آشنایی با ارز دیجیتالی چین لینک (بخش اول) | بیدارز

نویسنده: بهزاد ایزدی فریمانی
تاریخ: ۹۹/۰۳/۲۲ | ۱۷:۱۴ تعداد دیدگاه: ۰ زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه تعداد بازدید: ۸۵۷
آشنایی با ارز دیجیتالی چین لینک (بخش اول) | بیدارز

چین لینک پلتفرمی است که سعی دارد تا فاصله بین قراردادهای هوشمند مبنی بر بلاک چین و برنامه‌ها در دنیای واقعی را پر کند. این رمز ارز از اوراکل‌ها که داده‌های دنیای واقعی را پیدا و تائید می‌کنند برای تکمیل قراردادهای هوشمند استفاده می‎نماید.

توسعه چین لینک

چین لینک در سال 2014 توسط شرکتی به نام smart contract بنیان‌گذاری شد. هسته اصلی پشت این رمز ارز شامل دو نفر می‌شود، سرگی نازاروف به‌عنوان مدیرعامل و استیو الیس به‌عنوان مدیر ارشد. نازاروف کارآفرینی است که در سال 2011، مدت‌ها قبل از اینکه مشهور شود به دنیای رمز ارزها علاقه‌مند شد. قبل از آغاز پروژه smartcontract او یک صرافی با نام secure asset network و یک ایمیل غیرمتمرکز به نام cryptomail راه‌اندازی کرد.

مدیر ارشد این پروژه، الیس یکی از بنیان‌گذاران smart contract بود و با سرگی در پروژه secure asset exchange همکاری کرده بود. او هم‌چنین به‌عنوان مدیر نرم‌افزار در آزمایشگاه‌های pivotal کارکرده بود.

همچنین تیم مشورتی چین لینک با حضور اشخاصی چون اری جولس، پروفسور علم کامپیوتر در دانشگاه کرنل تک و عضو هیئت‌علمی ic3 و اندرو میلر که در شبکه تزوس و زی کش نیز به‌عنوان مشاور عمل می‌کند.

فواید چین لینک چیست؟

1- از زمانی که چین لینک داده‌ها را به قراردادهای هوشمند مرتبط می‌کند، دارای دو ساختار بوده است:

 • ساختار آن چین
 • ساختار آف چین

2- ساختار چین لینک روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند که به آن‌ها قرارداد اوراکل گفته می‌شود و داده‌های درخواست کاربران برای دسترسی به ساختار آف چین را بررسی می‌کنند.

3- کاربرانی که از خارج از شبکه بلاک چین داده می‌خواهند، یک قرارداد درخواست به شبکه چین لینک ارائه می‌دهند که درنتیجه چین لینک این درخواست‌ها را در قرارداد خود پردازش می‌کند و قراردادهای کاربران را با اوراکل‌های موجود مطابقت می‌دهد که این برای برنامه و اپلیکیشن ها بسیار مناسب است.

4- این قراردادها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قرارداد سندیت که اعتبار تهیه‌کننده اوراکل را بررسی می‌کند
 • قرارداد تطابق که قرارداد کاربر را روی شبکه مطابقت می‌دهد
 • قرارداد تراکم که داده‌های مربوط به قراردادهای اوراکل را انباشت می‌کند و آن‌ها را برای یک نتیجه دقیق متعادل می‌کند.

5- قرارداد آن چین روی شبکه چین لینک فرآیندی سه مرحله‌ای را از طریق قراردادهای بالا طی می‌کند:

 • انتخاب اوراکل موردنظر: قرارداد کاربران دارای sla یا توافقنامه سطح خدمات می‌باشد که برای داده‌های کاربران پارامترها و نیازهایی را مشخص می‌کند که ممکن است شامل اعتبار اوراکل، داده‌های موردنیاز، تعداد منابع موردنیاز و چیزهای دیگری باشد. چین لینک همچنین موتور تطابق اتوماتیکی بر مبنای sla برای زمانی که جستجو به‌صورت دستی غیرممکن است برای اوراکل‌ها تهیه‌کرده است.
 • گزارش داده‌ها: اوراکل‌های آف چین انتخاب‌شده، sla درون قرارداد کاربر را اجرایی می‌کنند و داده‌های آن را برای نودهای آن چین، به بلاک چین ارسال می‌کنند تا پردازش شود.
 • انباشت نتایج: یک قرارداد جمع‌آوری برای دریافت داده‌های ارسال‌شده توسط اوراکل‌ها و بالانس کردن این داده‌ها برای مشخص کردن یک کاربر در کنار داده‌های دقیق وجود دارد. این مرحله برای کسب اطمینان از درستی داده‌ها و جلوگیری از حیله و رشوه‌گیری ضروری است

6- قرارداد کاربران ابزاری برای جریمه کردن رفتار نادرست در اختیاردار که اوراکل‌ها مجبور به پرداخت آن‌ها می‌باشند.

7- ساختار آف چین دارای نودهای اوراکلی می‌باشد که به شبکه اتریوم متصل‌اند و داده‌های درخواست کاربران را از شبکه آف چین دریافت می‌کنند. داده‌های دریافت شده از طریق هسته چین لینک، نرم‌افزاری که اثر متقابل بین آف چین و بلاک چین را برقرار می‌کند، پردازش می‌شوند.

8- درازای این تسهیم با شبکه و انتقال داده‌ها، اوراکل‌های آف چین از طریق لینک، توکن محلی چین لینک پاداش داده می‌شوند، درست مانند تزوس که به اصلاح‌کنندگان خود پاداش می‌دهد.

9- علاوه بر این نودهای آف چین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا آداپتر (adapter) های خارجی را- که پلاگ این هایی برای همسو کردن دیگر برنامه‌ها با عملیات خود می‌باشند.

10- در حال حاضر چین لینک، تنها متصل‌کننده قراردادهای هوشمند با بلاک چین اتریوم می‌باشد اما برنامه‌هایی برای کار با دیگر شبکه‌ها در آینده نیز دارد.

11- برای امنیت بیشتر چین لینک از نوعی تکنولوژی به نام sgs که ناحیه‌ای امن برای داده‌های قطعی ایجاد می‌کند تا این داده‌ها دیگر قابل‌تغییر نباشند استفاده می‌کند. این تکنولوژی از اوراکل‌ها به‌درستی محافظت استفاده می‌کند حتی اگر آن اوراکل‌ها توسط شخصی که با قرارداد دارای تضاد منافع می‌باشد اداره شود.

چرا روی چین لینک سرمایه گذاری کنیم؟

 • ارزش بازار بالای چین لینک با وجود قیمت پایین آن یکی از نقاط قوت آن می باشد .
 • آوردن تکنولوژی قراردادهای هوشمند به اپلیکیشن ها در دنیای واقعی یک ایده جدید و انقلابی است. این که چرا باید چین لینک را از بین دیگر کوین ها با خدمات مشابه انتخاب کنیم سوالی است که جواب آن در مطالعه دقیق دیگر رقیبان چین لینک می باشد.
 • توکن های لینک در واقع برای اجرای شبکه لینک ، پلتفرمی که محبوبیت آن روزانه رو به افزایش است طراحی و اجرا می شده اند.
 • توکن های چین لینک به دلیل قیمت پایین ازلحاظ روانی روی بازار تاثیر مثبتی دارند و از نگاه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری بلند مدت جالب به نظر می رسند.
برچسب ها :
رمز ارز
چین لینک
ثبت دیدگاه و سایر نظرات
دیدگاهی یافت نشد
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید