آشنایی با دفتر کل و صرافی غیر متمرکز stallar | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۰ | ۲۳:۳۵ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۱۱۹۸
آشنایی با دفتر کل و صرافی غیر متمرکز stallar  | بیدارز

دفتر کل غیرمتمرکز استلار را می‌توان به‌عنوان یک پایگاه داده یا دیتابیس در نظر گرفت. دیتابیسی که می­تواند اطلاعاتی بیشتر از پرداختی­ ها و موجودی حساب­ ها را خودش ذخیره کند. ذخیره پیشنهاد‌های خرید و فروش دارایی ­ها، کاربرد دیگری است که می‌توان برای این دیتابیس در نظر گرفت و همه این پیشنهاد‌ها، یک دفتر سفارش جهانی را تشکیل می­دهد که روی یک صرافی غیرمتمرکز یا به اختصار DEX قرار دارد.

استلار DEX یک صرافی غیرمتمرکز استلار شبیه نسخه غیرمتمرکز شده صرافی­هایی مثل جی دکس، بیت رکس و بایننس هست. در این سیستم می‌توانید به سفارش‌های فروش، سفارش‌های خرید و تطابق سفارش‌ها دسترسی داشته باشد. بهترین روش برای آشنایی با صرافی غیرمتمرکز استلار، مقایسه آن با سایر صرافی­ ها است.

آیا شما کلید خصوصیتان را در اختیار دارید؟

صرافی­ های متمرکز کلیدهای خصوصی را روی سرورهای مرکزی ذخیره می‌کنند که سابقه هک شدن دارد. اتریم DEX ها یا صرافی­ های غیرمتمرکز اتریم سرمایه شما را روی قراردادهای هوشمند ذخیره می‌کنند که آن­ها نیز قبلاً هک شده‌اند ولی با استلار DEX شما کلیدهای خصوصی را خودتان اداره می­کنید.

ویژگی بعدی محل ذخیره دفتر سفارش‌ها است که می­تواند داخل دفتر کل یا خارج از آن باشد. درواقع دفتر سفارش فهرستی از سفارش‌ها خرید و فروش همه کاربران است. سفارشاتی که روی دفتر کل ذخیره می­شوند، دسته‌های اطلاعات را روی دیتابیس­‎های غیرمتمرکز ذخیره می‌کنند.

به طور کل به صرافی­های غیرمتمرکز و سرورهایی که سفارشات را ذخیره می‌کنند اعتماد زیادی می­شود اما احتمال دارد که از طرف صرافی دسترسی‌تان قطع شده و یا مشکلی برای سرورها پیش بیاید که در این صورت قادر نخواهید بود سفارشی را ثبت کنید.

با توجه به طولانی شدن روند انجام تراکنش­ها و کم شدن تعداد آنها در هر ثانیه، سفارشات خرید و فروشی که روی بلاکچین اتریم ذخیره می­شود می­توانند با تاخیر رو به رو بشوند . این امر بسیاری از اتریم DEX ها را مجبور می‌کند که دفتر سفارشات و پیشنهاد‌ها تطبیق داده شده را خارج از دفتر کل اصلی و روی یک دفتر کل دیگر ذخیره کنند. از آنجایی که دفتر سفارشات و پیشنهاد‌ها تطبیق داده شده استلار در داخل شبکه و روی پروتکل ذخیره شده‎­اند، سفارشات موجود در دفتر کل به راحتی به دیتابیس غیرمتمرکز افزوده می­شوند.

ویژگی بعدی تسویه دفتر کل است. هنگامی که یک سفارش با سفارش دیگری مطابقت ایجاد می‌کند، آیا مبادله واقعاً با رد و بدل کردن توکن ها روی شبکه انجام می­شود؟ در صرافی­های متمرکز این‌گونه نیست.

کلید خصوصی، توکن­ هایی که اخیراً مبادله شده­‎اند را نگه داشته و روی سرور متمرکز ذخیره می‌کند، اما مبادلات در اتریم DEX و استلار DEX در عمل روی دفتر کل انجام می­شود.

کارمزد کم و سرعت بالای استلار

یکی از تفاوت­ها کلیدی دیگر، هزینه­ ها است. بیشتر صرافی­ های متمرکز هزینه­‎های گزافی را برای خریدها منظور می‌کنند. اتریم DEX علاوه بر تراکنش شبکه اتریم، یک هزینه اضافی هم در نظر می­گیرد، ولی استلار DEX برای هر عملیات فقط 100 استروپ هزینه اعمال می‌کند که مقدار خیلی کمی است.

یک راه دیگر برای فهمیدن تفاوت هزینه برآورد کل هزینه برای یک تراکنش 10 میلیون دلاری است. این مبلغ حدود 25000 دلار برای صرافی­ های متمرکز، 24000 دلار برای اتریم DEX و هزینه فوق‌العاده کم 40 سنتی برای استلار DEX را در بر دارد.

تفاوت نهایی سرعت تراکنش­ ها است. صرافی‌های متمرکز بسیار سریع عمل می‌کنند در حدود یک ثانیه؛ اتریم DEX ها همان تأخیری را تجربه می‌کنند که همه تراکنش‌ها در شبکه اتریم با آن مواجه هستند؛ در حال حاضر چیزی نزدیک به 3 دقیقه. در این حین عملکرد 5 ثانیه ­ای استلار آن را به سریع‌ترین صرافی غیرمتمرکز یا DEX تبدیل کرده است.

اگر این ویژگی ­ها را کنار هم قرار دهیم خیلی واضح است که استلار DEX برنده است و مواردی که مدنظر کاربر هست را به‌جز تنوع توکن­ های موجود ارائه می­دهد. مشکل جزئی تنوع کم هم با گذشت زمان و اضافه شدن توکن ­های بیشتر حل می­شود. تمامی این امکانات یعنی دفتر سفارشی که روی دفتر کل است، تسویه­ های انجام شده روی دفتر کل و تطابق سفارشات، همه و همه روی شبکه استلار انجام می­شوند.

برچسب ها :
استلار
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید