چگونه بلاکچین میتواند مراودات مالی را تغییر دهد؟

تیم بیدارز

بلاکچین فناوری جدیدی است که به وسیله آن می­توان یک دفتر کل ایجاد کرد که در فضای اینترنت ایمن و مصون از دست‌کاری باشد . مانند اینترنت، هیچ فرد یا ارگانی مسئول مرکزی آن را بر عهده ندارد. در بلاکچین رکوردهای تراکنش­ها میان تمام افرادی که در شبکه موجود هستند، توزیع می­شود.

بلاکچین از یک سری بلاک‌های اطلاعات ساخته شده است که تراکنش­ها و اطلاعات مربوط به آن‌ها را ثبت می‌کنند. بلاک‌ها به صورت الکترونیکی به یکدیگر زنجیر و به وسیله یک رمزگذاری پیشرفته قفل شده‌اند تا یک سابقه ثابت و عمومی برای هر تراکنش ایجاد کنند . پس از آنکه این تراکنش ایجاد شد، راهی برای تغییر آن وجود ندارد.

بزرگ‌ترین و معروف‌ترین چیزی که از بلاکچین استفاده می‌کند بیت کوین است. اگر A تعداد 10 بیت کوین به B بدهد، رکورد این تراکنش به بلاکچین اضافه می­شود تا از پرداخت دو مرتبه یک وجه جلوگیری گردد.

بلاکچین بیت کوین توسط ماینرها اداره می­شود که درواقع بیشتر شبیه به کتابداران بیت کوین هستند. آن‌ها نظم دهی و امنیت بخشی به تراکنش‌های بلاکچین را انجام داده و در قبال آن پاداشی دریافت می‌کنند. کل سیستم توسط یک الگوریتم رمزگذاری پیشرفته محافظت شده تا از آن در برابر حملات حفاظت کند .

کاربردهای اقتصادی بلاکچین چیست؟

یکی از ویژگی‌های بلاکچین که برای بانک‌ها نیز جالب است، پیگیری تریدها در سهام، بازار بورس می باشد. علاوه بر این بانکها میتوانند از بلاکچین در جهت اطمینان از این که پرداخت با آن‌ها به درستی انجام شده است استفاده کنند . در حال حاضر این کار یک فرآیند پیچیده است که بانک‌ها، تریدرها، صرافی‌ها، اتاق­های پایاپای و خیلی موارد دیگر را درگیر می‌کند.

تائید اینکه مردم سهام یا اوراقی که واقعاً متعلق به آن‌ها است را فروخته‌اند و نظم دادن به جریان وجوه، زمان زیادی می‌برد اما اگر از بلاکچین برای این امور استفاده شود در کمتر از چند دقیقه انجام خواهد شد.

سیستم های حسابداری سانتاندر می‌توانند برای بانک‌ها 20 میلیارد دلار را حفظ کند که با شروع به کار آن در سال 2020 که یک کار عظیم صورت پذیرفته است، البته در صورتی که بتوان از آن استفاده کرد.این سیستم سرمایه هنگفتی را که در انتظار پردازش است، آزاد کرده و همچنین ریسک را کاهش می‌دهد.

بسیاری از کاربردهای بالقوه دیگر در امور مالی و غیرمالی نیز وجود دارد، اما راه زیادی برای رفتن داریم. بلاکچین های امروز فقط می‌توانند چند تراکنش در هر ثانیه اجرا کنند.

البته بنگاه‌های اقتصادی می­توانند تصمیم بگیرند نمونه خودشان را درست کنند که سریع‌تر از نسخه فعلی باشد . اما در مورد امنیت باید گفت که یک هکر که قدرت رایانه‌ای زیادی دارد می‌تواند رکوردی از بلاکچین را ربوده و نسخه خود را به عنوان نسخه تعریف شده معرفی کند. همچنین ساختن چنین سیستمی سخت است، زیرا افراد معدودی دانش بلاکچین و کاربرد آن در را امور مالی و اقتصادی دارند.

بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکز است ، بنابراین اگر اشتباه پیش برود، کسی نیست که به آن شکایت کنیم . ایده جایگزینی یک سرور مرکزی امن، با رکوردهای عمومی از طریق اینترنت برای بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی یک جهش بسیار بزرگ است.

ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها