بلاکچین چیست؟ (بلاکچین به زبان ساده)

مهراب پارسیان‌فر

فناوری بلاکچین اصالتاً برای بیت کوین توسعه داده شده است. از بلاکچین برای ثبت مالکیت بیت کوین‌ها و انتقالات آن استفاده می شود؛ اما بلاکچین کاربردهای دیگری هم دارد.

بلاک چین چگونه کار می­کند؟

به‌طور ساده می‌توان بلاکچین را با دانستن پارامترهای زیر درک کرد:

  • داده‌های توزیع شده
  • توافق عام
  • رکورد دائمی
  • اعتماد

داده‌های توزیع شده

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است. این بدان معناست که هیچ مکان مشخصی برای ذخیره داده‌ها وجود ندارد و کلیه شرکت کنندگان در بلاکچین یک نسخه کپی مخصوص خود از داده‌ها دارند. برای بروزرسانی بلاکچین، یک کاربر می‌تواند درخواست بروزرسانی را با ارسال آن به سایر کاربران پیشنهاد دهد.

توافق همگانی

بروزرسانی در بلاکچین به‌وسیله افراد شرکت کننده صورت می‌پذیرد. در این بروزرسانی برخی از قوانین از پیش توافق شده رعایت می‌گردد. به این طریق هیچ فردی روی داده‎ها کنترل نداشته و بر روی نسخه صحیح آن توافق همگانی صورت می‌پذیرد.

داده‎ها به‌وسیله رمزگذاری محافظت شده‌اند تا مطمئن شویم که اطلاعات موجود در بلاکچین نمی‌توانند ویرایش یا حذف شوند. در این روش بلاکچین رکوردهای دائمی ایجاد می‌کند که قابل‌تغییر نیستند.

رکورد دائمی

تنها راه برای اصلاح داده‌ها، ایجاد اطلاعات جدید از طریق توافق همگانی است؛ بدین ترتیب باعث ایجاد اعتماد در داده‌ها می‌شود.

چگونه به این سیستم بایستی اعتماد کرد؟

همه بلاکچین‎ها دقیقاً به شیوه یکسانی کار نمی‌کنند. بلاکچین‎های مختلف می‌توانند قوانین مختلفی داشته باشند. این قوانین به گستره افرادی که به یک بلاکچین می‌توانند دسترسی داشته باشند و آن‌ها را تائید نمایند مختلف است.

در خدمات مالی ما به دنبال استفاده از بلاکچین برای پرداخت و یا ارسال راحت پول، ثبت مالکیت اوراق بهادار و ثبت سابقه مالکیت و تأمین مالی پروژه‎ها هستیم.

علاوه بر این بلاکچین برای ثبت پرونده‎های دارایی مانند گواهی  ثبت زمین می‎تواند استفاده شود. اما این هنوز اول کار است و احتمالاً موارد دیگری نیز وجود دارد که در مورد آن‌ها فکر نشده است.

سلام به همه دوست‌داران حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین. من مهراب پارسیان فر هستم، به حوزه تکنولوژی و فناوری به شدت علاقه داشتم و دارم. زندگیم اینجوریه که خیلی به جزئیات حساسیت نشون میدم، بازی می‌کنم، آهنگ گوش میدم و مقاله می‌نویسم. از وقتی که با بلاک چین و زیرمجموعه‌های اون آشنا شدم، سعی کردم که کامل درکشون کنم. تلاشم اینه تا اونچه یاد گرفتم رو آپدیت نگه دارم و به زبون ساده به بقیه انتقال بدم. اگرم راجع به این حوزه یا مقالاتم، پیشنهاد، انتقاد یا هر صحبتی دارین، خوشحال میشم برام بفرستین، آدرس لینکدینم هم این پایینه 👇
ثبت نظر جدید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها