فرد کاربری خود که در گروه خاص خودش قرار دارد، شناخته می شود. مجموعه ابزار توسعه شبکه شامل قالب ­های بی­ شماری از جمله MetaMask، ثبت­ کننده تراکنش­ ها و مرورگر مخصوص آن است که برای بهبود سریع تر طرح مجازی اتریوم، معروف به EVM ساخته شده است.

این سیستم عامل از قابلیت ­های کاربردی گسترده ­ای برخوردار است و به برنامه ­نویسان این امکان را می­دهد که برخلاف برنامه­ های بیتکوین که توسط یک قسمت از پروتکل چند منظوره ترکیب شده ­اند، صدها هزار اپلیکیشن متنوع را خلق کنند.

این تطبیق ­پذیری با استفاده از EVM منحصر به فرد حاصل می شود که نرم افزاری تخصصی است و بدون در نظر گرفتن زبان نوشتاری، از راه ­اندازی هر اپلیکشنی پشتیبانی می­کند و امکان استقرار برنامه­ هایی را فراهم می­ آورد که دارای سیستم عامل مخصوصی نیستند؛ بنابراین ایجاد شبکه مجزا برای استفاده از قابلیت ­های بلاکچین در حل مسائل و فراهم کردن امکانی برای برنامه­ نویسان برای اینکه از سیستم اتریوم آماده استفاده کنند، می­تواند غیرضروری باشد. 

فرانسسکو ویولی در مصاحبه با کوین تلگراف گفت:

ما اتریوم را به دلیل ضمانت ایمنی قوی و قابل درک شبکه، ابزارهای برتر توسعه و منابع عالی مستندات موجود، انتخاب کردیم

کارآمدی شبکه اتریوم به برنامه­ نویسان این امکان را می­دهد تا طیف وسیعی از راهکارها را ایجاد کنند که محدود به قراردادهای هوشمند برای مدیریت زنجیره تأمین، اپلیکیشن هایی مانند برنامه­ های کمکی یا بازی­ ها، سرویس­ هایی برای شناسایی کاربر، مبادله دارایی­ های غیرمتمرکز و حتی سیستم های رأی­ گیری الکترونیکی برای انتخابات سیاسی نمی ­شوند. 

اثر شبکه و برنامه­ نویسان با تجربه

با تشکر از تعداد زیادی از برنامه­ نویسان درگیر، به دلیل در دسترس بودن اسناد گسترده و به‌ روزرسانی‌ های مداوم، اتریوم بهترین سیستم عامل برای استقرار هر زیرساخت اعم از بازی، ابزار مالی یا شبکه­ های اجتماعی در نظر گرفته می­شود. این کار به تجربه و دانش بنیادی زیادی در برنامه­ نویسی احتیاج ندارد، زیرا اپلیکیشن­ های مربوطه بر اساس ساختار غیرمتمرکز مبنا ایجاد می­شوند.

این تطبیق­ پذیری در جامعه برنامه ­نویسان با تجربه و پشتیبانی عظیم از آن‌ها، این امکان را می­دهد تا به صورت موثر عیب یابی کرده و برنامه­ های خود را با حداقل اشکالات راه ­اندازی کنند. طبق گزارشی که توسط کنسنسیز در اول ژوئن سال 2018 منتشر شد، این نتیجه حاصل شد که مجموعه اتریوم در آن زمان حدود 250000 برنامه­ نویس داشت و 94 درصد از کل استارت ­آپ­ های بر بستر بلاکچین بر اساس این سیستم عامل ساخته شده­ اند. به نظر می­رسد اتریوم تنها شبکه بلاکچینی با تعداد زیادی مهندسین فنی آموزش ­دیده است. به گفته هندمن در Bancor، این امر عامل اصلی عملکرد یکپارچه سیستم هست.

تیم اصلی Bancor اغلب بر روی قراردادها کار می­کند، بنابراین داشتن یک اکوسیستم قوی از برنامه ­نویسان طرف دیگر، برای دستکاری قراردادها مفید است و رابط­ه ایی را بین کاربران درگیر به وجود می ­آورد که از بررسی اپلیکیشن­ های جدید زنجیره مالی بسیار هیجان­ زده هستند

بسیاری از برنامه ­نویسان به اثر شبکه قدرتمند اتریوم به عنوان عامل ضروری برای ساختن اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز اشاره می­کنند. طبق گفته Dapp.com، MakerDAO محبوب ­ترین DApp مبتنی بر اتریوم است. نیکلاس کانکل، رئیس سرویس­ های پشتیبانی در MakerDAO، به کوین تلگراف توضیح داد که منظور از اثر شبکه در اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز چیست:

اتریوم خیلی زود ویژگی های اصلی تمرکززدایی را بنا نهاد که بر اساس آن مجموعه ­ای از برنامه ­نویسان پرشور را جذب خود کرد. اثرات شبکه به ویژه ترکیب پروتکل ­ها، بسیار قدرتمند هستند و نمی­توان آن‌ها را نادیده گرفت. برنامه نویسان اتریوم را انتخاب می­کنند چراکه کل اکوسیستم عناصر اولیه از جمله Dai، Uniswap، Compound و  MetaMask را در بر دارد. این مجموعه بسیار بزرگ است و هر روز بیشتر پیشرفت می­کند.

«وقتی برنامه­ نویسان جدید به دنیای بلاک چین می­ پیوندند، متمایل به سمت مجموعه­ های بزرگ با بیشترین تجربه، ابزار و پروژه­ های مشارکتی هستند و شاهد هستیم که همین حالا این پدیده در جنبش رو به رشد DeFi آشکار است.»

مجموعه اتریوم وسیع ­ترین مخاطب را برای اتخاذ گسترده فن­اوری­ های DeFi و Web 3.0 دارد. بنی هاکاک، مدیر عامل شرکت LiquidApps (یک شرکت فناوری متمرکز بر بهینه ­سازی توسعه غیر متمرکز است) همین نقطه نظر را به اشتراک گذاشته و اظهار می­کند: تأثیرات شبکه اتریوم، به ویژه در بخش DeFi، به اکوسیستم مزیت مشخصی می­بخشد که آن را در حال پیشرفت، نگه می­دارد.

 شرکت LiquidApps

همچنین اهمیت اثر شبکه در ایجاد برنامه­ های مالی توسط Raise (نوعی پلتفرم بر بستر بلاکچین) به وضوح قابل نمایش است. بنیانگذار آن فرانسسکو ویولی، درباره انتخاب این پروژه به کوین تلگراف توضیح داد:

یک مجموعه برنامه­ نویسی فوق­العاده قوی که نه تنها اثر شبکه ­ای را ایجاد می­کند، بلکه اجازه می­دهد تا در پروژه ­های جدید از مستندات، مجموعه اطلاعات و تخصص دیگران حداکثر استفاده شود، اما همچنین توجه مشاغل بزرگتر و صندوق­ های سرمایه­ گذاری را به خود جلب می­کند، زیرا با این اقدامات حداکثر تلاش خود را درباره قابلیت اجرا و ماندگاری راهکارهای بلاک چینی انجام می­دهد.

امنیت و ثبات

در دسترس بودن کاربران و برنامه­ نویسان با تجربه در اتریوم، این اجازه را می­دهد تا به آزمایش­ های دائمی و رفع اشکال بپردازند، بدین ترتیب به امنیت و ثبات کلی سیستم کمک می شود.

افتخار و لذت اتریوم به دلیل سیستم مجازی غیر متمرکز است که هر برنامه­ نویسی می­تواند از آن برای استقرار اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز استفاده کند. قراردادهای هوشمند با استفاده از برنامه نوشته شده به زبان اصلی برنامه نویسی Solidity، منابع EVM را مدیریت می­کنند. برنامه­ نویسان به سندهای ساخته شده بر اساس اصول «اگر سپس» یا “ if,  then تکیه می­کنند و نادهای بلاکچین، دستورات را به صورت خودکار اجرا می­کنند.

رویکرد ارائه شده امکان ایجاد برنامه­ های مبتنی بر اتریوم را فراهم می­کند که کاملاً مطابق با الگوریتم ایجاد شده است و بدون شکست، سانسور، تقلب یا مشارکت شخص ثالث کار می­کنند. اگر یکی از نادهای اجرا یک قرارداد هوشمند موفق نباشد، بر ثبات کلی اپلیکیشن تأثیر نمی­گذارد، زیرا داده­ های حاصل بدون تغییر باقی می­مانند.

با معاملات 63.2 میلیون دلاری که روزانه توسط کاربران اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز انجام می شود، 1inch.exchange دلیل اولویت خود را برای اتریوم، مقاومت در برابر حمله 51 درصد را توضیح داد. سرگئی کونز، بنیانگذار و مدیرعامل 1inch.exchange به کوین تلگراف گفت:

شبکه اتریوم در مقابل حملات 51 درصدی بسیار ایمن ­تر و مطمئن ­تر از سایر شبکه های بلاکچین با الگوریتم اثبات کار است

کونز اضافه کرد که بهتر است یک چارچوب پایدار و به روز رسانی دائمی داشته باشیم تا با توجه به آن کل سیستم بسیار امن باشد. همچنین طبق گفته انکیت باتیا، بنیانگذار و مدیر عامل این پروژه، شبکه اجتماعی Sapien بخاطر سطح بالای محافظت در برابر حملات 51 درصد، اتریوم را انتخاب کرد.  

ثبات اتریوم عامل دیگری است که توسط پاسخ ­دهندگان ذکر شده است. مایکل آستاشکوویچ، مدیر ارشد فناوری Smart IT، شرکت توسعه و مشاوره نرم ­افزار، برای کوین تلگراف توضیح داد که چرا اتریوم پایدارترین  بلاکچین برای اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز محسوب می­شود.

برنامه­ نویسان بلاکچینی مستندات کامل، جامع و به روز شده را ارزیابی می­کنند که  برای فرآیندهای توسعه قابل پیش بینی در دسترس می باشد. همچنین می­تواند به برنامه ­های کاربر محور پایدار و مقاوم بپردازد. برخلاف سایر شبکه­ های بلاکچینی مانند Waves یا EOS، چارچوب اتریوم واقعاً غیرمتمرکز است که برای مهندسانی که اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز را هم خلق کرده و هم از آن استفاده می­کنند، بسیار مهم است.

مدل تجاری مناسب

کسب درآمد از یک برنامه، ماهیت اصلی ایجاد و تضمین استمرار آن است. به این ترتیب اغلب برنامه­ نویسان زیرساخت­ های برنامه­ های خود را بر اساس وجود مخاطبان قوی و قابل اعتماد انتخاب می­کنند. اتریوم مجموعه گسترده بوده و توانایی اجرای قراردادهای هوشمند را برای صدور انواع ارزهای تطبیق ­پذیر ERC 20 در اختیار دارد.

معرفی استاندارد ERC 20 باعث رشد انفجاری فروش ارزی از سال 2016 تا 2017 شد. علی­رغم این واقعیت که فروش ارزها به تعداد زیادی کاهش یافته است و دیگر درآمدها مانند گذشته نیست، برنامه های مبتنی بر اتریوم هنوز از دارایی­ های خود در مبادلات رمزنگاری­ شده سود می­کنند و حتی مبادلات جدیدی را راه ­اندازی می ­نمایند. به ویژه طبق گزارش Dapp.com، اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز DeFi، از جمله برنامه­ های مالی و مبادلات غیر متمرکز اکنون در حال رونق هستند و حجم کل آن بیش از 11 بیلیون دلار در سه ماهه چهارم سال 2020 است.

به گفته استیون پو، کارآفرین نشریه Silicon Valley، داشتن یک مدل تجاری مناسب تنها راه برای استمرار و پایداری هر اکوسیستم بلاک چینی است. او به کوین تلگراف گفت:

پایدارترین روش برای ایجاد اکوسیستم برنامه­ نویسان، اطمینان از درآمدزایی آن هاست. یک مدل تجاری مناسب اغلب نسبت به مزایای فنی، برتری دارد. در مورد اتریوم این نخستین اکوسیستم بلاک چینی بود که برنامه ­نویسان می­توانستند عمدتاً از طریق صدور ارز درآمد کسب کنند

مجموعه

اتریوم در کنار شبکه گسترده ­ای از برنامه ­نویسان باتجربه، پروژه­ های جدید و اجتماعات بزرگ از کاربران آن‌ها را به سمت خود جذب می­کند که علاوه بر کمک و بهبود کسب درآمد از محصولات، آماده استفاده از ابزارهای جدید هستند.

یکی از فعال­ ترین پروژه ­ها با متن باز در Github

به طور مستمر این یکی از فعال­ ترین پروژه ­ها با متن باز در Github است و تعداد اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز اتریوم همواره در حال افزایش هستند و اثبات می­کند که ما در اعتماد کردن به اتریوم و آینده آن تنها نیستیم.

با وجود تأخیر در استقرار شبکه 2.0 اتریوم، این شبکه عوامل موفقیت متعددی دارد که بسیاری از آن‌ها برای اکثر رقبا دست نیافتنی هستند. با این وجود در حالی که اتریوم در بین بسیاری از برنامه­ نویسان و پروژه ­ها محبوب باقی مانده است، افرادی وجود دارند که به دلیل مقیا­س­ پذیری و توان عملیاتی ضعیف و توسعه آهسته، چارچوب ­های جایگزین را انتخاب می­کنند. این‌ها مسائلی هستند که می­توانند هنگام ساخت سیستم عامل ­هایی با مقیاس بزرگ و با میلیون­ ها تراکنش برای پردازش تعیین ­کننده باشند.

برچسب ها :
Ethereum
شاخص
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید